Forum OSKKO - wątek

TEMAT: bezprawnie pobrane składki od dodatków mieszkaniowych
strony: [ 1 ]
beera16-10-2005 00:32:27   [#01]
Wójt odebrał, co jego

Nauczyciele zatrudnieni w małych miejscowościach do 5 tys. mieszkańców mogą domagać się od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrotu bezprawnie pobranych składek emerytalno-rentowych od dodatków mieszkaniowych i wiejskich. Pozwy w tej sprawie trafiają do sądów w całym kraju.


Wójt gminy Jawornik Polski w woj. podkarpackim Edward Gwizdała wygrał od ZUS kwotę 150 tys. za nienależnie pobierane składki od dodatków mieszkaniowych wypłacanych nauczycielom przez gminy w latach 2001- 2003. Sąd podzielił jego zdanie, że dodatki te w tych latach były świadczeniem socjalnym, a nie wynagrodzeniem. W praktyce oznacza to, że organ rentowy musi zwrócić składki nauczycielom i gminie Jawornik. Obecnie wójt Edward Gwizdała będzie domagać się zwrotu nienależnie pobranych składek od dodatków wiejskich.

– Do dziś w sprawie zwrotu składek opłaconych od dodatku mieszkaniowego nauczycieli zapadł jeden prawomocny wyrok sądu – wyjaśnia Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie.

Według ZUS w przedstawionej sytuacji podstawą do ustalenia kwoty nadpłaty i dokonania jej zwrotu jest złożenie przez płatnika składek dokumentów korygujących za określony okres. Zgodnie z ustawą z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887), obowiązek taki spoczywa na płatniku składek. Jeżeli ustalenie nadpłaty jest możliwe po złożeniu przez płatnika dokumentów korygujących, to 30-dniowy termin na dokonanie zwrotu jest liczony od daty złożenia tych dokumentów.

W dokumentach rozliczeniowych płatnicy składek wykazują podstawę wymiaru składek za dany miesiąc. ZUS nie jest w stanie określić, jaka była wysokość dodatku mieszkaniowego poszczególnych pracowników, a co za tym idzie – jaka była składka od tego dodatku. To na płatniku ciąży obowiązek złożenia stosownych korekt dokumentów rozliczeniowych, wykazania należnych składek i prawidłowego rozliczenia wypłaconych świadczeń. Dopiero wówczas będzie można określić kwotę nienależnie opłaconych składek. W praktyce oznacza to, że jeśli płatnik nie dopilnuje swoich pieniędzy, to je straci.

– Szkoła z gminy Jawornik Polski wcześniej nie złożyła wymaganych korekt dokumentów rozliczeniowych, chociaż płatnik został poinformowany o konieczności złożenia dokumentów korygujących – dodaje Małgorzata Bukała.

Według ZUS, jeżeli do ustalania wysokości świadczeń emerytalnych bądź rentowych lub do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego uwzględniane były wyższe podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe (o kwoty dodatków mieszkaniowych), to kwoty świadczeń w ten sposób wyliczone podlegać będą ponownemu przeliczeniu (od niższych odpowiednio podstaw) i jako nienależnie pobrane zwrotowi na rzecz ZUS.

 
Bożena Wiktorowska
 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]