Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Przepraszam,ale jeszcze raz urlop dla poratowania zdrowia...
strony: [ 1 ]
Wioleta D08-10-2005 21:23:32   [#01]
Jesteście już pewnie zmęczeni tym tematem , ale pomóżcie. Koleżanka wybiera się na urlop zdrowotny i jest trochę zdezorientowana bo ma sprzeczne informacje.
1. Czy można wziąć urlop jeżeli nie brała zwolnień lekarskich , ale przez cały czas się leczy i ma kartę u lekarza?
2. Czy dyrektor szkoły daje wniosek do lekarza z prośbą o udzielenie urlopu czy tylko udziela urlopu jeżeli przyniesie orzeczenie komisji lekarskiej? (ktoś jej powiedział że powinna wybrać taki wniosek)
3. Czy urlop może być udzielony np. od razu na pół roku czy rok czy tylko na trzy miesiące i przedłużany co trzy miesiące aż minie rok?
zgredek08-10-2005 21:31:02   [#02]

1. tak

2. nie - dyrektor przekazuje informację, czy taki urlop i w jakim wymiarze należy się nauczycielowi (robi to bez żadnej pp, ale zgodnie ze zdrowym rozsądkiem), dyrektor udziela, wystarczy jeden lekarz - nie komisja

3. może być udzielony jednorazowo na czas nie dłuższy niż rok ale następny może być udzielony po co najmniej rocznej przerwie, czyli nie ma mowy o przedłużaniu

myślę, że nie pokręciłam

Wioleta D08-10-2005 21:59:35   [#03]
Ponieważ w naszej szkole tylko jedna osoba korzystała z urlopu dla poratowania i przedstawiała orzeczenie komisji ( a było to 5 lat temu) dyr. twierdzi, że musi byc orzeczenie komisji. Skąd mogę ściągnąć przepisy , wydrukuję i dam jej żeby znała procedurę. Dziękuję!!!!!!
2katarzyna08-10-2005 22:19:06   [#04]

Kilka lat temu zmieniły się przepisy. Dziś udziela urlopu specjalista, a nawet lekarz pierwszego kontaktu. Komisja lekarska zbiera się w zupełnie innym celu, innym miejscu i w ogóle nie ma znaczenia w tej sprawie.

Procedura w skrócie:

1. Nauczyciel zgłasza dyrektorowi chęć skorzystania z urlopu i otrzymuje zaświadczenie, że ma prawo (o ile je ma, zgodnie z przepisami) z urlopu skorzystać.

2. Nauczyciel z zaświadczeniem udaje się do lekarza, który wystawia skierowanie na urlop (na specjalnym druku) w terminie...

3. Nauczyciel pisze podanie do dyrektora o urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze ... i załącza skierowanie lekarza.

4. Dyrektor wydaje decyzję o udzieleniu urlopu w wymiarze..., w której informuje, że zgodnie z KN nauczyciel nie może: np. podjąć zatrudnienia itd.

5. Nauczyciel poddaje się kuracji i ratuje swoje zdrowie.

6. Na 2 tygodnie przed końcem urlopu zgłasza się w szkole po skierowanie na badania

7. Udaje się do tego samego lekarza bądź do lekarza medycyny pracy i otrzymuje zaświaświadczenie, że jest zdolny..., po czy maświadczenie to oddaje w kadrach.

8. Nauczyciel wyrehabilitowany i odnowiony biologicznie wraca do pracy.

malmar1508-10-2005 22:25:55   [#05]

Karta Nauczyciela

Rozdział 8

Ochrona zdrowia

 

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.

 

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.

 

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

 

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.

 

5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.

 

6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

 

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

 

8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.

 

9. Nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

 

10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.

 

11. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania, określi, w drodze rozporządzenia, tryb orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu, o którym mowa w ust. 1, wzór orzeczenia i sposób prowadzenia dokumentacji związanej z wydawaniem  orzeczeń o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz organ odwoławczy od orzeczeń o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, uwzględniając w szczególności sposób wydawania orzeczenia o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu oraz termin odwołania się od orzeczenia.

 

malmar1508-10-2005 22:26:47   [#06]

Przepraszam, że na czerwono, ale to z Leszkowego ujednolicenia ;))

Pozdrawiam.

Wioleta D08-10-2005 23:35:16   [#07]
Bardzo, bardzo dziękuję!!!! Sama bym skorzystała ale niestety nie mam całego etatu , ale co tam. Nie muszę skakać , biegać ani robić przewrotów więc nie wysilam kręgosłupa ,  w zimie w szkole grzeją - nie marznę więc stawy jakoś wytrzymują a stresy... kto ich dzisiaj nie ma. Mam nadzieję, że do emerytury dotrwam. Jeszcze raz dziękuję!
rzewa09-10-2005 01:44:30   [#08]

parę uwag do procedury (post #04)

1. Nauczyciel zgłasza dyrektorowi chęć skorzystania z urlopu i otrzymuje zaświadczenie, że ma prawo (o ile je ma, zgodnie z przepisami) z urlopu skorzystać. - nic takiego nauczyciel zgłaszać nie musi - brak pp. Ani dyrek żadnego zaświadczenia wystawiać nie musi.

2. Nauczyciel z zaświadczeniem udaje się do lekarza, który wystawia skierowanie na urlop (na specjalnym druku) w terminie... - nauczyciel udaje się po prostu do lekarza, który go leczy, nie musi miec zadnego zaświadczenia, tym bardziej specjalny druk nie jest wymagany - brak pp. Lekarz wystawia orzeczenie na taki okres jaki uważa za konieczny, nie dłuższy niż rok. Lekarz powinien to dobrze skalkulować, gdyż teraz nie można przedłużyć urlopu - następny można otrzymać dopiero po roku od skończenia poprzedniego bez względu na długość trwania tego pierwszego.

3. Nauczyciel pisze podanie do dyrektora o urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze ... i załącza skierowanie lekarza. - nauczyciel nie musi pisać podania (ale oczywiście może jak chce), zupełnie wystarczy złożenie orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowaia.

4. Dyrektor wydaje decyzję o udzieleniu urlopu w wymiarze..., w której informuje, że zgodnie z KN nauczyciel nie może: np. podjąć zatrudnienia itd.

5. Nauczyciel poddaje się kuracji i ratuje swoje zdrowie.

6. Na 2 tygodnie przed końcem urlopu zgłasza się w szkole po skierowanie na badania  - nauczyciel zgłaszać się nie musi, to dyrektor ma obowiązek wysłać nauczycielowi skierowanie.

7. Udaje się do tego samego lekarza bądź do lekarza medycyny pracy i otrzymuje zaświaświadczenie, że jest zdolny..., po czy maświadczenie to oddaje w kadrach. - to zaświadczenie musi byc od lekarza medycyny pracy (bo jest ro badanie kontrole), za te badanie płaci zakład pracy (szkoła), albo po przedstawieniu rachunku, albo jest to badanie u lekarza, który ma podpisana ze szkołą umowę (jeśli jest taki lekarz, to n-l powinien do tego właśnie lekarza się udać. Jak pójdzie do innego, płaci z własnej kieszeni). Zaświadczenie musi przedstawić w szkole pierwszego dnia po urlopie przed podjęciem pracy - dyrek bez tego nie dopuszcza n-la do wykonywania pracy.

8. Nauczyciel wyrehabilitowany i odnowiony biologicznie wraca do pracy.

Jeszcze ciągle nie jest wykonana delegacja zawarta w art 73 ust 11 KN, wobec tego jedynymi przepisami dotyczącymi u. d. p. z. są te w KN. Na naszej stronie (OSKKO), w dziale konsultacji jest projekt rozporządzenia w tej sprawie, ale to na razie tylko projekt.

Ala10-10-2005 09:07:59   [#09]

czy ma prawo?

Czy nauczyciel, który ma 38 lat stażu pracy w tym 17 przy tablicy i ukończył w kwietniu 60 lat ma prawo skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia? Pozostałe warunki spełnia.
rzewa10-10-2005 09:19:13   [#10]
tak, bo nie nabył jeszcze uprawnień emerytalnych.
Ala10-10-2005 10:44:00   [#11]
dzięki Rzewo:-)))
Joser10-10-2005 12:05:11   [#12]
Czy nauczyciel z 27-letnim stażem (w tym co najmniej 20 lat składkowych w szkole) po 5 letnich studiach dziennych ma prawo do u.z. czy nie? Sądy, zdaje się, wydawały sprzeczne orzeczenia w tej kwestii. Czy MENiS wydał kiedykolwiek własną interpretację?
beera10-10-2005 12:16:08   [#13]

interpretacji nie

ale zdanie na ten temat mają takie:

Pytanie w Rzeczpospolitej:
Czy urlop dla poratowania zdrowia nalezy się nauczycielce, ktora ma powyzej 30 lat pracy?

Odpowiedź: ( Julia Glazowska- specjalistka departamentu pragmatyki zawodowej w MENIS, Artur Klewenek- z-ca dyrektora tego wydzialu):

Wydaje się, że warto w tym zakresie odwolać się do orzecznictwa SN. Podkresla się, ze jeśli osoba ma już uprawnienia emerytalne, także wówczas, gdy spełnia warunki do emerytury wcześniejszej, nie może korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia, gdyż w stosunku do takiego nauczycilea urlop ten i tak nie spełniłby swojego celu: nauczyciel ten i tak nie wróci na dłuższy czas do pracy

hania10-10-2005 13:14:45   [#14]
Orzeczenie o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia


1. W wyniku przeprowadzonego badania stanu zdrowia ...............................................
                                                                                                        (dzień, miesiąc, rok)
stwierdzam, że stan zdrowia Pani/Pana

...........................................................................................     .............................................
      (imię i nazwisko)                                                                               (data urodzenia)

wymaga *) nie wymaga *) udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia

zaleconego leczenia w okresie od .................................... do . ....................................
                                                           (dzień, miesiąc , rok)               (dzień, miesiąc , rok)

2. Wyżej wymieniona/wymieniony *) w trakcie udzielonego urlopu dla poratowania zdrowia nie powinien

wykonywać następującego zatrudnienia/działalności *):
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................






........................................                             .................................................................
 (data wydania orzeczenia)                               (podpis i pieczęć lekarza ubezpieczenia zdrowotnego)


*) Właściwe podkreślić.



i jeszcze z KO kraków
URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA – WYJAŚNIENIA WĄTPLIWOŚCI

Art. 73. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku, z zastrzeżeniem ust. 2.
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku.
Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy.
W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.
Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.
Nabycie prawa do urlopu dla poratowania zdrowia przez nauczyciela następuje po łącznym spełnieniu warunków o którym mowa  w art. 73 Karty Nauczyciela.
Warunki te obejmują :
- wymiar  formę zatrudnienia : zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony,
- określony staż pracy w szkole : 7 lat,
- uzyskanie orzeczenia lekarskiego o potrzebie przeprowadzenia zaleconego leczenia.
Dopiero po spełnieniu tych warunków możliwe jest złożenie stosownego wniosku do dyrektora szkoły oraz podjęcie przez dyrektora szkoły decyzji o udzieleniu urlopu dla poratowania zdrowia.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ma upoważnienie wyłącznie do orzekania o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz o wymiarze tego urlopu. Nie posiada natomiast nadanego ustawą uprawnienia do wskazania daty rozpoczęcia urlopu.
Wyłączne kompetencje  w tym zakresie posiada dyrektor szkoły lub placówki, który powinien udzielić zaleconego urlopu dla poratowania zdrowia bez zbędnej zwłoki, jednakże z uwzględnieniem konieczności zapewnienia prawidłowego funkcjonowania placówki.
Powyższe oznacza, że wskazana przez lekarza orzekającego o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia data jego rozpoczęcia, jak i moment złożenia przez uprawnionego nauczyciela  wniosku o udzielenie urlopu, nie wywołują bezpośrednio skutków prawnych dla dyrektora szkoły . Wiążący nauczyciela jest jedynie dzień wskazany przez dyrektora szkoły, jako data rozpoczęcia urlopu.
Celem urlopu jest powstrzymanie się od pracy, czyli skutki prawne urlopu dla poratowania zdrowia związane są ze świadczeniem pracy. W okresie wakacji  (czyli w okresie nieświadczenia pracy) nie istnieje potrzeba ani konieczność podejmowania przez dyrektorów szkół i placówek jakichkolwiek decyzji skutkujących zwolnieniem z wykonywania pracy, bowiem nauczyciele jej nie wykonują. W tej sytuacji złożone przez nauczycieli wnioski w okresie wakacji powinny być rozpatrzone w dniu 1 września czyli w dniu , w którym rozpoczynają się zajęcia w szkole.

2. Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Czy pod pojęciem uprawnienia emerytalne ustawodawca ma na uwadze bezwzględnie wiek emerytalny nauczycieli?
Wątpliwości dotyczyły interpretacji art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela w kontekście indywidualnych uprawnień emerytalnych i ogólnych przepisów emerytalnych.
Zgodnie z treścią art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym jednorazowo roku. Stosownie do postanowień w art. 73 ust. 2  ustawy nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne.
Szereg wątpliwości interpretacyjnych  budzi pojęcie „nabycie uprawnień emerytalnych”. W indywidualnych przypadkach zawsze decyzję podejmuje dyrektor szkoły, jako pracodawca. Przywołując jednakże rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego (np. wyrok SN z dnia 4 grudnia 2003 r. PK 72/03 , wyrok z dnia 11 września 2001 r. PKN 633/00) w opinii sądu nabycie prawa do emerytury zostało użyte w Karcie Nauczyciela w znaczeniu  w jakim występuje w przepisach regulujących świadczenia emerytalno-rentowe. Nie jest ono zatem równoznaczne z przejściem na emeryturę, czy też z zamiarem skorzystania z tego świadczenia wyrażającym się złożeniem stosownego wniosku. Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, prawo do świadczeń powstaje w dniu spełnienia wszystkich warunków, od których jest uzależnione jest to prawo. Nabycie  prawa do emerytury następuje z chwilą spełnienia ostatniego z wymaganych warunków. Przepisy art. 24 ust. 1 i art. 27 ust 1 tej ustawy określają , ze wiek emerytalny wynosi dla kobiet 60 lat.
Jednakże osiągnięcie tego wieku nie zawsze jest warunkiem koniecznym do nabycie prawa do emerytury. szereg przepisów określa warunki wystarczające  do nabycia prawa do emerytury osób, które nie osiągnęły tego wieku ( np. art. 29 i 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).  Do takich przepisów należy również art. 88 Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczyciele mający 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, mogą po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy przejść na emeryturę.
NA PODSTAWIE  TEGO  PRZEPISU  NAUCZYCIEL  NABYWA  PRAWO  DO EMERYTURY W DNIU, W KTÓRYM OSIĄGNĄŁ 30-LETNI OKRES ZATRUDNIENIA I  DWUDZIESTOLETNI  OKRES  PRACY  W SZCZEGÓLNYM  CHARAKTERZE.
Rozwiązanie  stosunku pracy nie jest zatem warunkiem koniecznym do nabycia prawa do emerytury, lecz warunkiem skorzystania z prawa do tego świadczenia. Art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z FUS regulujący warunki uprawniające do emerytury pracowników, którzy po spełnieniu wymaganych warunków nabyli prawo do emerytury. Krąg tych osób jest ograniczony, gdyż ubezpieczony w dniu spełnienia ostatniego warunku musi mieć status pracownika, podobnie jak wymagany jest status nauczyciela w dniu spełnienia ostatniego warunku określonego w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela.
W związku z powyższym, zarówno nabycie uprawnień emerytalnych, o których mowa w art. 88 Karety Nauczyciela, jak i osiągnięcie wieku emerytalnego, wynikającego z przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stanowi bezpośrednią przesłankę do ograniczenia uprawnień nauczyciela do skorzystania z prawa do urlopu dla poratowania zdrowia.

3. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole, o którym mowa w ust. 1, wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku okresu niezdolności do pracy i urlopu trwających dłużej niż 6 miesięcy wymagany okres pracy przedłuża się o ten okres.

4. Okres siedmioletniej pracy w szkole, uzasadniający prawo do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia. Wymóg siedmioletniego okresu pracy w szkole dotyczy udzielenia pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia.
5. Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54.
Nauczyciel w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych ( zdrowotnych, świadczenia urlopowego), w tym dodatków socjalnych, o których mowa w art. 54 ( dodatek wiejski i mieszkaniowy). Dotychczas zakres wynagradzania nauczycieli w czasie urlopu dla poratowania zdrowia wynikał z regulaminów organu prowadzącego

6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Zgodnie z art.  229 Kodeksu pracy oraz rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy ( Dz. U. Nr 69 poz. 332 ze zmianami) przeprowadzenie kontrolnego badania lekarskiego ma na  celu stwierdzenia przez lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku.

7. W okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.
Zgodnie z nowym brzmieniem art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela nauczyciel w trakcie trwania urlopu dla poratowania zdrowia  nie może podjąć innej działalności zarobkowej.
Wątpliwości dotyczą sytuacji czy przepis ten ma również zastosowanie do sytuacji, w której nauczyciel prowadził już przed udzieleniem urlopu dla poratowania zdrowia działalność gospodarczą, ale nie wykonuje żadnych czynności sprzecznych z celem udzielonego urlopu, jest właścicielem firmy, wszystkie czynności związane z jej prowadzeniem wykonują pracownicy? Jak postąpić gdy nauczyciel jeszcze przed urlopem dla poratowania zdrowia prowadzi inną działalność zarobkową?. Czy musi tę działalność zawiesić na okres udzielonego urlopu?
Z treści art. 73 ust. 7 Karty Nauczyciela wynika, iż nauczyciel nie może w trakcie trwania urlopu dla poratowania zdrowia  nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu określając termin, w którym nauczyciel jest obowiązany do powrotu do pracy.

Inna działalność zarobkowa to osiąganie jakiegokolwiek przychodu na podstawie stosunku pracy, a także wszelkich umów cywilnoprawnych. Dla możliwości odwołania nauczyciela z urlopu dla poratowania zdrowia nie ma znaczenia moment nawiązania odrębnego stosunku prawnego, będącego dla nauczyciela źródłem  dodatkowego dochodu , a jedynie fakt jego istnienia w momencie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.
8. Nauczycielowi można udzielić kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia nie wcześniej niż po upływie roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu dla poratowania zdrowia. Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciela w okresie całego zatrudnienia nie może przekraczać 3 lat.
Zgodnie z treścią art. 73 ust. 1  nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlop dla poratowania zdrowia w celu przeprowadzenia zleconego leczenia, w wymiarze nie przekraczającym  jednorazowo 1 roku. Zgodnie z art. 73 ust. 8 ustawy kolejnego urlopu udziela nie wcześniej niż po upływie  roku od dnia zakończenia urlopu poprzedniego.

Wątpliwości  dotyczyły sytuacji czy w związku z ww. przepisem dopuszczalne jest przedłużenie urlopu dla poratowania zdrowia udzielonego na okres 3 miesięcy do okresu trwającego łącznie jeden rok?.
Zdaniem Departamentu Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu z faktu, iż ustawodawca określił maksymalną granice  długości urlopu nie można wyprowadzić twierdzenia, iż urlop przyznany na okres krótszy ma charakter otwarty. Ustawodawca bowiem nie przewidział w treści art. 73 odrębnego trybu w zakresie przedłużania urlopu. Powyższe oznacza, że dyrektor szkoły, otrzymując wniosek od nauczyciela o przedłużenie zakończonego urlopu, podejmuje stosowną decyzje kierując się stopniem spełniania warunków, o których mowa w przypadku złożenia wniosku o przyznanie kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia.

9. Nauczyciel nie ponosi kosztów związanych z orzekaniem o stanie jego zdrowia w związku z potrzebą udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia.

10. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zalecanego leczenia, orzeka lekarz ubezpieczenia zdrowotnego leczący nauczyciela. Od orzeczenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, przysługuje odwołanie do organu odwoławczego określonego w przepisach wydanych na podstawie ust. 11 oraz w trybie określonym w tych przepisach.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego ma upoważnienie wyłącznie do orzekania o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia oraz o wymiarze tego urlopu. Nie posiada natomiast nadanego ustawą uprawnienia do wskazania daty tego rozpoczęcia urlopu.
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego z ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia ( Dz. U. Nr 45 poz. 391 z późn. zm.) to każdy lekarz , który podpisał indywidualną umowę z narodowym Funduszem Zdrowia lub lekarz zatrudniony w placówce, która podpisała umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Powyższej definicji lekarza ubezpieczenia zdrowotnego nie zmieniono po zmianie przepisów związanych ze świadczeniami zdrowotnymi (ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U nr 210 poz. 2135)


Przygotowała: Maria Polanowska-Bogusz


to już chyba masz wszystko dla koleżanki:-))
wypoczynku życzę
hania
Wioleta D10-10-2005 22:47:21   [#15]
Bardzo dziękuję! Drukuję i przekażę!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]