Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Urlop wychowawczy
strony: [ 1 ]
Dota6324-10-2005 14:27:32   [#01]
Nauczycielka, z którą podpisano trzy umowy na czas określony (nie było między nimi przerwy), poprosiła o urlop wychowawczy. Czy jest do tego uprawniona?
Norman Bates24-10-2005 14:39:27   [#02]
jak najbardziej, tylko że do czasu na jaki została zawarta umowa o pracę
beera24-10-2005 16:45:40   [#03]

zalezy od okoliczności

 Jesli trzecia umowa jest zawarta na czas okreslony, to:

Polski kodeks pracy w przywracanym od 1 maja art. 251 (był zawieszony od 29 listopada 2002 r.) opowiedział się za pierwszym wariantem. Zgodnie z tym przepisem trzecia kolejna umowa na czas określony z tą samą osobą przekształca się w bezterminową, jeśli między zakończeniem pierwszej umowy na czas określony a nawiązaniem następnej nie minął miesiąc. Zakazuje również aneksowania, czyli przedłużania takich angaży. Spod rygorów wyłącza jednakże umowy zawarte w celu zastępstwa pracownika nieobecnego z przyczyn usprawiedliwionych, a także dotyczące wykonywania prac dorywczych, cyklicznych i sezonowych. Postanowiliśmy sprawdzić, czy te restrykcje dobrze realizują cel dyrektywy.

Jednak pamietajmy, ze:

TREŚĆ PRZYWRACANEGO OD 1 MAJA PRZEPISU KODEKSU PRACY LIMITUJĄCEGO UMOWY NA CZAS OKREŚLONY

Art. 251 § 1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeśli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

§ 2.

Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.

§ 3.

Przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Pytanie wazne w tej sytuacji- czy pierwsza umowa została zawarta przed 1 maja- odliczanie umow na czas okreslony zaczyna się bowiem od tego terminu i czy zatrudnienie bylo na zastępstwo

Więc jesli pierwsza umowa zawarta została na czas okreslony przed 1 maja , a teraz została zawarta trzecia umowa na czas okreslony, to sią ta trzecia umowa przekształciła niniejszym na umowe bezterminową. ( pod warunkiem zatrudnienia na czas okreslony, ale nie na zastepstwo)

rzewa24-10-2005 17:18:35   [#04]

asiu,

pytanie z postu #01 dotyczy nauczycielki, więc te przepisy nie mają w tym wypadku zastosowania.

Ale ciekawe jest dlaczego miała te umowy na czas zamknięty i jak to jest obecnie... KN pozwala na takie zatrudnianie nauczycieli jedynie w określonych w niej przypadkach - art 10 ust 7 KN. Jest mozliwe, że któraś z tych umów jest od momentu podpisania umową na czas nieokreślony... :-)

Dota6324-10-2005 17:37:24   [#05]
Rzewo jest to anglistka z niepełnymi kwalifikacjami (zgoda KO) dlatego dyrek powiedział jej, że może z nią zawierać umów na czas określony tyle ile tylko chce, a przepisy odnośnie trzeciej umowy jej nie dotyczą.
beera24-10-2005 17:38:23   [#06]

a ja sądze

że mają

jesli np. dyrektor zatrudnił n-la na czas okreslony, a nie na zastepstwo- bo tak chciał ( co się zdarza nagminnie)

dlatego napisałam " to zalezy od okoliczności"

beera24-10-2005 17:43:47   [#07]

ale fakt

złe zatrudnienie na czas okreslony nie potzrebuje trzeciej umowy, by się stać nieokreslonym- dzieje się tak już przy pierwszej umowie.
rzewa24-10-2005 17:48:41   [#08]

W takim razie może tych umów na czas okreslony być ile tylko kurator sie zgodzi... :-) W końcu to jest interes n-la - kwalifikacje zrobić, jak zrobi to umowa będzie na czas nieokreślony.

I własciwa jest odpowiedź podana w poście #02

AnJa24-10-2005 17:53:10   [#09]
własnie w tym roku taka umowę po raz 3 z nauczycielem bez kwalifikacji i za zgodą

i wg KN nie mogę jej przecież na umowę na czas nieokreślony nigdy przekształcić

i teraz wypadałoby się ponownie zastanowić (bo juz nie raz rózne sugestie tu zamieszczano) czy przypadkiem w kwestii warunków pracy nauczyciela nie powinniśmy się jednak opierać tylko na KN, a KP tylko tam gdzie jest odesłanie do odrębnych przepisów lub w sytuacjach nijak z KN nie związanych, np. urlop macierzyński i jego wymiar

oczywiście pozostaje problem PIP i Sądów Pracy

a w tym momencie wraca mantra: Balcerowicz*, KN*, KP* musi odejść

* niepotrzebne skreślić
beera24-10-2005 17:57:53   [#10]

zwłaszcza, ze:

Art. 91c. 1. W zakresie spraw wynikających ze stosunku pracy, nieuregulowanych przepisami ustawy, mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

ja rozumeim, zze na nieokreślony nie mozna -KN

na okreslony mozna- KN

ale z umową na czas okreslony wiążą się konsekwencje- KP

brak jest w KN dokladnej regulacji wiec odsylam się do KP

i?

rzewa24-10-2005 18:02:05   [#11]
ale, ponieważ KN określa precyzyjnie kiedy można z nauczycielem zawrzeć umowę na czas określony a kiedy na nieokreślony - więc ten przepis KP (post #03) nie dotyczy nauczycieli.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]