Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Czy można zwolnic nauczyciela w trakcie roku szk.?
strony: [ 1 ]
danucha09-06-2005 19:48:12   [#01]
zgodnie z art. 20 pkt.1 KN na zasadzie porozumienia stron.To znaczy 31.12 po powrocie z urlopu zdrowotnego.

Nauczyciel może skorzystac ze świadczenia przedemerytalnego, ale w sytuacjiz zwolnienia z dniem 1.09 brakuje mu kilku tygodni do potrzebnego do świadczeń stażu pracy.
W szkole ubywa jeden odział i po cięciach OP na arkuszu brakuje godzin.Dodam że jest to nauczyciel bez kwalifikacji zatrudniony na czas nieokreślony.Do świadczenia przedemerytalnego potrzebne jest zwolmnienie z powodów leżących postronie zakładu prac yi taki fakt ma miejsce.

Ale art.20 pkt 4 mówi że nauczyciel ma by zwolniony  z końcem roku szkolnego

Czy zwolnienie za porozumieniem stron pozwoli na inny termin???????????

Przeczytałam mnóstwo wyjaśnień do KN i tyleż wyroków sądowych i nie znalazłam odpowiedzi ,a nawet podpowiedzi.
PROSZĘ OPOMOC!!!!!!!!!!
danucha10-06-2005 10:33:01   [#02]

potraficie

Potraficie być tacy wspaniali POMÓŻCIE PROSZĘ
bogna10-06-2005 21:00:06   [#03]

ja tylko podniosę ci wątek,

bo pomóc nie umiem;-(

---------------

Sądzę, że nie można - bo art. 20 ust. 3 jasno precyzuje, że z końcem roku szkolnego,

więc rozwiązanie na podst art. 20 ust. 1 - z dniem 31.12. moim zdaniem odpada,

a w związku z tym przepada przysługująca na podst. ust. 2 odprawa.

W takim razie - jeśli to rozwiązanie umowy ma nastąpić z dniem 31.12. - to jedynie za porozumieniem stron (takie jest moje zdanie).

Aha - jeszcze pytanko - ten nauczyciel, domyślam się, że wybiera się na wcześniejszą emeryturę - tak?

zgredek10-06-2005 21:04:26   [#04]

jesli nie zwolnisz z powodów ze strony pracodawcy to będziesz płacić za etat, którego nie masz do końca roku szkolnego

wybierz co korzystniejsze

bogna10-06-2005 21:08:18   [#05]

no ale myślisz zgredku, ze może tak zwolnić z dniem 31.12.?

zgredek10-06-2005 21:11:28   [#06]

można - tak myślę, bo to porozumienie stron to dotyczy porozumienia, że się do sądu nie pójdzie

ale ja tak sobie myślę, bo jakoś mało się na tym znam

danucha10-06-2005 21:40:03   [#07]

Bogna dziękuję

za podniesienie wątku.Nauczyciel nie może odejść na emeryturę bo brakuje mu do 20 lat   przy tablicy

.Jest zatrudniony jako stażysta ze względu na brak kwalifikacji.     W tym roku 51 lat.
JUż raz mi uciekał przed zwolnieniem na zdrowotny.TEraz jedyną szansą jest świadczenie przedemerytalne.

Kadrowa w OP twierdzi że ze względu na brak kwalifikacji nie podlega KN, ale przecież zatrudniony jest dawno temu  jako nauczyciel
Teraz już zaczynam się zastanawiać czy nauczyciel może otrzymać świadczenie przedemerytalne?

Widzę że Zgredek zgadza się zmoim tokiem myślenia,ale pozostaje ALE
zgredek10-06-2005 21:47:36   [#08]
bez Rzewy to nie da rady
EwaKa11-06-2005 02:58:48   [#09]

danucha

jezeli n-l jest zatrudniony jako stazysta , to nie możesz stosować do niego art 20 KN on jest zarezerwowany tylko dla n-li mianowanych- zatrudnionych na zasadzie mianowania, stażysta nie może byc tak zatrudniony
rzewa11-06-2005 08:31:30   [#10]

trudna sprawa

1. to że nie ma kwalifikacji obecnie i nie miał ich w 2000 roku (bo nadal jest stażystą) nie ma wpływu na zatrudnienie z KN, o ile stosunek pracy został zawarty przed rokiem 2000. One jest n-lem zatrudnionym na podstawie KN.

2. Z tym zwolnieniem jest problem, bo teraz go zwolnić nie można, gdyz jest na u. d. p. z., a jak wróci będzie juz środek roku szkolnego... A pracy nie ma...

Więc może tak: dać mu to wypowiedzenie z art 20 (tu jeszcze dochodzi 3 m-ce odprawy i 3 m-ce odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia), niech on złoży od razu wniosek o stan nieczynny i dać mu ten stan nieczynny (te same pieniądze, ale płatne w ratach). Z końcem czerwca umowa wygaśnie (a dla zasiłku emerytalnego liczy sie to jak rozwiązanie umowy z winy pracodawcy) i dostanie zasiłek emerytalny.

Unikamy w ten sposób rozwiązania stosunku pracy w innym terminie niż koniec roku szkolnego - ten termin nie dotyczy wygaśnięcia.

Oczywiście ryzyko jest: jak poleci do sądu to niestety dopłacisz mu do końca roku szkolnego, czyli jeszcze za 3 m-ce. Pamiętaj, jakby sprawa znalazła sie w sądzie, musisz mu w maju wręczyć wypowiedzenie z 20 art KN.

..................

Ewa Ka: art 20 KN jest dla wszystkich nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony, bez względu na wymiar casu pracy i stopień awansu.

rzewa11-06-2005 10:00:38   [#11]

poprawka

Jeśli sprawa trafi do sądu, to nie muszisz mu wręczać wypowiedzenia w maju - jego stosunek pracy wygaśnie i tak 31 sierpnia 2006 roku.
danucha11-06-2005 22:19:39   [#12]

stan nieczynny

Nie mam w domu KN ale tak michodzi po głowie czy stan nieczynny nie dotyczy przypadkiem tylko nauczycieli mianowanych?

Bo jeśli tak to już nie wiem co robic.

Tak wogóle to składam wielkie dzięki za podpowiedzi bo ta sprawa już mi spędza sen z oczu jako "niemądremu dyrektorowi" jak to było w którymś z wątków.

rzewa11-06-2005 22:24:16   [#13]

stan nieczynny

dotyczy wszystkich n=li zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy na czas nieokreślony bez względu na stopień awansu zawodowego.
danucha11-06-2005 22:31:41   [#14]

widzę

światełko w tunelu.

Może uda się zdziałac coś, jeśli nauczyciel nie bedzie stawiał oporu.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]