Forum OSKKO - wątek

TEMAT: kwalifikacje do nauki pływania
strony: [ 1 ][ 2 ]
myszkama16-09-2005 12:08:28   [#01]

Kto Waszym zdaniem posiada kwalifikacje do nauki pływania. Chodzi o zajęcia w ramach czwartej lekcji wychowania fizycznego - na basenie, gdzie jet ratownik na straży. Czy może to być w-fista ?

BożenaB16-09-2005 12:17:35   [#02]

Moim zdaniem ma, bo chyba na studiach miał ten "dział" w-fu ;-)

To tak, jakby mnie pytać, czy mam kwalifikacje do uczenia optyki, czy tylko elektromagnetyzmu ;-) Ale to tylko moje zdanie :-)

myszkama16-09-2005 13:27:44   [#03]

dzięki

ja też tak myślę, ale bardzo proszę o "podparcie". Pierwszy raz organizuję zajęcia na basenie.Jest to dla uczniów klas IV-VI czwarta godzina wychowania fizycznego.
BożenaB16-09-2005 13:55:05   [#04]
No, przecież z fizykiem ich na basen nie poślesz :-) A basen dobra rzecz :-)
słonko16-09-2005 15:30:40   [#05]
instruktor pływania ( kurs, studia podyplomowe ), n-el w-f ( specjalizacja na studiach - pływanie )
Dorsto16-09-2005 19:07:18   [#06]

słonko, czy wg Ciebie tylko nauczyciel wf, który miał na studiach specjalizację pływanie? a taki zwykły mgr wychowania fizycznego nie?

cynamonowa16-09-2005 19:16:16   [#07]
nasi wuefmeni - robili instruktorkę z pływania, pewnie coś na rzeczy lezy bo przeciez magistrami wf są
beera16-09-2005 19:48:38   [#08]

po kolei

plywanie jest jedną z tresci obowiązującej podstawy programowej

WYCHOWANIE FIZYCZNE

 

Cele edukacyjne

1. Wykształcenie umiejętności dbania o zdrowie i sprawność fizyczną.
2. Kształtowanie aktywnych postaw moralnych i społecznych przez wartości odnajdywane w sporcie, rekreacji i turystyce, w szczególności wytrwałość, systematyczność, odpowiedzialność, samodyscyplina, równość szans, szacunek dla przeciwnika, "czysta gra", umiejętność właściwego zachowania się w sytuacji zwycięstwa i porażki.

 Zadania szkoły

1. Utrwalenie wiedzy uczniów niezbędnej dla podejmowania świadomej, systematycznej aktywności fizycznej jako warunku zdrowego stylu życia i racjonalnej troski o witalną gotowość organizmu do przeciwstawiania się negatywnym skutkom cywilizacji.
2. Wdrażanie do samodzielnych działań na rzecz harmonijnego rozwoju fizycznego oraz dbałości o należyty poziom sprawności fizycznej.
3. Organizowanie zajęć z zakresu różnych form aktywności fizycznej.

 Treści nauczania

1. Ćwiczenia siły mięśniowej - dbałość o prawidłową sylwetkę, zapobieganie otyłości.
2. Ćwiczenia wzmacniające kondycję organizmu - wydolność krążeniowo-oddechowa, wysiłki o charakterze aerobowym - marszobiegi, biegi, aerobik, dynamiczne formy gier sportowych, pływanie.
 
tak więc plywanie jest jednym z elementow nauki w-fu w szkole. A w-fu uczy wefista z kwalifikacjami do nauki w-fu.
 
Kto ma kwalifikacje do w-fu?
Ano to proste- Rozporządzenie o kwalifikacjach mowi tu wprost- konkretnie szkoły pdst. dotyczy par 4 tegoż,  bez wyszczególnienia jakie kwalifikacje ma miec nauczyciel realizujacy specyficzne tresci- ot choćby tance w zakresie realizacji w-fu, czy gramatyka w zakresie realizacji j. polskiego ( przyjmuje sie, ze polonista zna się i na gramatyce;-)
 
Jednak nauka pływania jest specyficzna formą dzialania ucznia i mowi o nim także Rozporządzenie o BHP w szkole:
 
 
 Osoby pozostające pod opieką szkoły lub placówki mogą pływać oraz kąpać się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

3. Nauka pływania może odbywać się tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych.

4. Uczącym się pływać i kąpiącym się zapewnia się stały nadzór ratownika lub ratowników i ustawiczny nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły lub placówki.

No i jest jasnośc- jak dla mnie.
Podczas nauki pływania dziecku musi towarzyszyć ratownik, a nadzorować rzecz ma
opiekun ,
kto ma uczyć?
Ano ten opiekun ze strony szkoly- nauczyciel w-fu

( jeśli umie plywac- rzecz jasna ;-))

cynamonowa16-09-2005 19:53:40   [#09]
 zadzwoniłam przed chwilka do mojego wuefmena - powiedział mi że aby uczyć pływania należy posiadac mninimum specjalizację z pływania. facet jest wiarygodny, od 5 lat prowadzi szkołę pływacką
cynamonowa16-09-2005 19:54:21   [#10]
 Podstawe prawna poda mi w poniedziałek
beera16-09-2005 19:59:32   [#11]

być może

jest ratownikiem

tym ratownikiem, o ktorym mowi Rozporządzenie o BHP

natomiast, gdy uczniowie korzystają z basenu miejskiego z ratownikiem, nauczycielem-opiekunem spokojnie moze być w-fista- zgodnie z podanymi przeze mnie podstawami prawnymi

beera16-09-2005 20:07:56   [#12]

z ciekawości poszukałam:

jakis regulamin plywalni.
Z punktu c wynika, ze zajęcia moze prowadzić wg. regulaminu instruktor bądź ratownik.
 z punktu 2 wynika, ze może je prowadzić osoba posiadająca stosowne uprawnienia przewidziane przepisami prawa ( nie wiem jakie- kurs mlodszego ratownika, ratownika, n-la w-fu- też?)

Dopuszcza ten regulamin prowadzenie zajęć przez opiekuna grupy, ktorego nazywa się prowadzącym zajęcia:

 

II OBOWIĄZKI KORZYSTAJĄCYCH Z PŁYWALNI

1. Zajęcia grupowe odbywają się: 
a. według ustalonego rozkładu zajęć, który znajduje się w administracji pływalni
b. w grupach liczących nie więcej niż 15 uczniów na 1 osobę prowadzącą zajęcia 
c. zajęcia na pływalni mogą odbywać się tylko w obecności instruktorów pływania i ratowników
2. Zajęcia nauki pływania może prowadzić wyłącznie osoba posiadająca stosowne 
uprawnienia przewidziane przepisami prawa.
3. Grupy zorganizowane, pozostają pod kontrolą swoich opiekunów zarówno w szatni jaki i na hali basenowej.
4. Uczestnicy grup zorganizowanych wchodzą na obiekt równocześnie, prowadzący zajęcia (opiekun) ma obowiązek sprawdzić stan liczbowy grupy przed i po zajęciach.
5. Prowadzący zajęcia ma obowiązek przybyć na 10 minut przed rozpoczęciem zajęć i wejść razem z grupą, grupa bez prowadzącego zajęcia nie będzie wpuszczona na halę basenów, spóźnieni nie będą wpuszczani na zajęcia.
6. Za stan bezpieczeństwa oraz za właściwe zachowanie grupy na terenie całego obiektu odpowiedzialność ponosi prowadzący zajęcia (opiekun).

beera16-09-2005 20:16:22   [#13]

przepraszam, ale dostałam szwungu

znalazłam strasznie dlugie sprawozdanie z posiedzenie komisji jakiejśc w Chojnicach- strasznie się kłóca o to własnie

o kasę i zakres odpowiedzialności.=- ciekawe do poczytania :-)

  • P. Małgorzata Zakaszewska – ja chciałam zaapelować, podobnie jak koleżanka żeby rzeczywiście radni naszego miasta wzięli pod wzgląd naukę pływania, ważność tego, szczególnie przy tak dużej liczbie wad podstawy, gdzie basen jest najlepszym lekarstwem i żeby co roku znalazły się stałe środki w budżecie miasta, które nam pozwolą doskonale zaplanować wyniki edukacyjne naszych uczniów. Natomiast, jeżeli chodzi o sprawy dotyczące efektywności pływania, to wszystkie wyjścia na basen były organizowane w ramach zajęć edukacyjnych bez względu na to czy to jest szkoła podstawowa czy też gimnazjum. Nauczyciel przed podjęciem takiego wyjścia jest zobowiązany opracować plan wynikowy, polega on na tym, że opisuje, co uczeń powinien umieć, ponadto wszystkie zajęcia były oceniane. Wobec tego, dla mnie jest dziwne, jak my mamy opracować efektywność, skuteczność chodzenia na basen. Po prostu nauczyciel ocenia te zajęcia, w klasach I-III jest ocena opisowa i zajęcia na basenie są częścią zajęć ruchowych i myślę, że o efektywności być nie może mowy, ponieważ to jest zadanie nadzoru pedagogicznego, który nijako chciałby sprawdzić w formie pomiarów tylko zewnętrznych, jak skutecznie nauczyliśmy dzieci pływać. Natomiast jesteśmy w stanie w ramach rozeznania, rozmów z nauczycielami, zaprezentować w firmie chociażby pokazu, zawodów, jak dzieci pływają.

Przewodniczący Zbigniew Gawroński – tu p. dyrektor bardzo ładnie powiedziała na temat tej oceny opisowej i, że to po prostu robi nauczyciel w-fu, czyli szkoła, a nie Park Wodny, bo były pytania na poprzednim posiedzeniu i od razu chciałbym nawiązać do tego, mianowicie – jak dalece nauczyciel odpowiada, bo były różne głosy, np., że nauczyciel odpowiada do mementu, kiedy dziecko wejdzie do wody, dalej odpowiada, ale za bezpieczeństwo tylko, ratownik. Natomiast mimo wszystko ja uważam, że i ten nauczyciel także odpowiada dalej, bo on przyprowadza grupę i od początku do końca po prostu jest odpowiedzialny za tych uczniów, naturalnie grupa zgodnie z przepisami liczy 15 osób. Także kwestia odpowiedzialności jest cały czas, bo to jest w ramach godzin lekcyjnych, a więc cały czas szkoła odpowiada, czyli nauczyciel. Natomiast nad samym bezpieczeństwem i uczy pływać, to już ratownik.  

  • P. Regina Braun – nie zupełnie, w Gimnazjum wygląda to inaczej. W Gimnazjum nauczyciel jest instruktorem i on przygotowuje plan pływania, natomiast ratownik jest tą osobą wspierającą, wspomagającą przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa. Tak, więc oni współpracują ze sobą, natomiast nauczyciel uczy i nauczyciel ocenia bezpośrednio w odróżnieniu od klas II szkoły podstawowej, gdzie nauczyciel z boku ocenia, nie ucząc w tym momencie.

 http://66.249.93.104/search?q=cache:JO9ToWpd0ugJ:miasto.chojnice.pl/protokoly/262.doc+kto+ma+uprawnienia+do+nauki+p%C5%82ywania&hl=pl&lr=lang_pl

reszta jest dopiero ciekawa- rozmowy o tym ile godzin jest efektywnie wykorzystanych, itp.

matko, ale tam radni dociekliwi...

Leszek16-09-2005 20:21:54   [#14]

chciałbym w tym względzie polecić ustawę o kulturze fizycznej i przepisy wykonawcze do niej, nie cytuję ponieważ jest przed ujednoliceniem jeszcze...

pozdrawiam

beera16-09-2005 20:24:09   [#15]

a widzisz

poczytam ja bez ujednolicenia

trudno

;-)

słonko16-09-2005 20:27:25   [#16]

jak znajdę odpowiednią p. p., to podam. Ale muszę poszukać, bo pamięć nie zanotowała...

ratownik musi być ( "na brzegu", nie w basenie - stąd obserwuje przydzieloną(e) mu póływalnię(e) lub grupę dzieci ), instruktor pływania musi być ( "na brzegu", uczy pływać), opiekun grupy ( n-el) może być "na brzegu" lub w wodzie; jemu mogą podlegać np. gry i zabawy ruchowe w wodzie, ale nie nauka pływania

mogą występować kombinacje, np. instruktor pływania moze mieć uprawnienia ratownika itp.

beera16-09-2005 20:31:15   [#17]

ciekawa jestem tej pp,

że w-fista nie moze

bo moim zdaniem i owszem- moze  uczyc plywania :-)

słonko16-09-2005 20:37:22   [#18]

jak już przy tym jesteśmy - podobnie jest z korektywą ( inaczej: gimnastyką korekcyjno-kompensacyjną, zajęciami korekcyjno-wyrównawczymi)

może je prowadzić n-el w-f , o ile kierunek studiów wyrażnie określony został np. w-f z gimnastyką k-k ( upraszczam i nie zagłębiam się w nazewnictwo, bo wachlarz w tym zakresie jest dość szeroki, nie dostaje chyba tylko klasom I-III sp :)  ). Jeśli takowego "dodatku" nie posiada - na dzień dzisiejszy musi uzupełnić studiami podyplomowymi lub kursem kwalifikacyjnym

DYREK16-09-2005 20:39:48   [#19]

Kwalifikacje osób, które mogą prowadzić zajęcia w zakresie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji ruchowej. W świetle art. 44 ust. 1 ustawy o kulturze fizycznej, zorganizowane zajęcia w zakresie wychowania fizycznego, sportu i rekreacji ruchowej mogą prowadzić jedynie osoby posiadające kwalifikacje zawodowe nauczyciela wychowania fizycznego lub uprawnienia w tym zakresie, określone w rozporządzeniu  Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 10 września 2002 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli nie mających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.  (Dz. U. Nr 155, poz. 1288.). 

Niezależnie od powyższego, zgodnie z  § 14 pkt 2 w/w rozporządzenia, kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego realizowanych w formach pozalekcyjnych lub pozaszkolnych oraz zajęć szkolenia sportowego w klasach i szkołach sportowych oraz szkołach mistrzostwa sportowego posiada osoba, która ma kwalifikacje określone w § 2-4 w/w rozporządzenia  lub legitymuje się świadectwem dojrzałości i tytułem zawodowym trenera lub instruktora w określonej dyscyplinie sportu, uzyskanym według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 czerwca 2001 r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów zawodowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania (Dz. U. Nr 71, poz. 738 z późn.zm.), oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

beera16-09-2005 20:47:18   [#20]

to fakt

rzeczywiście tak to interpretuję

nie wiem- nie chce przekombinować, ale czy nie dlatego tak własnie, ze plywanie jest częścią wychowania fizycznego?

Z drugiej strony zajacia kor-kom moga odbywać się w ramach realizacji 4 godziny w-fu, więc czemu nie miałby ich prowadzić w-fista?

Gdzie jest napisane, ze nie moze tego robic w-fista, tylko musi to robic ktoś o dodatkowych kwalifikacjach?

jest gdzieś?

beera16-09-2005 20:51:04   [#21]

no tak

znamy ten 44, nie cytujemy ze wzgledu na brak ujednolicenia;-)

słonko16-09-2005 21:00:54   [#22]

Asiu,

to nie musi być w-fista ( rozszerzając #1 )

a jeśli tym n-lem będzie np. wychowawca klasy II sp, który po prostu nie umie pływać ( a zakres studiów przecież nie przewidział nabycia takich umiejętności) ?

poza tym basen jest specyficznym środowiskiem i naprawdę liczba osób obserwujących 15 dzieci w wodzie nigdy nie jest zbyt duża...

pracując kiedyś w klasie integracyjnej ( wczesna edukacja ) byliśmy zawsze na pływalni w składzie: ratownik ( obserujący tzw. mały basen czyli nie tylko naszą piętnastkę ), instruktor pływania ( instruujący "z brzegu" i skoncentrowany na właściwym wykonywaniu jego poleceń i wskazań przez dzieci ), n-el wspierający w wodzie i wychowawca "na brzegu". Jedno dziecko ( stojące na dnie basenu, tuż przy n-lu wspierającym ) poślizgnęło się i...najzwyczajniej zaczęło się topić. Nad powierzchnię wody wyciągnął je ten właśnie n-el. Pozostali zorientowali się dopiero wtedy, gdy dziecko było już nad taflą. To są czasem sekundy...

Dorsto16-09-2005 21:58:37   [#23]

Nie, żebym była upierdliwa, ale dlaczego nauczyciel wf nie miałby mieć uprawnień do prowadzenia zajęć na basenie? Zdaje przecież egzamin, ma 2 semestry pływania. Korekty - zazwyczaj mniej (1 lub 2 semestry). choć mogę się mylić, bo teraz studia dziwaczne bywają ;-).

Odnośnie uprawnień. Już to tutaj poruszałam. W niektórych OP do prowadzenia zajęć w UKS-ach (gry sportowe) wymagano oprócz (lub zamiast, ale w to nie wnikajmy ;-)...) tytułu mgr - także legitymacji instruktorskiej z danej dyscypliny. Podobnież niektórzy interpretują kwalifikacje n-li wychowania fizycznego do prowadzenia zajęć na basenie, choć moim zdaniem jest to myślenie błędne. Przy takiej interpretacji dochodzi do absurdu: człowiek po AWF nie ma kwalifikacji do:

  • prowadzenia nauki pływania na basenie (bo musi mieć instruktora z pływania),
  • prowadzenia lekcji w ramach UKS-ów (np. ja mam zajęcia z tenisa stołowego i piłki ręcznej - czyli muszę mieć jeszcze dwa tytuły instruktorskie?).

Stąd niedaleka droga do studiów podyplomowych pt. "Wychowanie fizyczne - wszelkie kursy instruktorskie" .

Asiu, pani z nauczania zintegrowanego chyba nie ma uprawnień do prowadzenia zajęć w wodzie, na tym się jednak nie znam. Wg mnie jednak ma go każdy nauczyciel wf.

beera16-09-2005 22:01:47   [#24]

ten tego :-)

ja tez uważam, ze pani z NI nie ma takich uprawnień-nie napisałam tak :-)

Natomiast od swojego pierwszego postu, ktory tu napisalam- poprzez podstwę programową, rozporządzenie o kwalifikacjach, wreszcie ustawę o KF uważam, ze w-fista je ma

:-))

DYREK16-09-2005 22:08:02   [#25]

Dorsto - właśnie tak uważam.

Pani z klas I-III ma uprawnienia do prowadzenia zajęć ruchowych w ramach kształcenia zintegrowanego ( do pływania nie bo nie ma uprawnień do nauczania wf ).

A tak inaczej to nauczyciel matematyki ma uprawnienia do nauczanie algebry.

Dorsto16-09-2005 22:12:01   [#26]

Sieć mi szwankuje....

:-)))

Wiem, zgadzam się z Tobą w 100% (#8), ale fajnie by było, gdyby MEN zamieścił wyjaśnienie na swojej stronie, bo Pani była bardzo zdziwiona, skąd tyle telefonów (dzwoniłam odnośnie instruktorów zgs-ów w UKS-ach). Niestety, nie pytałam o basen.

Innym problemem jest, jak płacić instruktorowi sportu zatrudnionemu jako nauczyciel pływania (skakania, grania) w szkole. No i 2006?

Dorsto16-09-2005 22:36:58   [#27]
Dziękujemy, Leszku, za ujednoliconą o KF :-))).
beera16-09-2005 22:37:50   [#28]

NO

:-))
Marek Pleśniar16-09-2005 22:46:15   [#29]
yhm:-)
apit16-09-2005 23:34:30   [#30]
W kwestii zajęć na pływalni - wszystko zależy od tego jak nazwiemy i komu dyrektor zleci rodzaj zajęć. Są trzy wyjścia.
Jeśli jest to 4 godzina w-f ,którą dyrektor przydzielił nauczycielowi w-f  to on prowadzi zajęcia z pływania  na basenie bo są one w programie nauczania. Ma do tego uprawnienia gdyż w toku studiów zdał egzamin z metodyki nauczania pływania. Ratownik i tak musi stać na brzegu bo płaci mu właściciel basenu.
Jeśli Dyrektor podpisał umowę na naukę pływania dla młodzieży z pływalnią ,opiekę może sprawować każdy nauczyciel  z brzegu lub na widowni, przyprowadza młodzież i odprowadza bazpiecznie.  A dziećmi zajmuje się instruktor pływania, a ratownik jak zwykle na brzegu.
Jeśli są to zajęcia sportowo-rekreacyjne pozalekcyjne to też prowadzi je nauczyciel w-f, ale są to właśnie gry i zabawy w wodzie i powinien być z nimi w wodzie , a ratownik na brzegu jak zawsze.
apit16-09-2005 23:55:33   [#31]
mgr wychowania fizycznego może prowadzić każdy rodzaj zajęć sportowych w szkole  i w UKS, ma do nich kwalifikacje.Jedynie w szkołach sportowych wymagana jest dodatkowa specjalizacja. UKS ponieważ ma osobowość prawną  może zatrudnić nienauczyciela do prowadzenia zajęć sekcji sportowej ,ale musi być on co najmniej  instruktorem sportu w tej dyscyplinie. Szkoła może zatrudnić instruktora do prowadzenia zajęć sportowych pozalekcyjnych ale nie z budżetu i nie z godzin planu nauczania.
słonko17-09-2005 08:41:46   [#32]

http://www.men.waw.pl/prawo/rozp_191/rozp_191.php

paragraf 8, punkty 4 i 5

paragraf 16, punkt 1 ( załącznik nr 4 )

 

w załączniku:

paragraf 4, punkt 2

paragraf 16, punkt 1

słonko17-09-2005 08:45:01   [#33]

przepraszam!

w załączniku:

oczywiście nie paragraf 16 lecz paragraf 15, punkt 3d

beera17-09-2005 08:55:03   [#34]

no tak

rozumiem, ze to kolejna pp, ze w-fista MOŻE prowadzić zajęcia pływania

:-))))

słonko17-09-2005 09:20:45   [#35]

hm, kwestia interpretacji...

a w zw z tym, oprócz sprawy zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, nasuwa się jeszcze jedno pytanie:

Czy 31.08.2006r. n-el w-f MOŻE zostać zakwalifikowany do grupy n-li żegnających się z pracą?

Dorsto17-09-2005 10:11:31   [#36]
Hmm, nijak nie mogę zrozumieć- dlaczego? :-)))
beera17-09-2005 10:12:03   [#37]

jesli nie ma kwalifikacji

to tak- w związku z Ustawa o zmianie Ustawy

.......

jak kwestia interpretacji?

zacytuj przepisy, o ktore Ci chodzi- może ja czytam inne?

myszkama17-09-2005 10:32:01   [#38]

dzięki

Dziękuję bardzo za zainteresowanie się tym problemem. Jak widzicie koleżanki i  koledzy, nie jest to takie proste zorganizować zajęcia na basenie dla dzieciaków klas IV-VI w ramach czwartej godziny wf.
beera17-09-2005 10:40:15   [#39]

proste

po prostu je zorganizuj :-)))
słonko17-09-2005 11:12:04   [#40]

Asiu,

jak Ci to wyszło tak jednoznacznie?

może ja myślę mono schematycznie, ponieważ spotkałam się z jedną interpretacją ( w nauczaniu zintegrowanym, więc nie o w-fistę chodziło ) i teraz trudno mi się przestawic na inny tok myślenia  :(

beera17-09-2005 12:08:07   [#41]

nie rozumiem

skoro chodzi Ci o n-la n. początkowego to jest zupełnie inna rzecz- nie ma takich uprawnien z racji ukończonych studiów, chyba, ze ma dodatkowe- ratownika lub instruktora plywania i nikt tu twojej niezgody na to by uczył pływania ktoś taki nie kwestionuje, (zreszta tak własnie pisałam)

Dyskusja dotyczyła w-fisty...  się przestaw ;-)))

dorak17-09-2005 13:03:44   [#42]

pierwszaki na basenie

mój syn stał się z dniem 1 wrzesnia uczniem.w ramach swoich zajęć ma basen-(dodaje że w innym budynku-do którego trzeba dojść -15 minut).Co mnie nie pokoi-a mianowiecie-22 dzieci przebywa pod okiem jednego ratownika-(nauczyciel siedzi za tak zwaną szybką) i nikogo więcej...pytam czy tak może być,a jeżeli nie to jak powinna właściwie wyglądać lekcja na basenie mojego syna?

Dorsto17-09-2005 13:36:01   [#43]

Nie może tak być. Grupa na jednego prowadzącego naukę pływania (zajęcia w wodzie) nie może przekraczać 15 osób.

Nawiasem mówiąc, ratownik na basenie nie może prowadzić zajęć w ramach swojego dyżuru. On ma czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich korzystających z basenu......

Dorsto17-09-2005 13:43:39   [#44]

http://www.men.waw.pl/prawo/rozp_191/zal_4.php

par. 8 oraz par.15

słonko17-09-2005 21:23:23   [#45]

#20

wracam jeszcze do zajęć korekcyjno-wyrównawczych ( gimnastyka k-k )

dlaczego n-el w-f nie może ich prowadzić ( jeśli nie ma uprawnień )?

ponieważ gimnastyka k-k jest częścią kinezyterapii, która to kinezy wchodzi w skład fizjoterapii, tę z kolei obejmuje zakres rehabilitacji

czyli gimnastyka k-k wykracza poza zakres wychowania fizycznego, "jedną nogą" będąc w rehabilitacji

i to jest dla mnie jasne. Niejasne są aktualne uregulowania prawne ( wręcz ich brak na dzień dzisiejszy ). W okresach współpracy Ministerstwa  Oświaty i Ministerstwa Zdrowia była hossa, MENiS nie bardzo się popisał w tym względzie (to i nawet nie żal, że -iS odpadło)

Uczelnie przygotowujące n-li do prowadzenia gimnastyki k-k wiedzą w czym rzecz (merytorycznie), bijące na alarm statystyki dotyczące wad postawy i konieczności działań w zw. z tym wśród dzieci w okresie rozwojowym są coraz głośniejsze, "a tu rzeczywistość skrzeczy"...

słonko17-09-2005 21:42:13   [#46]

Asiu

się przestawiłam :))))))))))

Rozp.MENiS z 10 września 2002 mnie uelastyczniło ;)   (dzięki Dyrku!)

cynamonowa19-09-2005 22:31:08   [#47]

§ 15. Regulamin kąpieliska i pływalni powinien w szczególności:

1) określać nazwę i adres jednostki organizacyjnej prowadzącej kąpielisko lub pływalnię,

2) przewidywać zakaz wstępu osobom, których stan wskazuje na spożycie alkoholu, zakaz sprzedaży, podawania, wnoszenia i spożywania napojów alkoholowych,

3) postanawiać, że:

a) dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska lub pływalni oraz kąpać się wyłącznie pod opieką osób pełnoletnich,

b) zajęcia na pływalni krytej odbywają się grupowo według ustalonego rozkładu zajęć,

c) grupa pływająca na pływalni krytej nie może liczyć więcej niż 15 uczestników na jedną osobę prowadzącą zajęcia,

d) zajęcia na pływalni krytej mogą odbywać się tylko w obecności instruktorów pływania i ratowników,

e) osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy regulaminu będą usuwane z terenu kąpieliska lub pływalni,

f) wszystkie osoby znajdujące się na terenie kąpieliska lub pływalni są obowiązane podporządkować się nakazom ratowników pełniących dyżur

 Mój wuefista też powołuje sie na ten zapis mówiąc,że musi to być instruktor .

myszkama20-09-2005 13:50:56   [#48]

znowu ten nieszczęsny basen

Moja w-fistka ukończyła AWF w Krakowie, miała na studiach pływanie i nawet ratownictwo i upiera się , że nie może prowadzić zajęć na basenie, gdyż nie posiada kwalifikacji.

Proponuje, żeby Jej zabrać te 2 godziny , zatrudnić do kl. IV i V na 2/18 instruktora pływania. Jej natomiast przydzielić godziny z dyrektorskich z nauczania zintegrowanego np. gry i zabawy ogólorozwojowe. Co WY o tym myślicie?

Ja mam dosyć, albo jestem głupia albo jeszcze  coś gorszego.

Ja uważam , że czwarta godzina wych. fizycznego powinna być prowadzona przez tego samego w-fistę, który prowadzi 3 , bo czwarta jest też obowiązkowa - czyli do oceny z wf-u.

Może jestem w błędzie?

beera20-09-2005 14:06:51   [#49]

yym

nie jestes w błędzie

i nie jestes głupia

n-lka tylko dość....

nie chce jej się tego pływania i tyle

........

nie możesz dzielić tego samego przedmiotu pomiedzy dwóch n-li- ze wzgledu na ocenę

rzewa20-09-2005 17:59:54   [#50]

jak się nie zgodzi, to...

zabierz jej CAŁY wf w V i VI klasie - 8 godz. tyg i zatrudnij takiego n-la wf, który zgodi się prowadzic nauke pływania... :-)

A ta niech pracuje, jak chce na 10/18 -> tylko musi sama o to poprosić :-)

strony: [ 1 ][ 2 ]