Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pytania do PIP-u- materiał roboczy
strony: [ 1 ]
beera28-08-2005 18:49:14   [#01]

Przegladając nasze przepisy i propozycje rozwiązan, ktore dyrektorom przedstawiają a to odpowiednie Rozporządzenia MENIS, a to ich kuratoryjne interpretacje wydaje mi się właściwym wystosowanie pism do PIP-u z kilkoma pytaniami.

1. Czy z nauczycielem mozna zawrzeć dwie umowy o pracę w przypadku gdy:

- jest to nauczyciel posiadający kwalifikacje do jednego przedmiotu, do drugiego nie

- jest to nauczyciel posiadajacy kwalifikacje do pracy na stanowiskach wobec ktorych ustalono rózne pensum

Jestem przekonana, ze zawieranie dwóch umów z nauczycialami - bibliotekarzem i fizykiem ( np.) jest niezgodne z przepisami prawa- przede wszystkim tak stanowi KP, tak też mozna wnioskować na podstawie analizy KN:
 Organ prowadzący szkołę lub placówkę po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny określa:

1) zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
2) zasady udzielania i rozmiar zniżek, o których mowa w ust. 6, oraz przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w ust. 3;
3) tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3, nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli szkół zaocznych, nauczycieli w systemie kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w kształceniu zaocznym i w systemie kształcenia na odległość.

w jakim celu miano by okreslać obowiazkowy wymiar godzin dla n-li o różnych pensach, skoro dwie umowy wykluczają taką konieczność???. Nie mowię juz o tym, ze zawieranie dwóch umów z n-lem na stanowiskach o tym samym pensum- matematyk uczacy fizyki jest ewidentnym już wykroczeniem przeciwko KP. Rozumiejąc, że problemem jest bałagan w przepisach dotyczących kwalifikacji, nie rozumiem dlaczego jego efektami ma być obarczony dyrektor szkoły, ktory pomiedzy pipem a ko usiłuje lawirować...

2.Czy dyrektor szkoły lub placówki moze powolać do komisji egzaminacyjnej funkcjonujacej w zarządzanej przez niego placowce nauczyciela z innej szkoły lub placowki? Jakie tego moga byc konsekwencje

O tym problemie niejednokrotnie informowaliśmy MENIS.
Rozporządzenie o ocenianiu w wielu miejscach naklada na dyrektora obowiazek powoływania do pracy w jego szkole n-li zatrudnionych w innych placówkach.

mamy to w słynnym paragrafie 17 oraz w przepisach sprawdzianowo- organizacyjnych

3. Jak nalezy rozumieć Art 66.1 KN:
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.

czy zapis ten oznacza, ze n-lowi, ktory wykorzystał 8 tygodni urlopu nie nalezy się urlop uzupełniający?

 Czy też n-l niezaleznie od czasu wykorzystania urlopu, w przypadku jego niewykorzystania w pełni ( cały czas ferii i wakacji) musi otrzymać urlop uzupełniający w wymiarze nie większym niż 8 tygodni. ( wykorzystał 8, cały czas urlopu to ferie i wakacje- 11 tygodni, czyli otrzymuje 3 tygodnie urlopu uzupełniajacego)

W przypadu uznania opcji 2, czy nalezy odliczyć 7 dni- czas, ktory moze zostać zagospodarowany przez dyrektora na czynnosci opisane w Art 64

 Sprawa urlopu nauczyciela- rzecz zasadnicza jest u rzecznika...

............

Uważam, ze warto zapytać  o te sprawy. I pewnie nie tylko te. Może należy zebrać tu nasze watpliwości i poprosić o interpretację PIP?

na pewno takich problemow jest duzo więcej-  dołączcie się z nimi

bogna29-08-2005 18:08:07   [#02]

Podniosę wątek, bo problemy istotne.

Tylko z mojego doświadczenia wynika, że PIP nie za bardzo czuje subtelności zatrudniania na podstawie KN.

beera29-08-2005 18:18:23   [#03]

moja TY

ktos tu wreszcie zajrzał

:-)))

popracujmy nad tym- napiszemy to dobrze

bogna29-08-2005 18:29:18   [#04]

no :-)))))

tylko najpierw muszę uporać się z planem lekcji

barbaras229-08-2005 18:29:38   [#05]
Moje Op stoi na stanowisku ze jezeli pani pedago ( pensum 20 godzin) ma dodatkowe godziny pedagogiki czy pscychologii w kalsach psych-pedag to zawieram z nia 2 umowy jedna na pedagoga a druja na te 2 czy 3 godziny. badź tu mądry
beera29-08-2005 18:35:46   [#06]

nasze OP

kategorycznie się sprzeciwia dwom umowom

ale to jeszcze nic

historia- kwalifikacje
świetlica- bez kwalifikacji

wersji rozwiazań tyle ile wykonanych telefonów. Wizytator inaczej niz KO, KO inaczej niz prawnik KO...

bogna29-08-2005 23:36:35   [#07]

PIP o KN

Karta Nauczyciela w praktyce
zgredek29-08-2005 23:42:34   [#08]

Nauczyciel może domagać się nawiązania umowy o pracę na czas nieokreślony tylko wówczas, gdy będzie w stanie wykazać, że zawarcie umowy na czas określony nie było podyktowane organizacją nauczania lub zastępstwem za nieobecnego nauczyciela.

beera30-08-2005 08:07:18   [#09]

postawione na glowie

to raczej odwrotnie- dyrektor zatrudniajac na czas okreslony powinien wykazać, ze niemozliwe bylo zatrudnienie na nieokreslony

tak jest duzo logiczniej

w jaki sposób n-l ma wykazac coś w placowce, w ktorej chce podjąc pracę?

beera07-09-2005 22:16:54   [#10]
podniosę
IPek08-09-2005 23:06:36   [#11]

Asiu - z nauczycielem powinna być zawarta jedna umowa, nawet jeżeli jest ona złożona. Taki wniosek można wysnuć z wyroku SN.

2002.02.14 wyrok SN I PKN 876/00 Pr.Pracy 2002/7-8/51

Przy wykonywaniu na rzecz tego samego pracodawcy nawet kilku rodzajów podporządkowanej pracy, domniemanie przemawia za istnieniem jednego stosunku pracy, choćby charakteryzującego się odpowiednio złożoną konstrukcją przedmiotu zobowiązania i struktury swej treści.

Koncepcję dwóch stosunków pracy mógłby narzucić wprost ustawodawca, lecz w braku podobnej regulacji stronom wolno tak postąpić tylko w przypadku, gdyby istnienie jednego stosunku powodowało dysfukcjonalność wzajemnej więzi prawnej.

Zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem judykatura dopuszcza tylko wyjątkowo, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy.

Jak na moją głowę jest to logiczne i uzasadnione życiowo, bo co zrobić na przykład z nauczycielem, który mając dwie umowy przyjdzie do szkoły w stanie upojenia alkoholowego, czy wówczas należy rozwiązać z nim dyscyplinarnie obydwie umowy, czy tylko tę w czasie której był pijany? 

Art. 66 ust. 1 KN gwarantuje nauczycielowi wykorzystanie w ciągu roku co najmniej 8 tygodni urlopu. Jeżeli z powodów wymienionych w art. 66 ust. 1 nauczyciel nie wykorzystał w czasie ferii (zimowych i letnich) urlopu w wymiarze co najmniej 8 tygodni należy mu udzielić w ciągu roku szkolnego urlopu uzupełniającego do 8 tygodni. Nie należy odliczać 7 dni, które może zagospodarować dyrektor na podstawie art. 64 ust. 2 KN.

Gaba09-09-2005 04:50:44   [#12]
IPek, przepraszam, ale z nauczycielem w stanie upojenia nie rozwiążesz umowy ot, tak - chyba że stażysta lub kontraktowy... ;-)
IPek09-09-2005 20:45:40   [#13]
gaba - niekoniecznie, nauczyciel ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela mianowanego może być również zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a wówczas można ją rozwiązać bez wypowiedzenia.
Konto zapomniane09-09-2005 21:22:15   [#14]

dodatek za warunki trudne

 

Bardzo proszę o opinię prawną dotyczącą wypłaty dla nauczycieli szkoły podstawowej, którą kieruję dodatku za warunki pracy. W związku z niżem demograficznym od II semestru ubiegłego roku szkolnego zdecydowaliśmy sie na połączenie części zajęć lekcyjnych. W obecnym roku szkolnym sytuacja przedstawia się następująco:

a) O + I- 6 godzin jako zajęcia oddzielne, pozostałe prowadzone sa jako zajęcia łączone, podobnie jest w II+ III.

b) w klasach IV + V- (przykładowo) 4 godziny j. polskiego realizowanych jest jako zajęcia oddzielne, a jedna jako zajęcia łączone.

Podobnie jest na matematyce, przyrodzie, j.rosyjski, j. angielski i inne przedmioty.

Czy nauczycielom wychowania fizycznego lub wychowawcom realizującym zajęcia w klasach łączonych należy wypłacić dodatek za warunki trudne? (problem jednego tematu i realizowanego w obu klasach)

Konto zapomniane09-09-2005 21:26:18   [#15]

dodatek za warunki trudne

 

Bardzo proszę o opinię prawną dotyczącą wypłaty dla nauczycieli szkoły podstawowej, którą kieruję dodatku za warunki pracy. W związku z niżem demograficznym od II semestru ubiegłego roku szkolnego zdecydowaliśmy sie na połączenie części zajęć lekcyjnych. W obecnym roku szkolnym sytuacja przedstawia się następująco:

a) O + I- 6 godzin jako zajęcia oddzielne, pozostałe prowadzone sa jako zajęcia łączone, podobnie jest w II+ III.

b) w klasach IV + V- (przykładowo) 4 godziny j. polskiego realizowanych jest jako zajęcia oddzielne, a jedna jako zajęcia łączone.

Podobnie jest na matematyce, przyrodzie, j.rosyjski, j. angielski i inne przedmioty.

Czy nauczycielom wychowania fizycznego lub wychowawcom realizującym zajęcia w klasach łączonych należy wypłacić dodatek za warunki trudne? (problem jednego tematu i realizowanego w obu klasach)

Taką postać przyjmie Twój list na forum.
Jeśli akceptujesz kliknij "Wyślij".
Jeśli chcesz poprawić kliknij "Wróć"
IPek09-09-2005 21:48:46   [#16]
górecko - dodatek za warunki pracy, jego wysokość i zasady wypłacania muszą być uregulowane w uchwale organu prowadzącego. Tak stanowi przepis art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela. Zajrzyj do uchwały, tam powinny być wyjaśnione twoje wątpliwości. Jeżeli uchwała nie reguluje tego zagadnienia nie możesz samodzielnie, jako dyrektor szkoły podjąć decyzji o przyznaniu dodatków.
bogna15-09-2005 21:13:39   [#17]

ktoś wspomniał PIP w innym wątku,

to podniosę ten :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]