Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Usprawiedliwianie nieobecności
strony: [ 1 ]
Jolanta Szuchta12-10-2005 10:17:47   [#01]

ucznia na zajęciach lekcyjnych w klasach 4-6 szkoły podstawowej.

Mam problem:uczeń klasy piątej nie chodzi do szkoły.Usprawiedliwienia są różne i od lekarza,ale niestety najczęsciej od mamy.

W zeszłym roku szkolnym było tak samo,z powodu nieobecnosci zdawał egzaminy klasyfikacyjne.

Matka jest moją nauczycielką i nie chce zrozumiec ze popełnia wielki błąd nie wysyłając syna do szkoly.

W szukaju sprawdzałam obowiazek szkolny ale nie nie znalazlam nic na temat kto i w jakiej ilości może usprawiedliwiac godziny nieobecne.

Czy może to określic Statut--tego nie mam w statucie.

Wydrukowałam nawet z wymiany plików upomnienie w sprawie regularnego posyłania dziecka do szkoły ale czy to obowiązuje także wtedy gdy godziny sa usprawiedliwiane?

Nie mam juz siły do Tej matki.W zeszłym roku oddałam srawę do sądu rodzinnego ale sąd sprawę umorzył,nie raczył mnie nawet o tym poinformowac.

Jestem bezsilna-dodajcie sił- prosze- jakąś radą.

Jolanta Szuchta12-10-2005 12:27:55   [#02]

Nikt nie ma pomysłu?

ja tez niestety nie :-((( podniosłam bo się zgubi w lawinie innych postów.
Gaba12-10-2005 14:08:14   [#03]

a weźcie nie usprawiedliwcie!

OBOWIĄZEK SZKOLNY I NAUKI -  opr. Janusz Szklarczyk, KO Kraków

Każdy ma prawo do nauki. Nauka do18 roku życia jest obowiązkowa.

Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.
(Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – art. 70)

 

PODSTAWY PRAWNE

·         Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (tekst jednolity – Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 z późniejszymi zmianami)

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27.08.2001 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz. U. Nr 97, poz. 1054; z 2002 r. Dz. U. Nr 14, poz. 131, Nr 127, poz. 1093; z 2003 r. Nr 2, poz. 21)

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30.01.1997r. w sprawie organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim (Dz. U. Nr 14, poz. 76)

·         Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jednolity – Dz. U. z 1991 r. Nr 36, poz. 161 z późniejszymi zmianami)

Obowiązek szkolny – ustawowy obowiązek dziecka i jego rodziców (prawnych opiekunów) polegający na regularnym uczęszczaniu dziecka na zajęcia szkolne i zapewnieniu dziecku przez rodziców warunków umożliwiających dziecku przygotowywanie się do zajęć szkolnych, którego celem jest ukończenie szkoły podstawowej i gimnazjum.

Obowiązek nauki – ustawowy obowiązek trwający do ukończenia 18 roku życia, po ukończeniu gimnazjum, uczęszczania do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej.

Spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki – realizacja ustawowych zadań dotyczących obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki w formach określonych ustawą o systemie oświaty.

Regularne posyłanie dziecka do szkoły – zadanie rodziców (prawnych opiekunów) polegające na zapewnieniu uczestnictwa dziecka (obecności) we wszystkich obowiązkowych zajęciach (przewidzianych szkolnym planem nauczania) organizowanych przez szkołę w oparciu o obowiązujące przepisy i na zasadach określonych przez szkołę. Nieobecność dziecka na obowiązkowych zajęciach wymaga usprawiedliwienia tej nieobecności w sposób i na zasadach określonych w statucie szkoły.

Każda nieobecność dziecka w szkole wymaga usprawiedliwienia tej nieobecności. Usprawiedliwienie nieobecności polega na podaniu przez rodziców (prawnych opiekunów) dziecka przyczyn nieobecności na obowiązkowych zajęciach szkolnych i ponoszeniu odpowiedzialności za to usprawiedliwienie oraz podjęciu decyzji przez wychowawcę co do uwzględnienia tego usprawiedliwienia. Formy usprawiedliwienia nieobecności określa statut szkoły.

Opisany wyżej sposób usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach szkolnych nie dotyczy:

§  egzaminów dojrzałości lub matury,

§  sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej,

§  egzaminu gimnazjalnego,

§  egzaminu z przygotowania zawodowego lub z nauki zawodu,

§  egzaminu klasyfikacyjnego,

§  egzaminu poprawkowego,

§  egzaminów wstępnych do szkół policealnych.

 

Nieobecności podczas wymienionych egzaminów i sprawdzianu mogą być usprawiedliwione tylko na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Sprawę tych usprawiedliwień reguluje pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej Nr DKO-430-1/2/94 z dnia 29.06.1994 r., a o konieczności wydawania zaświadczeń w opisanych przypadkach zostali powiadomieni lekarze wojewódzcy pismem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Nr OZM-D-4132-2/94 z dnia 29.06. 1994 r.

 

Zadania wychowawcy klasy dotyczące obowiązku szkolnego i obowiązku nauki:

·         założenie dziennika lekcyjnego i wpisanie danych o uczniu,

·         systematyczne sprawdzanie uczestniczenia uczniów na obowiązkowych zajęciach szkolnych,

·         wyjaśnianie przyczyn nieobecności uczniów na zajęciach szkolnych,

·         bieżące kontaktowanie się z nauczycielami uczącymi w klasie celem uzyskania informacji co do obecności na zajęciach oraz postępach uczniów w zakresie efektów kształcenia,

·         przekazywanie rodzicom (prawnym opiekunom) ucznia informacji o uczęszczaniu na zajęcia oraz o zachowaniu i wynikach nauczania (postępach w nauce),

·         podejmowanie decyzji o usprawiedliwieniu lub nieusprawiedliwianiu nieobecności ucznia w szkole,

·         współpraca z pedagogiem szkolnym dotyczącym realizacji obowiązku ,

·         wzywanie rodziców do regularnego posyłania dziecka do szkoły w formach określonych w statucie szkoły,

·         zawiadamianie dyrektora o podejmowanych działaniach zmierzających do egzekwowania od rodziców obowiązku regularnego posyłania dziecka do szkoły,

·         przekazania stosownego wniosku do dyrektora szkoły o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, po wyczerpaniu wszystkich możliwości przewidzianych w zadaniach wychowawcy klasy.

 

Zadania dyrektora szkoły w zakresie realizacji obowiązku szkolnego i  nauki:

·         ogłoszenie zapisów do szkoły oraz zasad rekrutacji uczniów do szkoły,

·         założenie dokumentacji przebiegu nauczania i czuwanie nad prawidłowym prowadzeniem tej dokumentacji przez osoby za to odpowiedzialne,

·         określenie zadań wychowawców klas i innych nauczycieli w zakresie realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

·         podejmowanie decyzji dotyczących realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki w formach określonych ustawą o systemie oświaty lub w oparciu o przepisy wykonawcze do ustawy,

·         kontrolowanie spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły,

·         przekazanie informacji o realizacji obowiązku szkolnego dzieci spoza obwodu szkolnego,

·         powiadamianie gminy i niezrealizowaniu przez uczniów obowiązku nauki,

·         podejmowanie na wniosek wychowawcy działań administracyjnych związanych z przymuszaniem rodziców do wypełniania zadań związanych z realizacją obowiązku nauki,

·         kierowanie wniosków do organu gminy o podejmowania działań egzekucyjnych w stosunku do rodziców, którzy uchylają się od wypełniana ustawowych zadań związanych obowiązkiem szkolnym

 

 

JJP12-10-2005 18:39:50   [#04]

Popieram gabę! Usprawiedliwanie to nie automat: "zaświadczenie=usprawiedliwienie", jeśli wychowawca ma powody wątpić w prawdziwość przedstawionych uzasadnień, to nie powinien ich honorować, bo tym samym przykłada się do nadużycia.

Jeśli przedkładane mi usprawiedliwienie jest niewłaściwe co do formy lub treści (np. brak podanych powodów) to odmawiam jego honorowania. I tyle. Ale niestety widzę czasem jakąś obawę niektórych wychowawców przed takim "odebraniem konstytucyjnego prawa rodzica do wychowywania dziecka według własnego osądu" (to cytat z wypowiedzi rodzica, zresztą prywatnie naszego kolegi po fachu...)

Jolanta Szuchta12-10-2005 20:45:23   [#05]

Bardzo ale to bardzo

dziękuję.

Gabo jesteś cudowna.

Gaba12-10-2005 20:51:47   [#06]

łojeju, bardzo przepraszam - ale mi walnęło buchsztaby. To sie zwiększyło przy wklejaniu. Jeszcze raz przepraszam za hałas, huk i wrzask.

 

Autorem opr. jest pan Janusz Szklarczyk - KO Kraków

Jolanta Szuchta12-10-2005 20:55:40   [#07]

Kto opracowal widziałam

ale że znalazłas i podrzuciłas to jestes cudowna.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]