Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Kwalifikacje w oświacie specjalnej- jeszcze raz
strony: [ 1 ]
bratek07-06-2005 14:00:52   [#01]
Wiem, że temat kwalifikacji jest często wałkowany i możecie mieć go dość, ale jeszcze jedno pytanie, bo od lat mam niejasność. Czy psycholog może być zatrudniony jako nauczyciel w oddziale specjalnym? Kiedy kończyłam "zarządzanie oświatą" tłumaczono nam, że tak, jak najbardziej bo przecież w programie jego studiów są przedmioty kierunkowe też dla oligfrenopedagogów (i to w wymiarze sporo większym niż 240 h). Od dwóch lat w małopolsce kuratorium wymaga  ukończenia przez takiego psychologa dodatkowo oligofrenopedagogiki. I wszystko było by jasne (choć dla mnie i tak pachnie lekkim absurdem), ale zgłosiła mi się do pracy psycholog, która jeszcze przed studiami zrobiła SN. I co myślicie? Ma kwalifikacje czy nie ma? Dodam, że mamy i oddziały przedszkolne i szkolne.
bratek07-06-2005 14:01:49   [#02]
ups.....oczywiście chodziło mi o 270 godzin
Barla07-06-2005 14:57:20   [#03]

w jakim oddziale specjalnym?

jako nauczyciel jakiego przedmiotu?

bratek07-06-2005 15:00:09   [#04]
W oddziale dla dzieci z autyzmem. Nie zatrudniamy przedmiotowców.
Barla07-06-2005 16:07:07   [#05]

psycholog nie ma kwalifikacji dla nauczania w oddziale specjalnym.

oligofrenopedagogika do pracy z dzieckiem autystycznym, ciekawe.

bratek07-06-2005 16:26:25   [#06]

do Barli

A co jak nie oligo do pracy z autystycznymi??? Bo zrozumiałam, że uważasz to za dziwne.......
Barla07-06-2005 16:49:25   [#07]
Oligo dotyczy upośledzeń umysłowych, a autyzm nie kojarzy się z upośledzeniem umysłowym, do pracy z dzieckiem autystycznym potrzebna jest, moim zdaniem, pedagogika lecznicza. Moi zaprzyjaźnieni nauczyciele umiejętności do pracy z dzieckiem z autyzmem uzyskują (niestety) daleko poza granicami Polski. Szkolenie takie nie ma nic wspólnego z programem studiów w zakresie oligofrenopedagogiki.
bratek07-06-2005 17:14:01   [#08]
Cóż, my też robimy staże daaaaaaaaaaaleko poza granicami, ale też i uczymy nauczycieli tu w kraju:))) Jeżeli chodzi jednak o polskie prawo to wskazuje ono wyraźnie oligo jako kwalifikacje do pracy z autyzmem. De facto autyzm jest formą upośledzenia umysłowego. Tak więc postanowienia polskiego prawodawstwa byłyby jak najbardziej na miejscu, gdyby tylko program polskich uczelni, uwzględniał coś więcej z problematyki autyzmu niż tylko informację, że coś takiego jak autyzm w ogóle istnieje.......
bratek08-06-2005 14:32:25   [#09]
Podciągam do góry... Może ktoś mi odpowie????

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]