Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Zaświadczenie o niekaralności
strony: [ 1 ]
Agniecha06-09-2005 20:56:32   [#01]
Dobry wieczór Państwu!! Zwracam się do Was z następującym pytaniem: czy od tego roku szkolnego każdy nauczyciel mianowany musi dostarczyć do skzoły zaświadczenie z sądu o niekaralności?? Jeżeli tak, to bardzo proszę o podstawę prawną, bo niestety nigdzie nie mogę znaleźć.
Pozdrawiam
beera06-09-2005 21:04:31   [#02]

skoro nie znajdujesz

to pewnie jej po prostu nie ma

:-)

DYREK06-09-2005 21:06:45   [#03]
Wiem, że kandydat na dyrektora musi. Nauczyciel chyba nie. Nikt jednak nie broni dyrektorowi wystąpić (i zapłacić) o takowy wypis z centralnego rejestru skazanych.
beera06-09-2005 21:13:59   [#04]

dyrek

no ale po co akurat mianowanemu zaswiadczenie o niekaralnosci?

ma to mieć powiazanie z:

Art. 26. 1. Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa odpowiednio w razie:

1) prawomocnego ukarania w postępowaniu dyscyplinarnym karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy oraz karą dyscyplinarną zwolnienia z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie trzech lat od ukarania lub karą wydalenia z zawodu nauczycielskiego;
2) prawomocnego skazania na karę pozbawienia praw publicznych albo prawa wykonywania zawodu lub utraty pełnej zdolności do czynności prawnych;
3) prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie;
4) upływu trzymiesięcznego okresu odbywania kary pozbawienia wolności;
5) stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 9.

Nie ma takiej fformułki- oswiadczenia w kwestionariuszu osobowym?

Rycho06-09-2005 21:30:46   [#05]

może to mieć związek przede wszystkim z tym przepisem:

Art. 10. 5. Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:

....
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
...
 
w kwestionariuszu osobowym nie musi byc takiej formułki. Bo są różne wzory kwestionariusza.
Poza tym, czy w tym przypadku oświadczenie daje gwarancję, że przyjmuje się osobę "czystą"? Moim zdniem nie.
 
Zakładając, że ktoś był karany, a chcąc pracować zataił tą informację, to tak naprawdę kto na tym traci? A jak naprawdę upewnić się,że nie wpuszczamy do szkoły kogoś z "przeszłością"?
 
Przypominam sobie taką sytuację, chyba z połowy lat 90-tych, gdy nauczyciel wyleciał z jednej szkoły za pedofilię (wyrok), a w innym mieście przyjęto go do pracy  bez żadnego problemu.
 
to tylko tak na rozwagę napisałem ...

beera06-09-2005 21:33:57   [#06]

Rycho

to przy zatrudnianiu- ok.
Zresztą i tak oswiadczenie starcza w takiej sytacji

ale to pytanie:
czy od tego roku szkolnego każdy nauczyciel mianowany musi dostarczyć do skzoły zaświadczenie z sądu o niekaralności??

nie dotyczy nowozatrudnianych.

Pewnie pytanie agniechy jest z cyklu "ktos komus cos powiedział..."

beera06-09-2005 21:36:18   [#07]

dlaczego- moim zdaniem starcza oswiadczenie:

Art. 26. 1. Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa odpowiednio w razie:

5) stwierdzenia, że nawiązanie stosunku pracy nastąpiło na podstawie fałszywych lub nieważnych dokumentów albo zostało dokonane z naruszeniem warunków określonych w art. 10 ust. 5 pkt 1-5, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 9.

choc masz rację gwarancji nie ma

John06-09-2005 22:49:55   [#08]

dlaczego akurat mianowany - hmmm

wystarczy tylko oswiadczenie - i to przy nowo zatrudnionym nauczycielu: czy on stazysta czy dyplowowany:)

AnJa07-09-2005 00:21:42   [#09]
i dlaczego z sądu?

centralny rejestr zdaje sie jakiś jest czy coś takiego

bo nie wydaje mi sie, żeby w moim sądzie rejonowym wiedzieli co ja w Szczecinie nawywijałem
zgredek07-09-2005 00:31:58   [#10]

jesteś pewien?

toć tu wszyscy wiedzą, a myślisz, że tam nie wiedzą?

AnJa07-09-2005 00:34:35   [#11]
ano chyba nie:-)

wy tam na zachodzie to macie jeszcze pewnie te zakonspirowane siatki z przeszłosci - więc może i wszyscy wiedzą
Marek Pleśniar07-09-2005 00:57:37   [#12]

w sądach rejonowych wiedzą co nawywijałeś bo mają wgląd do centralnego rejestru

opłata za zaświadczenie wynosi ok 50zł (tzn wynosiła niedawno 50 zł i nie wiem czy były jakieś zmiany - chyba nie)

rzewa07-09-2005 01:07:21   [#13]

Może tak:

Mamy zasadę domniemania niewinności - póki winy się nie udowodni człowiek (obywatel) jest niewinny. Z tego wynika zasada wiarygodności obywatela póki mu się nie udowodni, że jest niewiarygodny...

Czyli przyjmujemy pracownika lub kandydat na dyrka składa papiery i... musi nam (w myśl w/w zasady) całkowicie wystarczyć oświadczenie (nie mamy podstaw by nie wierzyć)

Jeśli chcemy się upewnić, wolno nam sprawdzić rzecz w centralnym rejestrze skazanych, ale to pracodawca musi za to zapłacić. Żądanie od pracownika by to zrobił we własnym zakresie jest jak żądanie by dowiódł swojej niewinności.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]