Forum OSKKO - wątek

TEMAT: składka na ZUS
strony: [ 1 ]
bomis21-10-2005 20:20:28   [#01]

Nie wiem czy mój organ prowadzący dobrze odprowadza składke na ZUS.

Dodatek mieszkaniowy i wiejski są dodatkiem socjalnym. Czy powinna być odprowadzana składka "Zusowska". Nie wiem gdzie, ale wydaje mi sie, że czytałam że od tych składników nie płacimy składki. Prosze o pomoc.

Martuś21-10-2005 22:07:04   [#02]
 Dobrze myślisz. Popatrz na to.

ZUS czeka lawina pozwów?

10.10.2005

Mamy dla pedagogów - w przededniu ich święta - doskonałą wiadomość. Jeśli pracowali w małych miejscowościach (do 5 tys. mieszkańców), należą im się tysiące złotych, które powinien zwrócić Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W latach 2001-2003 ZUS nieprawnie pobierał składki emerytalno- rentowe od ich dodatków mieszkaniowych i wiejskich. Potem przepisy zostały zmienione i teraz składka jest już pobierana zgodnie z prawem.

Wszystko wskazuje na to, że sądy zaleje lawina pozwów wobec ZUS. Uruchomił ją wójt podkarpackiej gminy Jawornik Polski. Edward Gwizdała przez 21 lat pracował w ZUS. Umie czytać przepisy, dlatego odkrył, że instytucja ta w latach 2001-2003 nienależnie pobierała składki od dodatków mieszkaniowych wypłacanych nauczycielom przez gminy. Uznał, że przeciwko bezprawiu trzeba iść do sądu, a te przyznały mu rację. Potwierdziły, że dodatki te były w tych latach świadczeniem socjalnym, a nie wynagrodzeniem. ZUS ma zwrócić nauczycielom i gminie Jawornik składki..

Te 150 tys. dla biednej gminy Jawornik pozwoli na remont choć jednej szkoły, a nauczyciele dostaną dodatkową gotówkę –  cieszy się wójt Edward Gwizdała.

Teraz idzie za ciosem i będzie się domagał zwrotu nienależnie pobranych składek od dodatków wiejskich. Pozwy do sądu przeciwko ZUS składają już w całym kraju kolejne gminy

Pozdrawiam

Martuś22-10-2005 19:32:19   [#03]
Znaczy dobrze myślałam, źle napisałam. Ale artykuł wyjaśnia.
GMR22-10-2005 22:38:08   [#04]

ZUS czeka lawina pozwów?

Tylko czy zus (czyli budżet państaw) jest wypłacalny. Na rekompensaty czekaliśmy ładnych kilka lat.
Dota6323-10-2005 08:27:37   [#05]
Czy tylko Gminy mogą wytoczyć sprawy ZUS-owi. Może każdy nauczyciel osobno musi walczyć o swoje?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]