Forum OSKKO - wątek

TEMAT: 4 godzina WF w gimnazjum
strony: [ 1 ]
wiolka105-09-2005 22:00:29   [#01]
na podstawie rozporzadzenia wprowadzono w naszej szkole 4 godzinę WF, więc w planie lekcji są 4 godziny WF z podziałem na grupy.Czy tak to powinno wygladać, czy mogą to być inne zajęcia, jeśli tak to jakie i jak je rozliczać, skoro są w grupach, jak dokumentować. Dzięki za podpowiedź
DYREK05-09-2005 22:03:21   [#02]
Od 1 września czwarta dodatkowa godzina obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w gimnazjum

Podstawy prawne :

        1. USTAWA z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. (tekst jednolity)

Art. 19. 2. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych i gimnazjów wynosi 4 godziny lekcyjne, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - 3 godziny lekcyjne, w ciągu tygodnia, z zastrzeżeniem art. 61.

Art. 61. 1. Obowiązkowy wymiar zajęć wychowania fizycznego określony w art. 19 ust. 2 stosuje się:

3) dla uczniów gimnazjów - od dnia 1 września 2005 r.

        2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 grudnia 2003r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego. (Dz.U. z 2003r. Nr 217, poz. 2128)

§ 1.

Czwarta godzina obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego w ramach tygodniowego wymiaru godzin może być realizowana w formie:

1) zajęć sportowych i rekreacyjnych;
2) gier i zabaw ruchowych;
3) zajęć korekcyjno-wyrównawczych;
4) aktywnych form turystyki;
5) imprez rekreacyjnych i rozgrywek sportowych;
6) udziału w szkoleniach młodzieżowych organizatorów sportu i sędziów sportowych;
7) uczestnictwa w ważnych dla środowiska wydarzeniach sportowych.

§ 2.

Zajęcia wychowania fizycznego, o których mowa w § 1, mogą być organizowane przez szkołę jako zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne lub pozaszkolne.

§ 3.

  1. Dyrektor szkoły, w uzgodnieniu z organem prowadzącym i po zaopiniowaniu przez radę pedagogiczną, radę szkoły lub radę rodziców, przygotowuje propozycje wskazujące formy realizacji czwartej godziny zajęć wychowania fizycznego, w ramach form wymienionych w § 1, do wyboru przez uczniów.
  2. Propozycje, o których mowa w ust. 1, powinny uwzględniać:
    1. potrzeby zdrowotne uczniów, ich zainteresowania oraz osiągnięcia sportowe w danej dziedzinie sportu bądź aktywności ruchowej;
    2. uwarunkowania lokalne;
    3. miejsce zamieszkania uczniów;
    4. tradycje sportowe szkoły i środowiska
    5. możliwości kadrowe.

§ 4.

Dopuszcza się możliwość łączenia czwartych godzin zajęć wychowania fizycznego organizowanych w formach określonych w § 1 pkt 4-7 z zachowaniem liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia w okresie nie dłuższym niż 4 tygodnie.

Organizacyjnie- czwarta godzina stanowi rozszerzenie zakresu obowiązkowych zajęć edukacyjnych (ramowych planów nauczania), a środki na jej realizację są zabezpieczone w subwencji oświatowej

W odpowiedzi na zapytania o formę i zasady realizacji czwartej godziny wf stwierdzić należy, iż przy jej realizacji mają zastosowanie wszystkie aktualne przepisy prawne dotyczące przedmiotu wychowanie fizyczne.

  1. Zajęcia te mogą prowadzić jedynie osoby posiadające kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowania fizycznego (zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).
  2. Dokumentowanie obecności uczniów podczas czwartej godziny wf powinno się odbywać jak w stosunku do innych zajęć edukacyjnych (dzienniki zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych)
  3. Uczestnictwo i aktywność uczniów na czwartej godzinie wf winna mieć wpływ na ocenę z przedmiotu jako całości.
  4. Liczebność grupy na zajęciach wychowania fizycznego określa rozporządzenie MEN w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. nr 61, poz 626)
  5. Przeprowadzenie wycieczek szkolnych, które są jedną z możliwych form realizacji wprowadzanej godziny wf powoduje w trakcie ich przygotowywania i przeprowadzenia konieczność przestrzegania przepisów dotyczących wycieczek szkolnych
  6. Rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych form realizacji czwartej godziny wf nie różnicuje zasad realizacji tych zajęć ze względu na typ czy rodzaj szkoły. Dopuszczalne formy obowiązują również np. w szkole specjalnej

Komentarz

  1. Wydaje się, iż naczelna zasadą przy wprowadzeniu zajęć dodatkowych powinna być zasada wolnego wyboru przez uczniów ulubionej/preferowanej formy zajęć. Tylko wtedy mamy szansę zmienić niekorzystne tendencje związane z unikaniem zajęć ruchowych, zwalnianiem z zajęć i ograniczaniem aktywności fizycznej młodzieży gimnazjalnej.
  2. Sprawne i zgodne z oczekiwaniami wprowadzenie na terenie szkoły form realizacji czwartej godziny wf wymaga dokonania diagnozy potrzeb i oczekiwań środowiska szkoły ( uczniów, nauczycieli, rodziców), zasobów kadrowych i możliwości bazowych
  3. Z uwagi na możliwość odchodzenia od systemu klasowo-lekcyjnego, fakultatywność zajęć, różnorodność podejmowanych form realizacji i możliwość kumulacji godzin realizacja czwartej godziny wf winna być poprzedzona stworzeniem planu dydaktycznego /szkoleniowego, harmonogramu działań czy też kalendarza imprez, zawodów i wycieczek
  4. Zasada wyboru przez ucznia ulubionej formy zajęć wf pociąga w konsekwencji konieczność ich czytelnego nazwania i jednorodność realizacji wybranej aktywności fizycznej przez okres przynajmniej jednego roku. Potencjalnie zmiany formy zajęć uczeń mogłaby dokonać po upływie roku szkolnego.
  5. Zróżnicowaniu potrzeb środowisk szkolnych i możliwości materialnych i organizacyjnych powinna towarzyszyć na terenie każdej szkoły możliwie najszersza oferta proponowanych form realizacji czwartej godziny wychowania fizycznego.
  6. Odchodzenie od systemu klasowo-lekcyjnego stanowić powinno rozwiązanie problemów bazowych na terenie placówek. Dodatkowo organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych może wpływać na racjonalne wykorzystanie bazy sportowej na terenie gminy.

z http://www.kuratorium.bialystok.pl/kuratorium2/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=375

beera05-09-2005 22:04:59   [#03]

dobrze tak

po prostu macie 4 godzine w-fu. Z podzialem na grupy- pewnie tak jak reszta w-fow.

Dokumentuje się toto normalnie- w dziennikach lekcyjnych, jak wszystkie lekcje

mozna inaczej
http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=11867#FBK

beera05-09-2005 22:05:47   [#04]

o

:-))
John05-09-2005 22:55:17   [#05]
dokladnie tak- u mnie tez jest jako 4 godzina
wiolako205-09-2005 23:37:10   [#06]
Ja zaproponowałam u siebie jako formę zajęć poalekcyjnych międzyoddziałowych. Wrzuciłam organizację na Wymianę Plików - moze się przyda..;)
BożenaB05-09-2005 23:55:27   [#07]

A mnie najbardziej podoba się w wyjasnieniach, że np. wycieczkę pieszą w ramach 4 w-f może prowadzić wyłącznie n-l w-f, a  przecież taką samą wycieczkę pieszą poza 4 w-fem może poprowadzić każdy nauczyciel.

Jakoś nie mogę zrozumieć w czym jest róznica między tymi dwoma wycieczkami, że wymagają różnych kwalifikacji.

AnJa06-09-2005 00:00:44   [#08]
ja k wuefmen to rekreacyjno-ruchowa?

jak nie wuefmen to turystyczno-krajoznawcza?
BożenaB06-09-2005 00:17:58   [#09]

;-)

Chyba trafiłeś AnJa ;-)) Turystyczno-krajoznawcza w żadnym razie nie jest rekreacyjno-ruchową ;-) a rekreacyjno-ruchowa nie może przecież być karajoznawczą, boby w-fista musiał mieć pewnie kwalifikacje z geografii albo chociaż z biologii ew z historii ;-)

Oj, to jaką wycieczkę robi wychowawca fizyk, jak nie może ona być rekreacyjno-ruchowa (brak kwal do w-f) ani krajoznawcza, bo nie ma kwal geografa lub przynajmniej biologa albo historyka? ;-)

BożenaB06-09-2005 00:44:44   [#10]

Hmm...

A jak wfmen jest wychowawcą, to może zrobić swojej klasie wycieczkę turystyczno-krajoznawczą (jako wychowawca - klasową wycieczkę)?

Bo może on na w-f jest wfmenem i ma prawo do wycieczek rekreacyjno - ruchowych, a jako wychowawca przestaje być wfmenem i ma jedynie prawo do prowadzenia wycieczek turystyczno - krajoznawczych?

Ale wtedy wfmen ma takie same problemy z kwalifikacjami jak fizyk ;-(

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]