Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Jak ominąć Kartę nauczyciela
strony: [ 1 ]
Leszek12-09-2005 18:31:02   [#01]
Jak ominąć Kartę nauczyciela - art. z "Rzeczpospolitej":

Władze gminy Stubno w Podkarpackiem powołały fundację i chcą jej oddać w zarząd wszystkie swoje szkoły

 
Podkarpacki kurator oświaty Stanisław Rusznica sprzeciwia się oddaniu fundacji wszystkich szkół w gminie Stubno
(c) TADEUSZ PÓŹNIAK/NOWINY RZESZOWSKIE

- Nie było dotychczas takiego przypadku w województwie i nie znam podobnych w kraju. Będą mieli kłopot - zapowiada podkarpacki kurator Stanisław Rusznica. - Liczę się z problemami, ale nie zamierzam odstępować od planów - odpowiada wójt Stubna Janusz Słabicki.

Przed kilkoma dniami władze gminy zarejestrowały fundację Oświata w gminie Stubno, która ma być organem prowadzącym dwa zespoły szkół. Wójt tłumaczy, że subwencji nie wystarcza na ich utrzymanie i każdego roku musi dopłacać po około 400 tys. - Jesteśmy biedną gminą z budżetem zaledwie 6,5 mln zł. Na utrzymanie szkół wydajemy połowę środków i jeszcze zaciągamy kredyty, które przejada oświata. Nie ma szans na jakiekolwiek inwestycje - mówi.

Zamach na chore przepisy

Fundacja będzie działać pod kontrolą gminy, a w skład rady społecznej weszli przedstawiciele rodziców i nauczycieli. Znikną uprawnienia wynikające z Karty nauczyciela, w tym dodatek wiejski, mieszkaniowy. Wzrośnie też pensum - z 18 do 26 godzin tygodniowo.

Wójt zapowiada, że wszyscy nauczyciele dostaną propozycję pracy, ale spodziewa się, że nie wszyscy przyjmą nowe warunki. Liczy się z protestami i z koniecznością wypłaty odpraw niektórym pedagogom. - Nauczyciele mogą liczyć na zarobki w dotychczasowych granicach - zapowiada. Przewiduje, że z czasem liczba nauczycieli zmniejszy się o ok. 30 proc.

Sami nauczyciele nie chcą komentować tych planów. Mają nadzieję, że do zmian nie dojdzie. - Niech wójt szuka pieniędzy gdzie indziej, a nie oszczędza na nas - mówi anonimowo jedna z nauczycielek.

- Fundacja to nie jest zamach na szkoły, tylko zmiana formuły prawnej z racji chorych przepisów. Teraz gmina jest tylko głuchym i ślepym kasjerem - tłumaczy wójt Stubna. - Nie mamy żadnego wpływu na politykę kadrową. Dyrektora mogę powołać, ale już odwołać nie mogę.

Ministerstwo się nie zgadza

W kraju nie było jeszcze takiego przypadku, by gmina pozbyła się wszystkich szkół, oddając je w zarząd fundacji. Dwa lata temu usiłowały to zrobić Stoszowice w Dolnośląskiem. - Próbowaliśmy ominąć przepisy, które nie pozwalają zwolnić z pracy nawet pijanego nauczyciela. Chcieliśmy wprowadzić motywacyjny system nauczania - mówi Marek Janikowski, zastępca wójta.

Inicjatywie sprzeciwił się dolnośląski kurator oraz minister oświaty. - Decyzję ministra zaskarżyliśmy do NSA i czekamy - dodaje Janikowski.

Pomysł oddania fundacji części szkół powiódł się w gminie Skoki w Wielkopolsce. Pięcioma małymi szkołami zarządza fundacja Pomoc Dzieciom Wiejskim z Bliżyc. - Alternatywą była ich likwidacja. Kurator też był przeciwny, ale zaryzykował i się udało - mówi Tadeusz Kłos, burmistrz Skoków.

Fundacja zabiega o pieniądze, a nauczyciele nie zarabiają mniej. - Podniósł się poziom nauczania, a rodzice zaczynają już przepisywać dzieci do szkół prowadzonych przez fundację - ocenia burmistrz.

 

pozdrawiam

Majka12-09-2005 19:02:31   [#02]
(...) zaciągamy kredyty, które  przejada  oświata(...)

Ha! Pyszne.
BożenaB13-09-2005 09:02:06   [#03]

Jak zaczynałam pracę, pensum w SP było 26 godz (szk. średnie - 22godz). przy ustawowych 46 godz/tydz.

Proponowane 26 godz przy ustawowych 40 godz/tydz. daje 14 godz na pracę zw z lekcjami, zajęciami pozalekcyjnymi itd. W przypadku mojej fizyki (og. przedm przyrodniczych ) musiałbym uczyć w 18-19 oddziałach.

Sprawdzian (1 ocena w dzienniku) to poprawianie blisko 600 prac... Przygotowanie lekcji, doświadczenia (w tym w grupach), poprawa prac -  fizykowi zabraknie czasu na wykonanie podstawowych czynności zw z lekcjami. Nie ma mowy o jakichś zajęciach pozalekcyjnych.

W piątek przez 3,5 godz przygotowywałam pomoce do 3 dośw w grupach i 3 pokazów - przygotowalam od strony technicznej 4 lekcje, ze szkoły wyszłam o 18... a gdzie reszta przygotowania lekcji: przebieg lekcji, dobór zadań, symulacje komp wybrać i sprawdzić działanie, skróty na pulpit itp...

Marek Pleśniar13-09-2005 10:54:58   [#04]

to druga próba

identyczną w Stoszowicach zablokował kurator - opowiadano to na konferencji w Ciepłowodach - jest na naszej witrynie do poczytania

piszę to bo są tam też opisane dalsze kroki samorządu

polegać mają na konsekwentnym pilnowaniu źle skonstruowanych decyzji KO

każda nieścisłość, brak pp itd

taka wojna prawna - taki jest plan

AnJa13-09-2005 11:05:36   [#05]
efektem planu będzie:

-wzrost kultury prawnej KO i OP,

- wzrost poziomu adrenaliny , zwłaszcza u dyrektorów permamentnie kontrolowanych placówek

dalsze skutki alternatywnie:
- zmniejszy sie liczba pracowników zatrudnionych w szkolach gminnych - bo kolejni dyrektorzy będą do wieczności za posrednictwem szlagu trafiali,
-dyrektorzy dogadaja sie i konsekwentnie będą:
 - na spotkaniach z OP na KO narzekać,
 - na spotkaniach z KO na OP narzekać,
 - unikać wspólnych spotkań i z KO i z OP
fredi13-09-2005 16:31:35   [#06]

jeszcze im się odechce tej fundacji (wszystkim)

i jeszce gdzie to pisze, że nie można zwolnić pijanego nla ?

Dżoana13-09-2005 16:38:55   [#07]
Fundacja może szukać pieniędzy a gmina, starostwo NIE???
Majka13-09-2005 16:50:24   [#08]

Dzoana

Tak nie mogą: "Znikną uprawnienia wynikające z Karty nauczyciela, w tym dodatek wiejski, mieszkaniowy. Wzrośnie też pensum - z 18 do 26 godzin tygodniowo."
maeljas13-09-2005 18:41:13   [#09]

?

a dlaczego tak nie mogą? Nauczyciele będą zatrudnieni na podstawie KP 

W KP nie ma dodatku wiejskiego, mieszkaniowego....

BożenaB13-09-2005 23:11:19   [#10]

?

Ale jest w KP prawo pracownika do narzędzi pracy i do miejsca, w którym wykonuje się pracę i są jakieś normy ... A jak policzę, ile warte jest to, co za swoje pieniądze zgromadziłam... i moje biurko w domu i to wszystko, co mam.... i pomnożę przez dziesiątki tysięcy n-li... i jak wszyscy zażądają tego w miejscu pracy - szkole, to....;-) A jak domu - to ryczałt za korzystanie przez firmę/ szkołę z moich osobistych narzędzi pracy...;-)

Do tego... jak np ostatnio u mnie ... awaria zasilaczy, "kombinowanie" zastepczego zasilania do doświadczeń na następny dzień, potem czas na naprawę zepsutych... jaka bedzie decyzja przełożonych? zapłacą za nadgodziny, za bieganie po sklepach za częściami itd. czy każą uczyć kredą i tablicą?

maeljas14-09-2005 07:20:27   [#11]
nie zapłacą, nie każą uczyć kredą i tablicą - po prostu poszukają innego, który się zgodzi na takie warunki
BożenaB14-09-2005 16:13:42   [#12]

A potem ....

ten, kto się zgodzi, napuści dziennikarzy... i może zrobi "aferę" jak z Biedronką ;-) I pójdzie do sądu, i zażyczy sobie zapłaty i odszkodowania ;-)
nalix14-09-2005 17:28:40   [#13]

my i oni

A po co w ogóle liczyć się z KN? Pracownik, który się boi utraty pracy, nie zaprotestuje, można z nim zrobić, co się chce. Czasem myślę, że tym na górze, płacą tylko za to, żeby gnoili nas na dole.
Gama15-09-2005 19:27:07   [#14]

fundacje

My to przerabialiśmy w styczniu, tez mamy takiego mądrego wójta. Delegatura KO powiedziała nie, komisja oświatowa negatywnie opiniowała pomysł wójta, na sesji odrzucono pomysł (całe szczęście).  Pomogli rodzice, była telewizja i prasa.Wójt przed kamerami wycofał sie z pomysłu. Zapytajcie wasz organ prowadzący, czy zna sytuację chociażby Piekiełka, Ciepłowodów. My kontaktowaliśmy się z tymi ludźmi , opinie ich były negatywne. Nauczyciele z typu BMW- bierni, mierni , ale wierni. Tu przepraszam tych , którzy nie należą do tej grupy tacy , też na pewno są, ale opina spoleczna mówi o znikomym ich%. Niewygodnych się zwalnia.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]