Forum OSKKO - wątek

TEMAT: APEL DYREKTORÓW SOSW W SPRAWIE FUNKCJONOWANIA OŚRODKÓW
strony: [ 1 ]
Lena N20-06-2005 18:10:19   [#01]

W związku z występującymi wątpliwościami dotyczącymi rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005r. w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych,warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005r. w sprawie ramowych statutów placówek publicznych oraz sytuacji w jakiej znalazła się znaczna część SOSW w kontekście wyżej cytowanych rozporządzeń zamieszczamy APEL i prosimy o komentarz osoby zainteresowane tymi tematami z terenu całej Polski. 

                                                                              Dyrektorzy SOSW

                                          

 

 

Jaworzno, dnia 20 czerwca 2005 roku

 

A P E L

DYREKTORÓW SPECJALNYCH OŚRODKÓW SZKOLNO-WYCHOWAWCZYCH

W SPRAWIE FUNKCJONOWANIA SOSW

w związku z realizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 roku w sprawie rodzajów i szczegółowych zasad działania placówek publicznych, warunków pobytu dzieci i młodzieży w tych placówkach oraz wysokości i zasad odpłatności wnoszonej przez rodziców za pobyt ich dzieci w tych placówkach (Dz. U. Nr 52, poz. 467)

oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 roku

w sprawie ramowych statutów placówek publicznych (Dz. U. Nr 52, poz. 466)

 

 

 

Kierując się dobrem i podmiotowością naszych wychowanków, umieszczonych w placówkach na podstawie wcześniejszych przepisów, a w szczególności wychowanków umieszczonych w placówkach na mocy postanowień sądowych, nie mając możliwości dostosowania organizacji SOSW do zapisów nowych rozporządzeń, zwracamy się z gorącym apelem o:

zmianę zasad organizacji SOSW z placówki feryjnej na placówkę prowadzącą działalność w ciągu całego roku kalendarzowego, w której organizacji nie przewiduje się ferii szkolnych,

w trybie pilnym o umożliwienie prowadzenia działalności SOSW w okresie najbliższych ferii letnich,

przesunięcie terminu dostosowania statutów SOSW na dzień 31 grudnia 2005 roku,

przeprowadzenie uzgodnień międzyresortowych ze względu na sprzeczność w realizacji rozporządzeń pomiędzy ministrem edukacji a ministrem sprawiedliwości (sądy w dalszym ciągu umieszczają dzieci w SOSW, traktując je jako placówki opiekuńcze, a interwencje placówek pozostają bezskuteczne).

wprowadzenie możliwości obniżenia i zwolnienia z odpłatności za wyżywienie wychowanków SOSW ze względów socjalnych

 

Pragniemy zwrócić uwagę, że dopiero rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 14 lutego 2005 r. w sprawie placówek opiekuńczo-wychowawczych (Dz. U. Nr 37, poz. 331) jednoznacznie określiło zadania tych placówek wobec dzieci o szczególnych potrzebach, dając tym samym możliwość umieszczania dzieci niepełnosprawnych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, które naszym zdaniem, nie są przygotowane do pełnienia takiej roli.

W SOSW jest prowadzony długofalowy proces opiekuńczo-wychowawczy wobec wychowanków. Wprowadzenie w życie ww. rozporządzeń skutkuje zaburzeniem tego procesu, pozbawieniem dzieci i młodzieży poczucia bezpieczeństwa i możliwości prawidłowego rozwoju i stoi w sprzeczności z podmiotowością i holistycznym podejściem do nauczania, opieki i wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Otrzymują:

Marszałek Sejmu

Marszałek Senatu

Premier RP

Minister Edukacji Narodowej i Sportu

Minister Polityki Społecznej

Minister Sprawiedliwości

Rzecznik Praw Dziecka

Wojewodowie

Posłowie i Senatorowie RP

Jednostki Samorządu Terytorialnego prowadzące SOSW

Kuratorzy Oświaty

 

  Adres do korespondencji:

Dyr. Jerzy Tomczyk

SOSW w Jaworznie

Ul. Wolności 11, 43-602 Jaworzno

Tel. (32) 61 777 69

e-mail: soswjaworzno@pro.onet.pl

Leszek20-06-2005 20:14:33   [#02]

no tak, znowu menisowy bubel prawny...

pozdrawiam

Lena N21-06-2005 10:43:43   [#03]
Dziekujemy za komentarz. Zachecamy innych do wypowiedzi na ten temat - szczególnie dyrektorów SOSW w całej Polsce. Sprawa bardzo pilna, każdy głos kolegów i kolezanek będzie odzwierciedleniem sytuacji w jakiej znaleźli się wychowankowie tych ośrodków.
Marek Pleśniar21-06-2005 13:30:59   [#04]
do OSKKO się z tym nie zwracacie?
rudan21-06-2005 20:32:52   [#05]
Wprawdzie nie jestem dyrektorem ośrodka, ale u nas sytuacja dramatyczna.Warmińsko-Mazurskie-największy stopień bezrobocia, a tu takie odpłatności.Większość rodzin naszych wychowanków żyje z pieniędzy otrzymanych z GOPS-u.........szkoda gadać.......
Lena N21-06-2005 23:19:00   [#06]

Panie Marku na pewno to zrobimy i to jak najszybciej. Nie wiem czy Pan sobie przypomina ale zaraz po ukazaniu się projektu tego rozporządzenia kontaktowałam się z Panem i przesyłałam na forum nasze pytania i wątpliwości dotyczące treści projektu , które wówczas miały być konsultowane przez OSKKO w MENiS.Ciekawa jestem czy konsultacje te odbyły się ?

Pozdrawiam Lena

PS Czy możemy przejść na ty ?

Dziękuję także rudanowi za wypowiedż,może i inni pracownicy SOSW pójdą za Twoim przykładem i zdecydują się jednak zabrać głos w tej sprawie nawet wówczas gdy udało im się uregulować sprawę pobytu swoich wychowanków w placówkach opiekuńczo wychowawczych.

Czy mieliście Państwo problemy z umieszczeniem  w/w placówkach dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym? Czy uważacie, że powinny tam przebywać ?

Marek Pleśniar21-06-2005 23:36:27   [#07]

ja myslałem że dzięki forum już jesteśmy na Ty;-)

dziękuję za faks i poinformuję zarząd OSKKO (zapewne niniejszym już poinformowany;-)

Lena N22-06-2005 01:03:21   [#08]
Cieszy mnie Twoje podejście do sprawy przejścia na Ty. Szkoda że nie możemy się teraz spotkać i porozmawiać na nurtujące mnie i moich kolegów problemy dotyczące SOSW a przede wszystkim przebywających w nich niepełnosprawnych  wychowanków.Ten temat nie pozwala mi spokojnie spać.Dziękuję, że przedstawisz ten problem na zarządzie OSKKO. Pozdrawiam Lena
Marek Pleśniar22-06-2005 02:02:49   [#09]

to mnie cieszy, a skoro już tak oficjalnie to czynimy - tym bardziej nie wypadało mi zaproponować tego pierwszemu

proponuję jednak uznac za oczywiste, że kadra kierownicza dyskutująca na forum ma z głowy tego typu ceregiele

podczas spotkań i konferencji zdecydowanie radzę używać wobec koleżanek i kolegów "Ty"

To dobrze robi :-)

Koniec o tykaniu:-))

Zarząd i prezeska na pewno przeczytali, ale kieruję ich uwagę na ten wątek w emailu do nich skierowanym

Slawek mow22-06-2005 13:30:55   [#10]
życzę powodzenia Ośrdki Wychowawcze Mają ten sam problem z opłtami wychowanek, może połączymy siły
Marek Pleśniar22-06-2005 13:34:27   [#11]
zarząd uważa sprawę za wartą poparcia i w związku z tym deklarujemy owo poparcie. I oczywiście reakcję
Slawek mow22-06-2005 13:54:44   [#12]
Na ostatniej ogólnopolskiej naradzie dyrektorów ośrodków rozmawialiśmy z przedstawicielami MENIS, z panią dyrektor Matejką o konieczności nowelizacji rozporządzenia. Zmian do wprowadzenia jest kilka. Będziemy niedługo przygotowywać wnioski i propozycje ośrodków,  może potem uzgodnimy to z przedstawicielami SOSW jedno stanowisko jest lepsze niż dwa.
Lena N22-06-2005 23:06:32   [#13]

Bardzo się cieszę, że Zarząd zadeklarował poparcie dla tego problemu - dziękuję w imieniu moich koleżanek i kolegów. Jesteśmy otwarci na propozycje co do konsultacji w sprawie nowelizacji rozporządzenia. Przecież najważniejsze są dzieci. Czekam na wiadomość. Lena

PS  Marku dziękuję za pomoc.Mam nadzieję, że będę miała okazję podziękować Ci osobiście za przekazanie naszego apelu Zarządowi.

Marek Pleśniar22-06-2005 23:07:26   [#14]
na konferencji w październiku:-)
Lena N22-06-2005 23:45:28   [#15]
A gdzie się odbędzie?
Marek Pleśniar23-06-2005 00:10:32   [#16]
wktótce zobaczysz:-)
Lena N23-06-2005 00:15:07   [#17]
Czy zawsze jesteś taki zagadkowy?
Marek Pleśniar23-06-2005 00:22:36   [#18]

ojeja:-) jacy dziś wszyscy niecierpliwi:-) własnie kończę materiał informacyjny:-)

15 minut:-)

Marek Pleśniar23-06-2005 00:43:02   [#19]

no już:-) Możesz zaglądać: http://www.oskko.edu.pl/forum/thread.php?t=10928#FBK

Konto zapomniane23-06-2005 21:58:48   [#20]
Co zamierza Zarząd OSKKO w tej sprawie? Jakie jest Wasze stanowisko? Dajcie jakąś informację! Problem zaczyna się jutro ...
Tomasz Osiński24-06-2005 15:59:30   [#21]
W pełni popieram apel.Jakiś czas temu pracowałem w SOSW i ten problem nie jest mi obcy...
Lena N24-06-2005 16:17:40   [#22]

Wiem że dla wielu z Was zaczeły się wakacje ale mimo to proszę o dalsze wypowiedzi w sprawie APELU- napiszcie czy go popieracie czy nie. Każdy głos poparcia jest dla nas bardzo cenny.

PS Wszystkim życzę wesołych wakacji i udanego wypoczynku.

soswjaworzno25-06-2005 09:13:44   [#23]

soswjaworzno

Zwracam się do Wszystkich osób związanych z SOSW o reakcję i podzielenie się swoimi uwagami na temat apelu. Wakacje rozpoczęły się , ale problem wychowanków SOSW nadal istnieje - nie ma dla nich placówek opiekuńczo - wychowawczych na okres wakacji. Oczekuję informacji co do skali tego problemu w kraju.
soswjaworzno25-06-2005 09:15:57   [#24]
Przesyłajcie wszelkie informacje na temat funkcjonowania SOSW w czasie tegorocznych wakacji na adres soswjaworzno@pro.onet.pl
soswjaworzno25-06-2005 17:51:50   [#25]
Czekamy na SOSW, które również nie zgadzają się z niekorzystnymi (głównie dla podopiecznych ) zapisami w rozporzadzeniu z 7 marca br.
mazdan28-06-2005 21:37:09   [#26]

W sprawie apelu

Ze względu na bardzo gorący okres, nie miałem czasu na dokładniejszą analizę przepisów dotyczących SOSW. Myślałem, że uda się to zrobić później. Widzę jednak, że jest spore poruszenie w tych sprawach, więc spróbuję coś naprędce sklecić i podzielić się swoimi uwagami.

W zasadzie zgadzam się z większością postulatów zamieszczonych w  APELU. Nie ukrywam, ze mam jednak  także wątpliwości. Moim zdaniem nie ma potrzeby aż tak radykalnie dokonywać zmian w zasadach organizacji SOSW. Szczególnie dotyczy to propozycji przekształcenia SOSW w placówkę nieferyjną. Wydaje mi się, że wystarczy zmienić zapis w § 33ust. rozporządzenia MENiS z 7marca 2005. Powinien on według mnie mieć następujące brzmienie: „Za zgodą organu prowadzącego specjalny ośrodek szkolno –wychowawczy może również prowadzić działalność w ciągu całego roku kalendarzowego, w tym również w okresie ferii zimowych         i letnich”. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, jak w moim mieście, w którym działają również specjalne ośrodki wychowawcze (SOW). Ich zadaniem jest prowadzenie działalności opiekuńczo-wychowawczej i rewalidacyjnej.  Przebywające tam dzieci w okresie nauki szkolnej uczęszczają do szkoły przy naszym ośrodku. W zasadzie tylko bardzo mała grupa dzieci nie wyjeżdża w czasie ferii do domu. Przeważnie dotyczy to dzieci, w stosunku do których sąd wydał orzeczenie o ograniczeniu władzy rodzicielskiej. Staramy się więc być w kontakcie z „powiatem”, który  kierując  dziecko naszego ośrodka, uwzględnia to, że w naszym internacie dzieci przebywają tylko w czasie nauki szkolnej.

Zgadzam się za to z propozycją przesunięcia terminów dostosowania statutów do 31 grudnia 2005r.

Zgadzam się również z dokładnym uregulowaniem spraw dotyczących odpłatności za wyżywienie wychowanków w SOSW.  Powinno to być co najmniej na podobnych zasadach, jak jest to w przypadku pobytu dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Na dodatek powinien być wyraźny zapis, że dyrektor może częściowo lub całkowicie zwolnić z tej odpłatności, jeżeli dochód rodziny jest poniżej określonego progu (jako kryterium przyjąć np. minimum socjalne).

Proponowałbym wprowadzić jednoznaczny zapis dotyczący opiekuna nocnego. W tej chwili w § 32 ust.2 jest tylko mowa o tym, że w porze nocnej opiekę sprawuje wychowawca. Nie uzależnia się liczby wychowawców od liczby wychowanków. Niekoniecznie przy większej liczbie wychowanków w internacie musi być kolejny wychowawca. Może to być pomoc wychowawcy (jest przewidziana w innym miejscu § 31ust.4).

            Na razie nic więcej nie przychodzi mi do głowy. Jeśli szybko uporam się z komisjami, urlopami,  remontami i jeszcze paroma innymi „drobiazgami” , to jeszcze raz wrócę do tematu. Jest on dla mnie również  bardzo ważny.

 

Pozdrawiam

Mazdan

 

 

soswjaworzno27-07-2005 20:04:43   [#27]

Choć to połowa wakacji - to na pewno ucieszy wszystkich pracowników specjalnych osrodków szkolno - wychowawczych fakt, iz jest już efekt apelu dyrektorów odnoszących się do rozporządzeniua MENiS-u z dnia 7 marca 2005r. W dniu 27.07.05r. otrzymałem z Ministerstwa pismo w którym zawarta jest zmiana zapisu paragrafu 33 ust.2 - " 2. Za zgodą organu prowadzącego specjalny ośrodek szkolno - wychowawczy może prowadzić działalność w okresie zimowej i wiosennej przerwy świątecznej oraz w okresie ferii szkolnych. " W projekcie zmiany rozporzadzenia zmieniono także brzmienie paragrafu 66 ust. 1 i dodano ust4., na mocy którego organ prowadzący placówkę będzie ustalał wysokość opłat za posiłki w stołówkach. Zatem organ prowadzący placówkę będzie decydował o ewentualnych ulgach i zwolnieniach z opłat ponoszonych przez rodziców za wyżywienie ich dzieci w stołówkach.

beera27-07-2005 20:28:22   [#28]

:-)

cieszyliśmy się  już tu:

menis działa

Wodnik28-07-2005 09:26:40   [#29]

soswjaworzno - chcę prawo stosować, a nie interpretować. W projekcie rozporządzenia nie widzę zapisu, który jednoznacznie  określa, że to

organ prowadzący placówkę będzie decydował o ewentualnych ulgach i zwolnieniach z opłat ponoszonych przez rodziców za wyżywienie ich dzieci w stołówkach.

Widzę natomiast, że w  §  66 ust 1 "Rodzice...wnoszą opłatę za posiłki w stołówce, równą wysokości kosztów surowca przeznaczonego na wyżywienie",

a ust 4 tego paragrafu daje   organowi  prowadzącemu prawo ustalania wysokości opłat za posiłki - czyli ustalenie wysokości kosztów surowca.

W kwietniu napisałem na forum:

Nożyce między tym co słyszymy, a tym co musimy robić rozwarły się już tak, że trudno to ogarnąć. 

Szkoła powinna m.in. wspierać rodzinę, przeciwdziałać zjawiskom wykluczania społecznego, pracować tak by wyrównywać szanse rozwojowe, edukacyjne. Jeżeli rodzice uczniów zwłaszcza placówek specjalnych ( bardzo duży procent bezrobotnych, rodziny niewydolne ekonomicznie) będą musieli zapłacić za wsad do kotła to dzieci będą chodziły głodne, a  stołówka i internat stracą możliwość funkcjonowania.

 

Komu to przeszkadzało!?? Czy to tym samym co deklarują chęć dożywiania dzieci w szkołach?

 

(Dz.U Nr 74, poz. 350 ze zm.):

 

2. Uczeń wymagający szczególnej opieki w zakresie żywienia może być całkowicie lub częściowo zwolniony z opłaty ustalonej zgodnie z ust. 1. Uczniowi takiemu może być także całkowicie lub częściowo refundowana opłata ponoszona przez niego w stołówce prowadzonej przez inny podmiot na podstawie umowy zawartej z dyrektorem szkoły.

I ten stary zapis nie pozostawiał wątpliwości.

Mam nadzieję, że się mylę i że dmucham na zimne, a nowe rozporządzenie rozwiąże problem głodnych uczniów.

 

 

KUK03-09-2005 10:35:30   [#30]
Błagam o podpowiedzi jak rozwiązaliście sprawę odpłatności za wyżywienie. Zmian do rozporządzenia z 7 marca br. jak nie było tak nie ma.
grazabo03-09-2005 18:05:10   [#31]

Dobrze ,że nie tylko ja mam taki problem a źleże on wogóle jest.

Prawda jest taka ,że tak na dobra sprawę nie wiem jak to będzie funkcjonowało.

Wszystkich rodziców informuję o konieczności wnoszenia opłat jednocześnie mówiąc ,że mogą się ubiegać o dodatek do zasiłku rodzinnego - z którego w części pokryją mi wyżywienie.

Pisałam do opiek społecznych - w części pokryją , ale jak to wyjdzie to naprawdę nie wiem i jestem pełna obaw czy rodzice nie wezmą dzieci do domu , co niejednokrotnie byłoby równoznaczne z niedojadaniem itp....

gosienka03-09-2005 18:27:57   [#32]
Mam Ośrodek od 4 lat. U mnie zawsze płacili rodzice lub opieka. Na szczęście ten temat akurat  nigdy nie spędzał mi sen z powiek

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]