Forum OSKKO - wątek

TEMAT: dowożenie uczniów
strony: [ 1 ]
piopaw27-09-2005 16:06:42   [#01]
Potrzebuję pomocy; czy ktoś ma regulamin dowożenia uczniów oraz zakres czynności opiekuna; sprawa pilna
bea1m27-09-2005 16:19:47   [#02]

http://www.edukator.net.pl/regulaminy/organiz.html

też skorzystałam:-)

emeryt27-09-2005 16:36:27   [#03]

może się przydać.....

U mnie zatrudniam 4 opiekunki z poniższym zakresem obowiązków:

 

Zakres obowiązków opiekuna uczniów w trakcie realizacji dowozu i odwozu.

 

  1. Opiekun jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo uczniów w trakcie wsiadania do lub wysiadania ze środka transportu oraz w trakcie przejazdu.Opiekun winien posiadać imienną listę uczniów dowożonych (wsiadających) z danej miejscowości objętej trasą dowozu.
  2. W trakcie wykonywania czynności związanych z opieką ściśle współpracuje z kierowcą pojazdu w zakresie bezpiecznego przewozu a mianowicie:
    1. w trakcie realizacji przewozu przebywa wewnątrz środka transportu.
    2. w trakcie wsiadania uczniów, po zatrzymaniu się pojazdu otwiera przednie drzwi i wychodzi na zewnątrz.
    3. sprawdza, czy w miejscu wsiadania nie występują jakiekolwiek zagrożenia dla wsiadających.
    4. nadzoruje wsiadanie uczniów służąc w razie potrzeby pomocą przestrzegając zasady, że w pierwszej kolejności wsiadają uczniowie młodsi.
    5. po wejściu wszystkich uczniów do pojazdu opiekun sprawdza, czy uczniowie zajęli miejsca ( siedzące i stojące).
    6. po zamknięciu drzwi pojazdu oraz sprawdzeniu, czy zamknięte są drzwi tylne - awaryjne, opiekun przekazuje sygnał kierowcy do kontynuowania jazdy.
    7. w trakcie przejazdu opiekun na bieżąco kontroluje stan ładu i bezpieczeństwa w pojeździe podejmując skuteczną interwencję w razie jego naruszenia. W razie konieczności, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, opiekun ma prawo do podjęcia decyzji o zatrzymaniu pojazdu w celu przywrócenia bezpiecznych warunków jazdy. W takim przypadku kierowca zobowiązany jest do zatrzymania pojazdu w najbliższym miejscu nie zagrażającym bezpieczeństwu na drodze.
    8. Przywrócenie ładu i bezpieczeństwa w pojeździe należy dokonać bez jakichkolwiek form przemocy fizycznej.
    9. w trakcie wysiadania uczniów, po zatrzymaniu się pojazdu opiekun otwiera drzwi pojazdu i wychodząc na zewnątrz sprawdza, czy zachowane są warunki bezpiecznego wysiadania - a w szczególności czy poruszające się po drodze pojazdy nie stanowią zagrożenia dla wysiadających.
    10. nadzoruje wysiadanie uczniów służąc im w razie potrzeby pomocą
    11. po wyjściu wszystkich uczniów w danym miejscu wysiadania, opiekun zajmuje miejsce w pojeździe i daje sygnał kierowcy w celu kontynuacji jazdy.
    12. odpowiedzialność i podjęcie obowiązków opiekuna rozpoczyna się z chwilą zatrzymania się środka transportu w pierwszym miejscu zatrzymania rozpoczynającym dowóz uczniów a kończy się z chwilą opuszczenia pojazdu przez ostatniego ucznia w miejscu zatrzymania kończącym odwóz.
    13. jeżeli w szkołach uczniowie na przyjazd pojazdu oczekują w świetlicy , obowiązkiem opiekuna jest przyprowadzenie uczniów ze świetlicy do miejsca wsiadania.
    14. po opuszczeniu środka transportu przez uczniów, opiekun dokonuje przeglądu wnętrz pojazdu i w przypadku stwierdzenia pozostawienia przez uczniów przedmiotów ( np.torba , odzież, itp.) przekazuje znalezione przedmioty kierowcy pojazdu.
    15. w przypadku stwierdzenia istotnego naruszenia przez ucznia (ów) zasad bezpieczeństwa w trakcie przewozu oraz pomimo podjęcia interwencji w celu przywrócenia bezpieczeństwa - nie przyniosła ona oczekiwanych skutków, opiekun za pośrednictwem kierowcy pojazdu powiadamia o tym fakcie dyrektora szkoły, do której uczeń jest dowożony oraz osobę odpowiedzialną za dowóz w Urzędzie Miasta i Gminy w Twardogórze dokonując jednocześnie odpowiedniego wpisu do dziennika przewozów.
    16. prowadzi Dziennik Przewozów, dokonując codziennie wpisów zawierających uwagi dotyczące zdarzeń zaistniełych w trakcie przewozów oraz uwagi dotyczące zachowań uczniów w trakcie przewozu. W przypadku nieodpowiednich zachowań uczniów, opiekun dokonuje wpisu do dziennika zawierającego: nazwisko i imię ucznia, nazwę szkoły i nr. klasy do której uczeń uczęszcza, opis zdarzenia (zachowania), opis podjętych przez opiekuna działań i czynności w stosunku do zaistniałej sytuacji. Dziennik Przewozów opiekun przedstawia do kontroli osobie odpowiedzialnej za dowóz w Urzędzie Miasta i Gminy w Twardogórze w każdy poniedziałek miesiąca.
cynamonowa27-09-2005 18:27:30   [#04]
 podpowiedzcie prosze od ilu kilometrów szkoła ma obowiązek zakupu dla dziecka biletu na przejazd do szkoły. Prosze o PP
beera27-09-2005 19:03:22   [#05]

Ustawa o systemie oswiaty:

3. Jeżeli droga dziecka sześcioletniego z domu do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka lub zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.

 

Art. 17. 1. Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w sposób umożliwiający wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego, z uwzględnieniem ust. 2.

2. Droga dziecka z domu do szkoły nie może przekraczać:

  1)  3 km - w przypadku uczniów klas I-IV szkół podstawowych;

  2)  4 km - w przypadku uczniów klas V i VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.

3. Jeżeli droga dziecka z domu do szkoły, w której obwodzie dziecko mieszka, przekracza odległości wymienione w ust. 2, obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu lub zwrot kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej

cynamonowa27-09-2005 19:11:31   [#06]
 Asiu - dziękuję za pomoc
beera27-09-2005 19:17:30   [#07]
:-)
piopaw27-09-2005 19:58:02   [#08]
Dziękuję bardzo dla zdzisławaF za cenne wskazówki. Jest to bardzo przydatny materiał.
jmz27-09-2005 21:42:55   [#09]

Do zdzisławaF:

Czy jest górna liczba uczniów, którzy jednocześnie znajdują sie w autobusie pod opieką jednego opiekuna? Czy może to być np. 50 dzieci?

A co jeśli uczniowie naruszą ład i bezpieczeństwo (np. rozpoczną bójkę) w czasie, gdy opiekun przbywa na zewnątrz autobusu?

Jesli opiekun idzie po uczniów do świetlicy szkolnej, to kto nadzoruje uczniów przebywających w tym czasie w autbusie?

Czy w ogóle jest mozliwe spełnienie wszystkich obowiazków ujetych w "Zakresie.."?

emeryt28-09-2005 07:43:59   [#10]

do jmz...

Co do liczby dzieci w autobusie jest różnie - ale tak mam rozplanowane autobusy ( 6 na dowozach i 5 na odwozach aby liczba dzieci nie przekroczyła ok. 30 - tyle ile jest miejsc siedzących. Tam gdzie na trasie jest 60 dzieci jadą 2 autobusy. Opiekunki jakoś sobie radzą.

Dzieci wchodzą do autobusu kolejno pod nadzorem opiekunki, która wchodzi ostatnia. W tym czasie baczenie co wewnątrz należy do kierowcy. Miałem taki przypadek, że wszczęli bójkę wewnątrz autobusu. Opiekunka zatrzymała autobus w celu doprowadzenia porządku.

Jak opiekun idzie do świetlicy, w autobusie jest pusto. Tak mam rozwiązane odwozy, że początek odwozów jest w danej szkole i nie ma szkół pośrednich. Ponadto w większości mam dowóz gimnazjalistów osobno i dzieci młodsze do szkół podstawowych osobno. Osobny jest także odwóz z gimnazjum - po 7 lekcji we wszystkich kierunkach jednocześnie 4 autobusy. Jeżeli uczeń ma 6 lekcji - oczekuje w świetlicy.

Jak praktyka dowodzi, jest możliwe spełnienie wszystkich obowiązków. Oczywiście nieraz różowo nie jest. Ale konsekwencja reakcji i jej szybkość przynosi efekty. Są przypadki złych zachowań w autobusie, prób złego traktowania opiekunek, wulgarne słownictwo itp. Wtedu natychmiast: opiekun lub kierowca zgłasza dyrektorowi szkoły (tam ma najbliżej), opisuje zdarzenie w dzienniku przewozów, przynosi do urzędu jako zgłoszenie (na drugi dzień rano. Szkoła podejmuje działania wychowawczo - dyscyplinujące informując o tym pisemnie rodziców, gmina jako organizator dowozów informuje natychmiast pisemnie rodziców o zdarzeniu podając opis zdarzenia, datę itp. prosząc rodziców o podjęcie skutecznych działań wychowawczych. Sam się dziwię - ale w 99% to skutkuje. Najgorszy jest wrzesień ale potem już jakoś idzie.

nalix28-09-2005 15:43:52   [#11]

opiekunka

Słyszałem o firmie prywatnej organizującej dowozy uczniów, która zatrudniła opiekunkę na czarno, bez jakichkolwiek kwalifikacji i szkoleń. Czy tego nikt nie kontroluje? Znam przypadek, gdy opiekunka poleciła gimnazjalistom udać się do sąsiedniej wsi (sami)  w celu znalezienia ciągnika, który mógłby wyciągnąć gimbus z rowu i podczas biegu przez pole dzieci zostały dotkliwie użądlone przez pszczoły (rekordzista miał ponad 30 użądleń). Oczywiście sprawę zatuszowano.
słonko28-09-2005 15:50:34   [#12]

zdzisławF

czy "opiekunki" to n-le? Czy pracownicy obsługi?
anka2828-09-2005 19:45:32   [#13]

do zdzisławaF

Czy możesz mi powiedzieć, kto w wszej szkole rozlicza czas pracy kierowców, prowadzi ich karty itp. W mojej szkole toczy się przepychanka czy ma to robić kadrowa czy kierownik świetlicy? A może ktoś inny?
AnJa28-09-2005 19:47:36   [#14]
powinien to robić dyrektor

bo jak nie umie kazać zrobić czegoś swoim pracownikom to niech zap....  sam
jmz28-09-2005 20:29:45   [#15]
Dzięki Zdzisławie..
emeryt29-09-2005 07:43:40   [#16]

do słonka i Anki 28....i AnJi....

Do Anki28.....

Dowozy realizuje mi firma prywatna wyłoniona w drodze przetargu. Tak że żadne rozliczenia kierowców mnie nie tyczą. Jest rozkład jazdy załączony do umowy (korygowany corocznie wg. potrzeb) i z tego rozkładu wynika ile jest km na danej trasie i gdzie autobus się zatrzymuje. Kontroluję wyłącznie czy zrealizowane są wszystkie kursy w miesiącu i w terminach określonych w rozkładzie. W tym celu mam rozbudowany system kontroli (np. natychmiastowe zgłoszenia dyrektorów o spóźnieniach dzieci do szkoły) i system kar za spóźnienia. W przypadku awarii firma podstawia autobus zastępczy. Na koniec miesiąca wystawia fakturę - il. km x stawka z umowy i jest po ptokach.

Do Słonka....

Opiekunki (4) zatrudniam na umowę zlecenie na czas określony od września do czerwca. Powiatowe Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowało kurs w zakresie opieki nad uczniem dowożonym i moje panie ten kurs ukończyły. Nie są nauczycielami. Płacę im wynagrodzenie godzinowe za efektywny czas sprawowania opieki tj. od wejścia pierwszego ucznia do autobusu rano do wyjścia ostatniego ucznia z autobusu. Nie płacę za czas, gdy uczniowie są na lekcji. Płacone są praktycznie godziny od 7 - 8 i od 11.40 - 15.20. Opiekunki dobrałem z miejscowości, w których każdy autobus zaczyna i kończy kurs, tak że nie ma problemu dojazdu do pracy i z pracy.

AnJa - podobasz mi się coraz bardziej :-)))))))))))))))))

Gaba29-09-2005 07:57:19   [#17]
AnjA - za radę ostatnią tę o riobocie dla dyr. ... dwie wódeczki w Toruniu...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]