Forum OSKKO - wątek

TEMAT: zdolność do pracy podczas urlopu?
strony: [ 1 ]
bardu27-08-2005 17:24:50   [#01]

nauczycielka chorowała od 3 maja do 10 sierpnia  w momencie kiedy nie otrzymałam dalszego zwolnienia wysłałam jej skierowanie na badania

nie otrzymałam, wysłałam kolejne już z datą , do której oczekuję na zaświadczenie.

zgodnie z KN dwa niestawienia się na badania -to zwolnienie. teraz przebywa na urlopie i od 1 września na uzupełniającym.

kiedyś na jednym z wątków czytałam, że po dłuższym zwolnieniu nawet na urlopie n-l powinien mieć zdolność  od lekarza. Jak to jest?

Leszek27-08-2005 18:32:09   [#02]

czy już wyraziłaś zgodę nauczycielce na urlop uzupełniający od 1.09 ?

pozdrawiam

Leszek27-08-2005 18:53:02   [#03]

Moze się przydać tutaj wyrok SN (cytuję fragmenty):

Sąd Najwyższy

Wyrok

z dnia 10 listopada 1999 r.

(I PKN 350/1999)

1. Pracodawca nie może skutecznie udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi niezdolnemu do pracy nawet wówczas, gdy pracownik wyraził na to zgodę, a więc udzielenie urlopu wypoczynkowego nie przerywa niezdolności pracownika do pracy.
2. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b KP jest niezdolność pracownika do pracy trwająca przez okres pobierania z tego tytułu zasiłku chorobowego, a nie pobieranie zasiłku.

OSNP 2001 r., nr 6, poz. 198

Uzasadnienie
 
- Waga
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
 
(..) Wybór właściwego wariantu (odpowiedzi) wymaga w pierwszej kolejności określenia relacji między urlopem wypoczynkowym i niezdolnością do pracy. Są to dwie samodzielne, niezależne od siebie przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w pracy, których konsekwencje prawne są odmienne. Przy tym konsekwencje te odnoszą się zarówno do statusu pracowniczego ubezpieczonego (np. okres pobierania zasiłku chorobowego decyduje o dopuszczalności rozwiązania z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia), jak i sytuacji ubezpieczeniowej pracownika (np. niezdolność do pracy trwająca ponad 35 dni w roku kalendarzowym powoduje powstanie prawa do zasiłku chorobowego).
Skutki powstania niezdolności do pracy w okresie urlopu wypoczynkowego przepisy prawa pracy określają wprost. Zgodnie z art. 166 KP, część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi w terminie późniejszym. Brak jest natomiast przepisu, który regulowałby expressis verbis sytuację odwrotną, tj. konsekwencje udzielenia urlopu wypoczynkowego w okresie niezdolności do pracy. Z treści art. 165 KP należy wnosić, że niezdolność do pracy z powodu choroby stanowi przeszkodę w rozpoczęciu urlopu. Tak tylko bowiem można rozumieć zobowiązanie pracodawcy do przesunięcia urlopu na termin późniejszy. Z obu powołanych przepisów wynika, że niezdolność do pracy z powodu choroby pozostaje w opozycji do zwolnienia urlopowego. Sformułowania zawarte w art. 166 KP o niewykorzystaniu części urlopu z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby upoważnia do stwierdzenia, że okres choroby nie jest i nie może być okresem wykorzystywania urlopu. Całokształt regulacji prawnej urlopów wypoczynkowych uzasadnia tezę, że udzielenie pracownikowi zwolnienia urlopowego w okresie niezdolności do pracy jest niedopuszczalne i prawnie nieskuteczne. Urlop jest jedną z instytucji zabezpieczających prawo pracownika do wypoczynku (art. 14 KP), gwarantowane w art. 66 Konstytucji. Niezdolność do pracy wyłącza możliwość wykorzystania urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem w każdym przypadku. Urlop przypadający w okresie niezdolności do pracy z istoty swej nie może spełnić przypisanych mu funkcji. Dlatego udzielenie urlopu w okresie niezdolności do pracy jest prawnie niedopuszczalne. Zakaz ten skierowany jest do pracodawcy i ma charakter stanowczy, co znaczy, że nie może go uchylić ewentualna zgoda pracownika.
(...)
Skarżący z prawidłowej przesłanki, że urlop wypoczynkowy nie może być wykorzystany w czasie niezdolności do pracy, wyprowadził błędny wniosek, że udzielenie urlopu przerywa niezdolność do pracy, że powoduje "odzyskanie" na ten czas zdolności do pracy. (...)

OSNP 2001 r., nr 6, poz. 198

 

pozdrawiam

bardu27-08-2005 19:40:15   [#04]

Leszek

tak wysłałam w piątek. zwróciła się do mnie na piśmie o uzupełnienie.
bardu27-08-2005 19:43:35   [#05]

Leszek

wysłałam pismo, że od pierwszego udzielę ale w skierowaniu był termin uzupełnienia do 30 .08. zdolności . czy dobrze ??
Leszek27-08-2005 20:50:43   [#06]

ano to musisz czekać na reakcję nauczycielki - dostarczy w terminie, czy nie dostarczy - zdolność...

pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]