Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkoła policealna opiekunka środowiskowa na jakiej podstawie
strony: [ 1 ]
dhausner18-10-2005 20:45:30   [#01]
Czy opiekunka środowiskowa jest roczna dla absolwentów liceum ogólnokształcącego i innych szkół ponadgimnazjalnych - proszę o odpowiedź jak ktoś wie. Ze strony www. men.waw.pl zniknęły tabele z kształceniem po liceum profilowanym a nie skopiowałam.
bogna18-10-2005 21:02:00   [#02]
kształcenie po LP (i inne) jest w rozp. w sprawie klasyfikacji zawodów
dhausner18-10-2005 22:04:26   [#03]

Jest ale np technik informatyk może być jednoroczny tylko po profilu zarządzane informacją, technik ekonomista (jednoroczny) po profilu ekonomiczno-administracyjnym i.t.p.

W tym wypadku powino być jednoroczne po profilu socjalnym zgodnie z logiką, ale nie jestem pewna, a tego w rozporządzeniu nie ma

zgredek18-10-2005 22:40:15   [#04]

nie rozumiem, przeciez w rozporządzeniu bogny jest:

 
 opiekunka środowiskowa - dla absolwentów LO, LP, T, LU, TU - szkoła policealna o okresie kształcenia -1

dhausner19-10-2005 16:11:35   [#05]

http://www.men.waw.pl/oswiata/istotne/nowy.php

Jak umiem czytać schematy, chyba że nie - to roczna tylko po liceum profilowanym, a na dodatek program modułowy, a jak go nie ma to szkoła sama opracowuje.

Więc może ktoś dał zarządzenie że jednoroczna. Tak jest w wielu inych zawodach. Być moze jednak źle interpretuję.

Profil socjalny jest przecież.

zgredek19-10-2005 22:39:19   [#06]

uso:

Art.9

3)

g) szkoły policealne o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku, których ukończenie umożliwia osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu,

załącznik do rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego zaczyna się tak:

Klasyfikacja zawodów szkolnictwa zawodowego, zwana dalej "klasyfikacją", obejmuje zawody, typy szkół ponadgimnazjalnych, w których może odbywać się kształcenie oraz wskazuje ministrów, na których wniosek zawody zostały wprowadzone do klasyfikacji. Klasyfikacja wskazuje także okres kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej i szkole policealnej, w tym skrócony okres kształcenia w szkole policealnej na podbudowie określonego profilu kształcenia ogólnozawodowego w liceum profilowanym. 

----------------------------

i jeśli dalej jest napisane, to co podałam w #4 - to dlaczego wątpisz???

zgredek19-10-2005 22:42:48   [#07]

tabelka w klasyfikacji właściwej:

 
    Symbol cyfrowy Nazwa grupy zawodów
Nazwa zawodu
Minister właściwy do spraw: Typy szkół Uwagi
T TU SP
(okres
kształ-
cenia
w latach)
SP
(numer profilu/ okres kształ- cenia w latach)
ZSZ
(okres kształ- cenia w latach)
dla absolwentów
G ZSZ LO, LP, T, LU, TU LP G
zgredek19-10-2005 22:52:58   [#08]

nie jest prawdą to co piszesz, że tylko programy modułowe - nie ma takiego obowiązku

o programach, a w zasadzie planach nauczania MEN napisało tak:

Plany nauczania, zamieszczone w części programów zawartych w tym wykazie, utraciły aktualność w nowych typach szkół zawodowych. Na podstawie rozporządzeń Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawach: ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 15, poz. 142, Nr 137, poz. 1155, z 2003 r. Nr 116, poz. 1093 oraz z 2004 r. Nr 43, poz. 393) oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2004 r. Nr 114, poz. 1195), dyrektorzy szkół opracują szkolne plany nauczania dla nowych typów szkół, w których będzie realizowane kształcenie w zawodzie. Liczba godzin, przewidziana na kształcenie zawodowe w danym typie szkoły, powinna być zgodna z odpowiednim ramowym planem nauczania. Na szkolnym planie nauczania należy zamieścić nazwę i symbol cyfrowy zawodu oraz numer programu nauczania - zgodnie z niniejszym wykazem.
W grupie przedmiotów (modułów) zawodowych w planie nauczania, wymienić należy nazwy wszystkich przedmiotów (modułów) zawodowych, ujętych w programie nauczania zawodu. Ustalając wymiary godzin na poszczególne przedmioty (moduły) zawodowe, dla każdej klasy - semestru, należy kierować się wymaganiami programowymi tych przedmiotów (modułów) w całym okresie kształcenia i korelacją międzyprzedmiotową, lub w przypadku programów o strukturze modułowej - dydaktyczną mapą modułów. Praktyka zawodowa powinna być realizowana w wymiarze określonym w programie nauczania.

zgredek19-10-2005 22:56:18   [#09]
  1. Opiekunka środowiskowa - symbol cyfrowy 346[03]; Nr programu 346[03] /SP/ MEN / 2001.06.26
  2. Opiekunka środowiskowa - symbol cyfrowy 346[03]; Nr programu 346[03] /SP/ MENiS / 2004.05.25 M

-------------

masz dwa programy - jeden nowy, modułowy

drugi stary, w którym plan nauczania trzeba dostosować, jeśli był przewidywany na więcej niż rok kształcenia

zgredek19-10-2005 23:01:03   [#10]

a jeszcze takie ze strony MEN:

Informacja dla dyrektorów szkół policealnych

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu - Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego informuje, że w przypadku braku odpowiedniego modułowego programu nauczania zawodu, który m.in. umożliwiałby uruchomienie kształcenia w cyklu skróconym, dla tegorocznych absolwentów liceów profilowanych o profilu odpowiadającym tej samej, co zawód, dziedzinie gospodarki, szkoły mogą opracować własny przedmiotowy program nauczania z wykorzystaniem aktualnych programów nauczania tego zawodu.

Zgodnie z § 24 ust. 10 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 5 lutego 2004 r. w sprawie dopuszczania do użytku szkolnego programów wychowania przedszkolnego, programów nauczania i podręczników oraz cofania dopuszczenia (Dz. U. Nr 25, poz. 220), program nauczania dla zawodu opracowany przez nauczyciela (-i) może zostać dopuszczony do użytku w danej szkole po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

Nadmieniamy, że wszystkie brakujące modułowe programy nauczania zawodów zostaną opracowane w bieżącym roku kalendarzowym w ramach projektu współfinansowanego z Europejskich Funduszy Strukturalnych.

dhausner20-10-2005 07:04:53   [#11]

Czyli Zgredek utwierdził mnie w przekonaniu że jednoroczna opiekunka srodowiskowa tylko po profilu socjalnym bo na podbudowie odpowiedniego liceum profilowanego, chodzi o przyjmowanie uczniów. (w tym wypadku profilu socjalnego).

Jeżeli chodzi o moduły to się nie upieram.

Wielkie dzięki

dhausner20-10-2005 09:46:59   [#12]
To jeszcze raz ja najgorzej jak ktoś jest roztrzepany patrzyłam na stare rozporzadzenie nowelizacja wyraźnie pokazuje że 1 rok po wszystkich liceach, stąd było moje ździwienie, ale i tak jesteście super bo wyprostwaliście mnie jeszcze raz dzięki
zgredek20-10-2005 09:52:59   [#13]

Czyli Zgredek utwierdził mnie w przekonaniu że jednoroczna opiekunka srodowiskowa tylko po profilu socjalnym

nieeeeeeeeeeee

napisane jest, że po LO, LP, T, LU, TU, więc profil w LP nie jest istotny

dhausner20-10-2005 16:52:11   [#14]
No nie Zgredku, ale wszystkie wróbelki ćwierkały od początku reformy oświaty, ze ścieżka edukacyjna w szkołach policealnych może być skrócona li tylko po odpowiednim liceum profilowanym stąd mój upór. Dzięki i tak za wyprostowanie.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]