Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dodatki....
strony: [ 1 ]
maria104-11-2005 14:42:35   [#01]
Mam wątpliwości czy dodatek mieszkaniowy i wiejski powinny być ujęte w regulaminie wynagradzania... przyjętym przez RG?? Czy dodatki te wlicza się do średniego wynagrodzenie nauczycieli?? Proszę o podpowiedź
zgredek04-11-2005 14:49:42   [#02]

KN

Art. 54. 1. Nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła.

2. Obowiązek realizacji uprawnień nauczyciela, o którym mowa w ust. 1, należy do dyrektora szkoły i organu prowadzącego szkołę.

3. Nauczycielowi, o którym mowa w ust. 1, posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy, którego wysokość uzależniona jest od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość dodatku może być także zróżnicowana w zależności od miejscowości, w której nauczyciel jest zatrudniony.

5. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego. Organ prowadzący szkołę może podwyższyć dodatek nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim, na którym występuje deficyt kadr.

6. W razie zbiegu prawa do dodatku, o którym mowa w ust. 3, z prawem do dodatku przysługującym na podstawie przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, nauczycielowi spełniającemu wymagane warunki przysługują obydwa dodatki.

7. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa w trybie, o którym mowa w art. 30 ust. 6, wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania, z uwzględnieniem zasad określonych w ust. 3.

zgredek04-11-2005 14:51:53   [#03]

Art. 30. 

6. Organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa corocznie dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu obowiązującego od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia:
1) wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, z zastrzeżeniem art. 33 i 34,
2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3,
3) wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o których mowa w ust. 1 pkt 4, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach
- w taki sposób, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli, składające się ze składników, o których mowa w ust. 1, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o których mowa odpowiednio w ust. 3 i 4.

6a. Regulamin podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli.

6b. W przypadku nieuchwalenia do dnia 31 grudnia danego roku regulaminu na kolejny rok kalendarzowy stosuje się regulamin obowiązujący w roku poprzednim, nie dłużej jednak niż przez okres dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej.

Jacek04-11-2005 14:54:51   [#04]

Zgodnie z art. 54 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa w trybie właściwym dla ustalania regulaminu wynagradzania nauczycieli (tj. w trybie art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela) wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego oraz szczegółowe zasady jego przyznawania i wypłacania, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 54 ust. 3 ustawy, tj. posiadanie wymaganych kwalifikacji oraz zatrudnienie na terenie wiejskim. W świetle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 2002 r. (sygn. akt II SA/Lu 923/01 opublikowane w Pr. Pracy 2004/1/38) dodatki: mieszkaniowy i wiejski są obligatoryjnymi składnikami wynagrodzenia za pracę nauczyciela.

maria104-11-2005 15:05:14   [#05]
ale czy te dodatki wlicza się do średniego wynagrodzenia nauczycieli??
ewa bergtraum04-11-2005 15:20:13   [#06]

Dodatki socjalne

Dodatki mieszkaniowy i wiejski są nową formą przychodu ze stosunku pracy. Karta nauczyciela 18.02.2000 r. zdefiniowała pojęcie wynagrodzenia:

Art. 30. 1. Wynagrodzenie nauczycieli, z zastrzeżeniem art. 32, składa się z:

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;

3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;

4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54 (patrz listy Zgredka)

 

Czyli dodatki wiejski i mieszkaniowy są dodatkami socjalnymi, a więc nie są wynagrodzeniem, czyli środki przeznaczone na ich wypłatę nie wchodzą do przeciętnego wynagrodzenia nauczyciela, jakie musi mu być wypłacone w danej szkole i na danym stopniu awansu zawodowego.

 

Dodatki te nie wchodzą także do podstawy naliczania nagród i innych świadczeń, np. trzynastki, ponieważ podstawą jej naliczenia jest wynagrodzenie nauczyciela.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]