Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Dwie opinie
strony: [ 1 ]
Akuch08-07-2005 23:05:16   [#01]

ale która właściwa?

Mam problem. Pracownica obsługi ma prawo do jubilatki. Jest zatrudniona w dwóch jednostkach. W każdej na pół etatu. Organ prowadzący ten sam, księgowość ta sama. Według jednej opinii może dostać jubilatkę tylko w jednym miejscu pracy, a druga mówi, że w każdym proporcjonalnie do zatrudnienia. autorem pierwszej jest radca, a drugiej PIP. Podstawy prawnej nie podał nikt.

Czy ktos mógłby podać, kto ma rację? Zbliża się termin wypłaty, a sytuacja jest patowa! Proszę pomóżcie. Może ktos miał już podobny problem.

Pozdrawiam

rzewa09-07-2005 08:27:13   [#02]

PIP ma rację,

o ile w jednym i drugim miejscu pracy ma zaliczony odpowiedni staż pracy -> każdy stosunek pracy rozpatruje się odrębnie, zatem jeśli i tu i tu ma staż pracy uprawniajacy do nagrody to powinna otrzymać nagrodę z obu stosunków pracy.

To że w jednym miejscu pracy wiadomo, że jeszcze gdzieś pracuje jest zupełnie nieistotne i nie ma żadnego wpływu na prawo do nagrody i odwrotnie.

Akuch09-07-2005 19:02:04   [#03]

Dzięki

rzewa za dodanie mi pewności. Tak właśnie myślałam. Inna sprawa, że potrzebna mi jeszcze podstawa prawna. PIP podał interpretację ustnie, a od prawnika (odwrotną) mam na piśmie. Z tym, że też ogólnikiem sprawa została potraktowana. Problem dodatkowy to fakt, że jest jeden płatnik. I na tym oparta jest opinia.
rzewa09-07-2005 20:12:12   [#04]

a ile jest teczek akt osobowych?

Jeśli jedna, to trzeba dokładnie rozliczyć staż pracy dla jednego i drugirgo stosunku pracy. Jeśli w obu wypadkach będzie on podstawa do wypłacenia nagrody, należy ja wypłacić z obu stosunków pracy.

Przepisów explicite mówiących o takim przypadku nie ma. Podstawa takiego traktowania jest fakt, że prawo pracy nie zna różnych (pod względem uprawnień z niego wynikajacych) stosunków pracy. Każdy stosunek pracy podlega pod przepisy prawa pracy, bez względu na fakt czy dotyczy on osoby mającej inny stosunek pracy czy nie.

A w waszym wypadku, gdyby na tej drugiej umowie pracował ktoś inny, ale z takim samym stażem pracy, to wypłacilibyście nagrodę czy nie? Jasne, że tak, zatem i tu należy wypłacić, bo to że ta osoba ma inną umowę o pracę z wami zawartą nie ma nic do rzeczy.

To nie pracownik ma udowodnić prawo do nagrody, to ten co uważa, że mu się ona nie należy niech to udowodni.

Ja Ci nie napiszę jak wykazać, że trzeba tę nagrodę wypłacić. Bo uzasadnienie jest identyczne jak w przypadku prawa do nagrody dla dwóch pracowników wykonujących tę pracę z identycznymi uprawnieniami i stażem.

To niech radca prawny wykaże, że się nie należy nagroda z drugiego (a który to drugi?) stosunku pracy. Rozumiem, że tak napisał, ale czy wykazał to, udowodnił, znaczy, na gruncie przepisów?

Jakbyś napisała, co napisał Ci radca prawny, spróbowałabym wykazać błędy jego rozumowania.

Akuch09-07-2005 22:42:15   [#05]

jasne

teczki są dwie. Każda dla osobnego stosunku pracy. W każdej identyczne dokumenty. Odpowiedź prawnika jest w OP, bo tam jest księgowość i tam powstała wątpliwość. Obie jednostki wystąpiły o wypłatę. Od naszej strony wszystko jest ok. Cały problem jest niezrozumiały (dla mnie). Jak będę miała kopię to napiszę, co w niej jest dokładniej. Najważniejsze dla mnie jest to, że ze strony mojej i drugiej koleżanki nie ma błędu. I tego będziemy się trzymać.

Pozdrawiam

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]