Forum OSKKO - wątek

TEMAT: protokolarz na komputerze - kiedy można?
strony: [ 1 ]
grażyna blo07-07-2005 10:32:31   [#01]
Witam wszystkich!
To mój pierwszy post na forum, czytam Wasze wypowiedzi już od dłuższego czasu,ale dopiero teraz odważyłam się odezwać. Najpierw chcę podziękować - wiele problemów udało się rozwiązać dzięki Waszym wypowiedziom i podpowiedziom. M.in. dzięki wypowiedziom Bożeny B. i wielu innych osób, od nowego roku szkolnego będę prowadzić protokolarz Rady na kopmputerze. I tu właśnie zagwozdka - jestem po napisaniu dwóch potężnych protokołów (protokółów?), ręka prawie odpadła i chciałabym, żeby to były ostatnie ręcznie pisane protokoły. Czy jeśli na sierpniowej radzie uchwalimy zmianę w regulaminie RP to protokół z tego posiedzenia będę mogła napisać na komputerze? Czy dopiero z następnej?

Przepraszam za mało wakacyjny temat, ale te moje wakacje w tym roku...szkoda gadać.
Pozdrawiam
AnJa07-07-2005 11:02:38   [#02]
Jeśli na pocżatku to czemu nie?

chyba, ze vacatio legis wprowadzicie;-)
grażyna blo07-07-2005 11:29:49   [#03]
AnJa, nie żartuj, to dla mnie sprawa życia i śmierci ;)
rzewa07-07-2005 11:31:16   [#04]

ale,

AnJa odpowiedział całkiem poważnie.

Regulamin wprowadzicie uchwałą w czasie posiedzenie rp, a protokół pisze sie potem... Więc w czym problem?

grażyna blo07-07-2005 11:45:30   [#05]
Dzięki, wróciła mi chęć do życia :) ostatni protokół mnie załamał - nie wiem, czy to zmęczenie czy inne licho, ale w żadnym do tej pory nie zrobiłam tylu pomyłek - wygląda okropnie...

Pozdrawiam i życzę dużo słoneczka
AnJa07-07-2005 11:57:15   [#06]
No to się chyba dałem zaszufladkować:-(
grażyna blo07-07-2005 12:12:43   [#07]
Nie przejmuj się, to problem wielkich tego świata, taki J 23 albo Janosik... :))) że nie wspomnę o Marylin Monroe
nn07-07-2005 15:43:23   [#08]

w tymże..

Witam. Ja stosuję od dwu lat księgę protokołów elektroniczną. Czyli w komputerze oraz na wydruku. Jest to bardzo wygodna forma, tym bardziej, że w myśl rozporządzenia MENiS o nadzorze ped.. dyrektor szkoły przedstawia organom ów słynny już RAPORT. Przedstawia go również Radzie Pedagogicznej, czyli tenże raport winien znaleźć miejsce w samym protokolarzu. Czyż to nie jest cudowne???.Pozdrawiam.
grażyna blo07-07-2005 16:00:10   [#09]
"Przedstawia go również Radzie Pedagogicznej, czyli tenże raport winien znaleźć miejsce w samym protokolarzu."

O matko...
violka07-07-2005 20:07:18   [#10]

raport w księdze ?

czy napewno?

protokół ma odzwierciedlać przebieg obrad i zawierać podjęte decyzje

to nie stenogram - więc nie ma potrzeby umieszczać w protokole treści raportu

czyli piszesz "dyrektor przedstawił raport" mozna też wymienić wnioski zawarte w raporcie, bo to posłuży ukierunkowaniu pracy na przyszły rok

Gaba07-07-2005 20:14:59   [#11]
ja robię, zał. do protokołu. I dołączam raport, opracowanie, syntezę, analize, itp.
dorkok07-07-2005 23:14:20   [#12]

protokolarz

Drugi rok wspomagam nauczycieli w pisaniu protokołów w wersji elektronicznej. Protokoły sa równiez drukowane. Po roku doświadczeń staramy się wszelkie dokumenty (np raport dyrektora, sprawozdania...) umieszczać jako załączniki - niektóre w protokolarzu, a niektóre nie - np te znajdujące się np w "Księdze badania jakości pracy szkoły" - o nich jest wzmianka gdzie się znajdują (po co dublować). Chętnie odpowiem na pytania dotyczące pisania protokołów. Sierpniowy protokół pisaliśmy po staremu i nowemu - zatwierdzaliśmy  regulamin na tej własnie radzie. Pisaliśmy go także w nowej wersji by  protokolarz za dany rok był cały.
Gaba08-07-2005 03:20:49   [#13]

piszę ponad rok na komputerze, pozostaje on potem w wersji komputerowej tylko na moim kompie, nie zamienię na nic innego, moge poprawić, uzupełnić, wkleić, wygląda po ludzku, nie muszę się czasem zżymać, że coś wygląda... jak wyglada - zawsze może lepiej, mogę to ulepszyć. A tak się to dzieje pomiędzy ludźmi, jeden słyszy co innego, drugi niedosłyszy, a komuś z uchwały robi sie ustawa... potem sie wstydź, bos pod tym podpisał. Mnie krępowało siadanie z nauczycielka i poprawianie treści... z nia, bez niej... mnie sie wydawałó, że nie powinnam. Dzis otrzymuje zaawansowany protokół, dopisuję pewne rzeczy, które wg mojej opinii były ważne. Dziewczyna to sprawdza i akceptuje (to są drobiazgi), czasem cos jeszcze wynajduje, bywa, ze wyrzucami plewki, a kiedy ona jako szefowa komisji podpisze - mogę podpisać ja, każdą stronę na dole obijamy pieczęcia podłużną szkoły oraz podpisujemy przez trzyosobową komisję (przeciwko sfałszowaniu i podmiankom), strony są numerowane, na ostatniej jest wpisana liczba stron w sumie i ilość załączników. W nagłówku - nakażdej stronie data i nazwa posiedzenia....)

Piszę to, by Was ośmielić - jest to i oszczędnosciowe - dostaję na mejla propozycję protokołu, jest także eleganckie (czytelne, jedną czcionką - a jak się komuś zapomni coś, to zawsze można to poprawić...), nie ma skreśleń, niezręczności, ktore się gdzies komuś zawsze omskna, jest to tez bezpieczne -wiecej chętnych na to protokołowanie, więcej...

;-)

 

gaba (zamiłowana protokolantka elektroniczna, ktora kiedyś wystapiła jako popularyztorka)

grażyna blo08-07-2005 10:33:24   [#14]
W naszym protokole, jesli chodzi o raport, są tylko wnioski wynikające z analizy. Uznaliśmy, że raport jest oddzielnym dokumentem, zawsze zainteresowani mogą do niego zajrzeć. Co do korzyści z prowadzenia protokolarza na komputerze, to są oczywiste, szczególnie jeśli ktoś jest protokolantem ;) Do tej pory u nas było to jednak  nie do pomyślenia - poprzednia dyrekcja była baaardzo konserwatywna.
Zapytam jeszcze tylko o drobiazg - jak przechowujecie protokoły w ciągu roku szkolnego, zanim zostaną oprawione? Pierwsze moje skojarzenie to skoroszyt i koszulki, ale sporo musiałoby tego być...
Aha i jeszcze jedno - każda komisja ma u nas oddzielną księgę protokołów - zrobić to teraz razem, czy komisje po staremu ręcznie, a rada komputerowo?

Pozdrawiam
rzewa08-07-2005 10:48:13   [#15]

jak na kompie to lepiej juz wszystko, nie? :-)

Póki protokoły nie zostaną oprawione przechowuję je w segregatorze w koszulkach (w 1 koszulce protokół z jednej rady), a po roku idą do oprawy. Pamiętaj o spisie treści ("zbiorówce") segregatora - on też do oprawy.
Limosa08-07-2005 11:16:48   [#16]
Nie wiem dlaczego u nas protokoły muszą być pisane recznie.
To znaczy koleżanka pisze protokoły na komputerze , nastepnie daje dyrektorowi do porawy - dodaje lub wyrzuca wg własnego uznania.
Następnie koleżanka poprawia jesze raz na komputerze, a nastepnie inna osoba przepisuje ręcznie.
Ewa Tempich08-07-2005 14:15:10   [#17]

Kiedy ja zaczynałam prowadzić księgę protokołów na komputerze (w 2001 r.) wizytatorka nie była zachwycona. Wreszcie pod presją moich argumentów zgodziła się, ale....

Każda strona musi być parafowana na dole przez dyrektora. Oczywiście kartki muszą być zapisywane dwustronnie, no i po roku oprawa.

grażyna blo08-07-2005 14:27:21   [#18]
Koniecznie dwustronnie?
Przepraszam, że przynudzam, ale wyjaśnijcie mi jeszcze czy rada sierpniowa to ostatnia w roku szkolnym czy pierwsza w nowym roku? U nas protokół miał numer 1 dopiero na wrześniowym czy październikowym posiedzeniu. Jeśli tak, to chyba nici z pisania na kompie w sierpniu...bo gdzie ten protokół potem dołączę?
AnJa08-07-2005 14:30:22   [#19]
dla mnie od zawsze pierwsza

ze względu na jej porządek jest to logiczne

natomiast terminowo - nielogiczne
zgredek08-07-2005 14:32:50   [#20]

mi wychodzi, że pierwsza:

5. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym okresie (semestrze) w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikowania i promowania uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć szkolnych oraz w miarę bieżących potrzeb. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy przewodniczącego, rady szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
grażyna blo08-07-2005 14:40:56   [#21]
No właśnie, a czy ta "numeracja"  posiedzeń to prawo zwyczajowe czy gdzieś zapisane?
AnJa08-07-2005 14:43:06   [#22]
w regulaminie RP- czyli wewnętrznie
grażyna blo08-07-2005 14:43:43   [#23]
Dzięki Rzewo,pisałyśmy jednocześnie :) Taki zapis powinien być w regulaminie Rady, dobrze myślę? Czy nie musi?
grażyna blo08-07-2005 14:46:46   [#24]
I znów skucha :) Idę sprawdzić co tam mamy w regulaminie...
grażyna blo08-07-2005 14:51:34   [#25]
No i nic na ten temat nie mamy, znaczy trzeba uzupełnić i mianować radę sierpniową Pierwszą Radą :)
BożenaB08-07-2005 15:09:09   [#26]

U nas jest drukowane jednostronnie... przechowywanie jak u rzewy. I zbiorówka też. Sierpniowa - pierwsza; zaczniemy piątą księgę elektroniczną.

Z jedną różnicą w por gaby. Na całkiem sam koniec wersję elektroniczną protokołu zabezpiecza hasłem protokolant :-) I potem już nikt niczego nie zmienia...

BożenaB08-07-2005 15:15:35   [#27]

No, własnie :-( Zabrzmiało jak podejrzenie w stos do gaby :-( Przepraszam bardzo ....

grażyna blo08-07-2005 15:16:45   [#28]
Już wszystko wiem (chyba...) Bożenko, jestem Ci dozgonnie wdzięczna, bo to Twoje podpowiedzi ( i nieoceniony pakiet dokumentów) spowodowały te wszystkie zmiany, nad którymi teraz pracuję. Cieszę się, że tutaj trafiłam...dzięki jeszcze raz
BożenaB08-07-2005 15:30:54   [#29]

uważaj Grażynko

Pakiet stary dość, podstawy prawne (rozp) propozycji uchwał na pewno nieaktualne ... daje tylko pomoc jak zacząć ... uchwała klasyfikacyjna roczna - do kosza

Może przygotuję nowy pakiet na sierpień ...

grażyna blo08-07-2005 15:37:55   [#30]
Wiem, wiem Bożenko, z podstawami jestem na bieżąco, pisałam dopiero co protokoły końcowe...uchwał klasyfikacyjnych jest  nas kilka - pracuję w Zespole Oświatowym, więc oddzielnie klasyfikuje się podstawową, oddzielnie gimnazjum. Ale to nie zmienia faktu, że ten Twój pakiet to baaardzo solidna podstawa. Chociaż gdybyś zrobiła nowy, na sierpień, nie byłoby gorzej :)) żartuję oczywiście, odpoczywaj, a nie pracuj, w końcu są wakacje...przynajmniej teoretycznie ;)
BożenaB08-07-2005 16:21:22   [#31]
:-)
BożenaB08-07-2005 18:01:20   [#32]

coś takiego ...?

" ... koleżanka pisze protokoły na komputerze , nastepnie daje dyrektorowi do porawy - dodaje lub wyrzuca wg własnego uznania."

Hmm... rozumiem poprawki stylistyczne, gramatyczne, literówki itp Ale dodać lub usunąć jakieś fragmenty z przebiegu zebrania... czy o to chodzi?

A na przykład zdanie odmienne od reszty z prośbą o zaprotokołowanie go - przeszłoby? Bo jak ja tak chciałam, to mi zaprotokołowano ... ale w mojej szkole wolno "pyskować" ;-) ... znaczy mieć swoje zdanie i je bez strachu mówić i nawet kazać se go w protokół zapisać :-)

A już pisanie protokołu na komputerze, żeby go potem przepisać ręcznie ... dziwnie niemądre :-)

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]