Forum OSKKO - wątek

TEMAT: matura w czasie ferii
strony: [ 1 ]
migotka15-10-2005 22:48:07   [#01]

< http://www.menis.gov.pl/oswiata/istotne/kal_05-06.php >

 Dlaczego nauczyciele w tych województwach "Dolnośląskie, Łódzkie, Mazowieckie,Opolskie, Zachodniopomorskie" mają pracować w czasie ferii, a pozostali nie?

Dżoana15-10-2005 22:49:44   [#02]
A dlaczego nauczyciele języków muszą pracować w czasie matur, a inni nie?
zgredek15-10-2005 22:50:19   [#03]

bo pozostali mają ferie później

-----------------

migotko - my mamy jeszcze w tym czasie starą maturę:-(

migotka15-10-2005 22:52:59   [#04]

myślę, że stara maturę mają także  w wyżej wymienionych woj., ale to nie zmienia faktu, że to nie jest sprawiedliwe

zgredek15-10-2005 22:56:13   [#05]

ależ ja jestem z dolnośląskiego

i już dawno pisałam o pracy w czasie ferii szkolnych

nową maturę pisemną mam tylko w jeden dzień w czasie ferii - podzielono u nas przedmioty na szkoły - u nas zdają angielski

natomiast ustną starą maturę będziemy przeprowadzać właśnie w ferie:-(

migotka15-10-2005 23:01:33   [#06]

Bożenka

dalej nie rozumiem dlaczego?

beera15-10-2005 23:06:27   [#07]

ponieważ

nasze wystapienie do RPO  w sprawie urlopu zakończylo się przesyłką do MEN,a tam wszyscy zajmują się pakowaniem rzeczy do kartonow, mozemy po konfce przypomniec rzecznikowi o naszym wystąpienieu dołączajac te ferie.

Niezaleznie od tego, ze ja wolę maturę w ferie ze względu na inne dzeci - z klas I i II, n-l zgodnie z 64 KN ma wówczas urlop i ciekawa jestem podstawy prawnej dla tego by podczas ferii pracował.

Chyba, ze się wyrobicie szybciutko i zmiescicie w limicie dni.

zgredek15-10-2005 23:12:31   [#08]

oczywiście, że korzystne dla uczniów, i w limicie dni się musimy zmieścić

o egzaminie zawodowym zapomniałam, ale nie znam jeszcze terminu w sesji zimowej, pewnie też po 15 stycznia

zgredek15-10-2005 23:14:36   [#09]
zresztą pisaliśmy też o tym, żeby matura odbywała się w lipcu
zgredek15-10-2005 23:19:53   [#10]
no to jeszcze dodam, że nauczyciele będą mieli zapłacone za pracę w ferie
zgredek15-10-2005 23:21:57   [#11]

e, chyba przesadziłam - jeśli się zmieścimy w 7 KN-owych dniach to chyba nie należy się zapłata?

namieszałam

migotka15-10-2005 23:23:37   [#12]

asia

ok - matura w czasie ferii. jestem za - jeśli wszyscy pracują

Nie dotyczy to jednak wszystkich i dlatego mnie to denerwuje. U nas "wybrani" będą siedzieć jeden lub dwa dni po 5 godzin w czasie ferii, a pozostali nie. Nie tylko wybrane województwa, ale i wybrani nauczyciele.

Gdy ogłoszono harmonogram matur w sesji wiosennej 2005 ktos się zbuntował i nie pracowaliśmy w soboty. Dlaczego teraz mamy pracować/

Mnie tez ciekawi podstawa prawna.

zgredek15-10-2005 23:26:24   [#13]

Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

2. Nauczyciel, o którym mowa w ust. 1, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

1) przeprowadzania egzaminów;
2) prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
3) opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.
Czynności, o których mowa w pkt 1-3, nie mogą łącznie zająć nauczycielowi więcej niż 7 dni.

migotka15-10-2005 23:35:04   [#14]

zgredek

a jak się nie zgodzi to co?

I dalej nie rozumiem dlaczego nie wszystkich nauczycieli ( i nie wszystkich województw) ta obecna matura w sesji zimowej dotyczy.

zgredek15-10-2005 23:40:02   [#15]

z pewnością będę uzgadniać z nauczycielami

ale jeśli dojdzie do sytuacji, że nikt się nie zgodzi, to zobowiążę do...

--------------------

w zasadzie to nie jest żadna nowość - egzaminy poprawkowe, klasyfikacyjne w ostatnim tygodniu wakacji, też nie wszyscy nauczyciele przeprowadzali i nie we wszystkich szkołach

migotka15-10-2005 23:46:37   [#16]

zgradek

u nas zawsze były i wszyscy nauczyciele byli w nie zaangażowani.

A kogo wybierzesz (zobowiążesz)?

zgredek15-10-2005 23:47:11   [#17]

też byłam zła, wściekłam się wręcz, gdy podano terminy matury

ale...

zmieniłam zdanie i naprawdę wydaje mi się to bardziej korzystne - to znaczy, że w czasie wolnym dla uczniów

w województwach pozostałych młodzieży dojdą jeszcze wolne dni w styczniu - a chyba tych majowych jest już wystarczająco dużo

zgredek15-10-2005 23:54:10   [#18]

migotko - nie wiem, ale znając grono, myślę, że nie będzie problemów, zresztą nie musiałam do tej pory nigdy stosować "środków przymusu"

-------------------

myślę, że chodzi Ci o protest, ale to nie ten termin należałoby oprotestować

egzamin maturalny powinna przeprowadzać CKE - i to jej problemem powinno być co, gdzie, kiedy i za ile

i jeśli mam protestować, to protestuję przeciwko zobowiązaniu dyrektorów szkół do organizacji egzaminów

migotka15-10-2005 23:58:29   [#19]
popieram
Janusz Pawłowski16-10-2005 00:12:04   [#20]

"ok - matura w czasie ferii. jestem za - jeśli wszyscy pracują
Nie dotyczy to jednak wszystkich i dlatego mnie to denerwuje." (cyt #12)

Taki żart mi się przypomniał obrazujący Polskie Piekiełko:
Gdy Amerykanin modli się do Boga szepcze: "Panie Boże, spraw, abym był tak bogaty, jak mój sąsiad."
Gdy Polak: "Panie Boże, spraw, aby sąsiadowi też zdechł koń."

joszka16-10-2005 19:52:50   [#21]

A musi być dzień wolny?

W czasie styczniowej sesji zdawać będzie niewielu - złamię prawo będziemy pracować.
Dżoana16-10-2005 22:47:31   [#22]

Januszu

to wcale nie jest takie śmieszne. Dlaczego ja, anglistka mam pracować przy maturze styczniowej i w sesji wiosennej tyle godzin, a za te same pieniądze co np. wuefista, czy matematyk?
Janusz Pawłowski16-10-2005 22:52:58   [#23]
A skąd ja mam wiedzieć, Dżoano, dlaczego Ty pracujesz?
To Ty wybrałaś tę pracę - nie opowiadałaś mi o motywach, które Tobą kierowały.
migotka16-10-2005 23:07:07   [#24]

Janusz

Taki żart mi się przypomniał obrazujący Polskie Piekiełko:
Gdy Amerykanin modli się do Boga szepcze: "Panie Boże, spraw, abym był tak bogaty, jak mój sąsiad."
Gdy Polak: "Panie Boże, spraw, aby sąsiadowi też zdechł koń." [#20]

To wcale nie jest śmieszne

Janusz Pawłowski16-10-2005 23:46:03   [#25]

Zgadza się migotko.
To bardzo smutne.

Smutne, gdy człowiek mówi, że będzie mu lepiej, gdy inni też będą mieli tak źle jak on pracując w czasie ferii.

Smutne, bo wychodzi na to, że nie chodzi o to, żeby anglista zarabiał więcej niż do tej pory - ale o to, aby wuefista i matematyk zarabiali mniej.

Adaa16-10-2005 23:48:37   [#26]

nie smieszne?

kurcze..jestem jakims dewiantem jesli chodzi o poczucie humoru...bo dla mnie smieszne...oczywiscie konia mi zal...ale przeciez nie chodziło o konia:-))

migotka16-10-2005 23:49:05   [#27]

Janusz

odwracasz kota ogonem

Janusz Pawłowski16-10-2005 23:51:12   [#28]
Raczej konia. ;-)))
I nie ja.
migotka16-10-2005 23:52:47   [#29]

Janusz

ja naprawdę nie jestem zwolenniczką równouprawnienia, ale Ty chyba tak.
Janusz Pawłowski16-10-2005 23:57:04   [#30]
O ile, Migotko, pamiętam to Ty napisałaś:
"Nie dotyczy to jednak wszystkich i dlatego mnie to denerwuje".
Niczego bardziej "równouprawnieniowego" nie da się znaleźć.
migotka17-10-2005 00:02:38   [#31]

janusz

ok - źle to nazwałam.

U mnie  w szkole nauczyciele się buntują i moim zdaniem mają rację.

migotka17-10-2005 00:03:39   [#32]
Janusz
Janusz Pawłowski17-10-2005 00:32:47   [#33]

Buntują się Migotko przeciw czemu?
Przeciw pracy w czasie ferii, czy przeciw temu, że oni muszą pracować w czasie ferii, a inni nie?
Oczywiście można udawać, że się nie rozumie różnicy.
Ale wtedy - ja będę udawał, że nikt niczego nie napisał.

Zadaję to pytanie w kontekście Twojego, otwierającego wątek:
"Dlaczego nauczyciele w tych województwach "Dolnośląskie, Łódzkie, Mazowieckie,Opolskie, Zachodniopomorskie" mają pracować w czasie ferii, a pozostali nie?"

Janusz Pawłowski17-10-2005 00:44:08   [#34]

Żeby nie było wątpliwości.

Nie podoba mi się to, że z jednej strony w ustawie (KN) jest napisane, że nauczyciele w czasie ferii mają urlop, a z drugiej tak się organizuje plan zajęć, że w tym czasie nie mogą z tego urlopu skorzystać.

Mnie jednak - tak samo nie podobałoby się, gdyby dotyczyło to nauczycieli wszystkich województw, a nie tylko wybranych.
Powiem więcej - gdy nie dotyczy to wszystkich - cieszę się, że przynajmniej część będzie mogła skorzystać z zasłużonego odpoczynku.

Dżoana17-10-2005 06:50:40   [#35]

Janusz

wcale nie o to mi chodzi! Czuję się urażona Twoim poczuciem humoru.

"Smutne, bo wychodzi na to, że nie chodzi o to, żeby anglista zarabiał więcej niż do tej pory - ale o to, aby wuefista i matematyk zarabiali mniej."

A myślałam o Tobie zupełnie inaczej. Przykro...

adaa
Mariola17-10-2005 07:56:04   [#36]

hm...

dyrektor może zatrudnić nauczyciela przez 7 dni w czasie ferii zimowych i wakcji. I te dni, w które będziemy pracować na maturze na pewno w tych 7 dniach się zmieszczą.
Poza tym pewnie niektórzy jeszcze popracują kiedy będzie nabór do szkół w wakacje lub przy podobnych zajęciach - tu mowa o szkołach ponagimnazjalnych.
Ale takie jest życie.
Nikt nie mówił, że będzie lekko isprawiedliwie, a ktoś musi te prace wykonać.
Mogę mieć tylko nadzieję, że to nie będę ja ;))
Gaba17-10-2005 08:03:04   [#37]

"tu mowa o szkołach ponagimnazjalnych"

Niestety nieprawda, ze tylko szkoły podnagimnazjalne pracują w wakacje - darmowymi wklepywaczami danych do wszelakich programów w naszej gminie są właśnie gimnazja, doskonale się to czyni w wakacje.

Szkoły gimmnazjalne mają nabór także w wakacje i go kończą, a potem rozrucvh szkoły. I jakby te 7 dni i art. 64 stoją w jaskrawej sprzeczności.

Mariola17-10-2005 08:10:45   [#38]

nie chciałabym się tu licytować

które szkoły więcej pracują i dlaczego.
Nie to miałam na celu.
Natomiast wydaje  mi się, że można zorganizować czas tak aby jednemu nauczycielowi zagospodarować faktycznie tylko te siedem dni ale do tego musiałby się zmobilizować dyrektor.
Niestety niektórzy idą na łatwiznę i zawsze wybierają tylko tych bardziej operatywnych i tych, na których mogą liczyć.
A może warto byłoby czasami zaangażować większość rady do róźnych prac?
Wtedy niejedną sprawę możnaby załatwić szybciej :))
Marek Pleśniar17-10-2005 08:26:23   [#39]

nie chciałbym się tu licytować ale jaa...

;-)

Gaba17-10-2005 09:00:28   [#40]

"które szkoły więcej pracują i dlaczego"

- jasne i tak też to rozumiem, upominam się jedynie o szerokie pojomowanie problemu. ;-)


"Natomiast wydaje  mi się, że można zorganizować czas tak aby jednemu nauczycielowi zagospodarować faktycznie tylko te siedem dni ale do tego musiałby się zmobilizować dyrektor"

- zgadzam się ponownie, ale ja nie idę na łatwiznę, wiem, że na niektorych nie mogę liczyć, bo... zwyczajnie zawalą. Gdyby to był bank, czy inny normalny zakład pracy


"Niestety niektórzy idą na łatwiznę i zawsze wybierają tylko tych bardziej operatywnych i tych, na których mogą liczyć"

- to nie jest łatwizna, to wyższa konieczność.


"A może warto byłoby czasami zaangażować większość rady do róźnych prac?"

- warto by, zdecydowanie warto!


"Wtedy niejedną sprawę można by załatwić szybciej :)) " - nie niestety nie.

;-))) nic to nie przyspieszy.

stan17-10-2005 09:36:50   [#41]
 ... i nie rozumiem dlaczego dyrektorzy tylko niektórym dają nagrody ?
;-)
Janusz Pawłowski17-10-2005 09:42:24   [#42]

Do #35

Kurna ... gubię się ...
Nie wiem, kto myślał do tej pory o mnie zupełnie inaczej - Dżoana, czy adaa. ;-)))
Janusz Pawłowski17-10-2005 10:04:36   [#43]

A tak najzupełniej poważnie.

Jest jedna przypowieść, którą należałoby stale przypominać.
Bo ludzie, choc ją znają - to jak praktyka pokazuje - niewiele z niej rozumieją, albo czują nieodpartą potrzebę zapominania o niej.
I nie ma tu znaczenia, że jest to akurat Przypowieść Biblijna.
To prawda uniwersalna - o nas samych.

Od czasu, gdy ją po raz pierwszy świadomie usłyszałem, staram się ze wszelkich sił ją stosować w swoim życiu.
Niezwykle to pomaga - czyści ze zbędnych emocji i nieuzasadnionych pretensji.
Gorąco polecam ją wszystkim.
Oto ona:

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus opowiedział swoim uczniom następującą przypowieść:

"Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy.

Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: 'Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam'. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił.

Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: 'Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?' Odpowiedzieli mu: 'Bo nas nikt nie najął'. Rzekł im: 'Idźcie i wy do winnicy'.

A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: 'Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych'. Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze.

Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: 'Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty'.
Na to odrzekł jednemu z nich: 'Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?'

Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi".

Oczywiście, mając złą wolę można z tej przypowieści wycinać rozmaite kawałki z kontekstu.
Można też udawać, że się jej nie rozumie.
Można - i właśnie ludzie z tego korzystają.
Bo są tylko ludźmi.

Marek Pleśniar17-10-2005 11:47:07   [#44]

no cóż, pierwszy socjalista;-)

oraz nie pierwszy co szerzy dobro;-) Różnica tylko taka że jemu wypadało to powiedzieć o sobie.

Janusz Pawłowski17-10-2005 11:55:44   [#45]

Socjalista? Hm ...

"Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę?"
Z Jego własnością, Marku - kapitalista pierwszej wody. ;-)))
No i ten ... uzdrawiał upośledzonych ... hm ... czyżby to już? ;-)))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]