Forum OSKKO - wątek

TEMAT: do Samorządowców prośba
strony: [ 1 ]
sts02-11-2005 14:39:47   [#01]
Art. 71b pkt 5i5a mówi o zapewnieniu przez jednostkę samorzadu terytorialnego kształcenie dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i indywidualnego na wniosek rodziców. skąd pieniądze na te cele? jak to się dzieje w praktyce? ( proszę o skrót lekcyjny ... pewnie o subwencji)
Martuś02-11-2005 16:38:38   [#02]

Samorządowcem nie jestem, ale ogólne pojęcie o sprawie mam. Otóż rzeczywiście w algorytmie na subwencje są tzw. wagi, które dodatkowo zwiększają pulę subwencji w danej gminie, w zależności od tego czy i ilu uczniów z danego typu problemami w obwodach gminy występuje. Ilości uczniów, w tym również z różnorodnymi trudnościami, wykazują dyrektorzy szkół w sprawozdaniach.

Pozdrawiam

sts02-11-2005 16:56:47   [#03]
jak się to ma do słowa "ZAPEWNIENIE" z w/w atrykułu? dziękuję za odzew i chętnie pociągne wątek jeśli można, bo problem dotyczy szkół tzw. niesamorządowych
AnJa02-11-2005 17:04:15   [#04]
wprost: ponieważ dostała na to środki w subwencji ma to zapewnić

o finansowaniu niesamorządowych nie wiem nic - jest to zdaje się dotacja w wys.100% (szkoły dla młodzieży) otrzymywanej na nie subwencji

ale się moge mylić
maeljas02-11-2005 18:10:06   [#05]
szkoły niepubliczne prowadzone przez inne podmioty niż jst otrzymują tylko 100% subwencję - i nic ponad to ( bez wzgledu na potrzeby związane z nauczaniem indywidualnym, czy ksztłceniem specjalnym)
AnJa02-11-2005 18:13:23   [#06]
ale 100% subwencji na nie otrzymywanej

czyli jeśli w sprawozdaniu wykażą tego indywidualnego to gmina czy powiat otrzymają na niego zwiększoną o konkretna wagę subwencje i szkole ją jako dotacje przekażą?
maeljas02-11-2005 18:16:39   [#07]

niestety nie - gmina i powiat i owszem

-ale konkretna szkoła nie

AnJa02-11-2005 18:18:47   [#08]
sprawdziłbym w uoso

bo zdaje się, że powinna

jasne, że to zwiększenie nie rekompensuje zwiększonych wydatków na nauczanie indywidualne, ale zawsze cos tam skapnąc powinno
maeljas02-11-2005 18:24:55   [#09]

nic nie skapie:UOsO nie daje

 to o publicznych prowadzonych przez inne podmioty:

Art. 80. 

3. Szkoły, o których mowa w ust. 1, otrzymują na każdego ucznia dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkół, w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego. W przypadku nieprowadzenia przez jednostkę samorządu terytorialnego szkoły tego samego typu i rodzaju podstawą ustalenia wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego.

 

a to o niepublicznych:

2a. Dotacje dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych, w których realizowany jest obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego, o której mowa w ust. 1 i 2, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

AnJa02-11-2005 18:34:36   [#10]
przypadek szkół publicznych  jest oczywiście bardziej korzystny - bo większość samorządów dokłada z dochodów do subwencji z przeznaczeniem na bieżąca działalność

ale w niepublicznych nie  widzę powodu, dla którego dyrektor ma nie podawać także NI i żądać wykonania zapisu ustawowego:
"przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego ucznia danego typu i rodzaju szkoły w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego"
bo JST przecież otrzymuje tę kwotę na takiego ucznia czy w wysokości nie niższej i szkole przekazać powinna
maeljas02-11-2005 18:36:50   [#11]

no i dostaję

229 zł na ucznia - a koszt jego nauczania indywidualnego wynosi ok 650 zł miesięcznie
apit02-11-2005 18:49:35   [#12]

Procedura  jest taka sama  przy publicznych jak i niepublicznych.

Dyrektor szkoły otrzymując wniosek rodzica podparty stosownym orzeczeniem PPP, występuje do organu prowadzącego z aneksem do organizacji placówki, o zwiekszenie liczby realizowanych godzin dydaktycznych, podpierając sie Rozporzadzeniem o pomocy PP.Organ wyraża zgodę i zwiększa dotację dla ucznia.
 Organ prowadzący ma obowiązek realizować to rozporządzenie nawet ze środków własnych jeśli ich nie ma w subwencji - bo otrzyma je
w następnym budżecie, jeśli wykaże takie zapotrzebowanie. Jeszcz dwa lata temu wyrównywano takie zajęcia z rezerwy ministerstwa teraz już nie.Jest to zadanie gminy lub powiatu w ramach subwencji ogólnej.

maeljas02-11-2005 19:06:22   [#13]

"Organ prowadzący ma obowiązek realizować to rozporządzenie nawet ze środków własnych jeśli ich nie ma w subwencji - bo otrzyma je"

szkoła niepubliczna utrzymuje się z dotacji i czesnego

Czesne to są te "środki własne" - od 15 lat istnieje szkoła i jeszcze nie żadnego wyrównani nie dostaliśmy - w zapotrzebowaniu nie wykazujemy Ni czy indywidulnego nuczania - tylko liczbę uczniów w danym miesiącu

Niepełnosprawności i NI wykazujemy w sprawozdaniach do GUS

Urząd Miasta kiedyś na piśmie "wyjaśnił" mi, że pieniądze na NI  czy ucznia niepełnospprawnego zawarte są w kwocie dotacji, którą podałam wcześniej

Kwota dotacji na jednego ucznia i owszem zmienia się co roku - bo co roku zmienia się wysokość subwencji

Się zdenerwowałam....

AnJa02-11-2005 19:13:15   [#14]
Chyba Cię troche robili
maeljas02-11-2005 19:20:55   [#15]

nie -

w sprawie przedszkoli jest taki zapis:

2b. Dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75 % ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczne przedszkole poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.

 

Czyli - gdyby byłby taki zapis  odnoszący się do szkół  -  też by mi się należało -ale go nie ma-

- zdenerwowałam się tak ogólnie....

AnJa02-11-2005 19:30:34   [#16]
a jst otrzymują subwencje na przedszkola?
apit02-11-2005 19:36:22   [#17]

maeljas

Radzę wystąpić na piśmie  do Organu, w którego ewidencji jest dziecko - ciekawe co odpowiedzą - próbuj to nic nie kosztuje, a można zyskać z korzyścią dla dziecka

Do 2003 r był specjalny wniosek dla OP o zwiększenie subwencji z rezerwy Ministerstwa składany do 15 listopada, właśnie na nauczanie indywidualne dla całej Gminy. Od 2004 już go nie ma. Ministerstwo twierdzi, że na podstawie składanych sprawozdań zwiększa gminie subwencję na te zajęcia również. Podajemy to wszystko w SIO i SO- 2 do GUS więc może to i prawda - chociaż w subwencji ogólnej trudno się połapać co jest na co. Dlatego przy wnioskowaniu warto się upierać.

AnJa02-11-2005 19:38:13   [#18]
OP dostaje szczegółową specyfikację - bez problemyu więc wie, na co dostał.

No, przynajmniej tak jeszcze w ub. roku dostał - teraz mniej mnie to interesuje.
maeljas02-11-2005 20:35:24   [#19]

apit

takie pismo już było - odpowiedź też: "Urząd Miasta kiedyś na piśmie "wyjaśnił" mi, że pieniądze na NI  czy ucznia niepełnospprawnego zawarte są w kwocie dotacji"

nie ma sprawiedliwości...

bo szkoły prowadzone przez jst dostają 'dodatkowe" pieniądze na NI

sts03-11-2005 15:18:48   [#20]

apit , powiedz o jaki organ chodzi, szkoła jest publiczna prowadzona przez osobe prawną

maeljas - ja już przestałam się denerwować i choć trudno się pogodzić mam nastrój minorowy.

Baaardzo dziękuję za dyskusję i wsparcie. wiem, że do małej spokojnej zkoły będzie coraz więcej chętnych z pogranicza niepełnosprawności i z nią. JST ma w przewadze duże szkoły i łatwiej dzielić subwencję niż w jednej małej.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]