Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 4 godzina wf
strony: [ 1 ]
Gaba20-09-2005 21:50:31   [#01]

zwracają sie do nas rodzice z prośba o zaliczenie jako 4 godziny wf ćwiczeń, zajęć, treningu w róznych klunach, nieraz sa to bardzo powazne instytucje, dzieciaki ciężko trenują.

W szkole nie mamy mozliwości pełnego wprowadzenia 4 godziny lekcyjnej do planu lekcji, posiłkujemy się pozostałymi działanimi dopuszczonymi przez rozp. o kulturze fizycznej.

Czy tak robicie? Czy tak można robić?

ergo20-09-2005 23:18:30   [#02]
W gimnazjum mojej córki, na podobną  prośbę, usłyszeliśmy, że przecież " udział w kursach  

językowych  nie zwalnia z lekcji w szkole" i nie ma takiej możliwości.

I teraz dziecię ma  trzy lekcje wf jednego dnia...

Zdecydowanie byłabym za zaliczeniem pozaszkolnych zajęć sportowych.
cynamonowa20-09-2005 23:24:39   [#03]
 dziwne to żeycie, mój syn gdyby tylko mógł to by na 5 wf dziennie chodził. Ale 3 w ciagu dnia to kiepsko ułożony plan. 3 matematyk tez nikt nie daje.
ergo20-09-2005 23:33:10   [#04]
Wątpliwa to przyjemność, kiedy na sali ćwiczą trzy grupy jednocześnie.
cynamonowa20-09-2005 23:35:42   [#05]
odpowiednie warunki - to sprawa oczywista
bomis20-09-2005 23:56:45   [#06]

w-f

4 godzina w-f-u nie musi byc przeznaczonna na typowe zajęcia z wych. fizycznego. Sprawdź  jakie zajęcia moga być prowadzone w ramach tej godziny (sa różne dopuszczale formy). Ja raz na miesiąc jadę z uczniami na basen (sobota lub piątek po południu).

BożenaB21-09-2005 12:57:42   [#07]

Uczeń może 4-tą godzinę realizować w formach pozaszkolnych

§ 2.

Zajęcia wychowania fizycznego, o których mowa w § 1, mogą być organizowane przez szkołę jako zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne lub pozaszkolne.

Chyba zajęcia w klubie to forma pozaszkolna?

rzepek21-09-2005 16:03:27   [#08]
Mam ciut wątpliwości.Bo zajęcia pozaszkolne - to rozumiem dosłownie, czyli np rajd rowerowy, ale organizowany dalej przez szkołę, z nauczycielem. Kluby sportowe chyba musiałyby miec podpisane umowy ze szkołą na realizacje zajęć - bo co z uprawnieniami pedagogicznymi trenerów, co z  4-tą godziną wf dla nauczyciela /która wchodzi w etat/, co z resztą klasy, która nie uczęszcza do klubu?
Gaba21-09-2005 16:13:00   [#09]

heh

mam wiele opcji - wycieczki, basenu nie wolno, bo płatny, ale mamy zajęcia ruchowe, aerobik, ligi, imprezy masowe... rajdy - na naprawdę znamy to rozporządzenie, ale - jednak są dzieci, które trenują np. wioślarstwo na profesjonalnym torze... 5 x w tygodniu po 3 godziny...

mają mistrzoskie pasy w dżudo... są reprezentantami kadry w piłce nożnej, itp. - to nie jest kwestia dokuczenia, niezrozumienia, ale... takiego wew. dystansu i co ja wam mogę dzieciom zaproponowac, skoro to jest taka godzina doczepiona.

 

Z prosbą zwracają się rodzice, ktoś z urzędników po cihu doradza i jestem w kropce, bo mam być starzniczka rozporządzenia, które w mojej opinii jest kiepskie.

manek21-09-2005 18:30:26   [#10]
Moim zdaniem mogą to być zajęcia realizowane w formie pozaszkolnej ale organizowane i opłacane przez szkołę. 4 wf jest w planach nauczania i to wyjaśnia sprawę. Znowu uszczęśliwiono nas na siłę .
BożenaB21-09-2005 18:36:57   [#11]

A ja mniej dosłownie ;-)

Dla mnie rajd rowerowy, organizowany przez szkołę, to zajęcia pozalekcyjne. Zaś pozaszkolne, to - poza szkołą jako instytucją, a nie budynkiem :-)
Gaba21-09-2005 18:39:48   [#12]

;-)

 

no też mam problem, bo na częśc zajęc wychodzimy do parku - mam więc zajęcia parkowe pozalekcyjne oraz parkowe poazaszkole, bo...;-)

BożenaB21-09-2005 18:41:16   [#13]

A co do płacenia np. klubowi...

stać nas na to?

A poza tym, ile zapłacicie za 1 godz zajęć ucznia - zawodnika w klubie? Zdaje się, że wyjdzie ok 1 zł/godz ... śmieszne ;-) A n-lowi w-f zapłacicie o 1 zł mniej,  bo jeden uczeń odchodzi z jego grupy?

BożenaB21-09-2005 18:50:29   [#14]

Analiza celowościowa ;-)

zwracają sie do nas rodzice z prośba o zaliczenie jako 4 godziny wf ćwiczeń, zajęć, treningu w róznych klunach, nieraz sa to bardzo powazne instytucje, dzieciaki ciężko trenują.

Celem wprowadzenia 4 godz w-f było zapewnienie dzieciom i młodzieży więcej ruchu. Politycy stwierdzili, że rodzice nie dopilnują, aby dzieci chocby pobiegały z piłką po podwórku... lepiej będzie, jak dopilnuje tego szkoła.

Część uczniów nie spełnia politycznych "założeń" i ma ruchu dużo wiecej. Dla nich 4-ta godz w-f jest stratą czasu potrzebnego na treningi.... jest bezcelowa.

W szkole nie mamy mozliwości pełnego wprowadzenia 4 godziny lekcyjnej do planu lekcji, posiłkujemy się pozostałymi działanimi dopuszczonymi przez rozp. o kulturze fizycznej.

Szkoła nie spełnia oczekiwań ucznia; nie zapewnia mu zajęć treningowych w jego ulubionej dyscyplinie.

Czy tak robicie? Czy tak można robić?

Skoro uczeń spełnia cele rozporządzenia o 4 godz wf z naddatkiem, to należy zajęcia specjalistyczne w klubie zaliczyć.

Albowiem nie jest uczeń dla rozporządzenia, tylko rozporządzenie dla ucznia.

Gaba21-09-2005 19:01:22   [#15]

cholerka, mocne.

Właśnie!

Prawo jest dla człowieka, prawo jest dla człowieka... -

BożenaB21-09-2005 19:03:24   [#16]

Analizy celowościowej cd. ;-)

Zastosujemy rozumowanie przez analogię ...

Wprowadzenie 4-tej godz w-f miało słuzyć rozwojowi fizycznemu młodzieży. Analogicznie - wprowadzenie religii do szkół miało służyć rozwojowi moralnemu.

Zajęcia religii mogą być prowadzone w szkole lub poza szkołą, gdy w szkole nie ma dostatecznej liczby uczniów. Zajęcia specjalistyczne sportowe mogą być prowadzone poza szkołą, gdy w szkole nie ma np. warunków do uprawiania tej dyscypliny.

Lekcje religii poza szkołą są finansowane z budżetu państwa. Kluby sportowe otrzymują dofinansowanie z budżetu państwa.

Obie rodzaje zajęć są finansowane przez podatników.

Są więc jednakowo ważne do zaliczenia zajęć: zajęcia pozaszkolne z religii i zajęcia pozaszkolne z 4 w-f.

BożenaB21-09-2005 19:16:05   [#17]

A co z ocenianiem?

Gdy z pozaszkolnych zajęć religii uczeń przyniesie zaświadczenie z oceną, to się ją wpisuje do arkusza.

Gdy z pozaszkolnych zajęć 4wf uczeń przyniesie zaświadczenie o uczęszczaniu z opisem osiągnięć, to n-l wf uwzględni je w ocenie rocznej... jak będą duże sukcesy - wystawi celującą :-)

Współuczestnictwo trenera w ustaleniu oceny nie będzie niczym złym... wystawianie oceny przez dwóch nauczycieli przerabialiśmy już na przykładzie sztuki kilka lat temu...

W-f men ma ułatwione zadanie, bo jego pozycja w ustaleniu oceny jest decydująca i tak naprawdę, to trener może mu ... ;-).

Gorzej było plastykowi ustalic ocenę wspólnie z muzykiem, bo ich pozycja była równorzędna ...

BożenaB21-09-2005 20:58:35   [#18]

Sprawa Renaty G.

W gimnazjum mojej córki, na podobną  prośbę, usłyszeliśmy, że przecież " udział w kursach  

językowych  nie zwalnia z lekcji w szkole" i nie ma takiej możliwości.

Nie ma rozporzadzenia o wprowadzeniu dodatkowego języka w szkole na podobnych zasadach jak 4wf, więc porównanie dyrekcji jest niewłaściwe.

Uczniowie gaby nie oczekują zwolnienia z obowiązkowych lekcji wf (3/tydz), do których jest obowiązkowa pprog.... im chodziło o 4wf, który mozna - zgodnie z rozp- realizować w rózny sposób i do których program ustala szkoła.

Gdyby wprowadzono 4 godz języka obcego z dowolnymi treściami i formami realizacji, to wtedy kursy też można by zaliczyć...

A szkoła organizowałby zajęcia 4job różnie... byłyby grupy śpiewające w obcym języku, inne zajmowałyby się poezją, inne .... no, dałoby się powymyślać coś ;-)

BożenaB21-09-2005 21:00:39   [#19]

poprawka...

....realizować w rózny sposób i do których program ustala szkoła...

Nie tylko szkoła, tylko ten, kto prowadzi zajęcia, a uczeń ma prawo wyboru zajęć.

Na obowiazkowych 3 godz wf uczeń nie wybiera, bo jest okreslona pp i program

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]