Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Pracownie internetowe EFS
strony: [ 1 ]
Joser13-06-2005 12:25:24   [#01]
Czy ktoś wie co się dzieje z projektem "Pracownia internetowa w każdej szkole" finansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny?
bogna13-06-2005 14:49:28   [#02]

nic dobrego ;-(

Pracownie komputerowe w ramach projektu EFS - komunikat

Fred13-06-2005 14:51:40   [#03]

Fragment pisma, które otrzymałem z Biura Poselskiego Jarosława Zielińskiego.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Zdzisław Hensel:

"(…) Zgodnie z założeniem programu projekt jest współfinansowany w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego i w 25% ze środków krajowych. Z uwagi na brak regulacji prawnych określających m.in. procedurę prefinansowania, tj. rozporządzenia ministra finansów w sprawie przekazywania i zwrotu środków na prefinansowanie, które weszło w życie dopiero 8 października 2004 r., nie było możliwości podpisania umowy pożyczki z Ministerstwem Finansów na prefinansowanie. Wnioski o przyznanie prefinansowania mogły być złożone do Ministerstwa Finansów dopiero w październiku i w konsekwencji umowa została podpisana dopiero 8 grudnia 200 r.

W trakcie oczekiwania na wejście w życie aktów wykonawczych przygotowane były dokumenty przetargowe. Jednocześnie na początku bieżącego roku instytucja wdrażająca w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu otrzymała informację od instytucji zarządzającej o powstałych wątpliwościach co do kwalifikacji projektu do kategorii tzw. dużych projektów w świetle przepisów zawartych w art.25 i 26 rozporządzenia Wspólnoty Europejskiej z dnia 2 czerwca 1999 r., ustanawiającego przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych.

Oznaczało to, iż wymieniony projekt mógłby podlegać oddzielnej procedurze zatwierdzania przez Komisję Europejską. Planowane na styczeń 2005 r. ogłoszenie o przetargach na dostawę pracowni komputerowych zostało wstrzymane do czasu wyjaśnienia powstałych wątpliwości. W wyniku konsultacji z Komisją Europejską, po przedstawieniu przez instytucję zarządzającą szczegółowych informacji dotyczących zakresu projektu oraz zasad wdrażania, zgodnie z pismem, które otrzymaliśmy 22 lutego 2005 r., projekt nie został ostatecznie zakwalifikowany do kategorii dużych projektów, jednak ze względu na jego bardzo dużą wartość oraz szczególny charakter Komisja Europejska zażądała informowania na bieżąco o stanie wdrażania projektu.

Ostateczne wyjaśnienie wątpliwości związanych z projektem umożliwiło kontynuację jego realizacji. I tak w Biuletynie Zamówień Publicznych 3 i 9 marca br. ukazało się 5 ogłoszeń, których przedmiotem jest dostawa instalacji i integracji 5205 pracowni komputerowych, a termin otwarcia ofert wyznaczono na 22 i 26 kwietnia. Na skutek uwag prezesa Urzędu Zamówień Publicznych oraz protestów uczestników przetargu na zapisy specyfikacji istotnych warunków zamówienia termin składania ofert w czterech przetargach był kilkakrotnie przesuwany, aż do 25 maja br. Piąty przetarg na dostawę pracowni komputerowych opartych na komputerach typu Macintosh został rozstrzygnięty i jest na etapie przeprowadzania kontroli uprzedniej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Zdaję sobie sprawę z zaniepokojenia szkół wytypowanych do otrzymania pracowni komputerowych w 2004 r., jednakże chcę podkreślić, że ministerstwo jako projektodawca ze swej strony dokłada wszelkich starań, aby realizacja dostaw pracowni komputerowych do szkół zakończyła się w możliwie najkrótszym czasie.

Poseł Jarosław Zieliński:

Panie ministrze, jaki wpływ na opóźnienie zakupów miały decyzje ministerstwa i błędy popełnione przez nie podczas przeprowadzania zamówienia publicznego? czy prawdą jest, że sprawą zainteresowała się Komisja Europejska i za błędy te Polska może zostać ukarana cofnięciem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego przeznaczonych na współfinansowanie zakupów pracowni komputerowych? W jaki sposób ubiegłoroczne opóźnienie wpłynie na terminowość zakupu pracowni komputerowych komputerowych budżetu roku 2005? Czy może pan minister zapewnić, że szkoły otrzymają przynajmniej zaległe pracownie komputerowe przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2005/2006? Dziękuję bardzo.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Zdzisław Hensel:

Panie Marszałku! Panie Pośle! Wysoki Sejmie! Skala procedur, które są stosowane przy tego typu zamówieniach – zwłaszcza, że wartość tego kontraktu, jak powiedziałem, wynosi 312 mln zł – jest olbrzymia, że zainteresowane są tym przetargiem nie tylko firmy, które produkują produkt końcowy, finalny, czyli komputery, ale również dostawcy monokryształów. Czyli komplikuje się to. Rzeczywiście, po raz pierwszy mamy do czynienia z tak złożoną materią, jeśli chodzi o skalę zamówienia. Staramy się wyeliminować wszelkie wątpliwości, tak żeby można było to zrealizować i dostarczyć komputery jak najszybciej. Chcemy przede wszystkim normalnie działać jako element systemu dydaktycznego. Dzisiejszy świat bez komputerów nie istnieje. Wszyscy zdajemy sobie sprawę i proszę przyznać nam rację, że staramy się zrobić wszystko, co możliwe. Rozumiem, ze sytuacja z roku ubiegłego nie może się powtórzyć i mam nadzieję, że uda nam się pokonać te progi, które powstały.

(Głos z sali: A realizacja tegoroczna?)

Pani poseł, realizacja tegoroczna będzie uruchomiona natychmiast, jak tylko uzyskamy akceptację tego przetargu. Nie chcemy robić dodatkowego zamieszania, musi być jasna sprawa”.

Fred13-06-2005 14:59:19   [#04]

I tak wyglądałaby złożona natura opóźnienia.

Dobrze, że zamówiłem komputery typu Macintosh. ;-)

Mariola13-06-2005 16:34:10   [#05]

nooo :-)

bardzo dobrze ;-)
AnO14-06-2005 10:15:03   [#06]

Informacja na temat realizacji projektu "Pracownie komputerowe dla szkół" edycja 2004

Uprzejmie informujemy, że ogłoszone w Biuletynie Zamówień Publicznych z dnia 3 marca br. przetargi na dostawę pracowni komputerowych do szkół opartych na komputerach typu IBM PC, realizowane w ramach projektu "Pracownie komputerowe dla szkół" edycja 2004 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w dniu 23 maja 2005 roku zostały unieważnione. Powodem unieważnienia było złożenie protestu na Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia.

Jednocześnie informujemy, że przetargi dotyczące tego zamówienia zostaną ponownie ogłoszone w najbliższym czasie.

Przetarg na dostawę pracowni komputerowych opartych na komputerach typu Macintosh, w ramach realizacji ww. projektu, został rozstrzygnięty i jest na etapie przeprowadzania kontroli uprzedniej przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Po uzyskaniu informacji o pozytywnym wyniku kontroli i podpisaniu umowy rozpocznie się dostawa pracowni do wytypowanych szkół.

 

Pozdrowienia AnO

Fred18-07-2005 09:10:25   [#07]

Piąty przetarg na dostawę pracowni komputerowych opartych na komputerach typu Macintosh został rozstrzygnięty i jest na etapie przeprowadzania kontroli uprzedniej przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Zainteresowanych informuję, że Urzęd Zamówień Publicznych unieważnił przetarg na dostawę pracowni komputerowych opartych na komputerach typu Macintosh.

AnJa18-07-2005 10:16:49   [#08]
Co oni z tymi przetargami.

Zą tak sie procedury pozmieniały, że tej specyfikacji napisac nie można poprawnie czy zmieniły sie na tyle, że nie można jej taknapisac, aby te same firmy co zawsze wygrały?

Ciekawe, że na szkolenia związane z pracownią wciąż ci sami monopol mają.

A - jestem niezainteresowany - pracownie dostalismy 5 lat temu i jesteśmy na końcu kolejki wobec tego.
To, że druga dokupilismy za swoje, a w tym roku muszę ja całą wymienić, to znaczenia akurat nie ma.
Iwona219-07-2005 16:50:02   [#09]

Unia karci, szkoły płaczą

http://mojefinanse.interia.pl/news?inf=643565

rzewa19-07-2005 16:58:15   [#10]

A szkoły? Cóż, od roku mają przynajmniej wyznaczone pomieszczenia na pracownie internetowe. A że bez komputerów? Taki już urok informatyzacji po polsku.

gorzkie... :-((

Fred20-07-2005 09:37:20   [#11]

I jak gdyby nic sie nie stało, składamy kolejne wnioski, tym razem na centra informacji mulitimedialnej w bibliotekach.

Jest to oczywiście...

PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ.
„Udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowań przyczyniających się do zwiększenia szans zatrudnienia (employability), warunków dla przedsiębiorczości wyrównywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie"

;-))

Iwona229-08-2005 22:53:49   [#12]

cd przetargów

Uratowane komputery dla szkół

26.08.2005 09:02 (aktualizacja 09:53)

Zaskakująco kończy się megaprzetarg na dostawy pracowni internetowych dla szkół. Wpłynęło bardzo mało ofert. Zwycięzcy są z góry znani.

Tego się chyba nikt nie spodziewał. W bardzo wartościowym przetargu na dostawy prawie 70 tys. komputerów dla szkół wpłynęło łącznie zaledwie osiem ofert na cztery tury (przetarg obszarowo podzielony na regiony), czyli po dwóch oferentów na jeden region. W każdym regionie integratorzy zaproponowali po jednej marce komputerów. Dzięki temu już wiadomo, że kontrakty zostaną podzielone niemal po równo między czterech dostawców PC: Action, NTT, Optimus i Incom. Po około 60 mln zł dopiszą sobie do przychodów giełdowe spółki: ABG Ster-Projekt, Comarch, Computerland i Emax. I to w tym roku, bo kontrakty trzeba zrealizować do 20 grudnia. Jeśli oczywiście przetargi nie zostaną unieważnione, tak jak wiele poprzednich.

Nie ma jak zgoda

Przy takiej zgodności oferentów trudno jednak spodziewać się protestów i torpedowania przetargu z wykorzystaniem procedur prawnych. Jedynym zagrożeniem dla projektu może być jeszcze Urząd Zamówień Publicznych (UZP), który będzie kontrolował przetarg (już raz doprowadził do pozbawienia pracowni internetowych prawie 200 szkół w Warszawie i okolicach).

Dziwi absencja zagranicznych dostawców: kilku integratorów zgłosiło do przetargu sprzęt HP i Della, ale ostatecznie nie złożyli ofert. Z informacji "PB" wynika jednak, że oni też nie powinni protestować, gdyż sprzęt tych dwóch firm w postaci serwerów, notebooków czy skanerów znalazł się w propozycjach kilku oferentów.

Ostatnim czynnikiem, który mógłby pozbawić 5 tys. szkół pracowni komputerowych, jest wojna między AMD i Intelem. Ale - według naszych informacji - do dwóch regionów zgłoszono sprzęt z procesorami AMD, a do dwóch pozostałych z Intelem. Wszyscy więc powinni być zadowoleni.

Nad przepaścią

Trudno oprzeć się wrażeniu, że firmy zainteresowane przetargiem zdecydowały się na pewne kompromisy, nie składając ofert we wszystkich turach przetargowych, tak jak to zwykle robiły.

- Zamówienia są tak duże, że jeden dostawca po prostu by sobie nie poradził z całością zamówienia w tak krótkim czasie. Trzeba było wybrać region, w którym mamy największe szanse na zwycięstwo - tłumaczy jeden z dostawców. Poza tym, gdyby firmy zdecydowały się na ostrą rywalizację, resort edukacji prawie na pewno nie miałby szans na zakończenie przetargu. Dotychczas odwołania i skargi do sądu skutecznie torpedowały postępowania nie tylko w ministerstwie. Duże przetargi coraz częściej trwają latami i kończą się fiaskiem. Tu dodatkowo czasu jest niewiele.

- Żeby zrealizować kontrakt do 20 grudnia, trzeba podpisać umowę we wrześniu, a i tak będzie ciężko - mówi jeden z oferentów. Trzeba pamiętać, że poza 250 mln zł, o które teraz toczy się walka, resort edukacji może wydać na komputeryzację szkolnictwa aż 1,3 mld zł. Ma na to czas do końca 2006 r.

Mariusz Zielke

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]