Forum OSKKO - wątek

TEMAT: jak poradzić sobie z mutyzmem?
strony: [ 1 ]
Rycho11-10-2005 22:40:31   [#01]
zainspirował mnie wątek o ocenianiu uczniów z upośledzeniem w stopniu lekkim. A ponieważ mam z tym problem w szkole postanowiłem napisac ten wątek.
 
Mam dziewczynkę w klasie I z mutyzmem wybiórczym (wybiórczym, bo ponoć w domu, do matki się odzywa). Do tego jest upośledzona umysłowo w stopniu lekkim i ma problemy z npięciem mięśniowym w dłoni, co powoduje trudności z utrzymaniem ołówka, długopisu.
 
Zgodnie z przepisami ma więc realizować program sp dostosowany do Jej możliwości. Niezależnie od przepisów nauczycielka i tak musi indywidualnie z Nią pracować, bo dziewczynka nie jest w stanie iść równolegle z resztą klasy.
 
Szukam podpowiedzi na pytanie jak radzić sobie z takim problemem? Dałem już 2 godz. rewalidacji indywidualnej ze specjalistą, nauczycielka (dziewczyna naprawdę bardzo się w to zaangażowała) wykorzystuje każdą wolną chwilę na indywidualną pracę z z dzieckiem. Mamy bardzo dobry kontakt z matką dziewczynki - dużo pracuje z Nią w domu. To w kwestii organizacyjnej ...
 
A metody pracy z takim dzieckiem? Może ktoś ma już jakieś doświadczenia w tym zakresie i mógłby coś podpowiedzieć?
2katarzyna12-10-2005 09:16:51   [#02]
Tu potrzebny dobry psycholog. Uczono mnie, że mutyzm często wiąże się z patologiczną sytuacją dziecka w domu.
Rycho12-10-2005 09:30:19   [#03]
Niezależnie od przyczyn, nauczycielka ma to dziecko codziennie na lekcjach. Jak już to powiedziałem, bardzo się stara i już widać pewne pozytywne efekty jej pracy. Ja chcę jej pomóc trochę, dlatego pytam.
 
My w szkole nie jesteśmy od leczenia mutyzmu, musimy za to codzennie radzić sobie z edukacją tego dziecka. Jeśli nasze działania pomogą w tym, będzie super.
 
Dlatego proszę o rady jak w szkole pracować z takim dzieckiem by liczyć na powodzenie i dobre efekty tej pracy.
CARMEN12-10-2005 23:13:31   [#04]

PIESUŚ

Na przykurcze świetnie wpływa praca psa-terapeuty np. takiego golden redrivera, który liże chorą rękę dziecka i dłoń sama się rozluźnia.

Kupić dziecku psa powinni rodzice koniecznie i to labradora lub goldena.

Rycho12-10-2005 23:15:05   [#05]
ma psa. A w zasadzie piesę :-) Bardzo ją lubi.
bratek12-10-2005 23:20:09   [#06]

W temacie metod pracy

To ja zawsze jestem za starym dobrym behawioryzmem- czyli podciągnięcie poziomu motywacji i wzmacnianie pozytywnych zachowań. Przy każdej formie mutyzmu bardzo, bardzo skuteczne.

Jesli chciałbyś więcej informacji, to napisz proszę skąd jesteś- bo może mogłabym Ci podać namiar na ośrodek w którym mogą ustawić program takiej pracy.

Marek Pleśniar12-10-2005 23:27:49   [#07]

pies najlepszy jes!! - t:-)

a labradory są najpsiejsze:-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]