Forum OSKKO - wątek

TEMAT: organizacja zajęć wf a zwolnienia uczniów
strony: [ 1 ]
ergo03-09-2005 12:44:20   [#01]
Zacznę od refleksji związanych z moim własnym dzieckiem, które jest w drugiej klasie gimnazjum.
   Córka po pierwszej w tym roku szkolnym lekcji wf przyszła załamana. Trzy klasy w jednej sali, potworny hałas, do tego ścisk w szatni.
   Skarży się na szum w uszach i bóle głowy. Do tego nie przepada za nauczycielką , która często krzyczy.
Orłem sportowym nie jest, za to uwielbia chodzić na basen.
   Od jakiegoś czasu mam poczucie, że lekcje szkolne zniechęcają ją do aktywności fizycznej, która nie kojarzy jej się z niczym przyjemnym ani pożytecznym.
  Po zakończeniu edukacji z własnej woli na salę gimnastyczną nie pójdzie.
  I chociaż uważam, że nie należy przesadzać ze zwalnianiem z obowiązków, to zastanawiam się, co jeszcze można zrobić.
Pójść do dyrektora, zwolnić czy dalej udawać, że nie ma problemu ?
DYREK03-09-2005 12:54:58   [#02]
To jest tak. Wprowadzono 4 w-f. Szkoły nie mają możliwości ich realizowania (brak sal, basenów itd.) Gmina nie chce wydać dodatkowych pieniędzy na 4 w-f. I efekt jak opisano wyżej.
ergo03-09-2005 13:05:13   [#03]
Ja to wszystko wiem, pracuję w szkole . Tylko dlaczego jako rodzic mam się na to godzić?
Rozumiem też, że  nauczyciele wf pracują w złych warunkach
i mało kto o tym pamięta, ale czy nic nie można zrobić?
Pięćdziesięciu uczniów na sali jednocześnie, czy to zgodne z bhp?
Uśka03-09-2005 13:16:28   [#04]
opisany problem jest niestety " normą" w wielu znanych mi szkołach. A jeszcze trudniejsza jest sytuacja, gdzie na sali gimnastycznej spotykają soe uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej....
DYREK03-09-2005 13:30:52   [#05]

Grupy na w-f mogą liczyć od 12 do 26 uczniów. Gminy zazwyczaj chcą górnej granicy. W szkole podstawowej i gimnazjum nie jest konieczny podział na chłopców i dziewczęta. Zdarza się, że ćwiczy cała klasa 26 osobowa (chł + dz). Dwie takie klasy na sali to 52 osoby. I wszystko zgodnie z przepisami.

Wydaje się, że warto aby OSKKO w tej sprawie wyraziło swoje zdanie. Może ktoś z nauczycieli (dyrektorów) znających się lepiej na tych zagadnieniach rozpocznie dyskusje.

AnJa03-09-2005 13:57:06   [#06]
Nie potrafię sobie wyobrazić przepisu, który regulowałby liczbe uczniów ćwiczących równocześnie na obiekcie sportowym.

Można natomist napuścić PIP - zmierzą poziom hałasu i dadzą zalecenie oraz może mandat dyrektorowi.

W trosce o słuch wuefmena - bo dzieci mniej ich obchodzą.
Dorsto03-09-2005 14:02:44   [#07]

Grupy na w-f mogą liczyć od 12 do 26 uczniów. Gminy zazwyczaj chcą górnej granicy

Zgodnie z przepisami, grupa na basenie nie może liczyć więcej niż 15 osób. Ponieważ często grupy te są znacznie liczniejsze, dzieci nie mogą korzystać z pływalni, choć są do tego warunki. :-(

Łączenie wielu grup na sali gimnastycznej to nie tylko mała efektywność lekcji, ale też ogromne obciążenie głosu dla nauczycieli...Niestety, wf traktowany jest jako "michałek" i rzadko układanie podziału godzin zaczyna się od tego przedmiotu (tak, by na sali były max. dwie grupy)....

Ponadto istnieje bałagan dotyczący kwalifikacji do nauki pływania w ramach lekcji wf (lub prowadzenia szkolenia w ramach UKS-ów). Często wymagane są, poza tytułem mgr wf dodatkowe specjalizacje instruktorskie do prowadzenia zajęć z danej dyscypliny. Trochę to bez sensu, nie uważacie? To tak, jakby matematykowi kazano robić dodatkowe kursy do nauczania algebry, geometrii itd.

Dorsto03-09-2005 14:05:37   [#08]
Kucu, Karolino, jacol -dorzucicie swoje opinie??? :-)))))))))))))))))))))))
jzzg03-09-2005 20:18:15   [#09]
Tak jest, #6, dać mandat dyrektorowi. Ale jeśl iwszyscy się tłoczą tylko na tej sali gimnastycznej, to może nie ma innych możliwości odbywania wfu? Jak ja chodziłem do LO, to dziewczęta na wfie siedziały w klasie i bawiły się w jakieś gry na tablicy. Było cicho, nie zdarzały się wypadki, nauczycielka nie musiała krzyczeć - same plusy, prawda?!!
GMR04-09-2005 11:43:33   [#10]

Tak jest, #6, dać mandat dyrektorowi

i jeszcze niech drugą salę wybuduje!
słonko04-09-2005 13:07:24   [#11]

teoria sobie, praktyka sobie

wg założeń NPZ do 2005r. KAŻDA szkoła powinna mieć salę gimnastyczną

tak więc nic dziwnego, że myśl pędzi ruchem jednostajnie przyspieszonym do rzeczywistości, no bo teoretycznie zachowana jest zasada przyczyny i skutku

widzę związek z tym, co napiszę - totalny i totalnie absurdalny wydatek pt. matura 2005 powinien być karalny...

wiolako204-09-2005 14:21:14   [#12]

Ja w sowjej szkole tak to rozwiązałam, żeby odciążyc salę gimanstyczną Zgodnie z rozporządzeniem 4 godzina wf moze być realizowana w formie zajęć rekreacyjnych itd. W związku z powyzszym ta godzina realizowana jest jako zajęcia międzyoddziałowe. Nauczyciele opracowują harmonogram zajęć na miesiąc. Mogą to byc: wycieczki rowerowe, basen, wycieczki turystyczne, rozgrywki sportowe, zajęcia korekcyjne, etc.podając liczbę godzin trwania zajęć. Uczniowie zapisują się na nie i potwierdzają uczestnictwo na indywidualnej karcie. Uczeń wie, że musi zaliczyc conajmniej połowę liczby godzin przeznaczonych na te zajęcia. Wszystko zapisane w PSO. Przerabiałam już taką formę 3 lata temu, kiedy gimnazja po raz pierwszt były "uraczone" czwartą godziną wf. Sprawdziło się bardzo dobrze. Mogę przesłać opracowane zasady meilem.

Ponadto: na korytarzu szkolnym zamontowałam w specjalnych szfkach 4 elektroniczne tarcze do Darta, zakupiłam 15 kompletów do gry w szachy + tablica magnetyczna, stoły do ping ponga ustawiane w na kolejnym korytarzu i w ten sposób odciążam salę gimnastyczną. Nie wyrażam zgody na więcej niż 2 grupy jednocześnie na sali.

Ala04-09-2005 14:52:53   [#13]
Poproszę o maila :-)))
komar195704-09-2005 16:53:01   [#14]

organizacja zajęć wf

wiolako2 bardzo cię proszę pomóż i mnie . proszę oopracowane zasady jak rozwiązać sprawę czwartej godz. wf.
lola04-09-2005 19:41:48   [#15]
jeśli można to i ja poproszę. Z góry dziekuję
Karolina04-09-2005 21:15:44   [#16]

Bardzo turdno jest wprowadzać czwartą godzinę w-f w takich szkołach jak nasza. Jedna sala bez pełnych wymiarów ze szkoły typowej tysiąclatki. U nas jednorazowo ćwiczy tylko jedna klasa - więcej by się nie zmieściło. Reszta korytarze i boisko. Na szczęście mamy boisko więc modlimy się aby nie przychodziła zima zbyt prędko. Czwartą godzinę robimy osobno - nie planie. Nasza szkoła to zespól - podstawówka ma w planie i już trudno się pomieścić. Czwarta godzinę rozpisalismy na dyscypliny i dzieciaki się zapisują - zobaczymy jak to wypali i te godziny będą po 6 lekcji. Ci , ktorym będzie trudno dochodzić mogą zapisać się na wycieczki rowerowe lub piesze i one będą realizowane w większym skomasowaniu.

Chętnie wiola i twoje rozwiązanie zobacze, prosze o maila też.

Karolina04-09-2005 21:16:22   [#17]
nie podałam maila - teraz jest aktywny ;-)
słonko04-09-2005 21:20:25   [#18]

jeśli można

i ja poproszę :)
wychu04-09-2005 21:34:59   [#19]

no to

i ja też się uśmiecham :))
danucha04-09-2005 22:06:25   [#20]

proszę także

będe wdzięczna
Marek Pleśniar04-09-2005 22:12:13   [#21]
wiolako2, a czemu nie zamieścisz nam w Wymianie Plików? Naród byłby wdzięczny:-)
wiolako204-09-2005 22:48:29   [#22]
Śpieszę wysyłać meile. Chetnie dorzucę do "wymiany", ale nie wiem dlaczego otrzymuję komunikat, ze mój plik ma 0 b. Więc przestaję walczyć, prześlę zainteresowanym i jak Scarlett O'Hara .."..idę spać. Martwić się będę jutro"... Pozdrawiam..;)
słonko05-09-2005 12:08:55   [#23]

wiolako2

dziękuję :)
wiolako205-09-2005 12:23:32   [#24]
Bardzo proszę... :-) Jakby co.. udało mi się (co prawda nieudolnie, ale to była swoista inicjajcja), wrzucić na Wymianę Plików.
komar195705-09-2005 19:45:27   [#25]
Wiolu , bardzo dziękuję . Jest to dla mnie duża pomoc !!!

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]