Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy szkoła ma prawo?
strony: [ 1 ]
ergo13-09-2005 10:44:38   [#01]
W karcie zapisu do świetlicy umieściliśmy informację, że za dziecko nie odebrane ze szkoły do godziny 16 odpowiedzialność ponoszą rodzice, ponieważ świetlica jest otwarta do 16, a zdarzały się częste spóźnienia rodziców.
Jeden z rodziców stwierdził, że nie ma podstaw prawnych,, żeby umieścić taki zapis. Zamierzerzam zwrócić się do prawnika w ZEO, ale chciałabym wiedzieć, jak to rozwiązujecie w swoich szkołach?
Marek Pleśniar13-09-2005 10:50:21   [#02]

nie możecie tak zostawić dziecka bez opieki

niestety czekać i telefonować do taty trza

można bez pisania cudów w statucie przekazać zgubione dziecko do policyjnej izby dziecka;-)

no bo rodzice gdzieś zaginęli;-)

minie tacie wygodnictwo jak ręką odjął

AnJa13-09-2005 10:53:17   [#03]
ano

mozna przy zapisywaniu do tej swietlicy dac taką karteluche do podpisania, o godzinach pracy

ale oczywiście czekać na rodziciela trzeba
AnJa13-09-2005 10:56:35   [#04]
a tak w ogóle, to to dziecię ze świetlicy musi być odbierane?

przedszkole - jasne, ale od tego 7 roku życia to coś mi sie majaczy o tym, że może juz się samo pałętać do szkoły i z powrotem

moje się pałetało

sam jako dziecko tez się pałetałem

w części szkół świetlic nie ma wcale - się pałętają

więc jak to jest?
Marek Pleśniar13-09-2005 10:57:28   [#05]
no własnie?
ergo13-09-2005 17:29:59   [#06]
Ale w wielu szkołach świetlice są i widzę, że uregulowań różnych organizacyjnych  kwestii nie ma.
A ja, jeśli chodzi o problem bezpieczeństwa i odpowiedzialności, jestem drobiazgowa, za to nie mam ochoty siedzieć z dziećmi do wieczora. Znam rodziców, którzy szybko przyzwyczają się, że mogą przychodzić spóźnieni.
mika13-09-2005 17:58:04   [#07]
U nas taki zapis jest (jak poście #1). Dziecko czeka w szatni pod okiem woźnej. Zanim jednak wychowawca zostawi dziecko stara sie skontakotować z rodzicami. Na razie nie było problemów. Rodzice się spóźniają a taki zapis działa na nich mobilizująco. Niektóre dzieciaki mają karteczki o możliwości samodzielnego powrotu.
jzzg13-09-2005 18:09:12   [#08]
A w jakim wieku są te dzieci z karteczkami? To znaczy - do jakiego wieku nie wolno wypuścić dziecka samego z placówki?
ergo13-09-2005 18:25:17   [#09]
U nas też są dzieci, które mają pisemną zgodę rodziców na samodzielne wyjścia ze świetlicy

albo takie, które wracają po prostu same po lekcjach. W drugiej klasie zdarza si.ę to już

częsciej, ale są też pierwszaki. Wygląda na to, że już siedmiolatki mogą same. A ja nadal nie

znam podstawy prawnej...
AnJa13-09-2005 19:06:03   [#10]
odcięło mnie od programu prawnego, nie znajdę więc z pamieci

w któryms z kodeksów karnych jest artykuł czy paragraf o podleganiu karze przez osobę, która mając obowiązek opieki nad dzieckiem do lat 7 zaniechała go narażając dziecko na niebezpieczeństwo

była tu kiedyś dyskusja na ten temat, ale za mało słów kluczowych znam, by pobawić sie szukajką
słonko13-09-2005 20:36:32   [#11]

jeszcze inna opcja:

dziecko, które nie ukończyło 7 roku życia nie może wyjść ze świetlicy samo, nawet jak ma kartkę zezwalającą na samodzielne wyjście. Rodzice podpisują kartkę, na której stoi  wyrażnie napisane ( ogólnie ), że może wyjść ze świetlicy jedynie z osobą dorosłą, bądź ta osoba ( te osoby ) są wyszczególnione

ergo13-09-2005 20:47:41   [#12]
A swoją drogą nie dziwi Was brak uregulowań w tej kwestii?

Każda szkoła rozwiązuje ten problem inaczej.
Marek Pleśniar13-09-2005 21:04:27   [#13]

tyle razy narzekamy na nadmiar przepisów

uregulowania są wystarczające - anja je przytoczył bodajże

syrenka13-09-2005 21:14:15   [#14]

Prawo o ruchu drogowym

Art. 43.

1. Dziecko w wieku do 7 lat mo

że korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.

2. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszaj

ące się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

3. Przepisy ust. 1 i 2 nie dotycz

ą drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Art. 2.

1) droga – wydzielony pas terenu sk

ładający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

16) strefa zamieszkania – obszar obejmuj

ący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi;
ergo13-09-2005 21:51:32   [#15]
Dzięki Syrenko, to też ważny argument.

Anja napisał o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 7, takich nie mamy.

Ja bardziej kierowałabym się w stronę kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wykonywaniu

władzy rodzicielskiej i obowiązkach z tym związanych.

Moim zdaniem w tym wypadku przydałby się przepis,  i bez obrazy Marku, ale czasem

dyrektor może nie zauważyć problemu, czy moją rolą jest udawać, że go nie ma, bo

jeszcze się nic nie stało?
Marek Pleśniar13-09-2005 22:45:57   [#16]

rolą jest tu z nami pogadać i sobie wyjaśnić

:-)

ergo14-09-2005 14:06:13   [#17]
No to wyjaśniam, moją dyrekcję już uprzedziłam, że będę w tym roku "problemowa" ...

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]