Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wyrównanie
strony: [ 1 ]
dan03-10-2005 12:00:16   [#01]

Czy mogę (i na jakiej podstawie) wyrównać nauczycielowi wynagrodzenie, jeżeli w październiku przynosi dyplom mgr ale w dyplomie jest data czerwcowa.

Czy musze wyrównać  za VII - X?

Jolanta Szuchta03-10-2005 12:20:36   [#02]

Moim zdaniem

nie musisz,dyplom wpłynął do Ciebie w pazdzierniku i dopiero od tego momentu wiesz ze nauczyciel jest magistrem.
Roman M03-10-2005 21:35:54   [#03]
Oczywiście należy wyrównać od lipca. Nie ważne jest to,  kiedy dyplom wpłynął, lecz to kiedy nauczyciel został magistrem. Zresztą nie znam uczelni, która by wydała dyplom np. nastepnego dnia po obronie. Zawsze to trochę trwa (kilka miesięcy).
Elusia04-10-2005 15:40:21   [#04]

A tu jest pp - KN

Art. 39. 1. Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.

rzewa04-10-2005 18:18:42   [#05]

hm... tak, ale

A jakby tak sobie n-l "zapomniał i przyniósł po roku (dwóch, trzech), to mu dyrektor tez musi wyrównać waszym zdaniem? A skąd ma niby wziąć taką kasę?

Nauczyciel powinien dyrektora poinformować, że uzyskał tytuł, ale dyplom dostarczy w późniejszym terminie (jak go otrzyma).

Jeśli tego nie zrobił, to dla dyrektora n-l uzyskał tytuł wtedy, kiedy został o tym poinformowany, a w tym wypadku, kiedy dyplom został dostarczony do szkoły i od tej daty należy się nowe wynagrodzenie.

bardu04-10-2005 19:32:20   [#06]
tym bardziej , ze uczelnie wydają zaświadczenia i mógł je przedstawić dyr.
Janusz Pawłowski04-10-2005 19:37:22   [#07]

A na jakiej podstawie wnioskujecie, że ów nauczyciel nie poinformował dyrektora o fakcie zdania ezgaminu magisterskiego?
Dan nic takiego nie powiedział.

ewa04-10-2005 23:32:40   [#08]

rzewa ;-)

nie wiem czy n-l by sobie przez 2 lata "zapominał" o paru dodatkowych setkach wynagrodzenia (ja pewnie bym nie "zapomniała"). W KN napisane jest zamiana wynagrodzenia z innych przyczyn... jakoś tak nie bardzo mi pasuje,że przyczyną jest poinformowanie dyrektora, ale na pewno inną przyczyną jest uzyskanie i otrzymanie tytułu potwierdzone wydaniem dyplomu.

 Pyta dan czy musi wyrównać, ja tam bym wyrównała od lipca :-))

Janusz Pawłowski05-10-2005 00:59:42   [#09]

Dokładnie tak, Ewo.

Tą inna przyczyną jest uzyskanie tytułu magistra.
Należy więc zmienić wysokość wynagrodzenia z pierwszym dniem najbliższego miesiąca, w którym owa przyczyna nastapiła.
Czyli - w tym wypadku od lipca.

Aby jednak wypłacic - trzeba mieć jakiś na to dokument.
Dokument zaś dostarczono, gdy go tylko otrzymano.
Zatem - nalezy wyrównać od lipca.

Dla wątpiących - tego typu operacje są stosowane powszechnie w odniesieniu do wszystkich nauczycieli każdego roku.
Otóż inną przyczyną zmiany wysokości wynagrodzenia jest rozporządzenie o zmianie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.
Owo rozporządzenie pojawia się najwcześniej w marcu.
I dotyczy zmiany wynagrodzeń od stycznia.
Zatem pomimo, że odpowiedni dokument (rozporządzenie - jako odpowiednik dyplomu) dostarczane jest do szkół w marcu - to zmiana wynagrodzenia następuje od stycznia - czyli pociąga za sobą wyrównanie.

To o czym rzewo piszesz - to kwestia przedawnienia roszczeń pracowniczych.
Ale te się przedawniają dopiero po trzech latach.

Na pytanie zaś: "A skąd dyrektor ma wziąć taką kasę na to wyrównanie?",
odpowiadam w imieniu nauczyciela: "A guzik mnie to obchodzi.".

OLGIE05-10-2005 03:53:50   [#10]

ja jeszcze prościej, Janusz, odpowiadam - z organu prowadzącego...

i robi się notatkę słubową i po ptokach. Skoro się należy, to się należy -n nawet gdyby trzeba było z własnych. ;-)

rzewa05-10-2005 07:40:24   [#11]

nie przekonaliście mnie...

A taka sytuacja: n-l przynosi świadectwo pracy czy jakikolwiek inny uznany dokument, na podstawie którego należy mu doliczyć np. 3 lata do stażu pracy. I co? Wyrównujecie mu dodatek stażowy za 3 lata wstecz?

Janusz Pawłowski05-10-2005 08:19:21   [#12]

Rzewo.

Tu jest mowa o uzyskaniu stopnia magistra w czerwcu i doniesieniu dokumentacji potwierdzającej ten fakt w najbliższym, możliwym terminie.
Nie ma tu żadnej winy pracowanika, ani zaniedbania.

Nie wyciągaj więc jakichś dziwacznych przykładów z dwóch, trzech lat wstecz, bo sytuacje są różne - również te "inne".
Natomiast to, czy w opisywanym przez Ciebie przypadku się wyrównuje, czy nie - to sprawa mocno indywiduwalna.
Czasem tak, czasem nie - zależy od tego, czy pracownik będzie się ubiegał o owo wyrównanie.
Czasem dochodzi swych praw w sądzie - gdy na przykład dowiedzie, że nie był w stanie odpowiedniego dokumentu wcześniej uzyskać, a na "pysk" nikt nie chciał mu wierzyć.

anialeh05-10-2005 14:03:02   [#13]
nadal mam wąlptiwości u mnie nauczycielka przyniosła zaświadczenie z uczelni we wrześniu ub. r. do tej pory nie dortarczyła dyplomu bo musiałaby jechać do Warszawy nie wypłaciłam podwyższonego wynagrodzenia w porozumieniu z księgową powołując się na rozporządzenie i pkt. mówiący o udokumentowaniu praw do ww podwyżki (w domu nie pamiętam dokładnej pp). Teraz mam wątpliwości czy postąpiłam słusznie
qube31-07-2007 09:15:52   [#14]
Też mam takie zaswiadczenie od nauczyciela, i nie wiem, czy na jego podstawie juz zmieniać wynagrodzenie, czy czekać na dostarczenie dyplomu i odpowiednio wyrównac wynagrodzenie...
rzewa31-07-2007 09:18:19   [#15]
czekać na dyplom

a wyrównanie tez ne więcej jak za 3 lata wstecz
qube08-08-2007 11:28:45   [#19]
nawiązując do powyższego - jak w takim razie postąpić z nauczycielem, z którym zostanie nawiązana umowa o pracę od 01.09(i staż na kontraktowego) i który ma zaswiadczenie o uzyskaniu licencjata, ale nie ma jeszcze dyplomu i prawdopodobnie do wrzesnia jeszcze nie bedzie go mial. Umowe o pracę trzeba jakos nawiazac, podac w niej stawke. Z tego by wynikalo, ze jesli nauczyciel nie dostarczylby na czas dyplomu, to i nie moglby rozpoczac stazu (?). No nie wiem co robic...
qube08-08-2007 11:28:51   [#16]
nawiązując do powyższego - jak w takim razie postąpić z nauczycielem, z którym zostanie nawiązana umowa o pracę od 01.09(i staż na kontraktowego) i który ma zaswiadczenie o uzyskaniu licencjata, ale nie ma jeszcze dyplomu i prawdopodobnie do wrzesnia jeszcze nie bedzie go mial. Umowe o pracę trzeba jakos nawiazac, podac w niej stawke. Z tego by wynikalo, ze jesli nauczyciel nie dostarczylby na czas dyplomu, to i nie moglby rozpoczac stazu (?). No nie wiem co robic...
qube08-08-2007 11:28:57   [#17]
nawiązując do powyższego - jak w takim razie postąpić z nauczycielem, z którym zostanie nawiązana umowa o pracę od 01.09(i staż na kontraktowego) i który ma zaswiadczenie o uzyskaniu licencjata, ale nie ma jeszcze dyplomu i prawdopodobnie do wrzesnia jeszcze nie bedzie go mial. Umowe o pracę trzeba jakos nawiazac, podac w niej stawke. Z tego by wynikalo, ze jesli nauczyciel nie dostarczylby na czas dyplomu, to i nie moglby rozpoczac stazu (?). No nie wiem co robic...
qube08-08-2007 11:29:14   [#18]
nawiązując do powyższego - jak w takim razie postąpić z nauczycielem, z którym zostanie nawiązana umowa o pracę od 01.09(i staż na kontraktowego) i który ma zaswiadczenie o uzyskaniu licencjata, ale nie ma jeszcze dyplomu i prawdopodobnie do wrzesnia jeszcze nie bedzie go mial. Umowe o pracę trzeba jakos nawiazac, podac w niej stawke. Z tego by wynikalo, ze jesli nauczyciel nie dostarczylby na czas dyplomu, to i nie moglby rozpoczac stazu (?). No nie wiem co robic...
rzewa08-08-2007 11:37:52   [#20]
literalnie wg prawa, to nalezy w takim wypadku zapytać o zgodę KO, przedstawiając zaświadczenie i zatrudnić tak jak KO wydając zgodę napisze

ale ja pewnie zawrłabym umowę o pracę honorując zaświadczenie (po coś je uczelnia wydała) i płaciła stawkę właściwą dla licencjata, albo nie podpisałaby umowy wohgóle - wszystko w zależności od tego jaki to człowiek, ten n-l... :-)
qube08-08-2007 11:41:14   [#21]
czlowiek "zagadka". I tez bym zawarł z nim umowę, ale i jednoczesnie bez zadnego ale- konksekwentnie podwyższylbym nauczycielowi, o ktorym pisalem jeszcze wczesniej
gronostaj12-09-2017 10:34:06   [#22]

Nauczyciel przynosi do szkoły swiadectwo pracy wydane 31.08.17 - dostarcza je do szkoły dzisiaj tj 12.09. Wobec tego rozumiem, że podnoszę mu dodatek stażowy od października tak?

dyrlo12-09-2017 11:22:14   [#23]

ZUS wypłaciłby od września, Ty chyba też powinnaś wyrównać.

gronostaj12-09-2017 12:39:42   [#24]

no tylko teraz weźmy pod uwagę sytuację ze nauczyciel przyniesie mi świadectwo sprzed roku- co wówczas- tez mu przeliczam za cały rok? A pania jest zatrudniona od 1.09 u mnie

dyrlo13-09-2017 07:58:45   [#25]

Ja myślę, że za dany miesiąc w którym złożono zaświadczenie więc rok "do tyłu" bym się nie cofała.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]