Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zatrudnienie sekretarki szkolnej
strony: [ 1 ]
Benk14-10-2005 23:44:51   [#01]
W dniu 8 sierpnia 2005 zatrudniłem nową sekretarkę (gminna szkoła publiczna).
Czy należało zastosować w tym przypadku nowe "konkurencyjne"
zasady naboru na wolne stanowiska pracy zgodnie z
 U S T A W Ą z dnia 6 maja 2005 r.
o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych
kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty 
(Dz.U. z 2005 r. Nr 122, poz. 1020).
 "Art. 3a. 1. Nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na
             kierownicze stanowiska urzędnicze, zatrudnianych na podstawie art.
             2 pkt 2 i 4, zwane dalej "stanowiskami urzędniczymi", jest otwarty
             i konkurencyjny.
 
Ustawa obowiązuje od 7.08.05 r.!!!
Czy sekretarki podlegają tym nowym regułom zatrudniania?
rzewa15-10-2005 00:19:44   [#02]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=11332#FBK
zgredek15-10-2005 00:28:09   [#03]
sekretarka jest stanowiskiem pracowniczym
Benk16-10-2005 17:45:46   [#04]

uzyskałem taką opinię:

 

 

Zatrudnienie sekretarki

 

W ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn.)

Art. 5d. brzmi:        

     „Status prawny pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego określają przepisy o pracownikach samorządowych.".

 

Jest to b. ważne ustalenie:

--------------

Natomiast art. 3a ustawy o pracownikach samorządowych, brzmi:

"Art. 3a. 1. Nabór kandydatów na wolne stanowiska urzędnicze, w tym na kierownicze stanowiska urzędnicze, zatrudnianych na podstawie art. 2 pkt 2 i 4, zwane dalej "stanowiskami urzędniczymi", jest otwarty i konkurencyjny”.

 

Wyraźnie widać, że ów tryb szczególny naboru kandydatów dotyczy tylko i wyłącznie: "stanowisk urzędniczych”.

            Wyliczenie kadry samorządowej, dokonane w Załączniku Nr 3 (patrz: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/1222.htm) do rozporządzenia  RADY MINISTRÓW z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222, zm. Dz. U. z 2005r. Nr 160, poz. 1343) zawiera WYKAZ STANOWISK PRACOWNICZYCH, a w poz. 19 jest ujęta sekretarka, maszynistka, które zostały wyodrębnione ze stanowisk urzędniczych. Zatem nie ma do nich zastosowania tryb szczególny naboru.

 

Kolejna kwestia.

 U S T A W A z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych, ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych i ustawy o systemie oświaty  (Dz.U. z 2005 r. Nr 122, poz. 1020) zawiera przepis przejściowy w brzmieniu:

 

„Art. 5. Postępowania dotyczące naboru na wolne stanowiska urzędnicze w jednostkach, o których mowa w art. 1 ustawy, wszczęte na podstawie dotychczasowych przepisów i niezakończone do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ulegają zakończeniu. Ogłoszenie nowego naboru kandydatów na wolne stanowisko następuje na podstawie przepisów niniejszej ustawy”.

 

Jak wiadomo ustawa ta obowiązuje od 7 sierpnia 2005 r. zaś nabór kandydatów w szkole, o której piszesz, na stanowisko sekretarki wszczęto na podstawie dotychczasowych przepisów zatem jej zatrudnienie mogło być dokonane tylko i wyłącznie wg „dotychczasowych przepisów”.

Oznacza to, że jeżeli nawet kiedyś wypracują odmienne poglądy odnośnie trybu zatrudniania pracowników samorządowych, to zatrudnienie sekretarki w dniu 8.08.2005 r. wg „dotychczasowych przepisów” jest prawidłowe.

 

ElaS17-10-2005 10:42:53   [#05]
Dodam tylko że jest jeszcze takie stanowisko jak sekretarz szkoły (w dziale V załącznika do rozporządzenia: Jednostki działające w zakresie oświaty) i wtedy jest to już stanowisko urzędnicze.
Rycho17-10-2005 12:50:52   [#06]

elas

tylko, że to stanowisko sekretarz szkoły w tym załączniku nie jest wykazane jako stanowisko urzędnicze tylko pracownicze
 
Czyli należy do grupy stanowisk, do których nie ma zastosowania szczególny tryb naboru
ElaS17-10-2005 13:47:53   [#07]

A ja zajrzałam do rozporządzenia, popatrzyłam i przeczytałam to co chciałam przeczytać a nie to co napisane było.

Oczywiście masz rację.

Na stanowiska sekretarza, sekretarki, kierownika gospodarczego, kierownika obiektów sportowych itd. nie trzeba przeprowadzać konkursu ale już na stanowisko referenta - tak.

Dziwny jest ten świat.

magdaczwartosz17-10-2005 22:35:02   [#08]
No tak i mam klina! Zmieniam sekretarkę po byłym dyrektorze/dziewczyna bez wykształcenia średniego/-wypowiedzenie zmieniające- i powinnam po 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia zatrudnic nową. Czy mam w koncu ogłosić konkurs czy tez nie?
rzewa18-10-2005 03:49:44   [#09]
nie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]