Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Wyrok SN I PK 431/03
strony: [ 1 ]
ala as17-09-2005 01:14:15   [#01]

Witam!

Czy ma ktoś z Was uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z 10-09-2004r. (niestety nie ma uzasadnienia w zbiorach LexisNexis), który orzekł: "nadanie statusu nauczyciela mianowanego nie oznacza automatycznie, że szkoła ma obowiązek zatrudnić nauczyciela na czas nieoznaczony". Takie uzasadnienie otrzymałam na pismo odnośnie wydania aktu zatrudnienia na podstawie mianowania.  Sytuacja opisana w: http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=11701#FBK

krystyna17-09-2005 18:50:50   [#02]

A czy jest to na pewno wyrok SN z 10-09-2004r. ?

Wszystkie wrześniowe wyroki są tu, ale tego nie widzę....

http://pub.sn.pl/OW3_IA.nsf/1/FB79E16B509ABDB5C125707F005C54B9

ala as19-09-2005 07:57:30   [#03]
 To jest z bazy LexisNexis więc sygnatura chyba jest w porządku..., w tej bazie przeważnie są pełne ozeczenia wraz z uzasadnieniem, niestety w tym wyroku jest tylko tyle co przedstawiam poniżej...

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych

z dnia 10 września 2004 r.

I PK 431/2003

Rzeczpospolita 2004/215 str. C1

Nadanie statusu nauczyciela mianowanego nie oznacza automatycznie, że szkoła ma obowiązek zatrudnić nauczyciela na czas nieoznaczony.

ala as19-09-2005 08:05:00   [#04]

To jeszcze udało mi się znaleźć...

Mianowanie to stopień i rodzaj stosunku pracy

Nadanie statusu nauczyciela mianowanego nie oznacza automatycznie, że szkoła ma obowiązek zatrudnić nauczyciela na czas nieoznaczony - orzekł w piątkowym wyroku Sąd Najwyższy.

Zgodnie z art. 10 Karty nauczyciela stosunek pracy z nauczycielem mianowanym nawiązuje się na podstawie mianowania na czas nieokreślony - jeżeli istnieją warunki do zatrudnienia w pełnym wymiarze, a jeśli brak ku temu warunków (etatów), w niepełnym wymiarze. Z kolei art. 13 mówi, że stosunek pracy na podstawie mianowania nawiązuje się z dniem określonym w akcie mianowania. Tyle mówią przepisy Karty. Sądy są zgodne, że są one niezbyt jasne.

Jasne wydały się natomiast Dorocie R., nauczycielce nauczania początkowego (z wykształcenia muzyk) w jednej z podstawówek w Grudziądzu. 27 marca 2003 r., a więc w środku roku szkolnego uzyskała ona decyzją ministra edukacji narodowej stopień nauczyciela mianowanego. W tym czasie zatrudniona była na rocznej umowie. Była to jej druga, kolejna umowa. Następnej już jednak szkoła z nią nie zawarła.

Pełnomocnik nauczycielki mec. Ryszard Kurek wywodził przed SN, że gdyby nie ta ministerialna nominacja, to z pewnością następną umowę by miała, tacy (okresowi) pracownicy są bowiem bardzo wygodni dla pracodawcy.

Tak czy inaczej, zasadnicza argumentacja była taka, że z chwilą nadania statusu nauczyciela mianowanego stosunek pracy powódki przekształcił się niejako automatycznie z umownego w stosunek na postawie mianowania.

Sąd w Grudziądzu podzielił tę argumentację i zasądził odszkodowanie - o przywróceniu do pracy ani szkoła, ani nauczycielka już nie myślą. Sąd II instancji (SO w Toruniu) wyrok jednak zmienił i pozew oddalił. Wskazał, że uzyskanie stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego nie może automatycznie zmieniać rodzaju zatrudnienia (stosunku pracy).

Takie jest też stanowisko Sądu Najwyższego (Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych).

- Określenie nauczyciel mianowany oznacza w Karcie nauczyciela (od kilku lat) dwie różne rzeczy: raz stopień (certyfikat) kwalifikacji zawodowych i dwa: rodzaj stosunku pracy - powiedziała w uzasadnieniu sędzia Teresa Flemming-Kulesza. - Tutaj chodzi o to pierwsze znaczenie. Tymczasem nauczyciel z kwalifikacjami (certyfikatem) mianowanego może być zatrudniony zarówno na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę, w szczególności na czas oznaczony. Nie ma żadnej prawnej podstawy, mocą której nadanie takich kwalifikacji skutkowałoby zmianą, z mocy prawa, podstawy zatrudnienia (I PK 431/03).

Marek Domagalski

ala as20-09-2005 22:15:42   [#05]

?

a może jakieś sugestie do wcześniejszych wyroków SN (np.I PZP 28/94 potwierdzonego w I PKN 517/99 http://znp-walbrzych.free.ngo.pl/orzecznictwo.html), które wykładnią odbiegały od przedstawionego, jak to się ma do siebie...

Czy w naszym "Pięknym Kraju", z jeszcze "piękniejszym prawem", można być czegokolwiek pewnym...

pozdrawiam...

Magik21-09-2005 22:03:30   [#06]

To jest koszmar moze rzewa cos wyjasni ?

Prosze.

bogna21-09-2005 22:14:22   [#07]
ale co należy wyjaśnić?
Magik21-09-2005 22:16:33   [#08]

Kiedy nauczuciel jest mianowany jako pracownik a kiedy nie?

Czyli kiedy ma uprawnienia mianowanego z KN a kiedy nie , bo ja juz nic nie wiem!

bogna21-09-2005 22:22:05   [#09]

ale chodzi o uprawnienia nauczyciela mianowanego,

czy o możliwości nawiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym przez mianowanie - bo o tym chyba te wyroki sądowe ...

rzewa21-09-2005 22:28:59   [#10]

nauczyciel mający 1. stopień awansu n-la mianowanego lub dyplomowanego, 2. zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w 3. pełnym wymiarze godzin jest zatrudniony na podstawie mianowania (bez względu na to czy otrzymał czy nie akt o którym mowa w art 13 KN)

Jeśłi któraś z tych 3 rzeczy nie zachodzi nie ma mowy o zatrudnieniu na podstawie mianowania, ale...

Jeśłi w któryms momencie pracy n-la te 3 warunki były spełnione jednocześnie stosunek pracy uległ przekształceniu i jeśłi obecnie juz tak nie jest, to można na drodze sądowej to wyprostować...

Nie mam wyroku, o którym mowa w tym watku, ale z tego co tu było przytoczone wnoszę, że rzeczony n-l nie spełniał któregoś z 2 ostatnich warunków, dlatego sąd orzekł, że jego stosunek pracy nie uległ automatycznemu przekształceniu w momencie uzyskania stopnia n-la mianowanego.

Magik21-09-2005 22:31:12   [#11]

Chodzi o to : - jakie ma upranienia nauczyciel mianowany z ktorym nawiazano umowe o prace na cas nieokreslony ale nie na podstawie mianowania.

Wazne sa dla mnie informacje dotyczace uprawnien do wczesniejszej emerytury w w/w sytuacji.

rzewa21-09-2005 22:34:18   [#12]

jeśli

z n-lem mianowanym nawiżano umowe o pracę w szkole na czas nieokreslony w pełnym wymiarze godzin, to - nawiązano z nim stosunek pracy na podstawie mianowania.
Magik21-09-2005 22:41:27   [#13]

Tymczasem nauczyciel z kwalifikacjami (certyfikatem) mianowanego może być zatrudniony zarówno na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę, w szczególności na czas oznaczony. Nie ma żadnej prawnej podstawy, mocą której nadanie takich kwalifikacji skutkowałoby zmianą, z mocy prawa, podstawy zatrudnienia (I PK 431/03).

Rzewo wkleilem z (#4)

Jak to sie ma do tego co Ty napisalas ?

Prosze o wyjasnienie.

Magik21-09-2005 22:46:36   [#14]

wklejam jeszcze raz

 Określenie nauczyciel mianowany oznacza w Karcie nauczyciela (od kilku lat) dwie różne rzeczy: raz stopień (certyfikat) kwalifikacji zawodowych i dwa: rodzaj stosunku pracy - powiedziała w uzasadnieniu sędzia Teresa Flemming-Kulesza. - Tutaj chodzi o to pierwsze znaczenie. Tymczasem nauczyciel z kwalifikacjami (certyfikatem) mianowanego może być zatrudniony zarówno na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę, w szczególności na czas oznaczony. Nie ma żadnej prawnej podstawy, mocą której nadanie takich kwalifikacji skutkowałoby zmianą, z mocy prawa, podstawy zatrudnienia (I PK 431/03

Wklejam jeszcze raz , bo troche za malo wkleilem

rzewa21-09-2005 22:51:58   [#15]

no może być tak zatrudniony

ale jedynie w przypadkach wymienonych anumeratywnie w art 10 ust 7 KN (to dla umów na czas zamknięty), bądź w sytuacji, gdy nie ma dla tego n-la pełnego pensum - nie wiem jak jaśniej mam to wytłumaczyć...
Marek Pleśniar21-09-2005 22:51:59   [#16]

to się nie kłóci z tym rzewy

sąd pisze: nauczyciel z kwalifikacjami (certyfikatem) mianowanego może być zatrudniony zarówno na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę, w szczególności na czas oznaczony.

wystarczy przeczytać

bogna21-09-2005 22:53:04   [#17]
przeczytać ze zrozumieniem ;-)
Magik21-09-2005 23:18:33   [#18]

 może być zatrudniony zarówno na podstawie mianowania, jak i umowy o pracę, w szczególności na czas oznaczony

Może być zatrudniony czyli nie musi.

Wobec tego ja rozumiem , że nauczyciela mianowanego można nie zatrudnić na podstawie mianowania , a np. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

 

 Może jednak  powinniśmy wszyscy jeszcze raz przeczytać uważnie.

 

Cały czas mam na myśli w pełnym wymiarze zajęć.

 

Skoro sąd  rozgranicza zatrudnienie na podstawie mianowania od zatrudnienia

na umowie o pracę na czas nieokreślony  ( również nauczyciela mianowanego )

to musi być jakaś  różnica tych zatrudnieniach..

zgredek21-09-2005 23:31:16   [#19]

Art. 10. 1. Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się w szkole na podstawie umowy o pracę lub mianowania, z zastrzeżeniem ust. 8.

5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

5a. Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:

1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione warunki, o których mowa w ust. 5.

6. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7.

7. W przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

zgredek21-09-2005 23:41:28   [#20]

5a - dodano zmianą umieszczoną w Dz. U. Nr 179, poz. 1845 z 2004

i obowiązuje od 31 sierpnia 2004

rzewa22-09-2005 07:27:38   [#21]

obowiązywał i wcześniej...

tak od 1982 roku :-)), ale nie był wypisany explicite -> i taka to była zmiana... Został dodany dla jasności, bo po wprowadzeniu awansu w 2000 roku zbyt wiele było sporów w tym temacie.
Magik22-09-2005 07:42:00   [#22]

... posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska...

 

Dziękuję za wyjaśnieniai cierpliwość.

Chodzi mi  teraz o to  co wkleiłem.

 

Mam 2 godz otrzymane w tym roku do których nie mam przygotowania , czy spełniam w takim razie to co wkleiłem?

 

Będę wdzięczny za odpowiedz bo nie wiem czy w takim razie mogę liczyć na przekształcenie mojej umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę  na podstawie mianowania ( jesem dyplomowany).

rzewa22-09-2005 07:46:26   [#23]

hmm... tak...

jeśli dostałeś te 2 godziny bez pytania o zgodę KO (dyrek nie pytał) i za te 2 godziny dostajesz również stawkę dyplomowanego, to... dyrek uznał, że masz kwalifikacje do tych zajęć (zbliżone) -... choć nie wiem czy on o tym wie :-)

Zatem masz kwalifikacje do zajęć, które prowadzisz i jeśli prowadzisz je w pełnym wymiarze na umowie na czas nieokreślony, to jesteś juz zatrudniony na podstawie mianowania, a stwierdzenie tego faktu przez dyrka (wydanie aktu) jest tylko formalnością.

Magik22-09-2005 12:22:33   [#24]

dokladnie tak jest

Tak jest Rzewo jak napisalas , wiec z tego wynika , ze mam kwalifikacje i jestem juz zatrudniony na podstawie mianowania mimo , ze w umowie

nie ma wzmianki o zatrudnieniu na podstawie mianowania.

Wielkie dzieki , bardzo sie ciesze!!!

Gorace pozdrowienia dla Rzewy .

Gorace pozdrowienia dla wszystkich.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]