Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Rozwiązanie umowy... poraz kolejny
strony: [ 1 ]
Grzegorz N25-07-2005 12:01:37   [#01]

Wątków na ten temat było już trochę, jednak w żadnym z nich nie znalazłem odpowiedzi na nurtujący mnie problem.
Zamierzam rowiązać stosunek pracy z prac. adm. za wypowiedzeniem. Jeśli stawi się w pracy 26.07 to okres wypowiedzenie w jego przypadku (czas określony) bedzie wynosił 2 tyg od 31.07 do 13.08 (+ 2 dni na poszukiwanie pracy - 28, 29.07).
Jesli jednak nie bedzie go do końca miesiąca, to wypowiedzenie będę mógł mu wręczyć dopiero od soboty 06.08 do 20.08. Tylko ze 15.08 jest dniem wolnym od pracy. Czy to ma jakieś znaczenie? I jak to jest z tym zwolnieniem na poszukiwanie pracy? Czy to ja muszę wskazać owe dwa dni?

Jakie to bolesne kiedy sekretarka przechodzi na emeryture. Dopiero wtedy człowiek docenia jej wiedze :(

rzewa25-07-2005 13:03:40   [#02]

po pierwsze: czy w umowie o pracę została przewidziana możliwość wcześniejszego wypowiedzenia i jak długo miała trwać ta umowa?

Okres wypowiedzenia liczy się w całych tygodniach - czyli jeśli np. dzisiaj wręczasz wypowiedzenie dwutygodniowe, to jego bieg zaczyna się dopiero w poniedziałek 1.08, a rozwiązanie stosunku pracy nastąpi z dniem 14.08 i nie ma nic do rzeczy, że jest to niedziela. Pierwszy dzień tygodnia to poniedziałek, a ostatni to niedziela.

Dni wolne od pracy w czasie trwania wypowiedzenia udzielasz w terminie dogodnym dla pracownika -> zawsze można negocjować. Te dni "wchodzą" w okres trwania wypowiedzenia, nie wydłużają go.

... to wypowiedzenie będę mógł mu wręczyć dopiero od soboty ... - tego nie rozumiem...

Janusz z W25-07-2005 13:09:25   [#03]

Grzegorzu niepotrzebnie dodajesz...

...okres wypowiedzenia do dni przysługujących na poszukiwanie pracy. Wypowiedzenie "sobie biegnie", a pracownik w tym czasie ma prawo do 2 dni wolnego płatnego, w czasie którego poszukuje pracę. W czasie wypowiedzenia pracownik może również wykorzystywać urlop wypoczynkowy.

Pracownik stawia się 26 lipca, Ty wręczasz wypowiedzenie, które musi zakończyć się w sobotę. Jeśli wróci w poniedziałek, 1 sierpnia, to niestety, do 20 sierpnia. Święto 15 sierpnia nie ma tu żadnego znaczenia.

Grzegorz N25-07-2005 14:02:45   [#04]

Rozumiem. Zgodnie z &2 art. 30 k.p. wypowiedzenie musi się kończyć w sobote lub z końcem miesiąca. Jesli to ma byc 2 tyg. wypowiedzenie (umowa na czas określony do 31.11.2007) i konczyc sie w sobote, to w pismie w miejscu " Niniejszym informuje, ze z dniem .... rozwiązuje z Panem umowę.." powinienem podac datę albo 31.07 albo 07.08?

Umowa była zawarta na czas określony od 07.01.2004 do 31.11.2007r.

Niniejszym informuję, że zgodnie z art. 33 k.p. z dniem 31.07.2005r. rozwiązuję z Panem umowę o prace zawartą w dniu 07.01.2004r. z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia upływa dnia 13.08.2005r. dalej informacja o mozliwosci odwolania do Sądu Pracy.

Czy tak jest poprawnie?

rzewa25-07-2005 14:49:58   [#05]

rzeczywiście

pomyliłam - koniec wypowiedzenia w sobotę. Jest to jednocześnie dzień w którym rozwiązuje się umowa.

Janusz z W25-07-2005 15:16:21   [#06]

I jeszcze coś

Zakładam, że zwróciłeś uwagę na to co napisała rzewa i w umowie pracownika była klauzula przewidująca możliwość wcześniejszego (przed upłynięciem okresu na jaki została zawarta) rozwiązania umowy o pracę.

Umowy nie możesz rozwiązać przed upływem okresu wypowiedzenia. Umowę rozwiązujesz 13 lub 20 sierpnia w zależności od sytuacji.

Grzegorz N25-07-2005 15:36:48   [#07]

A jeśli..

takiej kluzuli dot. wcześniejszego rozwiązania w umowie nie było? W k.p. nie znalazłem odpowiedniej adnotacji o konieczności powiadomienia pracownika podczas zawierania umowy na czas określony o potrzebie informowania o możliwosci wczesniejszego jej rozwiazania. Czy to coś zmienia?
Janusz z W25-07-2005 16:31:07   [#08]

Jest, jest...

Kodeks Pracy:
Art. 33. Przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony mogą przewidzieć dopuszczalność wcześniejszego rozwiązania tej umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
 
Jeśli nie ma w umowie takiego zapisu, to takiej umowy za wypowiedzeniem rozwiązać nie można. Wypowiedzenie dotyczy uprawnień każdej ze stron, tzn. pracownika i pracodawcy. Istnienie takiej klauzuli umożliwia wypowiedzenie. Jej brak powoduje, że możecie jedynie się dogadać i rozwiązać umowę za porozumieniem stron. W ramach obowiązującego w Polsce systemu prawnego nie ma innej możliwości.
Grzegorz N25-07-2005 16:48:14   [#09]

No to katastrofa

No dobrze. Czyli jednak nie moge za wypowiedzeniem, bo zapisu takiego w umowie nie było.
A jesli pracownik nie spelnia wymagan lekarskich dot pracy na stanowisku? Mam tu na mysli okresowe badania lekarskie dot. pracy na wysokosciach. W jaki wtedy sposób rozwiazac z nim umowe?
Janusz z W25-07-2005 18:18:10   [#10]

Wyrazy szczerego współczucia...

Jako pracodawca jesteś zobowiązany do dbania o stan zdrowia pracownika. Powinieneś zapewnić pracownikowi takie stanowisko by nie musiał pracować na wysokości. Odnoszę wrażenie, że zastanawiasz się jak pozbyć się pracownika, który pracę ma w "głębokim poważaniu". nie jest to łatwe, ale... Wydaje mi się, że nie pozostaje Tobie nic innego jak w sposób "systematyczny" przyjrzeć się wypełnianiu obowiązków służbowych przez rzeczonego...
Gaba25-07-2005 18:55:58   [#11]

Jeżeli pracownik nie spełnia wymagań zdrowotnych - np. praca na stanowisku wymaga pracy na wysokości, a pracownik ma zakaz jej wykonywania, to - sprawdzasz, czy możesz zrobić przesunięcia... masz wakat na stanowisku, gdzie nie trzeba mieć zezw. na pracę powyżej 1,20... - jeżeli masz, to go przesuwasz, jeżeli nie - to wypowiadasz mu pracę w trybie zwykłym, który zależy od stażu pracy - powodem - stan zdrowia oraz nieposiadanie odpowiedniego do stanu zdrowia stanowiska lub kwalifikacji.

miałam podobną sytuację - sprzątaczka jest bardzo chora, nie może myć okien i właściwie się kwalifikowała do zwolnienia, ale nie przynosiła ograniczenia, bo wiedziała, że będę ja musiała zwolnić... utworzyliśmy nowe stanowisko szatniarki i pani otrzymała przesunięcie, które przyjęła i właściwie sama ubiegła sytuację... podaniem o przesunięcie  na nie.

drugi kazus - nauczyciel wf miał bardzo poważnie chory kręgosłup, dwie operacje i załatwił sobie przesunięcie na inne stanowisko, p. dr wskazywała prace w bibliotece... hmm, ale jakby nie miał do tego kwalifikacji i - jest na rencie już.

Te ograniczenia do wykonywania jakiejś pracy są bronią obosieczna, chyba że jest to praca zakazana dl a  kobiet w ciąży i młodocianych lub stanowisko pracy chronionej.

 

;-)

Grzegorz N26-07-2005 10:02:23   [#12]
Dziękuję za porady. Bardzo mi pomogły.
malmar1514-01-2016 09:50:20   [#13]

Pracownik niepedagogiczny prosi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 17.01 (niedziela), ponieważ znalazł inną pracę.

Porozumienie stron jest jednym z trybów rozwiązywania umów o pracę wymienionych w art. 30 § 1 K.p. i może dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę. Do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem dochodzi na skutek zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy.

upewniam się

rozwiązuję z nim umowę z dniem 17.01, a świadectwo wystawiam w poniedziałek 18.01?

 

rzewa14-01-2016 14:28:24   [#14]

rozwiąż z nim umowę  z dniem 16.01 (albo nawet 15.01, bo w sobotę i tak nie pracuje) i z tym dniem wystaw świadectwo pracy

nie rozumiem dlaczego masz się godzić by do rozwiązania stosunku pracy doszło w niedzielę 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]