Forum OSKKO - wątek

TEMAT: termin inwentaryzacji
strony: [ 1 ]
hanabi17-08-2005 17:33:28   [#01]
 czy ktos podpowie mi gdzie szukać przepisu wyznaczajacego termin inwentaryzacji w szkole?
ewa17-08-2005 17:44:07   [#02]

nie ma terminu ale...

Główne zasady inwentaryzowania

- Metody inwentaryzacji:
pełna inwentaryzacja okresowa – polegająca na ustaleniu stanu rzeczywistego na dzień inwentaryzacji wszystkich składników aktywów i pasywów,
wyrywkowa inwentaryzacja okresowa – polegająca na ustaleniu stanu rzeczywistego części aktywów i pasywów objętych spisem.
-Terminy i częstotliwość inwentaryzacji określa dyrektor na wniosek głównego księgowego.
-Projekt planu inwentaryzacji opracowuje przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej powołany przez dyrektora szkoły.
- Przy ustalaniu terminów spisu poszczególnych składników majątku stosuje się wymogi art. 26 ustawy o rachunkowości. Ustawowy okres inwentaryzacji dla większości składników rozpoczyna się 3 miesiące przed zakończeniem roku i kończy się 15 dnia następnego roku.
Inwentaryzację składników majątkowych należy przeprowadzić także w przypadkach:
- na dzień zmiany osoby materialnie odpowiedzialnej lub na jej żądanie,
- na dzień dokonania zmian organizacyjnych,
- na dzień, w którym wystąpiły wypadki losowe lub inne przyczyny, w wyniku których nastąpiło naruszenie stanu składników majątkowych (pożar , włamanie),
- na żądanie odpowiednich organów (US, sąd, policja, itp.)
Dozwolone jest przeprowadzanie inwentaryzacji w innym terminie niż kończący okres sprawozdawczy pod warunkiem, że ewidencja danych umożliwia ustalenie różnic inwentaryzacyjnych.
Przed inwentaryzacją należy dokonać likwidacji ( kasacji) tych składników majątkowych, które zostały zniszczone, zużyte lub stały się bezużyteczne.
Konto zapomniane17-08-2005 21:26:02   [#03]

działalność gospodarcza dyrektora

czy dyrektor szkoły moze prowadzić działalność gospodarczą,ktora nie ma nic wspólnego z majątkiem gminy i z oświatą?
ewa17-08-2005 21:41:47   [#04]
nie może, więcej tu http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=4644&fs=0&st=0
Adaa17-08-2005 21:55:32   [#05]

a tu wyjasnienie MSWiA

 

Ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne wynikają nie tyle ze statusu pracowniczego danej osoby, co ze statusu podmiotu i pełnienia funkcji. W związku z tym objęcie konkretnej osoby zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, wynikającym z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (Dz.U. nr 106, poz. 679 z późn. zm.), powinno być poprzedzone wyjaśnieniem statusu podmiotu, jakim jest szkoła, oraz charakteru funkcji jej dyrektora. Tak samo należy postąpić w przypadku obowiązku składania oświadczeń majątkowych.

Artykuł 79 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 1996 r. nr 67, poz. 329 z późn. zm.) przesądza o tym, że publiczne szkoły, przedszkola i placówki, zakładane i prowadzone przez organy i podmioty zaliczane do sektora finansów publicznych, są jednostkami lub zakładami budżetowymi. Gospodarowanie mieniem służące bezpośredniej realizacji zadań publicznych JST może następować w formie utworzonej przez nią jednostki organizacyjnej, ale stanowiącej odrębny podmiot prawa w postaci samorządowej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej wchodzącej w skład struktury JST najczęściej w postaci samorządowego zakładu niemającego osobowości prawnej. W związku z powyższym można stwierdzić, że szkoły zakładane i prowadzone przez gminy mogą zostać zakwalifikowane do jednostek organizacyjnych gmin.

Zgodnie z art. 39 ustawy o systemie oświaty, dyrektor kieruje jednostką organizacyjną oraz wykonuje inne czynności przypisane jedynie tej funkcji i mieszczące się w wyłącznych kompetencjach dyrektora szkoły. Dotyczy to nie tylko dysponowania mieniem określonej jednostki organizacyjnej (art. 39 ust. 1 pkt 5 ustawy o systemie oświaty), lecz również podejmowania innych czynności o charakterze władczym (art. 39 ust. 2 ustawy o systemie oświaty).

Przedstawiona argumentacja uzasadnia twierdzenie, że osobę pełniącą funkcję dyrektora szkoły, której organem założycielskim i prowadzącym jest gmina, obejmuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej oraz obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]