Forum OSKKO - wątek

TEMAT: powrót pracownika administracji z wychowawczego
strony: [ 1 ]
Szala28-10-2005 10:08:12   [#01]
Mam niespodziewaną sytuację kadrową. po 6 latach wychowawczego wraca pracownik administracji. w międzyczasie zlikwidowano to stanowisko pracy. Wraca 1.12.05. Co powinnam zrobić, nie mam dla niej ani godzin, ani stanowiska
beera28-10-2005 11:10:56   [#02]

zobacz:

Skończył się urlop wychowawczy – zatrudnienie pracownicy po urlopie wychowawczym jest bezwzględnym obowiązkiem pracodawcy

Podstawa prawna : Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie urlopów i zasiłków wychowawczych (Dz.U. Nr 60 poz.277 ze zm.)

Co pracownica winna wiedzieć gdy zbliża się koniec urlopu wychowawczego?

Podczas całego urlopu wychowawczego zawieszeniu ulegają wzajemne zobowiązania stron ale stosunek pracy nadal trwa. Znaczy to, że zatrudniający nie wypłaca pracownicy wynagrodzenia a pracownica ma przerwę w pracy czyli jej nie wykonuje.

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem istnieje obowiązek zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym, na który urlop wychowawczy został udzielony tj. w dniu zakończenia urlopu określonego we wniosku. Jednak czasem się zdarza, że zakończenie urlopu następuje wcześniej co też jest zgodne z § 13 rozporządzenia. Powodem wcześniejszego niż we wniosku zakończenia urlopu może być decyzja - wezwanie pracodawcy aby pracownica stawiła się do pracy (takie wezwanie pracodawcy określają § 11 i § 12 rozporządzenia) lub też na wniosek pracownicy. W takich sytuacjach pracodawca jest zobowiązany dopuścić pracownicę do pracy. Jednak jak życie pokazuje nie zawsze pracodawca wywiązuje się z tego obowiązku a wtedy pracownica może dochodzić swych praw w sądzie. Tak więc pracownica powinna stawić się do pracy w pierwszym dniu roboczym po zakończeniu urlopu wychowawczego. Jednak czasem pracownica nie może tego dnia stawić się do pracy (np. udokumentowana jej choroba), a więc aby nie powstał ze strony pracodawcy zarzut naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, powinna usprawiedliwić swoją nieobecność zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeśli tego dopełni to ten okres niezdolności do pracy - po urlopie wychowawczym - jest już okresem zatrudnienia a pracownicy przysługują wszelkie uprawnienia ze stosunku pracy. Częstym przypadkiem jest urodzenie następnego dziecka pod koniec urlopu wychowawczego co daje jej prawo do korzystania bezpośrednio po urlopie wychowawczym do następnego urlopu macierzyńskiego. Skorzystania z następnego urlopu macierzyńskiego jest traktowane jak podjęcie pracy tj. pracownica zachowuje lub nabywa uprawnienia pracownicze.

Na jakie stanowisko wraca pracownica po urlopie wychowawczym?

Najczęściej nasze stanowisko pracy jest już obsadzone, ale pracodawca jest obowiązany dopuścić pracownicę do pracy na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku. To nowe stanowisko winno odpowiadać kwalifikacjom zawodowym pracownicy. Oznacza to, że pracownica nie może domagać się od pracodawcy zatrudnienia na tym samym stanowisku które zajmowała przed urlopem wychowawczym. Tak więc decyzja o stanowisku jakie zajmie pracownica po powrocie z urlopu wychowawczego należy do pracodawcy.

Po powrocie z urlopu wychowawczego pracodawca może zaproponować pracownicy przyuczenie do zaproponowanej pracy a wówczas jej posiadane przed urlopem wychowawczym kwalifikacje wzrosną o nowe przyuczone.

Zarówno,w przypadku powrotu na poprzednio zajmowane stanowisko pracy lub nowe zaproponowane przez pracodawcę, wynagrodzenie pracownicy nie może być niższe od pobieranego przed urlopem macierzyńskim. Obniżenie wynagrodzenia - w omawianym powyżej - przypadku wymaga wypowiedzenia przez pracodawcę dotychczasowych warunków pracy. Tak więc pracodawca nie może nie zatrudnić powracającej z urlopu wychowawczego pracownicy, tłumacząc się np. brakiem odpowiedniego dla niej (dotychczasowego, równorzędnego lub odpowiadającego nowym kwalifikacjom) miejsca pracy.

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego

Pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy o pracę pracownicy powracającej z urlopu. Bywa to w przypadkach, gdy dalsze zatrudnienie pracownicy, bezpośrednio po zakończeniu przez nią urlopu wychowawczego na dotychczasowym, równorzędnym lub odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym stanowisku nie jest możliwe, pracodawca po uprzednim dopuszczeniu jej do pracy może wypowiedzieć jej warunki pracy i płacy. Często pracodawca tłumaczy się że jej stanowisko zostało zlikwidowane, jednak sama likwidacja stanowiska zajmowanego przez pracownicę przed urlopem wychowawczym nie stanowi podstawy do odmowy zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym, jeżeli posiada ona inne kwalifikacje i może być zatrudniona na innym posiadanym przez pracodawcę stanowisku. Jedyną uzasadnioną możliwością wypowiedzenia pracy w tym przypadku jest brak możliwości zatrudnienia pracownicy na : stanowisku równorzędnym lub zgodnym z jej kwalifikacjami zawodowymi. Dopiero w takich okolicznościach - w okresie wypowiedzenia - pracodawca może powierzyć pracownicy wykonywanie innego rodzaju pracy na okres nie przekraczający trzech miesięcy, jeżeli nie powoduje to zmniejszenia wysokości wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Czasem tak się może zdarzyć, na okres wypowiedzenia pracodawca nie ma pracy dla pracownicy to za jej zgodą, może ją zwolnić z obowiązku świadczenia pracy a pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Wynagrodzenie za pracę

Jak już wyżej wspomniałam pracownica podejmująca pracę po urlopie wychowawczym ma prawo do zachowania wysokości wynagrodzenia sprzed urlopu wychowawczego. Jeśli w międzyczasie u pracodawcy nastąpiły zmiany zasad wynagradzania dotyczące wszystkich pracowników, to zmiany te obejmują również osoby przebywające na urlopach wychowawczych a więc jej poprzednie wynagrodzenie winno być przez pracodawcę zweryfikowane. Jednak pracownica nie może wymagać zmiany swego wynagrodzenia gdy zmiany wysokości wynagrodzenia w zakładzie dotyczyły niektórych tylko pracowników za np. za osiągnięcia czy wykonywanie określonego zadania.

Urlop wychowawczy a uprawnienia pracownicze\

Okres urlopu wychowawczego w wymiarze faktycznie wykorzystanym przez pracownicę, zaliczany jest do okresu zatrudnienia u pracodawcy, który tego urlopu udzielił. Jeśli np. pracownica na 1-sze dziecko wykorzystała 3 lata urlopu wychowawczego i w tym czasie urodziła następne dziecko i też wykorzystała 2 lata urlopu wychowawczego, co daje razem 5 lat to okres ten będzie podlegał wliczeniu do uprawnień pracowniczych. Okres urlopu wychowawczego liczony jest jak okres pracy przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego, nagrody jubileuszowej oraz uwzględniany jest do naliczania odprawy pieniężnej przysługującej w przypadku zwolnienia z przyczyn pracodawcy.

Omówione powyżej problemy dotyczą w równym stopniu zarówno pracownicy – kobiety, jak i pracownika – mężczyzny. Obecne prawo pozwala skorzystać z urlopu wychowawczego matce jak i ojcu dziecka równocześnie przez okres 3 miesięcy. W przypadku dłuższego urlopu mogą korzystać zamiennie, co oznacza, że powinni ustalić, kto będzie korzystał z urlopu, zgodnie z art. 1891 Kodeksu Pracy.

http://www.qdnet.pl/unas/Nr27/art13.htm

rzewa28-10-2005 11:24:10   [#03]

nie ma innego wyjścia tylko...

Przygotować musisz wypowiedzenie umowy o pracę z powodu, który podałaś (jak związkowiec to wcześniej skonsultować ze związkiem) i w dniu powrotu do pracy wręczyć jej to wypowiedzenie.

Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy u ciebie - max to 3 m-ce i trzeba jej przez ten czas jakąś robotę dać (niech archiwum uporządkuje czy cóś), zapłacić pensję taką jak przed wychowawczym (+rewaloryzacja), a po upływie okresu wypowiedzenia rozstać się...

Oby w zgodzie :-)

A, i nie zapomnij o przysługujących jej dniach na poszukiwanie pracy oraz urlopie wypoczynkowym (należy go oczywiście dać w naturze)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]