Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ile godzin ponadwymiarowych może mieć dyrektor????
strony: [ 1 ]
emeryt06-10-2005 13:23:39   [#01]

A sytuacja jest taka:

Obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin nauczyciela - art. 42 ust.3 KN -18 godz.

art. 42 ust.6 KN. Dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określonych w ust. 3 w zależności od wielkości i typu szkoły oraz warunków pracy lub zwalnia się ich od obowiązku realizacji tych zajęć.

Zgodnie z uchwałą rady , podjętą po uzyskaniu pozytywnej opinii organu nadzoru, dyrektor ma o 15 godzin obniżony tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć. Czyli jego wymiar obowiązkowy wynosi 3 godziny.

No i teraz art. 35 KN:

Art. 35.

 1. W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania lub zapewnienia opieki w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych zgodnie z posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć 1/4 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Czyli ten dyrektor może mieć przydzielone maksymalnie 1,5 godz. ponadwymiarowych? Dobrze rozumuję???

No i jest przypadek, że koniecznością jest przydzielenie większej ilości godzin ponadwymiarowych (na wniosek dyrektora) żeby zrealizować zajęcia z przedmiotu ( j. obcy). Ale to się kłóci z celem zniżki oraz przepisami art. 35 KN.

Jak to u Szanownych Państwa Dyrektorów funkcjonuje??? Czy macie jakąś zgodę lub decyzję organu prowadzącego??? A może ktoś jest po kontroli w tym zakresie??? Np. RIO??? Czekam na informację i pozdrawiam

rzewa06-10-2005 13:29:58   [#02]

dyskutowaliśmy tu już o tym

i wyszło nam, że nie ma przeszkód (jeśli to inicjatywa OP), by tych godzin było max 9 (za zgodą dyrka oczywiście :-))

Tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć - to taka ilość godzin, jaką w danym przypadku przewiduje KN, a ew. zniżka nie zmienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć - ona jedynie pozwala nie realizować go w calości...

AnJa06-10-2005 13:45:27   [#03]
wprawdzie nie dysktowałem chyba nigdy o tym , ale podzielam zdanie rzewy

w którymś z regulaminów wprowadzonych uchwałą OP zapisano, że może być to max. bodajże 6 godzin (a większość  z nas ma zniżkę o 15/18

zapis obowiązuje od 2000, i OP i szkoły były wielokrotnie sprawdzane przez różne instytucje - nie było w tej kwestii uwag nigdy

RIO to akurat do tego raczej nic nie ma- ale moi poprzednicy mieli zawsze te 6 , min. raz PIP,NIK i parokrotnie KO.
Rycho06-10-2005 13:45:51   [#04]
jest tak jak pisze rzewa.
 
Gdyby było tak jak rozumujesz, to co zrobiłbyś np z dyrektorem polonistą, który ma 5 lub 6 godzin przedmiotu w klasie?
AnJa06-10-2005 13:54:38   [#05]

;-)

gdyby tak było, to jako OP odwołałbym dyrektora ze stanowiska w trybie z art.38.1.2. (w trakcie roku, bez wypowiedzenia, z powodów szczególnie uzasadnionych)
Rycho06-10-2005 13:59:21   [#06]
pytanie było do Zdzisława, nie do Ciebie Andrzejku ;-)
 
I powołałbyś takiego, który uczy przedmiotu w wymiarze nie większym niż 3 godz/tyg. Tak?
Grazyna Maria06-10-2005 14:07:00   [#07]
U nas w regulaminie OP zapisał, że dyrektor może mieć tylko godziny wynikające z ramowego planu dla nauczanego przedmiotu. Ja mam 4 godz. matematyki w gimnazjum czyli jedną ponadwymiarową i tyle. Nawet jeżeli wysłałabym się na zastępstwo to jest ono dla mnie niepłatne. Pozdrawiam.
hanabi06-10-2005 14:10:20   [#08]

Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym 1/2 tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.

Jak w myśl powyższego zapisu zinterpretować przydzielanie nauczycielom wiekszej  liczby godzin ? chodzi o zastepstwa doraźne ale sytuacja powtrarza się wielokrotnie u wielu nauczycieli?

AnJa06-10-2005 14:13:58   [#09]
wiem, że nie do mnie było:-)

al w kwestii pytnia z #6: oczywiście, np.historyka:-)
rzewa06-10-2005 14:25:23   [#10]

hanabi,

zastępstwa doraźne to zupełnie inna broszka, one nie wchodzą do puli godzin ponadwymiarowych. Chyba, że to jest "stałe" zastępstwo wymagajace aneksu do arkusza org. (u nas kurator określił czas trwania takiego zastępstwa na ponad miesiąc), to co innego.
Rycho06-10-2005 14:25:29   [#11]

;-)

wiem, ze wiesz
 
i wiem, że oczywiście
 
;-)
Joser06-10-2005 14:32:33   [#12]

mam 3 nadliczbówki

Mam  15/18 zniżki i 3 godziny nadliczbowe. Mój organ nie ma nic przeciwko. Ale wiem, że organ w sąsiedniej gminie dał każdemu dyrektorowi i wicedyrektorowi tyle zniżki ile wychodziło po odjęciu godzin z planu nauczania. I tak przy tej samej liczbie uczniów dyrektor polonista ma 13/18 zniżki, dyrektor historyk 16/18 a wicedyrektor matematyk 14/18 zniżki. Ciekawe, co?
emeryt06-10-2005 14:37:12   [#13]

Godziny ponadwymiarowe a kontrola RIO...

Nie bez powodu pytałem o RIO. Linka do zaleceń pokontrolnych RIO w Białymstoku. I dlaczego tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć po zniżce mam interpretować inaczej do obowiązków dyrektora (obowiązek realizacji 3 godzin), a inaczej w tym samym brzmieniu do postanowień art. 35 KN. Kurka - rozdwojenie jaźni.

 

http://www.riobialystok.bip.i-g.pl/index.php?szukaj=Dobrzyjałowie&r=&s=116&v=34

W wyniku kontroli prawidłowości ustalania wynagrodzeń nauczycieli ustalono, że w niektórych przypadkach przekroczony został dopuszczalny wymiar godzin ponadwymiarowych, jakie mogą być przydzielone nauczycielowi z uwagi na konieczność realizacji programu nauczania (ustalenia dotyczyły przydziału tego rodzaju godzin zastępcy dyrektora Gimnazjum oraz dyrektorom szkół podstawowych w Kisielnicy i Dobrzyjałowie). Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112 ze zm.), nauczyciel może być obowiązany do odpłatnej pracy w godzinach ponadwymiarowych, których liczba nie może przekraczać ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić za jego zgodą, jednak w wymiarze nieprzekraczającym ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielona wskazanym nauczycielom, którym obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć został obniżony z uwagi na pełnione funkcje, liczba godzin ponadwymiarowych przekroczyła liczbę maksymalną, dopuszczoną wskazanym przepisem – pkt 14 protokołu kontroli.

AnJa06-10-2005 15:00:26   [#14]
nie wiem, o co Białemustokowi chodziło

naszego RIO(choć to samo kolegium) to nie obchodzi
osia06-10-2005 17:51:33   [#15]
A nasz OP nie ma nic do tego, za to wizytator i owszem, krzywo patrzy na jakiekolwiek ponadwymiarówki.coby nie podpadać, nie mam żadnej godziny
AnJa06-10-2005 17:57:17   [#16]
jakby mi płacili tyle cobym chciał to też bym tych ponadwymiarówek nie chciał

przynajmniej przez jakiś czas:-)
osia06-10-2005 18:03:47   [#17]
to nie to, ze mi dobrze płacą, nie chce mi sie użerać za każdym razem. A jeśli dowiedzielibyście się, jaki mam dodatek funkcyjny, to pewnie pęklibyście ze śmiechu. O motywacyjnym szkoda gadać
miecz06-10-2005 20:13:08   [#18]

poco godziny ponadwymiarowe dla dyrka lub wicka lepszy niekrzywdzący dodatek funkcyjny.

Może ktoś wie czy na naszym FORUM poruszano wrażliwy temat DODATKÓW FUNKCYJNYCH dyrków.

Adaa06-10-2005 20:27:54   [#19]

a po co?

to działanie na szkode dyrkow;-)

bo jak organ zobaczy,że w kraju daja mniej niż on, moze przyjśc mu do głowy aby zmniejszyć:-)
jak zobaczy,że daje więcej niz inni to moze powiedziec.."widzisz...w XX to płaca 100 zł, więc nie narzekaj i wdzięczny badź"-)

wątpie aby domyslił sie,ze daje za mało:-)

Janusz Pawłowski06-10-2005 21:20:45   [#20]

Jasne, że OP się nie domyśli.

Gupi w końcu ten OP nie jest. ;-)))
osia07-10-2005 07:35:38   [#21]
gdyby dał mi więcej, wcale bym sie nie obraziła
AnJa07-10-2005 07:51:35   [#22]

a ja nie wiem -chyba jednak obraziłbym się

właściwie jak człowiekowi płacą więcej niż na to zasługuje swoją praca to wręcz na korupcje to wygląda

a za próbe skorumpowania przez władzę (tu OP) to teraz się chyba wręcz wypada obrazić

bo, jak ten Urząd Antykorupcyjny powstanie, to przecież kogś będzie musiał ścignąć

a kogo on niby bedzie mógł ścignąc jak nie dyrektora szkoły?

miecz08-10-2005 20:04:51   [#23]

Za DARMO

Czy wśród forumowiczów jest jakiś dyr lub wicek, który zrzek się dodatku funkcyjnego?

Gaba08-10-2005 20:23:47   [#24]

nie możesz się zrzec części wynagrodzenia. Chiałam sie kiedys zrzec dodatku motywacyjnego w poprzedniej szkole, ale prawnik mi powiedział, że sie nie da.

 

Podobno - nie da się nie przyjąć nagrody pieniężnej. Pisze podobno, bo...

gosienka08-10-2005 21:19:46   [#25]
Ja kiedyś się chciałam zrzec Nagrody Starosty, nie udało sie :-)))) Przelali na moje konto, poodprowadzali składki i dopiero wtedy mogłam przekazać na cele charytatywne / akurat wybrałam sobie środki specjalne w mojej szkole- dzieci miały chociaż przez chwilę zajęcia pozalekcyjne/
osia09-10-2005 11:45:16   [#26]
a mi się kiedyś udało zrzec wynagrodzenia za dodatkowe zajęcia, tylko, że to chyba nie było całkiem zgodne z prawem. W każdym bądź razie przeszło
DYREK09-10-2005 13:52:29   [#27]

"Zgodnie z art. 84 Kodeksu pracy pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Zakaz zrzekania się prawa do wynagrodzenia za pracę dotyczy zarówno uprawnień płacowych pracownika, jak również nabytych już roszczeń o wypłatę wynagrodzenia. Zakaz ten oznacza również niedopuszczalność zawierania ugód (sądowych lub pozasądowych), w których pracownik zrzekłby się zarobku lub godziłby się na jego wypłatę w niższej wysokości. Zrzeczenie się prawa do wynagrodzenia jest w świetle prawa nieważne.
     Nieważne jest również przeniesienie prawa do wynagrodzenia na inną osobę. Nie wyklucza to jednak możliwości udzielenia przez pracownika pełnomocnictwa do odbioru wynagrodzenia za pracę. W pewnych sytuacjach możliwe jest wypłacanie wynagrodzenia za pracę do rąk małżonka pracownika."

http://www.pu.kielce.pl/nszz-s/wzp.htm

Dota6313-10-2005 15:05:16   [#28]
Uważam, że to nieetyczne, by dyrektor miał 9 nadgodzin a n-le pracujący w tej szkole po 2 nadgodziny

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]