Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nieporozumienie z ZUS
strony: [ 1 ]
wiesia20-09-2005 17:58:08   [#01]
Z nauczycielką mianowaną (przedszkole) rozwiązano umowę z dn. 31 sierpnia br. (art. 20 KN). Dzis się okazało, że nauczycielce zabrakło 28 dni do 30 lat pracy i odmówiono emerytury.Muszę ją zatrudnić ponownie, ale zastanawiam się jak to zrobić gdyż ZUS poinformował, że również rozwiazanie umowy musi być z tej samej przyczyny. Tak naprawdę nie mam godzin dla niej - myślę o pracy na tzw. skoczka (zastępstwa za nauczycielki przebywające na L4 i urlopy). Bardzo prosze podpowiedzcie jak wybrnąć z tej sytacji?
anka0520-09-2005 18:22:16   [#02]

nieporozumienie z zus

U nas w szkole mam podobną sytuację, sprawa jest w sądzie. zwolniłam ją, wtedy się okazało, że nie może odejść na emeryturę, bo ma źle wyliczone lata pracy, poprzedni dyrektor zaliczyl jej staż na podstawie dokumentów potwierdzajacych jej pracęw gospodarstwie, teraz to podważono i sprawa trafiła do Sądu Pracy.

Musisz wycofać wypowiedzenie i przywrócić ją do pracy i dać jej szansę dopracowania tych 28 dni.

layola20-09-2005 18:26:39   [#03]
Ale dlaczego znów rozwiązanie z art. 20? Przecież żeby przejść na emeryturę ma mieć przepracowane 30 lat w tym 20 przy tablicy. Ja zatrudniam nauczycielkę, która  odeszła na emeryturę, a ZUS odliczył jej wszystkie nieobecności (chorobowe) i zabrakło jej ponad rok do 20 lat przy tablicy. Warunkiem, żeby mogła otrzymać emerutyrę jest dopracowanie brakujących dni w wymiarze przynajmniej 1/2 etatu. Jest zatrudniona na czas określony.
rzewa20-09-2005 18:33:46   [#04]

na określony to nie bardzo...

No ale art 20 też drugi raz nie zastosujemy, bo trzebaby ponownie płacić odprawę...

Zatem nalezy zawrzeć umowę na 1/2 etatu na czas nieokreślony (lub na określony, ale dłuższy), a po miesiącu rozwiązać ją za porozumieniem stron - aby móc pójść na emeryturę n-l musi zostać zwolniony z art 20 lub sam umowę rozwiązać (umowa nie może wygasnąć, chyba że wygasa po 6 m-cach stanu nieczynnego), czyli nauczyciel składa wniosek o rozwiązanie umowy z dniem np. 1.10, a dyrek się zgadza i po sprawie...

wiesia20-09-2005 18:38:33   [#05]
Wycofać wypowiedzenie? Ale ona już jest wyrejestrowana z ZUS.
Najciekawsze jest, że do ZUS dotarczony był komplet dokumentów w lipcu tyle, że zamiast świadectwa pracy - zaświadczenie, że umowa rozwiąze sie 31 sierpnia. Zus doliczył jej pracę w rolnictwie (od 19 kwietnia do 30 września - okres od zdania matury do podjęcia pracy) i wyliczył 29 lat 11 m-cy 2 dni tyle że nie napisali, że to na dzień 31 sierpnia lecz coś tam wspomnieli że na dzień złożenia wniosku) choć w rozmowie telefonicznej nauczycielce powiedzieli że jak dostarczy świadectwo 31 sierpnia to otrzyma emeryture. Sądzenie się z ZUS nie ma sensu bo rozprawy u nich ciągną sie latami.
layola20-09-2005 18:43:28   [#06]

rzewa

zgadzam się z Tobą. Czas nieokreślony lub określony ale dłuższy - może znów przydarzyć się jakieś zwolnienie.
manek20-09-2005 20:20:03   [#07]

ZUS wie lepiej!!!!

Proszę o wymianę doświadczeń w następującej sprawie. Nauczycielka została zwolniona z art.20 z dniem 31 08.2005 , pracowała ostatnie 15 lat na stanowisku nauczyciela bibliotekarza. W latach 1983- 1990 w bibliotece pedagogicznej na stanowisku bibliotekarza ( zatrudnienie z KN., mianowanie w tym czasie, na świadectwie pracy określenie, że praca w tym czasie to praca w szczególnym charakterze) . W sumie ponad 30 lat pracy i ponad 20 przy tablicy. Na dzień disiejszy ZUS odmówił prawa do emerytury twierdząc,że praca w bibliotece pedagogicznej ( 1983-1990)nie jest pracą w szczególnym charakterze.
agaciunia21-09-2005 15:02:22   [#08]
Niekoniecznie ZUS wie lepiej! Tam też są tylko ludzie i popełniają błędy.Znam przypadek rencisty, który osiągnął wiek emerytalny poszedł do ZUS, aby otrzymać emeryturkę - myślał, że większą, bo wszyscy jego znajomi na tym skorzystali. Jakież było jego rozczarowanie, gdy dowiedział się, że owszem dostanie, ale mniej, bo ktoś przed wielu laty popełnił w ZUS-ie błąd, coś mu źle policzył! A wogóle to i tak ma szczęście, bo powinien te pieniądze oddać!, ale ZUS jest tak wspaniałomyślny, że mu to podaruje.
Tadek21-09-2005 15:46:28   [#09]
u mnie było tak w ub roku. anulowałem rozwiązanie umowy o pracę i nadal pracujedo 30 lat

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]