Forum OSKKO - wątek

TEMAT: nowości w ocenianiu- dawno nie było;-)
strony: [ 1 ]
beera29-08-2005 12:04:50   [#01]

mamy na stronie MENIS projet zmian w Rozporzadzeniu w sprawie ocenianiania...

Myslę, że lada moment dostaniemy rzecz do konsultacji- warto się juz poprzyglądac ( może zresztą już jest w biurze)

widzę lekką kosmetykę par 17,
zasadniczą zmianę w sprawie promowania w I-III
duzo zmian w maturach

 

przyjemnej lektury ;-))

AnJa29-08-2005 13:53:59   [#02]
uff - ale przestraszyłaś

oczywiście pomyślałem, że już weszły...
beera29-08-2005 14:17:06   [#03]

;-)))

co by nie bylo w zaden sposób dziwne- nie?
AnJa29-08-2005 15:16:03   [#04]
no własnie

to co przeczytałem i wkomponowałem w aktualny tekst - na pewno go poprawia

wszystkich nauk z matury jednak nie wyciągnięto

niektóre zapisy proceduralne nawet chyba wyostrzono - a są duperelowate

dali to w pdf, ciężko się wkleja, więc i cięzko porównać bez skakania po okienkach
zgredek29-08-2005 15:20:25   [#05]
podziwiam kolegę
beera29-08-2005 16:53:09   [#06]

wyklej

z pdefu?

warto porównac ich zmiany z naszymi stanowiskami w sprawie www.oskko.edu.pl

na maturach sie nie znam, ale resztę czytam

Jacek W29-08-2005 17:06:42   [#07]
Może do konsultacji w .doc przyślą :)
bogna29-08-2005 18:05:06   [#08]

§ 106.1. Egzamin zawodowy jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku szkolnego - w sesji letniej...

Bardzo trafne rozwiązanie dla szkół policealnych, w których zajęcia kończą się w styczniu ;-)

beera29-08-2005 18:22:44   [#09]
:-))))))))))))))))))))
krystyna29-08-2005 18:39:44   [#10]

przerobiłam i

dałam do wymiany plików w Wordzie.
krasnoludek zadyszek29-08-2005 21:35:27   [#11]

Czy można już komentować?

Przeczytałam na gorąco, opuściłam kwestie nie dotyczące liceów i mam uwagę co do zmian nt. matur:

ograniczono liczbę przedmiotów maturalnych - tzn. pulę, z której można wybierać przedmiot zdawany obowiązkowo (p. 9 poprawek). Rozumiem, że tegoroczna matura była bałaganiarska, niektóre przedmioty były zdawane przez bardzo mało osób - niemniej wydaje mi się, ze to ograniczenie jest zbyt drastyczne. Uczniom - humanistom zostaje do zdawania tylko historia. Proponowałabym, żeby do przedmiotów, z których można wybierać, zostały dołączone z puli przedmiotów dodatkowych wos, łacina i drugi język nowożytny (przyjmuję tu zastrzeżenie, że ów drugi język jest tez z mniejszej puli - p. 10 poprawek).* Te trzy przedmioty, które wymieniłam, były możliwe do zdawania na starej maturze i są to "normalne" przedmioty szkolne, tzn. prowadzone w wielu (nie napiszę, że wszystkich, ze wzgledu na łacinę) szkołach, również panstwowych. Rozumiem, że wiedza o tańcu czy filozofia (oczywiście nie uważam tych dziedzin za mniej ważne) są przedmiotami troche "hobbistycznymi", natomiast niemożnośc zdania matury na dwóch jezykach (nowożytnych albo język + łacina) w sytuacji, gdy dwa jezyki są obowiązkowe w LO jest nieuczciwa, podobnie zresztą z wosem, obowiązkowym tak samo. Myślę, że owe przedmioty różnią się tez od obowiązkowego PO czy przedsiębiorczości, które nigdy nie były przedmiotami maturalnymi, i nikt nie podniesie argumentu, że owe PO jest dyskryminowane:) Mielibyśmy zatem w przedmiotach dodatkowych wiedzę o tancu, historie sztuki, historię muzyki, filozofię, czyli przedmioty "hobbistyczne", których w większosci szkól uczciowie uczą się sami, a więc trudno uznawać je za obowiązujące na maturze, i jezyk mniejszości i kaszubski - zdawane w niewielu szkołach, natomiast przedmioty objęte planem nauczania powinny pozwalać uczniowi na zdawanie z nich matury. Prowokacyjnie można by spytać, dlaczego wykształcenie średnie osiągnei abiturient wybierajacy np. chemię, a nie może takiego miec człowiek dobry z dwóch jezyków? Dla mnie coś tu nie gra.

* Informatyka. Tu zupełnie nie mam zdania, czy powinna być w obowiązkowych. Jest również przedmiotem obecnym w każdym LO, ale moze tu wypowiedzą się ludzie, bardziej ode mnie obeznani w specyfice uczenia infy - czy jest sens wprowadzania poziomu podstawowego i rozszerzonego, czy też lepiej, zeby była wybierana dodatkowo tylko przez tych, którzy zdawali obowiazkowo matematykę itd.
Majka30-08-2005 17:01:46   [#12]
Wrócę do tematu, bo zaniepokoiła mnie wypowiedź rzecznika:

Historia muzyki, sztuki, wiedza o tańcu i o społeczeństwie znikną z listy maturalnych przedmiotów obowiązkowych. Maturzyści nie będą mogli także zdawać portugalskiego, słowackiego i szwedzkiego - planuje ministerstwo edukacji.
"To na razie projekt. Ale jeśli wejdzie w życie, to już od tego roku szkolnego" - powiedział rzecznik MENiS Mieczysław Grabianowski."

Ponoć zmiany w maturach powinny dokonywac się na 2 lata przed egzaminem?

Jesli wejdzie w tym roku, to będzie niezły pasztet :(((
Uczelnie wymagają WOS na maturze -a on znika z listy. Zmienią przedmioty rekrutacyjne? Ponoć też już nie wolno? Przecież tak się tłumaczono po tegorocznych rekrutacyjnych cudach.

Wiele szkół dodało godziny WOS - ze względu na duże zainteresowanie, nauczyciele porobili kursy egzaminatorów .....
Jacek W30-08-2005 18:05:13   [#13]

Jasne, że zmiany w cywilizowanym kraju powinny być ze stosownym wyprzedzeniem. Dlatego przy konsultacji rozporządzenia (zakładam, że takie będzie) stowarzyszenie powinno moim zdaniem wyrazić dezaprobatę dla skreślenia WOSu z listy przedmiotów obowiązkowych, zwłaszcza bez vacatio legis.

Co do szwedzkiego i portugalskiego - nie upierałbym się zbytnio, zdaje garstka. Nie wiem, ilu zdawało słowacki.

Marek Pleśniar30-08-2005 18:17:34   [#14]

z tą dezaprobatą

Jacek ma rację - niestety

AnJa30-08-2005 18:29:34   [#15]
co do wosu mam pewne wątpliwości

mocno to na przegięcia ideologiczne wrażliwy przedmiot

tegoroczne arkusze i z próbnej i własciwej matury pokazały tez nie najwyższą kompetencje układaczy arkusza (niejednoznaczności, błędy w kluczach)

problemem jest tez różny aparat pojeciowy używany w róznych (w tym i dobrych) podrecznikach - użycie w zadaniu słów z jednego podręcznika może utrudnić czy wręcz uniw\emożliwić odpowiedź dzieciakow, który z innego sie uczył (np. system francuski nazywa się np. półprezydenckim, prezydenckim europejskim, prezydenckim kontynentalnym, mieszanym, francuskim też - więcej nie pamietam, ale nie spotkałem podrecznika, gdzie opisując go użyto by więcej niz 2 z tych pojęć)
joszka30-08-2005 18:34:24   [#16]

Bez wosu

????? to paranoja. Niedługo wypadnie nawet zaganianie owiec z listy.WOS to pozyteczny przedmiot tak jak każdy inny - nie znajduję logicznego uzasadnienia proponowanej zmiany. Portugalski i szwedzki? Powiedzcie to tym, którzy SOLIDNIE pracuja nad językiem -tych umiejetnosci nie nabywa się w trzy miesiące. stracono i tak dostatecznie duzo pieniędzy na przygotowanie do tegorocznej matury! I ma czelność mówic to minister, który .... !

Nie dajmy sie ogłupić!

dotyczy to także terminu składania podań o powtórzenie egzaminu .31? bo co -rocznica, czy Pani Krysi ładnie w kalendarzyku wygląda.Ja w lipcu....(traciłem-hermesowałem) czas na duperele ,które mozna z powodzeniem zrobic do końca wrzesnia.

Marek Pleśniar30-08-2005 18:37:16   [#17]

nie czekajmy na ladadzień:-)

MENIS w piętkę goni

własnie dostałem dziś coś do konsultacji na jutro

Majka30-08-2005 18:37:40   [#18]
Zajrzałam na stronę przykładowej uczelni (UAM):

kulturoznawstwo- matura  historia sztuki i WOS
historia sztuki- matura z tego przedmiotu
politologia- za WOS na maturze dodatkowo 30 pkt.
psychologia , socjologia- WOS

To tylko jedna uczelnia i pierwsze z brzegu wydziały. Oba przedmioty (historia sztuki i WOS) są rekrutacyjne...

UWr
prawo, administracja, ekonomia, politologia - wymagane są historia i WOS (oba rozszerzone)

Czy uczelnie sa świadome pomysłów ministerstwa?
AnJa30-08-2005 18:41:43   [#19]
rozporządzenie może i faktycznie zostać podpisane lada chwila

i wejdzie w życie

ale, ze wzgledu na te 2 lat zrówno maturzyści 2006 jak i 2007 beda zdawać jeszcze z dotychczasowej listy

czyli uczelnie bedą miały czas na zmiany
Majka30-08-2005 19:11:53   [#20]
To na razie projekt. Ale jeśli wejdzie w życie, to już od tego roku szkolnego" - powiedział rzecznik MENiS Mieczysław Grabianowski."

Tak interpretujesz wypowiedź pana Grabianowskiego?
jzzg30-08-2005 19:16:36   [#21]
A ja na temat niepromowania ucznia w klasach 1-3:
„8. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia klasy I - III szkoły podstawowej, na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno -pedagogiczną w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz po zasięgnięciu opinii rodziców (prawnych opiekunów) ucznia.";
Czy rada pedagogiczna (dyrektor) może skierować ucznia do poradni, jeśli nie zgodzą się rodzice? A wynikałoby z nowelizacji, że takie badanie jest konieczne do pozostawienia ucznia w tej samej klasie.
Marek Pleśniar30-08-2005 20:24:28   [#22]

ja się tam nie znam;-)

Ale czy w wiedzy ludzkiej już są takie szybkie postępy że trzeba prawo w kwestiach czego uczyć a z czego egzaminować zmieniać co pół roku???

Bo i naczej wsia matematyka, nauka ścisła i takie tam nie pasują????

krasnoludek zadyszek30-08-2005 22:21:26   [#23]
>>Ale czy w wiedzy ludzkiej już są takie szybkie postępy że trzeba prawo w kwestiach czego uczyć a z czego >>egzaminować zmieniać co pół roku???

W wiedzy ludzkiej chyba nie, w wiedzy urzędniczej być może tak -zmianiają  to wszystko co chwilę, żebyśmy nie mogli narzekać, że władza nic nie robi...

Zła jestem, zła. Durnota mnie irytuje niepomiernie.
Fred31-08-2005 14:14:54   [#24]

Infolinia MENiS'sowa powiedziała mojej żonie, że prawo nie działa wstecz, że tegorocznych maturzystów zmiany te nie dotyczą. O! ;-)

Nie wiem, kto tam ważniejszy - czy pani Infolinia, czy rzecznik Grabianowski..;-))

Majka31-08-2005 14:19:07   [#25]
Oby Infolinia była wazniejsza :)
AnJa31-08-2005 15:49:32   [#26]
jest ważniejsza

nie tylko dlatego, że ona a on tylko on;-)

nie wiem, co z tymi 2 laty - czy tylko informatory z zasadami z konkretnych przedmiotów, czy cała matura
hania05-09-2005 14:02:53   [#27]

no i wiemy

mEN "interpretuje", prostuje.... sielanka po prostu.....
ze strony MEN :
Nowa matura - wyjaśnienie

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami o wprowadzaniu zmian w liście przedmiotów obowiązkowych na egzaminie maturalnym uprzejmie wyjaśniamy, że pkt 9 i 10 lit. a) Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych, zaczną obowiązywać dopiero od roku szkolnego 2007/2008.
Majka05-09-2005 15:37:10   [#28]

ktoś buja w obłokach :((

Na większości stron uczelnianych jest coś takiego, gdy kliknie się hasło" rekrutacja ":

:"Strona w przygotowaniu. W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o wiadomość na adres irk@uw.edu.pl."

Lub :
REKRUTACJA 2005
Rekrutacja wrześniowa


Tymczasem.....
(z onetu)

"W tym roku uczniowie po raz pierwszy muszą już we wrześniu podać nie tylko listę przedmiotów, ale także określić poziom egzaminu" - powiedziała w piątek PAP szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz.
W tym roku wyniki nowej matury będą podstawą przyjęcia na studia, dodatkowe egzaminy organizowane będą jedynie za zgodą ministra edukacji.
Uczelnie ogłosiły już jakich przedmiotów i na jakim poziomie będzie wymagały od kandydatów na studentów."
Marek Pleśniar05-09-2005 16:39:14   [#29]

nasza konsultacja jest oficjalna

otrzymaliśmy pismo z MEN i tym bardziej proszę o udział:-)

krasnoludek zadyszek05-09-2005 17:15:42   [#30]
No właśnie... To ja wyruszam na krucjatę przeciwko przedmiotom maturalnym, tak jak pisałam wyżej. I jadę przez miasta, miasteczka i wsie i wszędzie głoszę, że to durnie wymyślone... Ktoś się przyłącza?
Marek Pleśniar05-09-2005 18:40:05   [#31]
myślałem raczej o napisaniu tu tego w sposób na tykle klarowny by była gotowa cegiełka do konsultacji:-)
AnJa05-09-2005 19:51:36   [#32]

cosik się porządkuje

za GW

Przepis, że matura jest jedynym kryterium przy przyjmowaniu na studia pojawił się w ustawie o szkolnictwie wyższym. Ale zasady naboru na przyszły rok uczelnie ustaliły zanim jeszcze nowe przepisy weszły w życie. Dlatego prawdopodobnie w grudniu szkoły wyższe przedstawią ostateczne kryteria rekrutacji.

W przyszłym roku dzięki specjalnemu systemowi komputerowemu wyniki nowej matury będą automatycznie trafiać na uczelnie. O niecałe dwa tygodnie zostanie też przesunięty termin rekrutacji dzięki czemu maturzyści będą mieli więcej czasu na wybór kierunku studiów i złożenie dokumentów.
Majka05-09-2005 22:04:33   [#33]
Zamarudzę: skoro szkoły wyższe w GRUDNIU przedstawią ostateczne kryteria, to czemu maturzyści mają zdeklarować poziom do końca wrzesnia? Skąd mają wiedzieć, co wybrać ? Na wszystko wpisac rozszerzony???
CKE nie było na tej konferencji?
słonko06-09-2005 10:54:46   [#34]

piszę na wyrost i subiektywnie - tak na wszelki wypadek

matematyka nie powinna obejmować wszystkich maturzystów, a już na pewno nie w 2007r.

uczniowie i n-le tego przedmiotu winni byc o takim fakcie poinformowani od początku nauki w szkole średniej

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]