Forum OSKKO - wątek

TEMAT: odpowiedzialnośc materialna nauczyciela
strony: [ 1 ]
Gaba19-09-2005 07:53:22   [#01]

dość często się zadrza, że nauczyciele coś niszczą. Klucze wiecznie gubione - to jest prawie norma, nawet sobie do szafki pogubią, a przychodzą do mnie. ;-( 

Obserwuję ze zdziwieniem proces dewastacji pomieszczeń, które z najwyższym wysiłkiem przy zerowej dotacji z gminy próbujemy dorowadzić do używalności, dłużej zachowanai dorosłych nie zamierzam tolerować, na słowa uwagi - patrzą na mnie jakbym się urwała i się dxziecinnie uśmiechają.

Część nie poczuwa się do odpowiedzialności - urwana umywalka od 5 września straszy, popalony stół przez nauczyciela, powygiwane półki, oberwane różne elementy... zniszczone zamki.

- chcę obciążyć naprawą zniszczonych przedmiotów konkretnych nauczycieli.

Jak to robicie i czy robicie, czy tylko dla mnie każda zarobiona złotówka ma taki ciężar, że wynosi bardzo wiele, czy to tylko moje wyczulenie?

Nie interesują się tym, co dzieci robią i sami nic nie robia i w dodatku niszczą, normą jest pogubienie wszystkich przedłużaczy, pilotów, itp.

Marek Pleśniar19-09-2005 07:57:44   [#02]

Obciąż. Nic tu wielkiego. Z jakiegoś powodu jak coś dotyczy nauczycieli - nabiera wymiaru innego niż sprzątaczek czy policjantów

W zakładzie ktoś coś urwał to się go obciąża.

Nie miej więc skrupułów.

A sam jestem ciekaw jakie czynności się wszczyna:-)

Jak to robicie? I jak obciążacie?

Rycho19-09-2005 08:23:21   [#03]
KP Art.114 - 127
 
A na początku pracownik podpisuje oświadczenie o odpowiedzialoności materialnej.
Mariola19-09-2005 08:49:34   [#04]

a jak nie podpisze?

Ja np. nie podpiszę odpowiedzialności materialnej za dwie pracownie komputerowe do których wchodzi wielu nauczycieli, a których jestem opiekunem. I nikt mnie do tego nie zmusi.

Mogę się nimi opiekować, dbać żeby wszystko działało ale o odpowiedzialności materialnej nie ma mowy.

Gaba19-09-2005 08:58:55   [#05]

mnie nie chodzi o odpowiedzlnośc, Mariolu, za pokój nauczycielski - i inne wspólne pomieszczenia, bo takim się staje taka przechodnia pracownia, mnie chodzi o to, kto ma zapłacić za naprawę stołu, umywalki, szafki, którą swoim bezmyśleniem zniszczył... nauczyciel. Zniszczone magnetoforny poeozrucane i pogubione po szkole, jednak, kiedy zniszczayła, to przez rok nie przychodziła - a jej magnetofon stał u mnie na stoliku z podpisem (data, osoba... itp.)

Maja odpowiedzlność materialną podpisaną.

Rycho19-09-2005 09:03:46   [#06]

Mariolu

nie musisz podpisywać.
 
To oświadczenie jest bardziej potrzebne pracownikowi dla uświadomienia sobie tej odpowiedzialności niż dyrektorowi.
 
Bo odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone z Twojej winy zakładowi i tak ponosisz. Z mocy ustawy.
Marek Pleśniar19-09-2005 09:28:22   [#07]

racja

"odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone z Twojej winy"

i nie musi być żadnego kwitu z podpisem by za udowodnioną szkodę obciążyć

beera19-09-2005 09:35:48   [#08]

jak

dyrektor udowodni winę- a to nie jest takie proste... np. w sytuacji gdy zmieniaja się n-le, gdy uczniowie przebywaja w klasie, itp...

a co Ty gaba masz takie pandemonium?

Rycho19-09-2005 09:55:00   [#09]

asiu

a kto mówi, że życie dyrektora jest proste? ;-)
 
ale jak chce obciązyć za szkody musi udowodnić ...
Joanna19-09-2005 11:12:39   [#10]

Już to przerabiałam

choć wtedy bardziej zależało mi na wskazaniu nauczycielowi ( w tym wypadku WF), że od jego postawy i właściwego wypełniania obowiązków wiele zależy. Myślę , że niekoniecznie zawsze chodzi o  to żeby nauczyciel zwrócił kasę za uszkodzenia - no chyba, że to zrobił osobiście. KP mówi również o szkodach wynikłych z zaniedbania obowiązków. I tu myślę, że skuteczna byłaby procedura karania upomnieniem lub naganą, a w ostateczności wystąpienia do sąxddu o odszkodowanie. Wychodzę z założenia , że jeśli szkody zostaną usuniete to wystarczy ustne upomnienie, w przeciwnym wypadku na piśmie, stopniując kary, ale uwaga nie wolno przekroczyć terminu, w którym należało zgodnie z KP powziąć informację o wykroczeniu. Pomocna oczywiście byłaby notatka służbowa np  kierownika gospodarczego. W KP opisane jest dokładnie kiedy karać i jakie są terminy odwoławcze - nie wolno ich przekroczyć bo inaczej nie wolno karać. Oczywiści e napiśmie do pracownika trzeba koniecznie poinformować go o podst. prawnej i sposobie odwołania się.

To trwa długo, ale myśle,że warto.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]