Forum OSKKO - wątek

TEMAT: emerytura 2008?
strony: [ 1 ]
olekjurek11-06-2005 13:39:50   [#01]
Doszły mnie słuchy, że będzie można pzrechodzić na emeryturę nie w 2006 ale do 2008? Ile w tym prawdy?
janzg11-06-2005 14:02:08   [#02]

dużo

jak chłopina będzie w 2006r miał 63 lata
bogna11-06-2005 14:02:28   [#03]

zero prawdy,

zobacz tutaj:

emerytury nauczycielskie- negocjacje

olekjurek11-06-2005 14:20:32   [#04]
szkoda
jozefcm13-06-2005 07:25:33   [#05]

Może jednak

Jeżeli ci to pomoże to wklejam wyjaśnienie.
 
Z pozdrowieniami Józek
 

FUS. Emerytury pomostowe – nowy etap negocjacji

Dodatkowe dwa lata na prace nad ustawą

 

Prawdopodobnie na początku lipca br. rozpocznie pracę nowa Komisja Ekspertów Medycyny Pracy, która ma zweryfikować przygotowany w 1999 r. wykaz prac uprawniający do wcześniejszych emerytur. Stanie on się podstawą do przygotowania projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Aby partnerzy społeczni mieli czas na dopracowanie dokumentu, obecnie obowiązujące zasady przechodzenia na wcześniejszą emeryturę zostaną przedłużone o dwa lata.

Po decyzji Rady Ministrów, że projekt ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach, przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej, nie zostanie skierowany do Sejmu, posłowie rozpoczęli intensywne prace nad ustawą przedłużającą obowiązywanie obecnych rozwiązań. Podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia obywatelskiego i poselskich projektów nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych po burzliwych dyskusjach przyjęła dokument, że prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze na obecnych zasadach będzie obowiązywać do 31 grudnia 2008 r. Gdyby się tak nie stało, po 31 grudnia 2006 r. górnicy, hutnicy czy kontrolerzy lotów musieliby pracować do 65 roku życia. Dzięki proponowanej zmianie rząd, związkowcy i pracodawcy uzyskają dodatkowe dwa lata na przygotowanie nie tylko nowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych, ale także opracowanie nowego wykazu prac uprawniających do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

– Przedłużenie przez Sejm obowiązywania obecnych przepisów umożliwi przeprowadzenie rzeczowych konsultacji wszystkich partnerów społecznych – twierdzi Zbigniew Kruszyński, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” ds. polityki społecznej oraz Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. – Aby jednak ten czas nie został zmarnowany, trzeba błyskawicznie rozpocząć prace. Do czasu wejścia w życie ustawy koszty ewentualnych wypłat będą obciążać budżet państwa. Nie można bowiem obciążyć pracodawców z datą wsteczną składkami za pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub charakterze.

Związki zawodowe oraz organizacje pracodawców już otrzymały od Ministerstwa Polityki Społecznej zaproszenie do rozpoczęcia prac w nowo powstającej Komisji Ekspertów Medycyny Pracy. Specjaliści z różnych dziedzin medycyny pracy zweryfikują Raport Komisji przygotowany w 1999 r. Zostały w nim określone prace (a nie zawody). Wykaz przygotowany przez ekspertów wybranych przez rząd Jerzego Buzka wywołał protesty wszystkich związków zawodowych. Związkowcy zarzucali ekspertom, że tendencyjnie dobierali dane statystyczne dotyczące zachorowań poszczególnych grup zawodowych, tak aby jak najmniej osób mogło skorzystać z emerytur pomostowych.

– Nasz związek od dawna domaga się powołania nowych ekspertów, którzy w sposób obiektywny ocenią wpływ na zdrowie pracownika pracy w szkodliwych warunkach do 65 roku życia – mówi Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Pozbawienie prawa do emerytur pomostowych prawie 600 tys. nauczycieli nie miało żadnych podstaw medycznych, a jedynie ekonomiczne. Chciano pozbawić największą grupę zawodową prawa do nowych świadczeń, nie zwracając uwagi na ich stan psychofizyczny po sześćdziesiątce – wyjaśnia Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Jesteśmy w posiadaniu Raportu Komisji Lekarskiej przygotowanego przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, który jednoznacznie potwierdza nasze prawo do wcześniejszego zakończenia pracy z powodu licznych chorób zawodowych.

Wydłużenie okresu obowiązywania obecnych zasad przechodzenia na wcześniejszą emeryturę powoduje, że będzie trzeba rozwiązać problem górników czy hutników, którzy licząc na emerytury pomostowe przystąpili do otwartych funduszy emerytalnych.

– W naszej ocenie takich osób nie będzie dużo, lecz mimo to trzeba znaleźć sposób na przekazanie ich składek z OFE na konto w ZUS – dodaje Andrzej Chwiluk. – Fundusze też będą musiały przygotować odpowiednie procedury wobec osób występujących z II filara.

 Bożena Wiktorowska

 

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/2.html?numer=1477&dok=1477.2.3.2.25.1.0.1.htm

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]