Forum OSKKO - wątek

TEMAT: socjalny- jeszcze kilka pytań
strony: [ 1 ][ 2 ]
inka911-06-2005 08:44:10   [#01]

Czytałam i czytałam różne wypowiedzi i propozycje, ale wciąż mam pytania i wątpliwości.

Czy osoby wymienione jako uprawnieni do korzystania ze świadczeń funduszu np dzieci, mają prawo do wystąpienia o świadczenie we własnym imieniu, czy tylko pracownik (rodzic) może zwrócić się z wnioskiem o świadczenie?

Czy wszyscy mają równe prawa, czy są lepsi i gorsi uprawnieni
Czy można różnicować uprawnienia uprawnionych. Dopłata za wypoczynek dla dzieci w innej wysokości i częstotliwości (inna tabela dopłat, co dwa lata), a za wypoczynek dla pracowników zupełnie inaczej (wyższy procent dopłat, co roku).

Czy jest zgodny z prawem regulamin, który z jednej strony wymienia np. dzieci do 25 roku jeżeli uczą się...jako uprawnionych, ale w kolejnych punktach nie dopuszcza ich do żadnych świadczeń?
Bo zapisy stanowią, że zapomogi i świadczenia rzeczowe...tylko dla pracowników, wypoczynek indywidualny tylko dla obsługi, wczasy zorganizowane tylko do 18 lat. Osoby od 18 do 25 lat niby są wymienione, ale nic im się nie należy.

Czy to nie jest omijanie prawa, jeżeli dopłaty do świadczeń (w końcu socjalnych) są prawie takie same. Niby trzeba zróżnicować w zależności od sytuacji... , ale czy to nie farsa, jeżeli osoba sama utrzymująca 3 dzieci, ze średnią 350zł na osobę otrzymuje świadczenie finansowe (talon) o 10 zł większy, dofinansowanie wczasów o 30 zł wyższe niż osoba mająca średnią 1400 zł ?

Gaba11-06-2005 09:31:32   [#02]

ostatnie to farsa i jawna bezczelność - ale tak to bywa... takie drobne świństewka bez klasy.

Fakturki na pół, robótki remontowe niewykonane... ech! Dzieci jakoby utrzymywane, a mieszkają po rozwodzie rodziców gdzie indziej... i mają jakoby jedno gospodarstwo... - to jest takie właśnie polskie, kozaczenie i kombinowanie... kiedyś to była motywacja... zaborca był be, faszysta był be... komunista był be... - a teraz jacyś oni.

wypisuję się z tej organizacji pt. IIIRP - jadę na emigrację. 

 

co do reszty, to wszystko zależy, co macie w regulaminie.

Fred11-06-2005 10:02:12   [#03]

Pracownik jest zatrudniony w konkretnym zakładzie. Z racji na to zatrudnienie świadczenia socjalne przysługują zarówno pracownikowi jak i członkom jego rodziny. Członek rodziny pracownika nie jest pracownikiem zakładu, więc wniosek o świadczenie może złożyć jedynie pracownik. Kwestie te powinien rozstrzygać regulamin. Regulamin może przewidzieć sytuacje, w których to wniosek o świadczenie może złożyć członek rodziny pracownika.

Trudna sytuacja materialna pracownika jest tak samo trudną dla niego, jak i dla jego rodziny. I na odwrót. Więc wniosek złożony przez pracownika w swoim uzasadnieniu może dotyczyć jego indywidualnej sytuacji jak też sytuacji członka rodziny. To pojawia się przecież w uzasadnieniu wniosku.

Czy można różnicować uprawnienia uprawnionych - w myśl art. 8 Ustawy należy różnicować:

"Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu".

Czy wszyscy mają równe prawa, czy są lepsi i gorsi uprawnieni.
 
Nie ma lepszych i gorszych uprawnionych.  Wszelkie ulgowe usługi, świadczenia, wysokość dopłat uzaleznia się od sytuacji życiowej, itd.

dzieci do 25 roku jeżeli uczą się..

Zapis taki nie jest sprzeczny z ustawą. W art. 2, ust.5 ustawy jest mowa o osobach uprawnionych, a wśród nich o rodzinie pracownika. Regulamin jedynie precyzuje, kto, kiedy, ile.

Stopień precyzyjności regualminu zależy od pracodawcy i związków zawodowych, a jesli nie ma z.z. to pracownik reprezentujący załogę. Sprzeczny z ustawą byłby tylko zapis mówiący, że jakieś świadczenie nie przysługuje członkowi rodziny. Podstawą przyznania są kryteria.

zapomogi i świadczenia rzeczowe...tylko dla pracowników
Czy otrzymana przez pracownika zapomoga, świadczenie rzeczowe nie służą członkom rodziny? Wysokość świadczenia jest uzalezniona od dochodu na członka rodziny.

wypoczynek indywidualny tylko dla obsługi - zapis sprzeczny z ustawą. Pojawił się w wielu regulaminach z chwilą pojawienia się świadczeń urlopowych dla pracowników podlegających Karcie Nauczyciela. Inny jest odpis od nauczyciela, inny od pracownika adm.-obsł. Wszystkim pracownikom przysługują wszystkie świadczenia, o których mowa w regulaminie, co nie oznacza, ze otrzymują je po równo. Oznacza, że jeden może otrzymac wszystko, inny nic. Decyduje dochód na członka rodziny zgodnie z tabelą dopłat.

W praktyce wygląda to tak. Wszyscy pracownicy (pedagogiczni i niepedagogiczni)mogą złożyć wniosek o dopłatę za wypoczynek indywidualny. Ale "po cichu" wiemy, że n-le mają wypłacone świadczenia urlopowe, więc, zgodnie z zapisem regulaminu, mówiącym iż nieprzyznanie świadczenia nie podlega roszczeniom, nauczyciel po prostu nie dostaje ani grosza. Bo jeśli ma coś otrzymać, to tylko zgodnie z tabelą. Moze więc otrzymac zgodnie z tabelą lub w ogóle. W tym przypadku w ogóle. Zalezy to jednak od środków zgromadzonych na rachunku i planu finansowego.

czy to nie farsa, jeżeli osoba sama utrzymująca 3 dzieci, ze średnią 350zł na osobę otrzymuje świadczenie finansowe (talon) o 10 zł większy

To moze być tylko pozorna farsa. W zakresie talonów, świadczeń pieniężnych, rzeczowych itp. każdy chce otrzymać jak najwięcej. Nawet jesli zróżnicowanie jest symboliczne ( rzędu 10 zł.) pomiędzy poszczególnym progami, to wysokość świadczeń na dany cel nie może byc w sumie wyższa niż kwota określona w planie rzeczowo-finansowym.

Oznacza to, ze w palnie takim można przewidzieć znacznie więcej srodków na pomoc finansową, zapomogi, itp., które w praktyce mogą byc "wykorzystane" przez osoby najuboższe, najbardziej potrzebujące. Wówczas nie ma zgrzytów przy niewielkim zróznicowaniu wartości talonów na święta.

Gaba11-06-2005 10:08:22   [#04]

350 zł na osobę

1400 zł na osobę i 10 zł róznicy w bonach - dla mnie nie jest pozorem, jest faktem - nie zgodziłabym się na takie

 

u nas jest róznica co 50zł

do 500zł

do 1000

i do 1500zł na osobę... - trudno, że się czasem nie mieszczę

 

dostaje tez koleżanka, której mąż ma dużą firmę i nic jej nie daje na utrzymanie dziecka...

inka911-06-2005 10:14:24   [#05]

No tak, ale w regulaminie jest określone, że zapomogę można dostać jedynie w przypadku wyjątkowych sytuacji losowych: pożar, powódź, śmierć. Z powodu niskiego dochodu nie może być przyznana, czyli nie ma innej możliwości , by wspomóc osoby najbardziej potrzebujące(jedynie poprzez talony i wczasy, które są prawie po równo).

Fred11-06-2005 10:18:11   [#06]

jestes pracodawcą i ustaliłaś to z z.z.;-))

W tabelach dopłat mojego regulaminu progi dochodowe są co 300 zł. Różnica świadczen (talonów, rzeczowych, pieniężnych) 20 zł., więc też symboliczna, ale pomiędzy sąsiednimi progami. Najubożsi, przy okazji tego rodzaju świadczeń, składają ponadto wniosek o zapomogę. I wtedy ktoś o dochodzie 350 zł. na osobę ma np. talon o wartości 300 zł oraz zapomogę rzędu 50-100% najniższgo wynagrodzenia. Osoba o dochodzie 1400 zl ma 'talon" o wartości 240 zł. Róznica pomiędzy wartością w kontekście tych dwóch progów wynosi nie 20 zł, lecz 60 zł.;-)) Nie wspominam o wartosci zapomogi:-)

inka911-06-2005 10:18:20   [#07]

Rzeczywiście w ustawie jest, że należy różnicować, ze względu na sytuację rodzinną, finansową, ale nic nie ma, że dlatego, że ktoś jest nauczycielem, pracownikiem obsługi, czy dzieckiem pracownika.

To chyba inne różnicowanie.

inka911-06-2005 10:24:43   [#08]

Niestety nie jestem pracodawcą, pracodawca i zz nie mają dzieci a współmałżonkami i dalszą rodziną obsadzili w szkole wszelkie możliwe miejsca.

Fred11-06-2005 10:25:18   [#09]

zapomogę, jesli jakies katastrofy, mniejsze czy większe

pomoc pieniężną, jeśli coś mniejszego - w #06 miałem na myśli pomoc pieniężną

paskudna pogoda.., a "Stokrotka" daleko;-)

Gaba, to kiedy wpadniesz do Serpelic?:-)

inka911-06-2005 10:28:29   [#10]
próbuję się nie zgadzać,ale.... u nas to wciąż jest jeszcze niedopięte
inka911-06-2005 10:29:41   [#11]

:-)))))

Gaba11-06-2005 10:29:41   [#12]
proponuję na zupełnie poważnie Kazimierz - dziś miałam wyjechać godzinę temu  w góry, bo mnie dopadło... ale się nie wyrobiłam, muszę jeszcze dokończyć pomidorówkę i inne jedzenia, wpisać w laptopa projekty ocen, autobus mam dopiero o 15.30 - a tu leje, może zaleje i bedę mogła zostać w Gorcach... do zawsze.
Fred11-06-2005 10:33:49   [#13]

propozycja przyjęta;-)

AnJa, nie śpij, w mordę;-))

AnJa11-06-2005 10:42:58   [#14]
Nie śpię.

Siedzę na egzaminie w zaocznym.

Co, gdzie, kiedy?

Zwłaszcza kiedy.

Umieszczjąc ten post akurat tutaj sugerujecie ubieganie się o dopłatę z socjalnego?
Gaba11-06-2005 10:44:03   [#15]
2... lipca i parę dni...
Małgosia11-06-2005 10:47:14   [#16]

AnJa, oni tylko tak...

...dla "paddierżania razgawora" ;-)))

Ludzie, co Wy? Przecież pięęęękna sobota jest! A że zimna, deszczowa, mglista - to szczegół. Ważne, że wolna! (AnJa, nie bij!)

Zaraz się biorę za słuchanie starych płyt analogowych. Odgrzebane po latach w piwnicy: stare kultowe Lombardy, Republiki, Rezerwaty i ...Wały Jagiellońskie też wynalazłam. No i Mike Oldfield. I zespół RSC. Kto pamięta taki zespół?

Zaśmieciłam wątek?

AnJa11-06-2005 10:54:05   [#17]
Ja pamiętam.

Taki do transu trochę - rozbudowane instrumentarium.

Za cholerę tekstów ani nawet tytułów nie pamietam zaś.
Gaba11-06-2005 10:54:07   [#18]
nie! super, masz takie cuda...
AnJa11-06-2005 10:56:58   [#19]
hmmm

Lipiec to rekrutacja - chociaż bliżej końca.

I organ na jakieś szkolenie chce mnie wysłać mniej więcej wtedy - nie wiem kiedy i na jakie na razie.

I dziecię muszę zapytać - bo się na Kazimierz napaliło.

Dziwne - piwa prawie nie pije, a Kazimier mu się spodobał....
Fred11-06-2005 11:03:31   [#20]

Pracujesz ciężko a ja pomawiam o niecne spanie;-))

Małgosia, się wstrzeliłaś w dziesiatkę z Oldfieldem. Słucham własnie coś pod tytułem Emotions;-)

początek lipca nie najlepszy i dla mnie, ale tak po 10 byłoby ok

Małgosia, wpadniesz z Jurkiem?;-) Możesz i bez Jurka;-)

Małgosia11-06-2005 11:06:19   [#21]
Jasne! ;-)))
Fred11-06-2005 11:08:44   [#22]
..duże i pełne;-)
Małgosia11-06-2005 11:09:43   [#23]
Tylko Warka Strong ;-)))
Fred11-06-2005 11:10:33   [#24]
;-)
AnJa11-06-2005 11:37:04   [#25]
fuj:-(
Małgosia11-06-2005 11:40:48   [#26]

AnJa

De gustibus non est disputandum (czy jakoś tak?)
Gaba11-06-2005 11:59:48   [#27]

to jest nas już

2 AnJe

2 gaby

Małgosia z Jurkiem

Fred...

a którym Kazimierzu mówimy, ten koło Warszawy?

 

Przemek nie pije piwa? Czy tylko tata tak sądzi, że nie pije...

;-)

Jacek W11-06-2005 18:11:00   [#28]

Małgosia, #17

Kto pamięta RSC - ja. Mieszkałem na piątym roku w akademiku Ikar na 1 piętrze, a oni mieli na parterze próby w Dedalu. Szyb wentylacyjny nas łaczył, koncerty miałem za darmo :)
OlkaRa11-06-2005 19:24:26   [#29]

jeszcze o socjalnym...

Czytałam i czytałam różne wypowiedzi i propozycje, ale wciąż mam pytania i wątpliwości. Czy osoby wymienione jako uprawnieni do korzystania ze świadczeń funduszu np dzieci, mają prawo do wystąpienia o świadczenie we własnym imieniu, czy tylko pracownik (rodzic) może zwrócić się z wnioskiem o świadczenie? - fundusz jest przeznaczony dla pracowników obecnych i byłych: to jest tylko dofinansowanie rodziny pracownika na jego - pracownika  wniosek.

Czy to nie jest omijanie prawa, jeżeli dopłaty do świadczeń (w końcu socjalnych) są prawie takie same. Niby trzeba zróżnicować w zależności od sytuacji... , ale czy to nie farsa, jeżeli osoba sama utrzymująca 3 dzieci, ze średnią 350zł na osobę otrzymuje świadczenie finansowe (talon) o 10 zł większy, dofinansowanie wczasów o 30 zł wyższe niż osoba mająca średnią 1400 zł ? - może i jest to omijanie prawa, ale nie jest z nim niezgodne: jest zróżnicowane, musi natomiast być zgodne z regulaminem. Świadczenie socjalne ma wspomagać pracowników, a nie wyrównywać im zarobków.

 

 

"wczasy zorganizowane tylko do 18 lat" - bo jest taki zapis, że dla dzieci do 18 roku życia dofinansowanie do WYPOCZYNKU ZORGANIZOWANEGO nie jest opodatkowane - stąd rozróżnienie wiekowe (u nas na dzieci uczące się 18-25 - kwota jak dla pracowników)

"wypoczynek indywidualny tylko dla obsługi"NIEPRAWNIE -  kwota ZFŚS po wypłaceniu nauczycielom świadczenia urlopowego (z KN, obligatoryjnie) powinna być rozdzielana zgodnie z regulaminem, wg ustalonych w nim kryteriów. Jeżeli nauczyciel spełnia kryteria (socjalne, rodzinne...), to także ma prawo do dofinansowania wczasów indywidualnych - nie może być zapisu, że tylko dla obsługi. Świadczenie urlopowe dla nauczycieli jest dodatkowym, specjalnym branżowym świadczeniem tylko dla czynnych nauczycieli. Są na to przydzielane dodatkowe pieniądze - warto sprawdzić ile (o tym niżej).

Jeżeli pracownik spełnia war. określone w regulaminie szkolnego ZFŚS nie można mu odmówić świadczenia - to nadinterpretacja. Fundusz wprawdzie nie jest roszczeniowy (każdemu się nie należy), ale to regulamin reguluje komu-ile-i kiedy. Osoby w tej samej sytuacji socjalnej (np. o tym samym dochodzie powinny) otrzymać  podobne świadczenia.

To wykładnia tego problemu przedstawiona przez ZZ; o ile dobrze pamiętam, było to też w Vulcanie.

Przegląd Oświatowy 2003 nr 16 (276)
Dwutygodnik Solidarności pracowników oświaty i wychowania:

  Przypomnijmy, od początku funkcjonowania Karty Nauczyciela istnieje zapis o odpisie na ZFŚS dla nauczycieli w wysokości 8 proc. planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe. Dla nauczycieli emerytów i rencistów odpis ten wynosi 5 proc. pobieranych przez nich emerytur i rent, zaś inni pracownicy szkoły (niepedagogiczni) mają odpis w wysokości ustalonej w ustawie o ZFŚS, czyli 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Nieprzypadkowo ustawodawca określił wyższy od ogólnego odpis dla nauczycieli. Praca nauczyciela, wbrew obiegowym, niesprawiedliwym opiniom, nie należy do najłatwiejszych, wymaga dużej koncentracji na lekcjach, wielu godzin przygotowań do zajęć oraz ich ewaluacji. Jest to praca bardzo stresująca, prowadzi często do chorób zawodowych i tzw. syndromu wypalenia. Dlatego nauczyciel w okresie wakacji powinien możliwie najdłużej i najefektywniej wypoczywać. Temu miał i ma służyć m.in. zwiększony fundusz socjalny dla nauczycieli oraz wprowadzone w 2000 r. w ramach tego funduszu tzw. świadczenie urlopowe, wypłacane przed lub w trakcie wakacji czynnym nauczycielom. W połowie lat 90. ub. stulecia wprowadzono nakaz ustawowy łączenia wszystkich odpisów (nauczycieli, nauczycieli emerytów oraz pracowników administracji i obsługi szkół) w jeden fundusz socjalny w szkole. Oznaczało to, że czynni nauczyciele, których odpisy były największe nie zawsze otrzymywali świadczenia z funduszu socjalnego lub otrzymywali je w mniejszym wymiarze niż im się to należało. Stąd wprowadzenie świadczenia urlopowego dla nauczycieli. Obligatoryjnie każdy czynny nauczyciel otrzymuje świadczenie urlopowe stanowiące w danym roku ok. połowy odpisu na zfśs od jego wynagrodzenia. Pozostająca z odpisu nauczyciela druga połowa (praktycznie równoważna odpisowi podstawowemu - 37, 5 proc.) pozostaje do dyspozycji wszystkich pracowników objętych regulaminem zfśś w szkole, czyli także tych nauczycieli, którzy otrzymali świadczenie urlopowe.

Aby starczyło pieniędzy dla wypłaty dla nauczycieli i urlopowego i także "gruszy", odpisy są zróżnicowane i to bardzo.  W 2005 r. wynoszą:
  • dla prac. administracji - 733,25 (37,5% przeciętnego wynagrodzenia)
  • dla nauczycieli -  1946,18 na 1 etat nauczycielsi ( 8% planowanych wynagrodzeń)
  • dla emerytów - nauczycieli - ok. 650-700 ( 5% pobieranych przez nich emerytur i rent);   (nie pamiętam dokładnych kwot)

 

OlkaRa11-06-2005 19:33:25   [#30]

Tak swoją drogą to ustawa nakłada ustalenie regulaminu wypłat świadczeń z ZFŚS i planu rzeczowego (co, komu, kiedy i ile) do dnia 31. 05 każdego roku. Ten dzień już minął.

Warto też poczytać ustawy, choćby proponowane w Vulkanie http://www.edukator.net.pl/regulaminy/socjalne.html

Ustawy, przepisy i interpretacje się zmieniają, coraz bardziej ograniczając sposoby wydatkowania funduszu. (zawężenie wypoczynku do krajowego, opodatkowanie bonów, zakaz finansowania spotkań okolicznościowych, branżowych, itp, upominków - np. dla odchodzących na emeryturę, ...)

Małgosia11-06-2005 20:13:07   [#31]

Jacek, #28

No tak, a ja mieszkałam "za wodą", w "Filonie", ale chyba jeszcze nie wtedy. Albo może na pierwszym roku byłam...
rzewa11-06-2005 22:21:42   [#32]

OlkaRa

Rycho w poście #03 udzielił tych wszystkich odpowiedzi.

A ponadto stwierdzenie: Tak swoją drogą to ustawa nakłada ustalenie regulaminu wypłat świadczeń z ZFŚS i planu rzeczowego (co, komu, kiedy i ile) do dnia 31. 05 każdego roku, niestety nie jest prawdziwe.

Plan wydatków Z ZFŚS nie może przewidywać co, komu i kiedy (personalnie) zostanie wypłacone. Plan ten jedynie przewiduje max ilość środków, która ma byc przeznaczona np. na zapomogi, wczasy, czy dofinansowanie do wyciecki czy innej imprezy. A także rezerwę do wykorzystania w razie jakiś nieprzewidzianych a bardzo tragicznych okoliczności.

Nie można planować co, komu i kiedy bo świadczenia przyznaje się na wniosek pracownika, często w wyniku jakiś trudnych do przewidzenia zdarzeń losowych. Nie można wymagac od pracownika planowania wakacji z półrocznym wyprzedzeniem bo może on jeszcze wówczas nie wiedziec czy będzie go stać na pokrycie reszty należności za wypoczynek itp...

Fred11-06-2005 22:41:54   [#33]

Ewa, w #3 Rycho nie odzywał się;-) Ale podobieństwo imion wręcz identyczne, więc..;-))

a "co, komu, ile" to skrót myślowy i w żadnej mierze nie sugeruje, że określa cokolwiek z nazwiska. Sens mojej wypowiedzi jest taki jak Twój w #32

Pozdrawiam:-)

rzewa12-06-2005 07:32:01   [#34]

sorry, Alfredzie

:-)))

a cytat jest z postu #30....

Fred12-06-2005 11:31:42   [#35]

aaa.., fakt..:-)

ale.. do Kazimierza to masz bliziutko, prawda Ewa?;-)

Marla12-06-2005 18:17:06   [#36]

jeszcze

 

jedno pytanie o socjalny - czy emerytom odlicza sie podatek od pomocy socjalnej, jeśli tak to jaki

pozdrawiam

rzewa12-06-2005 18:29:32   [#37]
nie
inka912-06-2005 20:45:49   [#38]

czy to oznacza, że również talony i wczasy dla emerytów nie są opodatkowane?

arekwo12-06-2005 21:00:42   [#39]

Bony towarowe u nas w szkole (i nie tylko) przyznawane są na Wielkanoc i Boże Narodzenie, pracownikom po zróżnicowaniu.

Pytanie - czy można w takim razie przyznać bony towarowe wszystkim, na tych samych zasadach co na Święta, ale na ferie letnie?

proszę o odpowiedź

pozdrawiam

inka912-06-2005 21:09:58   [#40]

Dzięki za pożyteczne informacje, ale nie rozwiały wszystkich moich wątpliwości ;-))

Świadczenie socjalne ma wspomagać pracowników, a nie wyrównywać im zarobków.  Wyrównać zarobków nie może, bo jest za rzadko.
Natomiast ma wspomagać i o to chodzi, by wspomagać jakoś proporcjonajnie do potrzeb (czytaj: dochodów).

Ale zapewne z punktu widzenia prawa nie można takiemu podziałowi nic zarzucić.

inka912-06-2005 21:25:50   [#41]

czy można w takim razie przyznać bony towarowe wszystkim, na tych samych zasadach co na Święta, ale na ferie letnie?

Ja myślę, że tak o ile w regulaminie nie jest precyzyjnie określone w jakim terminie ma być przyznawana pomoc rzeczowa.

arekwo12-06-2005 21:28:50   [#42]

próbuje właśnie uzyskać odpowiedź na to pytanie:)

DYREK12-06-2005 21:28:51   [#43]

Bony towarowe nie są świadczeniem rzeczowym. Podlegają dla pracowników opodatkowaniu. Przyznawane powinny być w różnej wysokość w zależności od sytuacji materialnej pracownika. Przyznanie następuje na wniosek pracownika. Regulamin ZFŚS przewiduje także inne formy świadczeń.

Chyba nie powinno być tak, że dyrektor uszczęśliwia wszystkich pracowników bonami. Pracownik ma prawo do dofinansowania wypoczynku w czasie urlopu dla siebie i swojej rodziny. Warto pamiętać, że działalność socjalna to usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturalno - oświatowej, sportowo - rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

DYREK12-06-2005 21:32:22   [#44]

Bony towarowe

http://www.vulcan.edu.pl/doradca/34/bony.html

arekwo12-06-2005 21:39:08   [#45]

ok, bony  podlegają opadatkowaniu,

ale czy można bony towarowe przyznać wszystkim, na tych samych zasadach co na Święta, ale na ferie letnie?

DYREK12-06-2005 21:48:50   [#46]

Nie ma zakazu.

Pamietaj tylko , że świadczenie przyznawane jest na wniosek pracownika.

Osobiście uważam, że przyznawanie bonów towarowych w czasie urlopu jest sprzeczne z intencjami ustawodawcy.

arekwo12-06-2005 21:54:50   [#47]

dziękuję za odpowiedź,

odczucia mam mieszane

pozdrawiam

inka912-06-2005 22:15:48   [#48]

to co to są świadczenia rzeczowe?:-(

Jeżeli, pracownik otrzymuje niby bon, ale jest on rozliczany na podstawie otrzymanej faktury za zakupiony towar, to czy jest to świadczenie rzeczowe czy nie?

DYREK12-06-2005 22:46:01   [#49]

Mocą art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca zwolnił od podatku wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące przesłanki:

1) świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego,

2) źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub związków zawodowych,

3) wartość tych rzeczowych świadczeń nie przekracza kwoty 380 zł.

Jednocześnie z treści tego przepisu wynika, że ustawodawca wyłączył z zakresu rzeczowych świadczeń wolnych od podatku bony towarowe, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary i usługi (bez względu na kwotę i źródło ich sfinansowania). Oznacza to, że w przypadku przekazania pracownikom w roku 2004 bonów, talonów, znaków itp. - ich wartość podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych; przy czym - zdaniem tutejszego organu - nie ma znaczenia, czy pracownik otrzyma te świadczenie rzeczowe w naturze, czy też po przedłożeniu stosownego rachunku np. za opał, za żywność itp. - otrzyma zwrot pieniężny za poniesione wydatki.

http://gofin.pl/podp.php/203/907/47060/

i tu więcej

http://leclerc.com.pl/DobraFirma.htm

annah12-06-2005 22:55:19   [#50]

to nas wszystkich piekne miasto z filonem, laurą, dedalem i ikarem łaczy :)))))

strony: [ 1 ][ 2 ]