Forum OSKKO - wątek

TEMAT: umowa zlecenie a wysługa....
strony: [ 1 ]
Monika Koch05-09-2005 10:34:02   [#01]
byłam zatrudniona 6 mies. na umowę zlecenie w szkole jako prac. admin. od września 2000 dostałam umowe o pracę .... czy do wysługi można mi zaliczać te 6 mies. na zlecenie?
Rencista05-09-2005 12:31:51   [#02]

Umowy

zlecenia nie dolicza się do niczego gdyż jest to umowa cywilnoprawna a nie o pracę
ania0106-09-2005 12:08:46   [#03]
sprawdź czy ta umowa była oskładkowana wtedy zalicza się do lat pracy.
Rencista06-09-2005 17:26:55   [#04]

ania01

Zgoda, jesli umowa zlecenie jest oskładkowana to dolicza się ją do lat pracy ale emerytalnych. Na doliczenie do lat od których zależy wysługa lat, urlop, nagroda jubileuszowa nie ma co liczyć gdyż według mej wiedzy umów cywilnoprawnych nie dolicza się do lat j.w.
miriamm906-09-2005 17:33:22   [#05]

Skladka

tylko dotyczy zdrowotności. Na wlasną prośbę można prosic o pobieranie składek emerytalnych, naubezp. spoleczne. W typowych przypadkach nie liczy sie.
Monika Koch07-09-2005 11:17:03   [#06]
to straszne, pół roku w plecy!
Rencista07-09-2005 13:45:16   [#07]

Jeszcze jedno pytanie do Moniki Koch

Dlaczego byłaś zatrudniona na umowę zlecenie. Jak mi wiadomo pracownicy administracji pracują w oznaczonych godzinach pracy, pod nadzorem dyrektora szkoły a te przesłanki kwalifikują się tylko do umowy o pracę a nie zlecenie.
Monika Koch19-09-2005 10:23:10   [#08]

cóż...

cóż, nie było dla mnie etatu, a chciano abym już wykonywała pracę, więc zatrudniono na zlecenie - mówiono mi wtedy że jeśli od zlecenia wszystkie składki są odprowadzane, to zalicza się ten okrtes do wszystkiego
rzewa19-09-2005 18:06:41   [#09]

w takim razie

twoja umowa była de facto umową o pracę -> liczy się do wysługi.

O tym, jaki rodzaj umowy został zawarty nie świadczy nazwa umowy a charakter wykonywanej pracy -> w twoim przypadku była to praca, na którą nie mozna zawrzeć umowy zlwecenia, wobec czego twoja umowa była umową o pracę, a co za tym idzie liczy się czas jej trwania do wysługi.

lawenda19-09-2005 21:04:23   [#10]

mam pytanie...

Czytam dyskusje na temat umow i dlatego mam pytanie:

Przez rok pracowalam na pelnym etacie w szkole podstawowej i innego pracodawcy na ponad 1/2 etatu w szkole sredniej (mam swiadectwo pracy). Obie umowy byly oskladkowane - jak one sie licza do lat emerytalnych?

Rencista19-09-2005 21:50:54   [#11]

Droga rzewo

o ile mi wiadomo to właśnie nazwa umowy decyduje o tym czy się ją zalicza do stażu czy nie. Jeśli sprawa trafi do sądu pracy i ten stwierdzi że umowa zlecenie to faktycznie umowa o pracę to co innego. Może źle myślę to może mi podasz na jakiej podstawie twierdzisz że charakter wykonywanej pracy decyduje o tym czy się ją zalicza do wysługi. Jak mam świadectwo pracy to wiem że się ją zalicza, a jak dokumentować umowę zlecenie - samą umową ?
DYREK19-09-2005 22:19:53   [#12]

lawenda

Jest to przykład tzw. zatrudnienia równoległego.Do emerytury liczy się to jako jeden rok. Wyższy będzie wskaźnik do naliczenia emerytury (pieniądze ) bo składki były od 1,5 etatu.

DYREK19-09-2005 22:35:01   [#13]

Stosunek pracy oraz umowa zlecenia to umowy, w oparciu o które świadczone są usługi, praca. Pomimo, że na podstawie umowy o pracę oraz umowy zlecenia mogą być świadczone takie same usługi, to jednak istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi formami zatrudnienia:

Umowa o pracę Umowa zlecenia

Podporządkowanie w wykonaniu pracy

Możliwość samodzielnego wykonania pracy

Osobiste wykonanie pracy

Możliwość zastąpienia przez osobę trzecią

Wykonanie pracy w miejscu i terminie określonym przez pracodawcę

Możliwość samodzielnego ustalenia konkretnego terminu i miejsca wykonania pracy


Określenie umowy nie skutkuje automatycznie uznaniem jej za umowę o pracę czy też za umowę zlecenia. Skutkuje tym zawarcie w umowie zlecenia takich elementów, które uniemożliwiają uznanie jej za umowę o pracę, albo w umowie o pracę takich elementów, które uniemożliwiają uznanie jej za umowę zlecenia.

W przypadku niejasności należy zwrócić się do Sądu Pracy o ustalenie rodzaju zawartej umowy.

DYREK19-09-2005 22:44:33   [#14]

Może się przyda:

Autor: Ewa Wawryszuk

 Umowa zlecenia a staż emerytalny

Od dwóch lat przebywam na emeryturze. Mam propozycję zatrudnienia na podstawie umowy zlecenia. Czy do emerytury zostanie mi doliczony okres wykonywania tej pracy?

Praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia rodzi obowiązek ubezpieczenia społecznego i w świetle przepisów prawa polskiego dolicza się je do okresów składkowych. Dlatego na złożony wniosek Czytelnika ZUS doliczy i ponownie ustali wysokość emerytury. Jednak ustawa emerytalna przewiduje pewne ograniczenia dotyczące daty składania tego wniosku. Ponowne ustalenie wysokości emerytury poprzez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych, następuje na wniosek zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, tj. w styczniu, w kwietniu, w lipcu, w październiku. W przypadku gdy zatrudnienie ustało w trakcie kwartału, wniosek taki może być zgłoszony w każdym czasie, także przed upływem kwartału kalendarzowego, w którym ustało zatrudnienie.

Czekamy na problemy i pytania Czytelników
e-mail: redakcja@gazetapodatkowa.pl
fax: (095) 720 85 60


 

Gazeta Podatkowa nr 68/(170) z dn. 2005-08-25, strona 3

lawenda20-09-2005 22:59:57   [#15]

dyrek

Dziekuje :-))

Bede teraz poszukiwac wiadomosci o "zatrudnieniu rownoleglym" - jeszcze raz dziekuje!!! Wspomne tez, ze wczesniej pracowalam 4 lata na umowe zlecenie w szkole prywatnej - napisze pod wskazany adres - jeszcze raz WIELKIE DZIEKI!!!! :-))))))

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]