Forum OSKKO - wątek

TEMAT: klasa specjalna w szkole masowej
strony: [ 1 ]
cynamonowa01-10-2005 15:40:12   [#01]

 W dużej masowej szkole funkcjonuje jedna klasa specjalna ( łączona IV-V-VI). Dzieci uczęszczajace do tej klasy sa uposledzone w stopniu lekkim.

W klasie tej uczy jedna nauczycielka - mgr naucz. poczatkowe + st podyplomowe - pedagogika specjalna z ologofreno.

Uczy tak od lat, ale czy z takimi kwalifikacjami może rozpoczac staz na dyplomowanego?

Fakir201-10-2005 18:46:42   [#02]

Nie może...

wg mnie, nie może...
W szkole dla lekko musi mieć "przemiot", musi być przedmiotowcem. Samo oligo (czy specjalna) nie wystarczy. Ale - jaka podyplomówka? Z czego? Z przedmiotu, czy z początkowego?
cynamonowa01-10-2005 18:48:53   [#03]
 Tez tak myslę. Podyplomówka  - pedagogoka specjalna z oligofrenopedagogiką.
Fakir201-10-2005 18:48:55   [#04]

Nie może...

wg mnie, nie może...
W szkole dla lekko musi mieć "przemiot", musi być przedmiotowcem. Samo oligo (czy specjalna) nie wystarczy. Ale - jaka podyplomówka? Z czego? Z przedmiotu, czy z początkowego?
Leszek01-10-2005 19:29:23   [#05]

zgadzam się z Fakirem2

rozporz. o kwalifikacja z 2002 r.

§ 5. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim posiada osoba, która:

  1)  legitymuje się dyplomem ukończenia studiów magisterskich na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, w zakresie oligofrenopedagogiki, lub

  2)  legitymuje się dyplomem ukończenia studiów wyższych zawodowych:

a)    na kierunku pedagogika lub pedagogika specjalna, w zakresie oligofrenopedagogiki, lub

b)    w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym, lub

  3)  ma  kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone odpowiednio w § 2-4 i 10, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki, albo

  4)  legitymuje się dyplomem ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli w specjalności nadającej kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym.

2. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu lub prowadzącego zajęcia w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami niewymienionymi w ust. 1 posiada osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki, określone odpowiednio w § 2-4 i 10, a ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej, odpowiedniej do niepełnosprawności uczniów.

 

pozdrawiam

rzewa01-10-2005 19:51:16   [#06]

a mnie wychodzi...

na podstawie tego co wkleił Leszek, że ta n-lka ma kwalifikacje do tego co robi.

Ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w szkole podstawowej i ma ukończone studia podyplomowe z oligo -> spełnia wymagania rozporządzenia.

Tak jak pisze Fakir - ma "przedmiot" i oligo... :-)

Leszek01-10-2005 19:53:45   [#07]

jeśli uczy "przedmiotu" "nauczanie początkowe", tak?

pozdrawiam

ewa01-10-2005 19:56:22   [#08]

a jak Ci to wychodzi rzewa, jaki ma przedmiot?

rzewa01-10-2005 20:09:07   [#09]

;-))

no ma "przedmiot" - nauczanie początkowe

to co wkleił Leszek nie dotyczy osoby z postu #01, gdyż pracuje ona z dziećmi upośledzonymi w stopniu lekkim i uc zy tam wszystkiego, a nie tylko jakiegoś konkretnego przedmiotu, czyli wg mnie jej "przedmiot" jest w tym wypadku zgodny z rodzajem wykonywanych zajęć.

Nie mogę tu wkleić ani nawet przeczytać rozporządzenia, bo nie mam dostepu do Prawa Optivum a nie pamietam dokładnie jak to jest tam zapisane - napisałam tak by Leszek się temu przyjrzał i ew. wkleił stosowny kawałek ;-))

Leszek01-10-2005 20:13:30   [#10]

podany poziom - klasy IV-VI warunkuje kwalifikacje...

pozdrawiam

cynamonowa01-10-2005 21:02:24   [#11]
 Czytając #5 - " zmieniam zdanie". - chodzi tu przeciez o kwalifikacje do danego typu szkoły a te kończąc naucz. począt. ma  - do sp. Ponadto ukończyła studia podyplomowe lub kurs kwalifikacyjny w zakresie oligofrenopedagogiki
cynamonowa01-10-2005 23:26:32   [#12]

Sprawdziłam dokładniej. Klasa liczy 12 osób. 8 lekko, 4 umiarkowane

rozporz. o kwalifikacja z 2002 r.

§ 5. 1. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodkach wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim posiada ....

Teraz to wychodzi mi że posiada dla tej czwórki a pozostałych ( lekkich) -nie. Jak to ugryźć, poradźcie

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]