Forum OSKKO - wątek

TEMAT: pytanko do ekspertów i nie tylko....
strony: [ 1 ]
emeryt04-07-2005 14:38:39   [#01]

Jest taki zapisik:

 

Dz.U.04.260.2593 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1)  z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z dnia 8 grudnia 2004 r.)

 

§ 10. Organ powołujący komisję kwalifikacyjną lub komisję egzaminacyjną dla nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego, ustalając skład komisji, zapewnia w niej udział ekspertów o specjalności zawodowej odpowiadającej typowi i rodzajowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, oraz specjalności zawodowej nauczyciela,

 

Był taki zapis w starym Rozporządzeniu MENiS

§ 10. Organ powołujący komisję kwalifikacyjną lub komisję egzaminacyjną, ustalając skład komisji, zapewnia w niej udział ekspertów, w miarę możliwości o specjalności zawodowej odpowiadającej typowi i rodzajowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, oraz specjalności zawodowej nauczyciela ubiegającego się o stopień awansu zawodowego.

 

Co zrobić - mam nauczyciela j. angielskiego z gimnazjum do mianowania. Ekspertów j. angielskiego z dolnośląskiego jest 6 (słownie 6) i to zamieszkałych daleko od Twardogóry. (Wałbrzych, Legnica, Świdnica)

 

I mam kłopot z pozyskaniem ekspertów. Może ktoś to przerabiał-co wtedy jak nie pozyskam ekspertów? Przecież nauczyciela to nic nie obchodzi, a ja nie mogę przeprowadzić postępowania bez dwóch ekspertów w składzie komisji i to o specjalności j. angielski.

 

Pomóżcie rozwikłać ten bezsens-  bo przecież na egzaminie nikt nie będzie sprawdzał, czy ten nauczyciel kuma po angielsku - na to ma papiery, że ma kwalifikacje,był zatrudniony,odbył staż zakończony pozytywną opinią.

 

Egzamin zamierzam przeprowadzić w j. polskim - to tak gwoli jasności w sprawie.

cynamonowa04-07-2005 14:42:23   [#02]
byłam w piątek na takich komisjach ( u 3 anglistów) z podobnych przyczyn ekspertami byli  -  polonista i germanista
emeryt04-07-2005 14:58:57   [#03]

i co?? Violu...

Przedstawiciel Kuratora w komisji nie miał zastrzeżeń??? nie uwalił egzaminu??
JGrzyb04-07-2005 15:05:05   [#04]

Spokojnie...

Dziś byłem przewodniczącym komisji egzaminacyjnej - wobec anglistki byli eksperci: polonista i rusycystka. Przedstawiciel KO nie miał zastrzeżeń, bo skąd wziąć mam eksperta anglistę?
cynamonowa04-07-2005 15:10:32   [#05]
Po komisji wdałam sie w krótką rozmawę z przewodniczacą. Pani stwierdziła, ze zapis o tym aby w komisji uczestniczył pracownik KO jest martwy. Powiedziała ze na 14 komisji ani razu nikogo z KO nie było. Oni maja swoje dla dyplomowanych.
Magosia04-07-2005 18:18:23   [#06]

To nie jest martwy przepis

tylko wymóg KN :

2. Komisję egzaminacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego powołuje organ prowadzący szkołę. W skład komisji wchodzą:

1) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący;

2) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny;

3) dyrektor szkoły;

4) dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

 Do tej pory , czyli do 1 września 2004 tak mogło być , jak piszesz- po nowelizacji KN przedstawiciel KO obowiązkowo uczestniczy w komisji.

DYREK04-07-2005 19:59:59   [#07]

W przypadku negatywnego wyniku posiedzenia komisji i odwołania się nauczyciela MENiS uznaje racje nauczyciela. Byłem na posiedzeniu odwoławczym. Nauczyciel wykazał, że nie było eksperta w jego specjalności.

MENiS w uzasadnieniu przytoczył, że w komisji nie było eksperta o specjalności zawodowej odpowiadającej typowi i rodzajowi szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, oraz specjalności zawodowej nauczyciela,

Martwy jest przepis jak się go nie stosuje. Nie znaczy to jednak, że nie obowiązuje.

Jola04-07-2005 20:46:48   [#08]
Dyrku, ale ten odwołujący się nauczyciel to nie był chyba anglista? ;-)
cynamonowa04-07-2005 20:57:36   [#09]
 Piszac martwy miałam na myśli oczywiscie fakt, ze jest ale czesto sie go nie stosuje - komisje w OP i Ko to ten sam termin. Rozdwoic sie nie mozna i tyle
DYREK04-07-2005 20:58:14   [#10]

Nauczyciel innego przedmiotu. Komisja na dyplomowanego .

Należy pamiętać, że decyzja o odmowie nadania stopnia awansu to decyzja administracyjna. A tu już Kodeks Postępowania Administracyjnego .

Tatiana04-07-2005 21:31:04   [#11]
A propos Violi, myślę, że gmina. która miała 14 postępowań egzaminacyjnych bez przedstawiciela KO, to nie w naszym rejonie /leszczyńskie/. Ja jeszcze jestem zaniepokojona inną sprawą. Jestem ekspertem o rzadkiej specjalności /muzyka, sztuka/i sięgają po mnie organy prowadzące na mianowanego, np. ostatnio byłam w Poznaniu - na jeden wniosek. Pojechałam, ale co z dniem wolnym? Przecież nie wezmę urlopu, bo nawet jeśli mam zapłacone, to po odliczeniu kosztów podróży itp. to nie wiele zostaje. A  odmawiać nie powinnam ?? Nie mam też sumienia żądać, aby posiedzenie komisji było o 18.00, bo po pracy tylko tak mogłabym dojechać. Eksperci - jakie macie doświadczenia? I co sądzice?
cynamonowa04-07-2005 23:02:54   [#12]
 Nie bardzo rozumiem lekkiego zdziwienia, że w komisjach organizowanych przez OP nie ma pracowników KO. Pewna delegatura KO w miescie X, swoim zasiegiem nadzoruje przedszkola, podstawówki, gim, ponadgim, i niepubliczne- z terenu 3 powiatów. W delegaturze pracuje 4 wizytatorów. kazdy z nich ma powyzej 35 placówek w swoim nadzorze. w zwiazku z tym na tych 4 pracowników przypada ok 24 organów prowadzących. Jesli tylko niektórzy organizuja komisje na poczatku lipca to niemożliwością jest bycie na takich komisjach. Nie chodzi tu oczywiscie o złą wole, ale kiedy ?. Delegatura owa ma tez swoje sprawdzanie teczek i swoje komisje i inne codzienne obowiazki.
cynamonowa04-07-2005 23:53:24   [#13]
 przepraszam -14 OP

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]