Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rzewa, Wszyscy i dodatek stażowy
strony: [ 1 ][ 2 ]
słonko28-09-2005 16:03:11   [#01]

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=12158&st=9

Bardzo sobie cenię zdanie Rzewy,

 jednak ostatnio przeglądałam w szukaju strony dotyczące dodatku stażowego i mam nieodparte wrażenie, że Rzewa podaje inną interpretację przepisów niż Wszyscy (podany link to jeden z przykładów).

Druga sprawa: odnoszę wrażenie, że w praktyce stosuje się interpretację Wszystkich.

Kto ma rację?

Adaa28-09-2005 17:34:55   [#02]

hm..

tam się Rzewie rypsnęło troszkę;-)

a w ogóle to warto wrócic do domu jesli ma sie watpliwości co do wyłaczonego zelazka...nawet jesli sasiadka mówi,ze tak:-)

Adaa28-09-2005 17:37:08   [#03]

i dla słonka pewnosci

Jeżeli praca stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego. Pracownik w dodatkowym miejscu pracy ma prawo do dodatku stażowego, pod warunkiem jednak, że posiada staż pracy wystarczający do wypłaty tego dodatku, przy czym nie wlicza się tu stażu pracy w ramach podstawowego stosunku pracy. Przepisy rozporządzenia nie przewidują zakazu wypłaty dodatku stażowego w dodatkowym miejscu pracy, wprowadzają jedynie ograniczenia z tym związane.
ania0129-09-2005 08:58:44   [#04]

A ja się zgadzam z rzewą i tak właśnie stosuję. Jeżeli są to dwa odrębne stosunki pracy to w każdym z nich zalicza się zakończone okresy zatrudnienia odrębnie po przedsztwieni świadectw pracy.

Na dobrą sprawę możesz nie wiedzieć, że pracownik ma zawarty drugi stosunek pracu i na jakiej podstawie stwierdzasz, który stosunek pracy gdzie ma zaliczony.

Psz i adaa moim skromnym zdaniem troszeczkę przekombinowały.

Idąc waszym tokiem myślenia pozwolę sobie troszeczkę po teoretyzować. Czy pracownik który jest zatrudniony w zakładzie pracy X i przedstawił świadect pracy na 20 lat a w drugim innych świadectw pracy na 10 lat ( razem prZepracował 30 ) to wtedy należy mu się tu i tu stażowe? Pomyślcie jeszcze nad tym.

Adaa29-09-2005 11:36:53   [#05]

Na dobrą sprawę możesz nie wiedzieć, że pracownik ma zawarty drugi stosunek pracu i na jakiej podstawie stwierdzasz, który stosunek pracy gdzie ma zaliczony.

Żeby nie było,ze nie wiem, w przypadku kiedy zatrudniam prosze o deklarację/ informację, który zaklad pracy  stanowi dla pracownika jego zatrudnienie podstawowe.

nic nie przekombinowalam:-)

ania0129-09-2005 11:51:36   [#06]
a każdy zatrudniany pracownik wypełnia u ciebie oświadczenie, że nie jest zatrudniony gdzieś indziej i że jestej jego jedynym pracodawcą?
Adaa29-09-2005 12:40:17   [#07]

tak

kazdy zatrudniany...a potem w trakcie zatrudnienia potwierdzaja przy okazji aktualizacji danych (kwestionariusze aktualizacyjne)
ania0129-09-2005 12:46:36   [#08]
W takim razie muszę przyznać że jasteś bardzo skrupulatna ale co do wypłacania dodatku a raczej nie wypłacania dodatku za wysługę lat to się z tobą nie zgadzam, i radzą ci zadzwoń do PIPu i zasięgnij tam opini. Nie życzę ci ale jeżeli trafi do sądu pracy taki przypadek to będziesz musiała szykować dużą kasę :-)
Adaa29-09-2005 12:49:24   [#09]

spoko:-)

a znasz może taki przypadek w sądzie?;-)

skrupulatna nie jestem, zadne tam cuda tylko dodatkowe linijki w kwestionariuszu osobowym, dzieki którym nie spotkam sie w sądzie i nie będe musiala szykowac dużej kasy

;-)

Adaa29-09-2005 13:29:06   [#10]

cos mi się zdaje,ze chyba mówimy o tym samym...ale uporządkuję, na przykladzie.

pracodawca A (5 lat)...stosunek pracy zakończony w 1990 r.
pracodawca B (15 lat)...stosunek pracy trwa (zatrudnienie podstawowe od 1990 r.)
pracodawca C..zatrudnienie dodatkowe od 2005 r.

wysluga wyglada tak:
u pracodawcy B - 20%
u pracodawcy C - 5%

teraz ok?;-)

..............

dyskusja dotyczyla zaliczania okresu zatrudnienia podstawowego do wysługi w dodatkowym (rownoleglym)

ania0129-09-2005 13:48:57   [#11]
Zgadzam się z twoją ostatnią wypowiedzią i cały czas o tym mówiłam, ale nie rozumiem w takim razie twojego stwierdzenia "tam się Rzewie rypsnęło troszkę;-)" przeciesz rzewa mówiła dokładnie o tym samym
Adaa29-09-2005 14:09:16   [#12]

troszkę...bo nie zawsze zalicza sie do wysługi wszystkie okresy zatrudnienie bez względu na wymiar

chodzi o to "bez względu na wymiar"

ania0129-09-2005 14:46:30   [#13]

Nauczycielm do dodatku za wysługę lat zaliczają się wszystkie okresy pracy pedagogicznej bez względu na wymiar. Masz rację jeżeli chodzi o świadectwa pracy niepedagogicznej to tylko powyżej 1/2 etatu. Ale takiego świadectwa pracy przecież nie zalicza się bez względu na w ilu miejscach pracy jest zatrudniony.

więc nadal popierzam rzewą bo przytoczony tam przykład dotyczy nauczyciela i onim była tam mowa.

Adaa29-09-2005 15:19:16   [#14]

jeju...

ania...

mówilismy.."pracownik"...tu..a nie tam

popieraj rzewę, nikt Ci tego nie zabrania:-)

Masz rację jeżeli chodzi o świadectwa pracy niepedagogicznej to tylko powyżej 1/2 etatu. Ale takiego świadectwa pracy przecież nie zalicza się bez względu na w ilu miejscach pracy jest zatrudniony.

juz nie kumam o co Ci biega...zacukałam sie, jak powiedziała jedna Pani w telewizji:-)

AnJa29-09-2005 15:27:29   [#15]
pogłoski o tym, ześ podobno inteligentna się tym samym potwierdzają

bo ja na przykład się zacukałem  już w połowie 1 postu niestety:-(
...
uwagi o braku nawet pogłosek na temat mojej inteligencji proszę zostawić sobie:_)
słonko29-09-2005 16:03:54   [#16]

słuchajcie,

z kolei jeśli o mnie chodzi...są 2 wyjścia:

albo mam 0 inteligencji (o minusie nie wspomnę; po co - w razie takiego przypadku - sama mam się dołować?)

albo ten przepis jest jak Mona Lisa - jak by nie spojrzeć, każda interpretacja właściwa     ;)

AnJa29-09-2005 16:07:00   [#17]
0 mieć nie możesz

możesz mieć jak ja: w testach takich ogólnie dostępnych IQ mam na poziomie ok.40.
Adaa29-09-2005 16:09:29   [#18]

dobra dobra;-)

teraz jak ja się zacukalam to wszyscy mądrzy:-)))
słonko29-09-2005 21:10:42   [#19]

kurczę,

próbuję rozsupłać ten węzeł...

im bardziej próbuję, tym bardziej mnie mota...(oprócz momentów, kiedy to wydaje mi się, że już wiem )

wybaczcie, nie czepiam się, tylko mnie moja nieujarzmiona natura dociekliwca nęka...

  • gdzie można znależć wyjaśnienie terminów zatrudnienie podstawowe, zatrudnienie dodatkowe (#3)?
  • odrębnie czyli jak? czym to skutkuje - czy chodzi tu o te 3 i 5 lat czy też odrębnie znaczy, że przy np. dwóch stosunkach pracy liczy się wysługę do jednego i drugiego z wszystkich lat tak, jakby istniały niezależnie od siebie? (#4)
  • na jakiej podstawie można prosić o taką deklarację/informację i na ile w zw. z tym może być wiarygodna? (#5)?

przestaję, bo tak mogłabym stawiać pytania prawie do każdego postu...(no, może AnJę nie dręczyłabym. A, niech ma! Druga połowa #1 jeszcze przed nim! ;) )

Adaa29-09-2005 21:28:12   [#20]

gdzie można znależć wyjaśnienie terminów zatrudnienie podstawowe, zatrudnienie dodatkowe (#3)?

niestety nigdzie...w zasadzie zatrudnienie podstawowe to to w wyzszym wymiarze czasu, to to gdzie jest Twoja gruba teka akt osobowych,to to na którym Ci bardziej zalezy itp.itd.

odrębnie czyli jak? czym to skutkuje - czy chodzi tu o te 3 i 5 lat czy też odrębnie znaczy, że przy np. dwóch stosunkach pracy liczy się wysługę do jednego i drugiego z wszystkich lat tak, jakby istniały niezależnie od siebie? (#4)

moze zadaj  słonko pytanie konkretniej;-)

na jakiej podstawie można prosić o taką deklarację/informację i na ile w zw. z tym może być wiarygodna? (#5)?

jest wiarygodna na tyle na ile sa uczciwi ludzie, jest wiarygodna na tyle na ile mozna to sprawdzić,na tyle na ile sa wiarygodne wszelkie oswiadczenia, czy te zwiazane z ZFŚS ,czy inne itp.itd.
czy informacja moze byc wiarygodna?...moze i nie musi:-)))

na jakiej podstawie?
na takiej samej jak to,ze prosisz o okreslenie szkoły,w której wyplaca sie nauczycielski dodatek mieszkaniowy ( w przypadku malzenstawa nauczycieli pracujących w róznych szkolach), albo prosisz o deklaracje, kto bedzie korzystal z dni wolnych z tytulu opieki nad dzieckiem itd.itp.

jestes dyrem, organizujesz pracę, masz prawo do informacji...o preferencje seksualne przeciez nie pytasz;-)

rzewa30-09-2005 07:18:49   [#21]

no, adoo... nie całkiem tak...

na jakiej podstawie?
na takiej samej jak to,ze prosisz o okreslenie szkoły,w której wyplaca sie nauczycielski dodatek mieszkaniowy ( w przypadku malzenstawa nauczycieli pracujących w róznych szkolach), albo prosisz o deklaracje, kto bedzie korzystal z dni wolnych z tytulu opieki nad dzieckiem itd.itp.

W wymienionych wyżej sytuacjach proszenie o oświadczenie ma jak najbardziej podstawę - musisz prosić o taką deklarację, a nie tylko ci tak wygodnie... A dlaczego? Bo w przypadku dni wolnych z tytulu opieki nad dzieckiem taki jest wymóg KP (te dni są tylko dwa, ale do wykorzystania przez oboje rodziców, natomiast przysługują w każdym miejscu pracy pracownika! :-)). A w przypadku nauczycielskiego dodat(e)ku mieszkaniow(y)ego takie są pewnie zapisy regulaminu twojego OP (bo mogże ten regulamin zawierać takie ograniczenia).

Co do deklaracji, że pracownik ma tylko jeden lub więcej stosunków pracy (i który jest podstawowy) Twoja prośba jest nieuprawniona i nic z takiej deklaracji nie wynika. A dlaczego? Bo KP nie ogranicza pracownikom ilości zawartych umów o pracę. Baa, dopuszcza taka sytuację i nakazuje traktować każdy ze stosunków odrębnie - czyli zupełnie samodzielnie, nie wiążac go z innym, równoległym stosunkiem pracy.

.................

Nie masz żadnych postaw by nie zaliczyć pracownikowi stażu pracy dokumentowanego świadectwem pracy poza jednym jedynym wypadkiem: gdy świadectwo opiewa na okres, który już został zaliczony z powodu dostarczenia innego świadectwa pracy lub przepracowania go u Ciebie.

Owszem zgoda, że w przypadku pracy na stanowisku nienauczycielskim zalicza się tylko takie okresy, w których pracownik wykonywał pracę w wymiarze co najmniej 1/2 etatu. Ale nauczycielom zaliczyć trzeba okres wykonywania pracy i na 1/18. I to niezależnie czy obecnie podejmowana praca jest na stanowisku nauczycielskim czy nie.

Natomiast zatrudnienie podstawowe i dodatkowe jest istotne w przypadku gdy n-l, na podstawie rozporządzenia MENiS o wynagrodzeniach nauczycieli, chce zaliczenia okresu pracy podstawowej (nadal trwającej) do stażu pracy dodatkowej w sytuacji, gdy w żadnej ze szkół nie jest on zatrudniony na pełnym etatcie. (zajrzyj adoo na wątek, do którego link zamieściła słonko w poście #01)

Nie widzę jakiegokolwiek błędu w moich wyjaśnieniach dotyczących dodatku stażowego.

Adaa30-09-2005 08:33:15   [#22]

Bo KP nie ogranicza pracownikom ilości zawartych umów o pracę

ale ogranicza i podaje maxymalny tygodniowy czas pracy, zreszta karta też

żeby było jasne..nie spieram sie i robie jak mi wygodnie, czy za to grożą mi jakies sankcje?;-))

Nie masz żadnych postaw by nie zaliczyć pracownikowi stażu pracy dokumentowanego świadectwem pracy poza jednym jedynym wypadkiem: gdy świadectwo opiewa na okres, który już został zaliczony z powodu dostarczenia innego świadectwa pracy lub przepracowania go u Ciebie.

to juz chyba było powiedziane kilkakrotnie:-)

Janusz Pawłowski30-09-2005 10:59:14   [#23]

Extra by było

gdybyście jeszcze spierały(li) się w tym samym temacie. ;-)
Ale nie będę Was ograniczał w tym, bo brakuje mi pp do takich działań. ;-))

AnJa30-09-2005 11:06:46   [#24]
a ewentualne rozwiązania siłowe?
Janusz Pawłowski30-09-2005 11:25:25   [#25]

Wchodziłoby w grę,

gdyby nie to, że chciałbym z konferencji wrócić o własnych (nomen omen) siłach. ;-)

Adaa30-09-2005 11:27:47   [#26]

;-)

tchórz!
AnJa30-09-2005 11:32:22   [#27]
moze tylko: pragmatyk?
Adaa30-09-2005 11:35:30   [#28]

oj tam:-)

lepiej dajcie mi decyzje na dodatek mieszkaniowy...bo musze na juz:-)
AnJa30-09-2005 11:42:53   [#29]
a co, kasiorka się skończyła i my ślisz, że dodatkiem załatasz dziurę w domowym budżecie

nie mam dodatku ani decyzji:-(
słonko30-09-2005 12:34:33   [#30]

Januszu,

pp Ci darujemy ( piszę w imieniu ogółu, na podstawie...;) )

ale intryguje mnie różnorodność tematów, które nieświadomie wrzuciłyśmy(liśmy!) do jednego tygla

czy mógłbyś je wyodrębnić?

baaaardzo proszę ;)   ( rozumiem, iż pomoże to nam w odpowiedzi na jedno pytanie: jak wypłacać/otrzymywać dodatek stażowy? )

Janusz Pawłowski30-09-2005 13:37:46   [#31]

Nie dam się podpuścić. ;-)))

Ale mam pytanie:
§ 7. 1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Czy ktoś może mi podać owe przepisy odrębne?
Bo wszędzie, gdzie patrzę, to mowa o tych jakichś tam przepisach - a samych onych ani widu, ani słychu.
I czy chodzi o wszystkie uprawnienia, czy tylko niektóre?

Bo np. do okresów pracy w szczególnych warunkach zaliczają się jedynie okresy pracy w warunkach szczególnych.
Od tych okresów zależą zaś szczególne uprawnienia pracownicze.
Więc wysługa należy się tylko tym, którzy pracowali w warunkach szczególnych?

Nieszczególnie coś gadam? ;-)))

AnJa30-09-2005 15:03:17   [#32]
szczególnie dosyć

te odrębne to jest np. tzw pasionkowe - znaczy praca w gospodarstwie rodziców
rzewa30-09-2005 17:44:05   [#33]

:-))

wysługa należy się wszystkim, którzy pracowali odpowiednio długo...

Te odrębne przepisy, to przepisy dotyczące, tak jak AnJa napisał, pasionkowego (łańcuchowego) oraz okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych - jak chcesz dokładnie, to poszukaj na forum :-)) (podawałam tutaj namiary na jedne i drugie)

Jeszcze zalicza się (chyba?) zasadnicza służba wojskowa - to też odrębne (wojskowe ;-) przepisy (mam nadzieję, że to dalej obowiązuje, bo moje informacje w temacie są mocno nieświeże ;-))

No i jeszcze pamiętam, że są przepisy dot. zaliczania stażu pracy wykonywanej za granicą...

AnJa30-09-2005 17:58:47   [#34]
no, pamięci pozazdrościć tylko:-)))

jakby nie mio... mleko na Ł znaczy ... może tez bym miał taką:-)
słonko30-09-2005 20:09:20   [#35]

wysupłałam znowu coś...

#20

masz rację Adoo - jak już pooszłoo to też przeczytałam bez zrozumienia ;)

staram się jaśniej ( i bądż tu człeku "słonkiem"!):

odrębnie czyli jak? Czym to skutkuje? N-el obecnie pracuje w jednej szkole, ale jest w niej zatrudniony na 2 umowy. Wcześniej pracował (przez kilkanaście lat) zawsze na jedną umowę. Czy dodatek stażowy zalicza mu się do jednego stosunku pracy ( bo w przeszłości nie było "dwutorowości" przez min. 3 i 5 lat ) czy do obecnych obydwu ( odpowiedni procent do każdego stosunku pracy z tych lat kilkunastu)?

słonko01-10-2005 09:07:27   [#36]

podnoszę,

ponieważ sprawa i mnie nurtuje, i - sądząc po liczbie wielu wątków dotyczących tego tematu, które pojawiły się we wrześniu - nie tylko mnie

idąc za tokiem myślenia Ani  ( #8 ), mam nieodparte wrażenie, że teoretycznie sporo n-li w którymś momencie otrzymałoby jednorazowo sporo pieniędzy...:)

...................................

przecież nie o to chodzi "czyje na wierzchu", a o ustalenie tzw. racji w świetle prawa

rzewa01-10-2005 10:59:38   [#37]

naprawdę

nie rozumiem co możnaby tu jeszcze wyjaśniać - sytuacja jest (jak dla mnie) całkowicie jasna...

Baa, jak widzę, adaa (i wielu innych też) zgadza się ze mną :-)

Adaa01-10-2005 12:30:29   [#38]

odrębna umowa to moim zdaniem odrębny dokument

zauwaz słonko,ze mowiąc o wysłudze czesto posługujemy sie zwrotem "dodatkowe miejsce pracy","podstawowe miejsce pracy"

a więć w dodatkowym/podstawowym miejscu pracy moga byc zawarte odrebne umowy o pracę...ale jest to dotadkowe/podstawowe miejsce pracy..i chyba to nalezy brac pod uwagę

reasumująć...wazne jest aby nie łaczyć pojecia odrebności umów z pojeciem  dodatkowego/podstawowego miejsce pracy

zatrudniałam jedna osobę i zawierałam z nia dwie (odrebne) umowy (dokumenty)

staz miała placony zarowno w jednym jak i drugim przypadku.

ewa01-10-2005 12:46:24   [#39]

Rzewa, hmm... no nie wiem

"Co do deklaracji, że pracownik ma tylko jeden lub więcej stosunków pracy (i który jest podstawowy) Twoja prośba jest nieuprawniona i nic z takiej deklaracji nie wynika.

jakoś tak do Adyy mi bliżej. Przeciez składa pracownik pracodawcy co roku oświadczenie dla celów dokonania rocznego obliczenia podatku dochodowego od dochodu... (PIT - 12), więc prośba jak dla mnie uprawniona jest (pracodawca chce znać sytuację i ma do tego prawo ;-)

ulis02-10-2005 17:43:59   [#40]

Jeszcze raz czy dobrze myslę

Przykład I  nauczycielka pracuje w szkole A ma 12 godz i 15 lat pracy otrzymuje dodatek w wys.15% od 12/18 etatu;

zatrudnia się w szkole B i ma 14 godz otrzymuje dodatek stażowy w wys 15% od 6/18 etatu na podstawie zaświadczenia przyniesionego z tamtej szkoły bo świadectwa pracy nie ma.  Czy tak?

 Przykład II      Nauczycielka została zwolniona po 15 latach pracy. Ma świadectwo pracy. Zatrudnia się w szkole A na 12/18 i od tego wymiaru otrzymuje dodatek stażowy.

Zatrudnia się w szkole B na 14/18 i od tego wymiaru otrzymuje dodatek stazowy.     Czy tak?

Przykład III   Nauczycielka zatrudniona jest w szkole A na pełny etat. W szkole B zatrudniona zostaje na 6 godz w 2000 roku. Cały czas pracuje czyli powinna mieć 5% dodatku stażowego od 6/18 etatu. czy tak?

rzewa02-10-2005 19:02:14   [#41]

3xTAK

:-))
ulis02-10-2005 19:59:07   [#42]
dzięki, uczę się.
słonko02-10-2005 23:12:07   [#43]

mam prośbę

czy ktoś mógłby wkleić link do KN, tam gdzie jest zapis o 3 i 5 latach?
rzewa03-10-2005 08:20:15   [#44]

KN

Art. 33. ust. 1. Nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

A 5-cio letni próg wynika z ustawy o pracownikach samorządowych (ew. z rozporzadzenia o wynagradzaniu tychże) - nie mam dostępu w tej chwili do tych aktów więc nie sprawdzę i nie podam :-(

słonko03-10-2005 10:41:15   [#45]

jesteście Wielcy!!

serdeczne dzięki ( za wszystko do tej chwili i za wszystko, co jeszcze od tej chwili po łepetynie będzie mi się błąkać!)

Adaa03-10-2005 10:59:49   [#46]

słonko wybacz..

jakby jaki Nobel, albo Nike...to tak..wielcy...;-)

ale Ameryki tu nie odkrywamy...a czy odkrycie tego co jest powszechnie obowiązujace to taki sukces? ...hm...:-))

słonko03-10-2005 11:03:47   [#47]

Adaa

po 1 - wybaczam ;)

po 2 - a czy taki Nobel , albo taka Nike potrafili sprecyzować tak odp. jak Ty ( na przykład), że i krowa na granicy...??

AnJa03-10-2005 11:03:56   [#48]

;-)

Ameryka też była przed bytem dosyc obowiązującym i powszechnym  dla jej mieszkańców przed 1492

dostrzeżenie czegoś co jest też może być dowodem wielkości
AnJa03-10-2005 11:06:45   [#49]
W temacie prawa oswiatowego to Nobel nie tylko wymyśliłby, ale nawet użył

A nike z rozpaczy nawet skrzydłą by se utrąciłą
Adaa03-10-2005 11:09:20   [#50]

dostrzeżenie czegoś co jest też może być dowodem wielkośc

znaczy wielkości ...czegoś?, czy kogoś?
:-)))))))))))

a!..juz wiem...
a nie...nie powiem:-))

strony: [ 1 ][ 2 ]