Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Sklepik szkolny
strony: [ 1 ]
Konto zapomniane01-09-2005 21:51:45   [#01]

Witam, mam pytanie odnośnie sklepików szkolnych. Czy ktoś z Was już prowadził taki sklepik i jak to dziala. Zastanawiam się nad tym, na ile uczniowie mogą w tym pomóc nauczycielowi. Kto jest odpowiedzialny za zarobione pieniądze i dostawę towarów i jak to wygląda w szkole w której dzieci uczą się od 8:00-18:00, a odpowiedzialni za sklepik nauczyciele tylko do 14:00 lub 15:00. Dodam, że jest to sklepik szkoly podstawowej  i gimnazjum.

Jeśli ktoś ma już doświadczenie z takim sklepikiem, proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Sylwia

Marek Pleśniar01-09-2005 22:39:21   [#02]

odradzam i zachęcam do udostępnienia kilku metrów ajentowi;-) Np bezrobotnej matce co ma dziecko u Was.

Trzeba mieć sporo czasu na finanse, podatki, sanepid, pih itp

ellys02-09-2005 06:30:29   [#03]

Nie ma problemu z sanepidem, gdy sprzedajemy wszystko firmowo zapakowane, czyli bez zapiekanek, pączków, bułeczek, itp.

U nas sklepik prowadzą uczniowie, w poprzednim roku z SP - było OK. Szkoła niewielka, maciupcie marże, dochody również i przeznaczane są na nagrody uczniom, potrzeby szkoły. Nie ma co wykazywać, bo idzie to jako zajęcia przedsiębiorczości. O, sory - 2 lata wstecz kupiliśmy aparat cyfrowy, oczywiście do szkoły.

N-l zbiera dzienny utarg - garść miedziaków, zamawia towar u dostawców, którzy sami pilnują aby o czasie dowieźć towar. Dają wydłużone terminy płatności, n-l płaci. Uczniowie sprzedają, planują i zgłaszają n-lowi zamówienia towaru, robią "kasę", rolują monetki. I jakość to się kręci.

Chciałam kiedyś oddać w ajencję ale przy małej szkole trudno było określić realną opłatę za dzierżawę. Zresztą przy uchwale naszej rady gminnej o dochodach własnych tę opłatę musiałabym przekazać do kasy gminnej.

Marek Pleśniar02-09-2005 07:30:45   [#04]

aa

no to szukajką po forum, bo mieliśmy taką dyskusję sklepikową

coś też pisano tu o kwestii podatkowej, jakies pisma ktoś wklejał

poszperaj dobrze:-)

Konto zapomniane02-09-2005 07:53:31   [#05]

sklepik

Zeby było bez kłopotów trzeba założyć spółdzielnię uczniowską w krajowym zrzeszeniu , zgłosić w kuratorium i w ten sposób u mnie działa sklepik.
Mada02-09-2005 15:46:48   [#06]

pisano o sklepikach, pisano i jakieś pisma ktoś wklejał;)

http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4724&fs=0&st=0

andrew02-09-2005 23:31:31   [#07]
A jak sie mają sprawy związane z obsługą agenta w sklepiku - osoba prywatna chce prowadzić w pomieszczeniu szkolnym sklepik. Jakie są regulacje związane w dzierżawą, opłatami skarbowymi i etc.
John03-09-2005 16:18:41   [#08]

andrew-osoba prywatna powinna miec zalozona działalnosc gospodarcza- ty (lub gmina) zawierasz umowę dzierżawy pomieszczenia, a także ustalacie warunki poboru prądu.

A reszte na głowie ajenta

koperek03-09-2005 16:44:49   [#09]
Od paru lat jestem opiekunem szkolnego sklepiku /też mała szkoła SP/. Działa to u nas pod egidą SU /agenda/. W sprawie podatku byłam w Urzędzie Skarbowym, tak na prawdę to nie wiedzieli jak to ugryźć. Stwierdzili, że jest to działalność wewnątrz szkolna, na potrzeby wewnętrzne więc nie ma tu co rejestrować. Na początku sama jeździłam po hurtowniach teraz mam stałych dostawców z odroczoną płatnością /do dwóch tygodni/.
apit03-09-2005 18:28:52   [#10]
Też prowadzimy sklepik szkolny. W Statucie zapisano - w szkole Działa Spółdzielnia Uczniowska- posiada swój Statut i regulamin działania.- uczy przedsiębiorczości. Jeśli nie wypłacamy wynagrodzeń - Urząd Skarbowy zezwala na nadwyżkę bydżetową z działalności. Koordynuje całością zapalony nauczyciel pomaga chętna woźna i parę dzieciaków. Dostawcy przywożą towar na telefon. Są bułeczki ,pączki(muszą być foliowane), słodycze, napoje -Sanepid był sprawdził jest o.k. Rozliczenie na koniec każdego miesiąca. Małe marże- duży obrót- podstawa przedsiębiorczości. Na Dzień nauczyciela- Nagroda Dyrektora. Wynajem nie wchodzi w grę jeśli chcemy wykorzystać nadwyżkę na potrzeby szkoły. Dzierżawę musi podpisać organ prowadzący i czynsz odprowadza się na  konto Gminy. Dopuki miałem środki specjalne było o.k wpłata na " środki" z przeznaczeniem na....! teraz trochę trudniej szukamy rozwiązania. Myślimy o zarejestrowaniu się w Zrzeszeniu  SU - daje to możliwość posiadania konta bankowego i NIP - można rozwijać działalność. Duża szkoła niezłe " nadwyżki"mimo niskich cen. Nie jest to działalność gospodarcza   w świetle przepisów.
John03-09-2005 20:00:29   [#11]
apit - zgoda o ile  zajmuje sie tym szkola czy SU- w przyp[adku ajenta-jest to zupelnie inaczej-zajmowalem sie przez jakis czas tym
apit04-09-2005 00:01:32   [#12]
No, ajent to już działalność gospodarcza i nie da sobie z zysku nic uszczknąć dla szkoły, oprócz  ustalonego czynszu - chyba, że ma dobre serce ale wątpię !
Spółdzielnia Uczniowska działa w szkole i jest organizacją uczniowską ,jeśli się zarejestruje w Związku SU ,działa  tak jak zarejestrowany  UKS (NIP, Regon,jeśli wypłaca wynagrodzenia musi płacić podatki,i prowadzić księgowość) z dochodami może robić co zapisane w  Statucie. Jeśli cały pozostały dochód przeznaczy na szkołę jest zwolniony z innych opłat.
andrew08-09-2005 22:26:59   [#13]
w dalszym ciągu nie znam podstaw prawnych i nie wiem co robić help!!!!
apit09-09-2005 21:22:45   [#14]
andrew- odrębnych podstaw nie znajdziesz. W sprawie ajenta jest tylko jedna. Dyrektor szkoły publicznej nie ma uprawnień do podnajmowania obiektu szkolnego ani jego części. Chyba że OP mu takie uprawnienia nadał odrębną uchwałą - upoważnienie do decydowania mieniem Gminy. Każdy wynajem podmiotom gospodarczym zawiera Burmistrz,Wójt i czynsz jest odprowadzany na dochody własne Gminy. A ty płacisz za utrzymanie obiektu z subwencji. Jeśli wystąpisz o dodatkowe fundusze z tej racji może OP coś ci dorzuci do budżetu na koniec roku z "nadwyżki".ale wątpię. Także, ajent - to rozwiązanie dla zaspokojenia potrzeb dzieciaków ( słodycze, napoje) ale zgodnie z prawem nie możesz z tego tytułu mieć dochodu jako szkoła. Jeśli chcesz mieć troszkę kasy ze sklepiku musisz prowadzić go "sam" a nadwyżkę wpłacać na Komitet Rodzicielski.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]