Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Co z kwalifikacjami po 31.08.2006
strony: [ 1 ]
org29-09-2005 21:04:53   [#01]

Czy poniższy zapis oznacza, że od 01.09.2005 nauczyciel będzie mógł prowadzić zajęcia tylko i wyłacznie zgodnie z kwalifikacjami?

A co w stytuacji gdy mój Pan od WF ma w tej chwili 15 godz. WF i 4 godz. Przysposobienia obronnego, a Pani od historii  uzupełnia etat WOS-em i Wiedzą o Kulturze (razem 4 godz)? Czy od 01.09.2006 WF-istę mogę zatrudnić tylko na 15/18 a historyczkę na 14/18? I czy stosunek pracy u nich też wygaśnie? Dodam, że oboje są zatrudnieni przez mianowanie.

USTAWA

z dnia 18 lutego 2000 r.

o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw

Art. 7. 1. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy na podstawie mianowania z tym dniem uzyskują z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego i stają się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 1, z tym że z nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, stosunek pracy wygasa z dniem 31 sierpnia 2006 r., o ile wcześniej nauczyciele ci nie uzupełnią kwalifikacji lub nie zostanie z nimi rozwiązany stosunek pracy w odrębnym trybie. W przypadku nauczycieli, którzy do dnia 31 grudnia 2006 r. nabyliby uprawnienia emerytalne, o których mowa w art. 88 ust. 1 i 2 ustawy, o której mowa w art. 1, stosunek pracy wygasa z dniem 31 grudnia 2006 r.

Grażyna29-09-2005 21:08:55   [#02]
kwalifikacje oboje mają, a przydział czynności to zupełnie inna sprawa. Ustawa mówi o nauczycielach, którzy nie posiadaja kwalifikacji pedagogicznych w rozumieniu rozporządzenia o kwalifikacjach.
beera29-09-2005 21:14:23   [#03]

owszem, ale

z nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, stosunek pracy wygasa z dniem 31 sierpnia 2006 r

ale KTO nie posiada kwalifikacji?

 związku z pytaniami dotyczącymi kwalifikacji nauczycieli na dzień 31 sierpnia 2006 r., którzy z mocy prawa w roku 2000 uzyskali stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i są zatrudnieni przez mianowanie a nie posiadają wymaganych kwalifikacji

uprzejmie wyjaśniam, że sytuacja ta jest określona artykułem 7 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 19 poz. 239 z póź. zm.).
Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie ustawy tj. w dniu 6 kwietnia 2000 r. na podstawie mianowania, z tym dniem uzyskali z mocy prawa stopień nauczyciela mianowanego i stali się nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania w rozumieniu ustawy - Karta Nauczyciela, z tym że z nauczycielami zatrudnionymi na podstawie mianowania, którzy nie posiadają wymaganych kwalifikacji, stosunek pracy wygasa z dniem 31 sierpnia 2006 r.

W przypadku nauczycieli, którzy do dnia 31 grudnia 2006 r. nabyliby uprawnienia emerytalne, o których mowa w art. 88 ust. 1 i 2 Karty Nauczyciela, stosunek pracy wygasa z dniem 31 grudnia 2006 r.

Proszę również zwrócić uwagę na zapis art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118 poz. 1112 z póź. zm.), który stanowi, że stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są wystarczające kwalifikacje.
Zgodnie z § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz. U. Nr 155 poz. 1288 z póź. zm.) przez zakład kształcenia nauczycieli należy rozumieć:
kolegium nauczycielskie,
nauczycielskie kolegium języków obcych,
studium nauczycielskie,
pedagogiczne studium techniczne,
studium wychowania przedszkolnego,
studium nauczania początkowego.

W związku z powyższym, każda sytuacja wątpliwa związana z kwalifikacjami powinna być rozpatrywana indywidualnie pod kątem:

typu szkoły bądź placówki i stanowiska nauczyciela,

zapisów rozporządzeń obowiązujących w dniu uzyskania przez nauczyciela mianowania (formy zatrudnienia):

§ 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli... (Dz. U. Nr 155 poz. 1288 ze zm w Dz. U. Nr 122 z 2004 r. poz. 1290), który stanowi, że nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. w dniu 8 października 2002 r. na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.

§ 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 października 1991 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli... (Dz. U. Nr 98 poz. 433 ze zm. w Dz. U. Nr 5 z 19994 r. poz. 19 i w Dz. U. Nr 14 z 1999 r. poz. 127). Paragraf ten stanowił, iż nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia, tj. w dniu 31 października 1991 r., którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów oraz uzyskali mianowanie, posiadają kwalifikacje w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.

§ 20 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 maja 1989 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli... (Dz. U. Nr 34 poz. 189 ze zm. Dz. U. Nr 56 z 1990 r. poz. 329).
Zgodnie z tym paragrafem nauczyciele, którzy do dnia wejścia w życie rozporządzenia, tj. do dnia 6 czerwca 1989 r. spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów oraz uzyskali minowanie, uznaje się za posiadających kwalifikacje w rozumieniu przepisów niniejszego rozporządzenia.

Rozporządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 24 sierpnia 1982 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. Nr 29 poz. 206), które weszło w życie 28 września 1982 r.
UWAGA!
Do dnia 31 sierpnia 1990 r. kwalifikacje do nauczania w szkołach podstawowych można było uzyskać również przez uzyskanie świadectwa dojrzałości i ukończenie studium pedagogicznego.

Rozdział 4 zarządzenia Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 2 lipca 1973 r. w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących praw, obowiązków i uposażenia nauczycieli (Dz. U. MOiW Nr 12 poz. 100) łącznie z rozporządzeniem Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 12 kwietnia 1962 r. w sprawie kwalifikacji nauczycieli i wychowawców szkół i innych placówek oświatowo - wychowawczych i opiekuńczo - wychowawczych podległych Ministrowi Oświaty (Dz. U. Nr 30 poz. 141)

gimnazjum30-09-2005 07:17:16   [#04]
Asia powaliłaś mnie na kolana od samego rana - no jak jeszcze ktoś nie zrozumie to "Zabij go glino!"
Spayk30-09-2005 10:37:37   [#05]

Hmmm.. wygląda na to, że mało kto będzie musiał odejć. Z młodych większość ma kwalifikacje, bo do dość dawna nie można zatrudniać bez kwalifikacji. Starsi dostali mianowanie przed wejściem nowej karty nauczyciela. Czyli mają kwalifikacje (co niektórzy potwierdzone kilkoma rozporządzeniami).

Tylko ustawa to chyba ma większą moc niż rozporządzenie.

To jak to będzie? A sądy będą miały zajęcie.

Basik30-09-2005 13:45:11   [#06]
chyba potrzebuję łopatologii - Czy zatem mianowany po SN będzie mógł uczyć w gimnazjum po 31 sierpnia 2006?
mavi30-09-2005 14:39:04   [#07]
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=12078&fs=0&st=0
grzezale30-09-2005 23:28:28   [#08]

basik

według mnie nie będzie. I chyba nie tylko wg mnie.Sn do SP i przedszkola. I koniec.
Grażyna01-10-2005 11:18:59   [#09]
grzezale, przeczytaj proponowane opacowanie.
udanka01-10-2005 16:11:08   [#10]
A co z nauczycielem (mianowanym), który w 1995 roku miał uznane przygotowanie pedagogiczne przez dyrektora szkoły na podstawie wpisów w indeksie (godziny pedagogiki, psychologii)? Czy ten nauczyciel na dzień 31.08.2006r ma pp czy powinien jeszcze szybko uzupełnić?
grzezale01-10-2005 16:58:52   [#11]

Opracowanie...

Toż to trzeba wydruczyć siąś i podumać. Faktycznie jest tam sporo konkretów. I chyba rację ma ten, kto powiedział, ż eto tzreba będzei indywidualnie popatrzeć na każdego człeka. Ja mam u siebie trzech takich, 2 po Liceum Pedagogicznycm i jednego na studiach ze studiami czy też po. Tu mam sytuację jasną, muszę się z nimi pożegnać. Pół biedy bo 2 (LP) mogą iść na emeryturę a z trzecią? No cóż, czasu miała dość.
MałgorzataJ02-10-2005 00:04:33   [#12]

udanka

Ja, rozpoczynając pracę w szkole, też miałam uznane przygotowanie pedagogiczne na podstawie wpisów w indeksie (godziny pedagogiki, psychologii).

W 2000 roku dyrektor poinformawał mnie, że w świetle nowych przepisów wpis w indeksie nie wystarczy do nowego aktu nadania stopnia mian., więc udałam się na uczelnię, na której studiowałam - z indeksem oczywiście. Na jego podstawie zliczono ilość zajęć pedagogiki, psychologii i innych okreslonych w rozporządzeniu ministra (podali mi w jakim ale nie pamiętam). Było ich powyżej 270, więc wydali mi na specjalnym druku zaświadczenie o posiadaniu kwalifikacji, takie jak wydają obecnie absolwentom.  I po sprawie...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]