Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Szkoła niepubliczna i umowa
strony: [ 1 ]
KrystynaP26-08-2005 18:13:13   [#01]
Czy w szkole niepublicznej można zatrudnić nauczyciela na umowę zlecenie? Jaka jest tego podstawa prawna?
lawenda26-08-2005 19:08:47   [#02]

krystyna

Ja nie wiem czy Ci pomogę...

pracowalam przez kilka lat w szkole niepublicznej i zawsze na umowę zlecenie, bo jednocześnie byłam zatrudniona w innej placówce. Moja koleżanka natomiast nie była zatrudniona w innej placówce i musiała założyć firmę edukacyjną świadczącą usługi aby pracować w takiej szkole. Tu generalnie chodzi o składki na ubezpieczenie typu: emerytalna, wypadkowa..., bo zdrowotną składkę opłaca się z tytułu umowy zlecenia..., czyli: jeśli zatrudniasz n-la, który nigdzie nie jest zatrudniony, to musisz podpisać z nim normalną umowę, lub niech założy firmę o czym pisałam powyżej, jeśli ma pracę to tylko na umowę zlecenie.

Chociaż pracowałam też w LO wieczorowym (szkoła publiczna) i miałam normalną umowę. Myślę, że nie ma jako takich podstaw prawnych...

rzewa26-08-2005 19:47:26   [#03]

można

w szkole niepublicznej zatrudnia sie n-la na podstawie KP.
KrystynaP26-08-2005 19:52:17   [#04]

Chyba jednak nie. To paragraf z KP

Art. 22. § 1. Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

§ 11. Zatrudnienie w warunkach określonych w § 1 jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy.

§ 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1.

maeljas26-08-2005 21:11:23   [#05]

paragrafy

paragrafami, ale w sytuacji, gdy na przykład przchodzi człowiek tylko na 2 godziny tygodniowo - to zatrudnianie go na podstawie umowy o pracę nie ma sensu...
rzewa26-08-2005 21:14:02   [#06]

no i ...

da się wykazać, że praca n-la taka nie jest, bo nie musi być wykonywana pod kierownictwem pracodawcy.
ewcia26-08-2005 21:14:45   [#07]
Ja zatrudniam w swojej szkole na umowę zlecenie tylko tych, którzy pracują na umowę o pracę w innej szkole. Pozostałych zatrudniam na umowę o pracę.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]