Forum OSKKO - wątek

TEMAT: Nie łączyć katechezy?!
strony: [ 1 ]
PawełR07-06-2005 13:40:55   [#01]

Muszę w tym roku połączyć kilka przedmiocików w niektórych klasach (polecenie służbowe), finanse itp., w tym katechezę (klasa III-IV = 17 uczniów oraz klasa V-VI=22 uczniów) - oba organy zatwierdziły.

Jednak dziś przywołał mnie do porządku Ks. Dyrektor WKKDR (wydz. katechetyczny), przypomniał różne uzgodnienia i przepisy prawne, powłał się na rozpo. z 1999 i pisze (dosłownie tak wygląda szata graficzna):

Rozporządzenie... - mówi wyraźnie o tym, że  nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze "dwóch zajęć przedszkolnych (właściwych dla danego poziomu nauczania) lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo", a lekcje religii w przedszkolu lub szkole mogą być roganizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej tylko dla grupy uczniów mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału.

Bardzo prosze o pisemne ustosunkowanie się co do przestrzegania obowiązujących przepisó w Państwa szkole.

I co mam zrobić? Bo prawo mówi tak:

 "1. Nauka religii w przedszkolach i szkołach publicznych wszystkich typów odbywa się w wymiarze dwóch zajęć przedszkolnych (właściwych dla danego poziomu nauczania) lub dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo".

 "1. Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania lekcji religii dla grupy nie mniejszej niż siedmiu uczniów danej klasy lub oddziału (wychowanków grupy przedszkolnej). Dla mniejszej liczby uczniów w klasie lub oddziale (wychowanków w grupie) lekcje religii w przedszkolu lub szkole powinny być organizowane w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej".

Proszę podpowiedzcie mi, co robić? Chodzi mi o prawo. Czy były jakieś interpretacje? Czy są jakieś wytyczne co do tego? Bo mnie sie wydaje, że ks. dr dyrektor dokonał nadinterpetacji, co wyraźnie zaznaczył w wytłuszczeniu i podkreśleniu. Tam, gdzie był pewien to cytował, a tam, gdzie nadinterpretowywał, to boldował i podkreślał dla dodania sobie ...

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc

janzg07-06-2005 14:01:39   [#02]

jeżeli arkusz został zatwierdzony przez oba organy, przeszedłbym "nad tym do parządku dziennego".

oczywiście - katechetę zatrudniłbym zgodnie z arkuszem.

chciałbym znać pp takiego zachowania:

Jednak dziś przywołał mnie do porządku Ks. Dyrektor WKKDR (wydz. katechetyczny), przypomniał różne uzgodnienia i przepisy prawne, powłał się na rozpo. z 1999 i pisze

PawełR07-06-2005 19:30:15   [#03]
A może jednak ktoś mi cos więcej podpowie, bo mam na piśmie wytłumaczyć jak dbam o przestrzeganie prawa w szkole. Bardzo proszę
rzewa07-06-2005 19:36:30   [#04]

od zgodności arkusza org. z prawem

jest ON - pozytywna opinia KO świadczy o tym, że prawnie jest wszystko w porządku. Natomiast OP zatwierdził arkusz i teraz dyrektor szkoły nie ma możliwości wprowadzania zmian nie spowodowanych przyczyną, która wystąpiła po zatwierdzeniu arkusza.

Zęby było ładnie i poważnie przy obu stwierdzeniach (opiniowanie, zatwierdzanie) warto powołać się na odpowiedni przepis UoSO.

aggra07-06-2005 21:20:11   [#05]
Od kilku lat w mojej szkole łączy się katechezę w klasach 1-2, 3-4, 5-6. Uczniów mamy niewielu, ale i tak wychodzi po kilkanaście osób i nikt nie protestuje. Gdybym musiała uzasadnić, zrobiłabym tak, jak radzi rzewa. Powodzenia.
PawełR07-06-2005 21:23:14   [#06]
I tak zrobię... ale troszkę mnie dziś ubawiła motywacja prawna ks. dyrektora i byłem ciekaw, czy faktycznie jest zabawna, czy raczej ma rację...
A u mnie p. wizytator powiedział, zeby II klasy nie łączyć bo to klasa komunijna
ESKA07-06-2005 23:34:15   [#07]
Nasz organ nadzoru nie pozwala na łączenia czegokolwiek w kl. III z IV, uzasadniając,ze to inny etap nauczania. Nie wolno więc ani religii, ani wfu. Szukałam, gdzie to zostało zapisane- podstawy nie znalazłam.Oczywiscie i tak musiałam zrobic jak nakazano.

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]