Forum OSKKO - wątek

TEMAT: udostępnianie netu
strony: [ 1 ]
Zola12-09-2005 12:34:09   [#01]

podpowiedzcie , czy wolno mi to zrobić i na jakich zasadach, może macie cos takiego w swoich placówkach

mam w szkole neostradę, wykorzystujemy ja w pracowni komputerowej oraz pomieszczeniach administracji i w pokojach nauczycielskich

mamy też mieszkania szkolne i dwójka z naszych lokatorów ( nauczycieli naszej szkoły) zwróciła się z prośbą o podłaczenie im netu
chciałabym to załatwć i umyśliłąm sobie, że mogliby na podsatwie umowy pkryć koszt doprowadzenia do nich kabelków a później chciałam podpisać umowę i pokrywaliby jakąś cześć opłacanej przez szkołe kwoty, jak myslicie, czy jest to możliwe,

John12-09-2005 13:32:35   [#02]

hmmm no mowiac wprost -ryzykujesz zerwaniem umowy z TPSA - zgodnie z litera prawa nalezaloby wystosowac pismo do Telekomunikacji-ale nie sadze ze na to zezwola. I nie dosc ze grozi ci zerwanie umowy, to moga byc jeszcze wieksze konsekwencje prawne dla Dyrektora

Litera prawa mowi nie, ale...... hehehehe

AnJa12-09-2005 18:08:03   [#03]
to co napisał John może sie faktycznie zdarzyć

takie kabelki mamy od kilku lat
Janusz Pawłowski12-09-2005 18:47:54   [#04]

"Litera prawa mowi nie, ale...... hehehehe"

Ale OP, MEN oczywiście prawa powinny przestrzegać.
Uczniowie swoje obowiązki należycie wykonywać zgodnie z regulaminem ...
I w ogóle wszyscy ... inni.

AnJa12-09-2005 18:50:39   [#05]
ano tak

hociaż nie wiem, co mamy w umowie

bo ludzie z tepsy nasze cuda widzieli i nie reagowali
Adaa12-09-2005 22:03:55   [#06]

;-)

 same kabelki chyba moga byc:-)))
Janusz Pawłowski12-09-2005 22:06:04   [#07]
Rzecz właśnie w tym, że problem będzie, jak się okaże że są "kabelki". ;-)
Adaa12-09-2005 22:09:50   [#08]

i co po samych kabelkach "kabelkom";-)?

a nie widziales Janusz takich cudow- anteny nie ma a telewizor dziala?;-))

John12-09-2005 22:12:22   [#09]

Januszku - "Litera prawa mowi nie, ale...... hehehehe" -  to oznaczało, że jeżeli to ktoś zrobi, to na własną odpowiedzialność i z własnym sumieniem.

Co do kabelków - jak napisałem wyżej - lepiej nie. Zgłosić do TPSA - może na tyle osób zrobią jakąś małą sieć, może będzie taniej. Ale na własną rękę - nie

Ajcila12-09-2005 22:19:21   [#10]

2 lata temu podłączałam Internet do przedszkola na spółkę z nauczycielką mieszkającą w mieszkaniu służbowym. Koszty pokrywaliśmy pół na pół. Z tym, że łącze mam nie od TPSA a z sieci jednej ze spółek. Każdy płaci oddzielnie, bo mam na przedszkole swoją umowę a lokatorka swoją, tak, więc wszystko jest legalnie:-)

Janusz Pawłowski12-09-2005 22:23:12   [#11]

Jak rozumiem "hehehehe" - znaczy: "jeżeli to ktoś zrobi, to na własną odpowiedzialność i z własnym sumieniem"
Spróbuję to zapamiętać, bo do tej pory "hehehehe" pełniło rolę usypiacza sumień.
Ech ... ta ewolucja języka ... nie nadążam. ;-)))

John12-09-2005 22:42:27   [#12]
hehe:)
Wertykal12-09-2005 22:57:38   [#13]

Skoro mieszkają w tym samym budynku co neostrada, to nie wiem dlaczego kabelki a nie "po prostu neostrada" z tepsy?

Zola oświeć mnie. Brak mozliwosci technicznych (jak umnie od lat) chyba nie wchodzi w grę...?

Po prostu kradną sygnał?

Marek

Zola12-09-2005 23:13:27   [#14]
dzięki za informacje, tak niestety myślałam
nauczyciele chcieli sobie zmniejszyć koszty podłączenia neostardy, w mieszkaniach nie ma linii telefonicznej, nie są to ich docelowe mieszkania, więc nie chcieli ponosić tych kosztów
myślałam, żeby wystąpić do tepsy z wnioskiem/podaniem czy jak to tam zwał, ale myslałmm, ze to nie w interesie tepsy wyrazić zgodę, a na hehehehe nie będę nic robić, 
miałam nadzieję, że ktoś ma z tym pozytywne i prawne rozwiązanie
upewniliście mnie że raczej nici z tego
Janusz Pawłowski13-09-2005 00:48:43   [#15]

Spróbuj, Zolu, popertraktować z tepsą wyłuszczając swoje argumenty - brak telefonów, fakt, że są to mieszkania "przyszkolne".
Zaproponuj im koszalińskim targiem niewielką dopłatę w zamian za formalną zgodę na podłączenie kompów w tych mieszkaniach do neostrady.
Chcesz to załatwić formalnie - umowa z nauczycielami, współfinansowanie przez nich kosztów utrzymania łącza.
Niech więc na to będą jakieś formalne podkładki.

Wiem, że wykazuję się zupełnym brakiem "operatywności" w naszym narodowym znaczeniu, sprowadzającej się do wszystko mówiącego określenia "hehehehehe".
Ale na swoje usprawiedliwienie dodam, że nie wychowała mnie tak ani matka, ani ojciec - samo z siebie mi się tak porobiło. :-))

AnJa13-09-2005 08:30:19   [#16]
to pewnie wpływ ulicy
jaco13-09-2005 08:46:06   [#17]

najprosciej zrobic siec radiowo - wlasnie sie tym bawie - rewelacja i kabelkow nie ma... :) wystarczy jeden AP i w kompach karty sieciowe..

a i przy okazji kazdy nastepny komp w pewnej odleglosci mozna juz bez kabelkow podlaczac - przy dobrym sprzecie potrafi przejsc nawet ze 3-4 sciany :)

pozdrawiam

AnJa13-09-2005 09:23:14   [#18]
jasne

tyle, że widzisz, problem zdaje sie nie tyle w kabelkach i falach, tylko w tym, co nimi jest bezprawnie przesyłane
Max3613-09-2005 09:49:33   [#19]
Niestety żadnych pertraktacji. Udostępnić można tylko mając polpaka, a to wiadomo ile kosztuje. Wiem bo prowadziłem rozmowy z tepsa w tej sprawie. Tez mam neostrade i chciałem udostępnić kilku n-lom. (p.s. ale sieć radiowa, może to jest rozwiązanie- na pewno działa, ale duże koszty początkowe)
Wertykal13-09-2005 10:06:40   [#20]

Może wyjściem byłoby założenie centralki telefonicznej obejmującej mieszkania nauczycieli.

Wtedy można byłoby potraktować te kabelki jako wewnętrzną sieć w ramach jednego klienta (tak jak jest to w obrębie szkoły).

Marek

Marek Pleśniar13-09-2005 10:39:01   [#21]

udostępnić za darmo w ramach sieci szkolnej - jeśli to ten sam budynek

bez umów i zarabiania na łączu

sprawa czysta i po kłopocie

jeśli budynek jest inny.... to bym sobie odpuścił dopieszczanie ich

duży kłopot z małego powodu

nie masz innych zmartwień zola? ;-)

niech założą sobie neostradę, zrobią ruter, zrzucą na abonament - wyjdzie po 20zł

Zola13-09-2005 21:15:32   [#22]

lubię was, jestem po rozmowie z przedstawicielem tepsy, ten sam budynek, wspólna sieć i jest zgoda :-))))
dzięki za rady
radiowy nie wchodzi w grę bo na lini stoi wieżowiec

Janusz Pawłowski13-09-2005 21:44:53   [#23]

No i da radę bez hehehe.

Ale, kurcze, satysfakcja nie ta. ;-)))
AnJa13-09-2005 23:38:01   [#24]
no to sie tepsa jakby lekko zmieniła

a o to zdaje się chodziło:-)
John13-09-2005 23:40:37   [#25]

Zola....

... i mamy literę prawa i mamy - hehehe :))))))

Tak trzymać! :)

Martuś13-09-2005 23:50:35   [#26]
Jeśli  miałam z tepsa umowę na neostradę na czas określony /Umowa wygasła- została wypowiedziana po okresie na który została zawarta/ a internet nadal działa to można korzystać?
BożenaB14-09-2005 00:05:01   [#27]
Sprawdź rachunek :-)
Martuś14-09-2005 00:07:59   [#28]
Sprawdziłam, tepsa zaprzestała pobierać opłatę.
jaco18-09-2005 07:42:44   [#29]

radiow w obrebie budynku :)

hej :)

mowilem o radiowym w obrebie budynku - nie trzeba w ogole kabli...chodzi o skorzystanie z tej neostrady w szkole w mieszkaniu nauczycieli (przy okazji sfinansuja czesc kwoty zakupu AP - bedzie elegancko, bo bez kabli a i szkola skorzysta, bo moze propagowac sygnal na jakas czesc budynku
pozdrawiam jaco

Zola18-09-2005 11:09:07   [#30]
dzięki Jaco
qba18-09-2005 12:03:04   [#31]

udostępnianie netu

Neozdrady =  dla niewtajemiczonych (koniecznie to zobaczcie)

http://www.neozdrada.pl/

dzielic nie  wolno i kropka ;-)

Dla szkół mozna, ale zgodnie z porozumieniem MEN-TPSA na zasadach promocji ktore mowia ze OPRATOR DOMINUJACY DAJE w PROMOCYJNEJ CENIE (kiedys 1 PLN dzis najniższa cena neostrady rynkowej) najwyżasze dostepne technicznie parametry łącza neostrady (dzis 6MB/s)  bez limitu danych pobranych.
vide: http://www.men.waw.pl/edu_infor/dokumenty/internet_tp.php
I zeby nie bylo watpliwosci: dotyczy to jednej pracownii w szkole ;-)
oraz  komputerow przeznaczonych do edukacji ;-)

Życie wyprzedza jednak prawo :-)
albo prawo nie przystaje do rzeczywistości

Jaki np  sens płacić za dodatkowe łącze do dwoch komputerow administracyjnych?

Jesli ten sam budynek(adres)  to wszystko OK mozna podzielic ale jesli  li nie, to niekoniecznie musi byc to zgodne z prawem (vide odpowiedni punkt o karach za dzielenie poza obręb budynku)

Z drugiej strony wszystkie instalacje robia firmy zewnetrzne na podstawie umowy z operatorem i ich nie obchodzi jak wyglada wewnetrzna instalacja abonenta bo ta zaczyna sie od gniazdka telefonicznego (modemu)

Jesli w bezposrednim sasiedztwie szkoly sa mieszkania nauczycieli to juz najczesciej dawno kable switche i siec do sieci podlaczone sa.

Ale problememy glowne to to

1. Że wybrancy maja net za darmo...
2. Ze wirusy z pracowni przez net wpadaja do sieci
3. Że udostepnione zasoby w sieci np. dyski i drukarki (administracji) moga widziec nie ci co powinni
4. Ktos to moze odkryc i bedzie granda ;-)


Antiditum:

Ad 1. Dobrowolne obiazenie uchwala  zainteresowanych albo decyzja dyrektora/OP na rzecz szkoły (Rady Rodzicow) zamyka wszystkie buzie ;-)

Ad 2/3
Podzial sieci routerem na segmenty i programy antywirusowe (notabene: dla szkoł na bardzo dobrych warunkach)

Ad 4
Zmienic neostrade na InternetDSL  (po skonczonej promocji za złotówkę  dzisiejsza cena niewiele wyzsza a swiety spokoj z problemem dzielenia lacza)

http://www.tp.pl/biznes/co_nowego/dsl_tp_4mb/

A cennik cennikiem.
W przypadku zmiany łącza CENY instalacji mozna mocno negocjowac - nawet do 0 PLN albo 1 PLN ;-).
Sprzedawcy uslug maja prowizje od kazdej podpisanej umowy ;-)

Mozna nawet sprzedawac oficjalnie dostep do netu jakiejs lokalnej firmie np przez radio http://www.tp.pl/biznes/co_nowego/wlan/ przecież  i tak obciazenie netu  najwieksze jest po poludniu i wieczorem kiedy szkola zamknieta ;-)

Powodzenia w udostepnianiu:
Woron18-09-2005 12:16:45   [#32]

"Zmienic neostrade na InternetDSL  (po skonczonej promocji za złotówkę  dzisiejsza cena niewiele wyzsza a swiety spokoj z problemem dzielenia lacza) "

Ad 4. Po skończonej promocji za złotówkę cena dla szkół za najwyższą szybkość jest taka jak za naniższą dostępną na rynku więc jednak sporo niższa od DSL-a (nawet najwolniejszego).

qba18-09-2005 19:30:06   [#33]

udostepnianie netu

Woron pisze:
"Po skończonej promocji za złotówkę cena dla szkół za najwyższą szybkość jest taka jak za naniższą dostępną na rynku więc jednak sporo niższa od DSL-a (nawet najwolniejszego)."

A na stronach Tepsy:

http://internetdsl.pl/pages/new_promo.php


>Promocja DSL tp 24

>Kiedy: od 1 czerwca do 31 grudnia 2005 r.

>Co: obniżenie opłat instalacyjnych oraz abonamentowych

>Abonament DSL 250 - 99 PLN zamiast 149 PLN
>Abonament DSL 500 - 139 PLN zamiast 189 PLN
>Abonament DSL 1000 - 199 PLN zamiast 249 PLN
>Abonament DSL 2000 - 229 PLN zamiast 349 PLN
>Abonament DSL 4000 - 299 PLN zamiast 449 PLN
>(wszystkie opłaty netto)

>Dla kogo: dla każdego Klienta, który:

>    * w okresie trwania Promocji złoży zamówienie na usługę dostęp do Internetu DSL tp,
>    * nie zalega z opłatami za usługi telekomunikacyjne na rzecz TP,
>    * zawrze umowę na czas określony 24 miesiące.


A nieoficjalnie slyszalem ze dla szkol sa extra bomusy jesli to jest przesiadka z neostrady
Woron18-09-2005 19:33:23   [#34]
... I porównaj teraz - za 6Mbit pięćdziesiąt parę zł.
jaco18-09-2005 20:20:11   [#35]

DSL

dla szkol juz jest DSL 4Mb/512kb za ok.120 zl - dwa razy drozej niz Neo 2Mb, ale wszystko zgodnie z prawem i staly IP...itd.
Max3619-09-2005 10:44:51   [#36]
jaco  gdzie takie coś znalazłeś, ja teraz się przesiadam z sdi na neo i tepsa mi zaproponowała tylko 2 mb za 59 zł. Nie ma mowy o 6 mb ani dsl za te pieniadze.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]