Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ZFSŚ nadal
strony: [ 1 ]
nela211-10-2005 11:03:05   [#01]
Jak u Was praktykujecie uzgadnianie przyznawania pracownikom świadczeń z funduszu świadczeń socjalnych ze ZW jak ma się tutaj ochrona danych osobowych skoro ZW należy informować osobowo o przyznanych świadczeniach?
jokada11-10-2005 13:00:41   [#02]

ZFSŚ

 U mnie w szkole protokół z posiedzenia komisji socjalnej wiesza się w pokoju nauczycielskim do wiadomości wszystkich pracowników szkoły i nikt nie przejmuje się żadnymi danymi osobowymi i ich ochroną. Ico TY na to?
jokada11-10-2005 13:12:06   [#03]

ZFSŚ

U mnie w szkole protokół z posiedzenia komisji socjalnej wywiesza się w pokoju nauczycielskim  do wiadomości wszystkich pracowników i nikt nie przejmuje się danymi osobowymi i ich ochroną. I co Ty na to?
DYREK11-10-2005 13:33:28   [#04]
Ze ZZ uzgadnia się tylko regulamin, a nie wysokość przyznanych świadczeń. Administratorami ZFŚS są dyrektorzy, a nie związki. Może działać ewentualnie komisja socjalna proponująca dyrektorowi wysokość dofinnsowania. Żadnych list się nie wiesza. Lista narusza przepisy o ochronie wynagrodzenia, danych osobowych i dobre obyczaje. Jak można informować wszystkich pracowników o trudnej sytuacji losowej osób, którym przyznano zapomogi, czy dofinnsowanie do wypoczynku.
Rycho11-10-2005 13:42:12   [#05]

DYREK

Co do list się zgadzam, co do reszty, to co powiesz na taki zapis?
 
Art. 27 ustawy o ZZ
2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.
Fakir211-10-2005 13:59:05   [#06]

DYREK ma rację...

Ze związkami uzgadniam oczywiście ale tylko regulamin... Dysponentem (administratorem) jest dyro, który MOŻE powołać (by się nie przepracować) Komisję Socjalną, która mu będzie doradzać i wypisywać papióry... :)))

Zapis w ustawie o ZZ jest po prostu mało precyzyjny... A bo to pierwszy raz ?!?

DYREK11-10-2005 14:25:59   [#07]

ZZ mją prawo sprawdzić, czy świadczenia przyznawane są zgodnie z regulaminem. Jeżeli nie to występują do PIP - y lub OP.

W mojej komisji socjalnej są przedstawiciele ZZ działających na terenie szkoły oraz przedstawiciele nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, emeryci też mogą zgłosić swego przedstawiciela. Tak mam w regulaminie uzgodnionym z ZZ. I na tym  polega realizacja zapisu o uzgodnieniu. Jeżeli na terenie szkoły nie ma ZZ, to pracodawca uzgadnia świadczenia z przedstawicielem pracowników (mąż zaufania).

violka11-10-2005 21:16:54   [#08]

ze związkami dyrektor uzgadnia i regulamin i przyznawane świadczenie

komisja jest to twór sztuczny i nie mający umocowania prawnego - tak naprawdę to dyrektor przynaje i uzgadnia ze związkami

komisję tworzy się po to, aby dokonała wstępnej weryfikacji wniosków i aby się w razie czego można było się podpierać stwierdzeniem "komisja przyznała" (a często zdarza się że wnioskodawca czuje się skrzywdzony, że za mało dostał)

najważniejsze jest postanowienie dyrektora i podpisy zz-tów

ja mam gotową formułkę - coś w tym rodzaju:

postanowienie

na podstawie paragrafu ... regulaminu ZFŚS przyznaję zapomogę(dofinansowanie do wypoczynku itp.) pani X w wysokości....

podpis dyrektora

uzgodniono: ZNP

NSZZ "...

i to jest dokument będący podstawą wypłaty świadczenia

komisja pisze protokół z posiedzenia, w którym wyraża swoją opinię i propozycje kwot dofinansowania, zz-ty nie są członkami komisji (kiedyś były, ale ZNP upierało się że oni nie są tutaj ciałem opiniotwórczym, ale mają ważniejszą rolę - dyrektor musi z nimi uzgadniać wypłatę świadczeń),

ale zz-ty uczestniczą w posiedzeniu komisji na zasadzie słuchaczy - w ten sposób zapoznają się z  sytuacją i ja później nie muszę im uzasadniać poszczególnych decyzji co do przyznania świadczeń (podsyskutują sobie z komisją, a ja oszczędzam czas)

oczywiście taki sposób pracy komisji i zz-tów mamy szczegółowo zawarty w regulaminie (który też jest uzgodniony z zz)

i jak na razie to się sprawdza (a bywałao gorąco - zanim wprowadziliśmy te zasady)

rzewa11-10-2005 21:29:52   [#09]

ale...

uzgadnianie z zz-tami wypłaty konkretnych świadczeń, może być kwestionowane (i słusznie) przez pracowników nie należacych do zz-tów...

No i jest to interpretacja przepisów "na korzyść" zz-tów - równie uprawniona jest interpretacja, że zz-ty mają prawo jedynie do uzgadniania regulaminu i interweniowania w razie podejrzenia, że nie jest on przestrzegany.

Dyrektor, jako administrator funduszu, ma obowiązek składania sprawozdania z wykonania planu ZFŚS raz do roku rp, zz-tom i OP.

Marek Pleśniar11-10-2005 21:39:29   [#10]

tak ze sto razy już tu padało - że uzgadnia się regualmin a nie swiadczenia - bo niedopuszczalne jest by jeden pracownik drugiemu grzebał w płacy:-)

dziwne że to musi wracać

violka11-10-2005 21:47:49   [#11]

a co się będę kopać z koniem

Art. 27 ustawy o ZZ
2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.
 
to mi wygląda na to że trzeba uzgadniać wypłatę każdego świadczenia (i to każdemu pracownikowi - o! czyżby emerytowi już nie? - trzeba jeszcze raz poczytać ustawę o zz)
nic nie pisze na temat tego, że uzgadnia się przyznawanie świadczeń pracownikom należącym do zz-tów, czyli wg mnie dotyczy każdego pracownika
 
u nas był poruszany problem otrzymywania świadczeń - niektórzy sobie nie życzyli, żeby ktoś oglądał ile im się daje (a już szczególnie zz do którego nie należą)
 
uznalismy że najlepszym wyjściem będzie oświadczenie pracownika, że on sobie nie życzy aby ten czy inny zz był informowany o jego świadczeniu - mieli ludzie pisac, ale potem nikomu się już nie chciało
 
i tak wszystko jest zgodnie z regulaminem, więc nie ma o co wojować, a komisja i zz-ty uczestniczące w posiedzeniu podpisują kwit o tajemnicy słuzbowej w zakresie spraw poruszanych w związku z pracą w komisji socjalnej
Marek Pleśniar11-10-2005 21:50:07   [#12]

violko:-))))

violka11-10-2005 21:51:57   [#13]

Marku

ZZ - to nie pracownik - to jest taki jeden ;-))

czasem nie warto - przepis jest tak sformułowany, że każdy może go tłumaczyć na swoją stronę

a jesli chodzi o zz, to wystarczy pilnować się tam gdzie mają opiniować - niech opiniują, nie przekonywac na siłę że musi być pozytywna opinia (niech piszą co chcą, byleby pieczątka była - i jest opinia)

jak już zrozumieją, że nie mają nieograniczonej władzy nad dyrektorem, to sami potem się wycofują i czasem idzie się z nimi dogadać

DYREK11-10-2005 21:52:51   [#14]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4143
Rycho11-10-2005 22:01:37   [#15]
Marku, co do Twojego zdania na ten temat, to wiesz, że się zgadzam.
ZFŚS w tej formie jest moim zdaniem nieporozumieniem.
Przede wszystkim przepisy są tu dość chore.
 
Bo widzisz w tymże Art. 27 ustawy o ZZ jest napisane w pkt 1 o uzgadnianiu regulaminu funduszu socjalnego, a w pkt 2 o sposobie przyznawania świadczeń z tego funduszu:
 

Art. 27. 1. Ustalanie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w tym podział środków z tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności, ustala pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową.

2. Przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu, o którym mowa w ust. 1, dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.

Gdyby chodziło tylko o regulamin, to po co ten pkt 2?

Słowo przyznawanie jest przecież określeniem czynności, prawda?

I czy to nie jest chore?

Marek Pleśniar11-10-2005 22:13:01   [#16]

w artykule o życiu Margaret Thatcher czytam: "złamała kark związkom zawodowym"

i wtedy robi mi się błogo;-)

Rycho11-10-2005 22:15:31   [#17]
mam podobne odczucia ;-)
 
a widzisz gdzieś może na horyzoncie kogoś u nas, kto by ją ponaśladował?
 
bo ja ostatnio mam wzrok słaby dość :-)
beera11-10-2005 22:16:52   [#18]

bo

Wy patrzeć ze zrozumieniem nie potraficie, chlopaki

;-)

Rycho11-10-2005 22:19:29   [#19]

o kurka Marek

faktycznie chyba coś ważnego przeoczyliśmy ;-)
 
Asia! To Ty chcesz robic u nas za Margaret Thatcher ? ;-)
Marek Pleśniar11-10-2005 22:20:08   [#20]
chce nie chce - robi;-)
beera11-10-2005 22:21:06   [#21]

;-))

ja?

ja lubię związki

co prawda moze nie zawodowe, ale jednak

;-))

mitikas11-10-2005 22:23:40   [#22]

To śwadczenie jest do uzgodnienia z ZZ !

Za wszystko co związane z ZFŚS odpowiada DYRKO i to on się tłumaczy, ale ZZ trzymają go w szachu i muszą opiniować. Mnie ciekawi inny aspekt zagadnienia, oczywiste, że od strony prawnej ( dane osobowe, wynagrodzenia). Jak zapisać w reg. ZFŚS by ustrzec się takich sytuacj. "Jedna Pani ma męża dyrektora w firmie i składa o zapomgę. Wszyscy wiedzą, że Pani jest BOGATA, ale oświadczenia o dochodach, które przedstawiła powoduje, że jej się należy. To skutkuje fermentem, a jeszcze co ciekawe jest ona pracownikiem obsługi (sprzątaczki przy takich samych oświadczeniach dostają takie same pieniądze). Wiem, że taka sytuacja  była przytaczana na forum, ale nie znalazłem uzasadnienia prawnego.
nela212-10-2005 10:54:51   [#23]
Sory ale dalej nie wiem jak przedstawiać ZW przyznane pracownikom świadczenia ... a co z ochroną danych osobowych inni pracownicy nie życzą sobie by każdy mógł zaglądać w ich kieszeń lub systację zyciową ...
AnJa12-10-2005 11:03:37   [#24]
nie zgadzam się z tym do końca, co napisze poniżej, ale:

jeśli pracownik zna zasady przyznawania świadczeń ( w tym i rolę zz czy komisji w tym procesie) a nie chce by mu w kieszeń zaglądano nie powinien składac wniosku
nela212-10-2005 11:04:42   [#25]
Mało tego mialam Komisję Socjalną w której min. uczestnikami byli przedstawiciele ZW obecnie jeden ze ZW zmienił swojego jednego przedstawiciela na trzech innych i żąda ode mnie wglądu we wszystkie dotychczasowe protokoły ...!!! Czy powinnam im dać te protokoły do wglądu pozostale ZW obstają ,że nie zyczą sobie bo co z ochroną danych osobowych .
nela212-10-2005 11:11:32   [#26]
ale to nie tylko zaglądanie w kieszen lecz także w róznorodne sytuacje życiowe  o których nie wszyscy powinni wiedzieć...
AsiaJ12-10-2005 11:17:59   [#27]
A odnośnie imprezy kulturalno- integracyjnej, czy musi być imienna lista uczestniczących, czy wystarczy rachunek zbiorowy za imprezę i nie płacimy wówczas podatku.Są różne opinie na ten temat. Podobno to zależy od interpretacji księgowych i służb kontrolujących.
nela212-10-2005 11:39:24   [#28]
Rachunek zbiorowy na imprezę jaak dołączycie listę i będzie można ustalić kwotę przypadającą na osobę to trzeba będzie odprowadzić podatek.
AsiaJ12-10-2005 12:06:20   [#29]
no właśnie a czy można uniknąć tego podatku i nie dołanczać listy tyklo sam rachunek za imprezę, czy takie rozwiazanie jest ok?

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]