Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Prośba o pilną pomoc- źle wystawione świadectwo pracy
strony: [ 1 ]
bratek07-09-2005 21:24:47   [#01]

No właśnie źle wystawione, ale nie przeze mnie- sprawa dotyczy jednej z osób którą zatrudniam. Poprosiła mnie o pomoc a ja zgłupiałam (jestem baaaaaaaaardzo początkująca w tych wszystkich zawiłościach), więc teraz zwracam się do Was.

Sytuacja wygląda tak:

Dziewczyna była zatrudniona na czas nieokreślony, na 1/2 etatu jako pomoc n-la. Od września br. oddział w którym pracowała został w całości przeniesiony pod nową dyrekcję, jako Filia. Nauczyciele zostali przeniesieni. Ta osoba o której piszę, zgodnie z sugestią nowego dyrektora, zwróciła się do starego dyrektora również z prośbą o przeniesienie. Działo się to z końcem sierpnia. Tamten- nazwijmy go "stary dyrektor" podania o przeniesienie od tej dziewczyny nie przyjął, argumentując, że personel pomocniczy nie podlega przepisom o przeniesieniu, i że musi ona po prostu mieć rozwiązaną umowę i nawiązać nową. W tym celu polecono jej napisać prośbę o rozwiązanie umowy z dniem 31.08. Świadectwo pracy odebrała nazajutrz (1.09) ale mnie przyniosła je dopiero dziś. I co się okazało- ma jak byk napisane w tym świadectwie: "wygasa z końcem umowy". Tyle, że ona miała umowę na czas nieokreślony!!!! Ani słowa o rozwiązaniu umowy ze względu na reorganizację, czy że na prośbę pracownika....

Taki obrót sprawy jest dla tej dziewczyny niekorzystny, bo:

- gdyby została przeniesiona to dalej miałaby umowę na czas nieokreślony, a tak dostaje na rok

- gdyby rozwiązali z nią umowę ze względu na reorganizację- dostałaby odprawę

No i jeszcze jedna kwestia- co oznacza takie źle wypisane świadectwo?

W sumie wygląda na to, że dotyczy innej umowy- więc może ta osoba jest formalnie nadal pracownikiem w poprzedniej placówce?!?!

Co powinnam jej doradzić???

P.s. Dodam, że minął już 7-dniowy czas odwołania określony w świadectwie pracy.

maeljas07-09-2005 22:21:13   [#02]

Są tu dwie sprawy:

 

1) dlaczego w terminie nie wnioskowała o sprostowanie ? To nie widziała , co dostaje? Dzisiaj minął termin złożenia wniosku o sprostowanie

2) dlaczego nie można jej zatrudnić na czas nieokreślony?

Ewidentnie kobieta została "wystawiona" - przy zwalnianiu - z tego, co piszesz -sprostowanie nie pomogłoby jej - byłoby to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

bratek07-09-2005 22:25:23   [#03]

Odpowiadam:

1) Dopiero dziś do mnie z tym przyszła- wcześniej nie zauważyła....

2 )Teoretycznie można oczywiście ją zatrudnić na nieokreślony, tylko, że nowy dyrektor nie musi, więc nie chce.

Doprecyzuj proszę- uważasz, że mogła być przeniesiona?

maeljas07-09-2005 22:31:44   [#04]

według mnie mogła - a dlaczego by nie? Skoro cały oddział został przeniesiony

a co to za przepisy o przeniesieniu? Jeżeli jest takie stanowisko w filii - to nie mogła być zwolniona z powodu reorganizacji - tylko przejść razem z innymi

bardu07-09-2005 22:36:13   [#05]

pozostał sąd pracy chyba , że porozmawia z byłym dyr  i dojdzie do porozumienia.

maeljas07-09-2005 22:40:08   [#06]
ale  w grę wchodzi wycofanie przez nią podania o rozwiązanie umowy  i wydanie przez starego dyrektora decyzji o przeniesieniu  - a to chyb nie przejdzie
IPek07-09-2005 22:52:21   [#07]

Prcownica powinna zostać przejęta przez nowego pracodawcę na podstawie art. 23^1 Kodeksu pracy :

Art. 23^1. § 1. W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 5.

§ 2. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.

§ 3. Jeżeli u pracodawców, o których mowa w § 1, nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania; przekazanie informacji powinno nastąpić co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę.

§ 4. W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

§ 5. Pracodawca, z dniem przejęcia zakładu pracy lub jego części, jest obowiązany zaproponować nowe warunki pracy i płacy pracownikom świadczącym dotychczas pracę na innej podstawie niż umowa o pracę oraz wskazać termin, nie krótszy niż 7 dni, do którego pracownicy mogą złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków. W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie. Przepis § 4 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

§ 6. Przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

W chwili obecnej nie może już wystąpić o sprostowanie świadectwa pracy. Moim zdaniem niezależnie od tego czy i jaki zostało wystawione świdectwo pracy, pracownica została przejęta przez nową placówkę w trybie art. 23^1 Kp.

bratek07-09-2005 23:14:25   [#08]
Dziękuję!!!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]