Forum OSKKO - wątek

TEMAT: emeryci
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane15-09-2005 15:17:47   [#01]
Mam problem z emerytem, który chce pracować w szkole mając 69 lat (bez wyższego wykształcenia). Zatanawiam się, czy mogę jako argument przeciw użyć art. 23 ust. 1 pkt 4 i uznać, że nie można zatrudniać nauczycieli powyżej 65 roku życia. Nie chcę po 39 latach pracy pisać, że nie posiada kwalifikacji do nauczania.
CARMEN15-09-2005 15:44:25   [#02]

DZIADEK

Miłość do dziadków jest niekiedy silniejsza od miłości do rodziców.

Jeżeli ten Pan jest sprawny i czuje sie młody, to może zaproponować mu stanowisko w innym charakterze, jako doradcy młodzieży, opiekuna świetlicy, korepetytora prowadzącego zajęcia dla uczniów wymagających troski i ciepła, którego nie mają w domu.

 Może nie odrzucać staruszka. Pewnie jest bardziej cierpliwy, niż my wszyscy.

bogna15-09-2005 16:11:28   [#03]

Carmen

myślę, że w wieku 69 lat nie jest się jeszcze staruszkiem;

w każdym razie - mam taką nadzieję ;-)))

CARMEN15-09-2005 20:01:44   [#04]

DO BOGNY

ALEŻ OCZYWIŚCIE BOGNO ! To tylko pieszczotliwe określenie na starszego od wielu nauczycieli w szkole i sympatycznego człowieka.

Przecież napisałam, że ten Pan może dać z siebie więcej ciepła i wolnego czasu niż inni , chociaż są bardziej wykształceni, jak twierdzi AANETA.

bogda415-09-2005 20:45:51   [#05]
 Kurka, za kilkanaście lat my też będziemy sympatycznymi nauczycielami przed siedemdziesiątka, dyrekcje bedą szukać paragrafów, żeby się pozbyć...I komu przeszkadzało kiedyś , że szło się na emeryturę  po 30 latach pracy i po 50????
rzepek15-09-2005 21:09:39   [#06]

Aaneta...

A czego chce uczyć ten dziadziuś, bo nie napisałaś. jeżeli WF-u to wystarczy, że każesz mu zaprezentować każde zadane ćwiczenie .
Maelka16-09-2005 00:45:56   [#07]

Nie wiem czy dobrze rozumiem: jeżeli pan nie ma kwalifikacji (jak piszesz, Aneto), to w 2006 roku wygaśnie jego umowa. Człowiek, który przepracował tyle lat w szkole straci należną, solidną odprawę. Może to panu uswiadomić?

Jak znam życie, pan chciał dopracować do jubileuszówki. Sprawdźcie, do kiedy pan musi pracować, aby nabyć uprawnienia i potem szczerze zaproponuj przejście na emeryturę. Może zostaw mu do końca roku jakieś pół etetu...

Gaba16-09-2005 03:40:59   [#08]

Należy zwolnic nauczyciela z tyt. osiągnięcia wieku emerytalnego. Jego stosunek pracy jest już niechroniony.

 

4 lata przed prawdziwą emeryturą... - nie da się, bo własnie cxzłowiek dochodzi swego wieku. W dniu osiągnięcia 65 lat nic nie stoi na przeszkodzie, by Pana pożegnać.

Jest wiele argumentów za tym, dlaczego ja bym się z tym panem dawno pożegnała, np. brak kwalifikacji. Szkoda szkoły  - a kochać dzieci powinni wszyscy, nie tylko taki sympatyczny staruszek.

To, co Pan chce, a to, co powinno być - to są dwie rózne pracy. Pan, jak rozumiem, kocha młodzież. Zwolnij go teraz i daj mu 3-miesięczna odprawę, z ww. powodu. I to dokładnie napisza tak - z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Właśnie po to jest emerytura, by sobie mógł odpocząc, to trzeba było zrobić 4 lata temu, w wieku po 60 zaczyna się starość (def. z podręcznika).

Zwolniłam raz jedyny człowieka w taki sposób - byłam przekonana, że nie ma tzw. wieku emerytalnego. A miał od 3 lat.

Konto zapomniane16-09-2005 08:06:57   [#09]
Ta osoba jest od kilku lat na emeryturze i zależy jej tylko na popracowaniu pół roku i otrzymaniu jubileuszówki. Pracowała po SN w nauczaniu początkowym, ale teraz nie czuje się na siłach. Nie zależy jej na dzieciach, tylko pieniądzach i mówi o tym otwarcie.
Macia16-09-2005 17:16:51   [#10]

to tym bardziej

powinnaś zwolnić. Jeśli jednak jest na emeryturze to jaką ma umowę? Pewnie na czas nieokreślony. Czy od chwili otrzymania emerytury  nie było innej osoby na to stanowisko?
rzewa16-09-2005 20:35:47   [#11]

ojej...

AANETA wyrażnie pisze, że ta osoba chce być zatrudniona, zatem jej jeszcze nie zatrudniła, nie chce tego robić i zastanawia sie jak jej ładnie odmówić...

Ja bym sie nie zastanawiała, tylko wyrażnie zaznaczyła, że nie mogę jej zatrudnić, gdyż w świetle obecnie obowiązujących przepisów jej kwalifikacje sa niewystarczajace. Przepisy uległy znacznemu zaostrzeniu - mogłaby pracować w szkole, gdyby pracowała cały czas, na podstawie dużo wcześniej zawartej umowy, natomiast nie można teraz nawiązać z nia nowego stosunku pracy...

To wydaje mi sie jest bardziej eleganckie niz powiedzenie kobiecie, że jest za stara.

(A tak na marginesie, to ona chyba kwalifikacje ma - tak mi coś wynika pomiędzy wierszami, więc raczej należy odmówić z powodu wieku)

Nie wnikam juz w to dlaczego wogóle nalezy ta odmowe tłumaczyć...

Gaba17-09-2005 03:49:31   [#12]
Podzielam stanowisko Ewy, to, że ktoś chce, bo... - a niechże idzie szukać gdzie indziej szczęśliwych...
mariaa17-09-2005 21:12:20   [#13]

Kiedy odejść na emeryturę?

Serdeczna prośba. 1 pazdziernika tego roku minie 26 lat mojej pracy w szkole(50 lat). Kiedy korzystnie byłoby dla mnie odejść na emeryturę. Z góry dziękuje za udzielone mi odpowiedzi. Dodam,że często korzystam z FORUM i jest to cenne żródło informacji dla mnie. Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]